agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun?
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-03-2011, 18:19   #1
Yeni üye

Giriş Tarihi: 15-01-2011
Duvarın dibine dikebileceğim bol çicek açan sarmaşık

Sevgili doga dostlari, havuzla bahce duvarinin arasi 47 cm toprak alan. Dogal tas ve cimento kullanilarak yapilmis yolla diger duvarin arasi da 47 cm toprak alan. Bu iki tarafa bol cicek acan ve duvarin üstündeki demir parmaklari saracak, dolayisiyle renkli yesil bir perde olusturacak bir bitki ekmek istiyorum.

Kokusunu cok sevdigim hanimeli, yasemin aklima geldi. Ancak zamanla bu bitkilerin köklerinin duvara, yola ve havuza zarar vermemesi gerekiyor.

Diger taraftan bahsettigim yer Mugla'da 500 m rakimlik, yani günes battiktan sonra havasi soguk olan bir yer. Yazlari kurak, kislari bol yagisli, sert rüzgarlari olan bir yer.

Aslinda yediveren sarmasik gül ekmeyi cok isterdim. Ancak zannedersem gül ileride kökleriyle cevresine zarar verir. Degerli önerilerinizi bekliyorum.
Sevgiyle kalin.

Zeytin agaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2011, 18:12   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-06-2011
Bendeki kokulu beyaz yasemin çok geç büyüyor, fazla da çiçeği yok. Kokusuz Mavi yasemin daha hızlı büyüdü ve bol çiçek verip, salkım saçak oldu.
Bu sene bir de Sarmaşık Latin Çiçeği tohumu ektim, idareli su verildiğinde bol çiçek açıyormuş.

papalina1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2011, 18:19   #3
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Havuza yakın olduğu için yaprak dökmeyen, döküntüsü çok olmayan bir bitki uygun olabilir. Hanımeli çok dökülüyor, pervane çiçekli yaseminden memnunum, yaseminin diğer türlerini de araştırabilirsiniz.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2011, 19:08   #4
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Clematis düsünmez misiniz? Kökleri cok ince birkac tane bir arada dikildigi zaman cok zengin bir görünüm oluyor. Soguklara da dayanikli. Ancak bahar basinda cok yaprak döküyor. Tüm yil yesil kalan Clematis Armandii olabilir.

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2011, 07:45   #5
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

jineop's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Galeri: 94
Clematis montana rubens olabilir. Kök sorunu olmayacağı gibi, nerdeyse hiç yaprak dökmüyor ve kokulu.

jineop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2011, 08:14   #6
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Aslinda yediveren sarmasik gül ekmeyi cok isterdim. Ancak zannedersem gül ileride kökleriyle cevresine zarar verir.
Düşündüğünüz hanımelinin kök yapısı çok daha agresiftir. Sarmaşık gülünün kök sandığınız gibi kuvvetli ve zararlı değildir. Gönül rahatlığıyla dikebilirsiniz.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2011, 08:04   #7
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Bu tarz küçük alanlarda hem çüçek, hem duvar perdesi çok zor. Bence Ligustrumla(kurtbağrı) ince bir perde oluşturup havuza bakan kısma sardunya dikin. Sardunyaları bodur seçer ya da çok boylandırmadan budarsınız. Bol çiçekli müthiş bir dekor olur.

aydoner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2011, 22:36   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-02-2010
çok güzel gerçekten..

sertach26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024