agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun?
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-06-2008, 12:10   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-06-2008
Yeni Zelanda'da can erik yetiştirmek.

Herkese selamlar. Bilgilerini paylaşan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
Yeni Zelanda'da can erik çeşidi bulunmuyor, sadece iri kırmızı türler var.
Benim aklıma ilk gelen Eriği Türkiye'den getirip çekirdeğini ekmek. Ama buradan aldığım bilgilere göre bundan çıkacak ağaç aynı meyveyi veren tür değil aşılanmamış türden olurmuş. Ben de şimdi göz aşısı yapmayı düşünüyorum çünkü burada yaban eriği fidanı bulunabiliyor.
Soruma gelince. Ben Türkiye'de bir ağaçtan kalem alıp buraya getirirsem kaç gün dayanır? Diyelim aşı değil direk toprağa ekmek için dal getirsem bu ne kadar süre dayanır? Bu dalları nasıl saklamalıyım? (uçak iki gün sürüyor)
Asıl önemli soru ise bildiğiniz gibi burada mevsimler Türkiye'nin tersi. Yani siz sonbahara girerken biz ilkbahara giriyoruz. Bu, fidanın gelişimine nasıl bir etki verir?

Vedat YZ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2008, 15:14   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Vedat bey !

Aramıza tekrar hoş geldiniz. Konunun uzmanı değilim ancak üretim konusunda birazcık bilgim var. Kendi tecrübelerimden biliyorum ibreliler çeliklerini hazırladıktan sonra bir gazeteye sarıp hafif ıslatarak buz dolabında ertesi gün dikilmek üzere saklıyoruz ve başarılı olduk. Aynı şey Uçakta mutlaka buzdolabı olduğuna göre izin alınarak yapılabilir diye düşündüm bir an. Meyvede durum ne olur bilemiyorum. Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar eminim size yardım edeceklerdir.

Ana Vatandan Sevgilerle.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2008, 12:53   #3
Yeni Üye

Teşekkürler Cemal. Eylül'e kadar bu işi çözmem lazım. Yalnız bir de şöyle bi sorum var: Bu çelikleri posta yoluyla temin etmek nasıl sonuç verir? Denemeye değer mi yoksa bir hafta gibi bir süre çeliğin ölmesine yeter de artar mı?
Bu konuda fikri ve deneyimi olan diğer arkadaşların cevaplarını da bekliyorum.

Eski 02-07-2008, 09:40   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Sanırım biraz pahalı olur ancak iki adet fidan götürebilirsiniz diye düşündüm bir an. Çelik zor olur. İsterseniz burdan temin eder gönderebilirim. Önce bir kargocu arkadaşla konuşmak lazım.

Sevgiyle.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2008, 10:03   #5
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Sevgili Vedat YZ, can eriği için öncelikle can eriği olduğunu bildiğiniz bir ağaç bulmalısınız ve o ağacı bulunca aşı yapmaya uygun gözlerden 20-25 cm uzunlukta çelikler almalısınız. Bu çelikleri mümkün olan en az süre açıkta ve nemsiz kalacak şekilde buzdolabında saklamalı ve yerine ulaşır ulaşmaz aşı yapmalısınız ve aşılı bitki sayısı fazla olmalı ki süre ve tutma bakımından eriğe sahip olabilesiniz eriği değerlendirmeyi ora insanlarının damak tadı belirler ama şu an mevsim itibariyle orda hangi mevsim o da önemli?

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2008, 10:01   #6
Yeni Üye

Sevgili Cemal ve Selahattin. Ben bu işi araştırdıkça daha da batıyorum.
Yeni Zelanda bitki ithalinde çok sıkı kontroller uyguluyormuş.
Getirelecek herhangi bir fidan bir sürü parazit testinden vs geçirilip tabiri caizse "diplomalı fidan" olmalıymış. Yoksa içeri sokmuyorlar.
Bunu nasıl halledebilirim ben? Bu işleri yapan firmalar var mı?

Eski 20-09-2010, 07:30   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-05-2010
Yeşil erik yetişen ülkeler

Arkadaşlar merhaba
ekim-mart ayları arasında taze yeşil erik bulunabilecek ülkeler hakkında araştırma yapıyorum.bu konuda bilgisi olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum...mehmetyazan@hotmail.com

mehmetyazan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
erik

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024