agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun?
(https)

Beğeni Düzeni14Beğeniler
  • 1 Gönderen gypsy4153
  • 1 Gönderen tarmasirin
  • 3 Gönderen Nariel
  • 2 Gönderen gultar
  • 1 Gönderen arapsabunu
  • 1 Gönderen gultar
  • 3 Gönderen nevsune
  • 2 Gönderen nevsune

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-04-2010, 14:20   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2010
Sadece sabah güneşi alan balkona uygun bitkiler

sabah güneşi alan bir balkonum var,sardunya yetiştiriyorum.acaba başka ne ekebilirim."

arapsabunu beğendi.
gypsy4153 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2010, 18:03   #2
Ağaç Dostu

hüzün's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2009
benim balkonumda geçen yaz ektiğim cam güzelim var, gayet iyi durumda.
küpe çiçeği aldım daha yeni durumu ne olacak bilemiyorum henüz.
ben de aynı durumdayım .
sardunyalarınız açıyor mu pekiçok güneş almadan?

hüzün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2010, 14:29   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2010
açıyorlar zaten sardunyaları çok sulamkta gerekmiyor.sadece öğlene kadar olan güneş yetiyor.cam güzelini tavsiye ediyor musunuz peki nasıl bakımı

gypsy4153 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2010, 14:41   #4
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Camgüzeli ile ilgili detaylı bilgiyi aşağıdaki başlıkta bulabilirsiniz. Sabah güneşi alan balkona uyum sağlayacağını ve çok yakışacağını düşünüyorum.

Camgüzeli (Impatiens hybr.)

Yazım kurallarına (büyük/küçük harf, noktalama işaretleri) dikkat edelim lütfen.

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2010, 16:31   #5
Ağaç Dostu

hüzün's Avatar

Giriş Tarihi: 31-07-2009
Cam güzelini tavsiye ediyorum, yanlız yanlış anlaşılma olmasın sadece sabahları 1 saat kadar güneş alışyor balkonum.

hüzün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2010, 19:09   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-12-2009
sabah gunesi alan balkonumda cicek ve sebze olarak ne yetistirebilirim

merhaba ,ben ankarada oveclerde oturuyorum.10 metre uzunlugunda,1,5 metre genisliginde bir balkonum var.sabah gunesi aliyor,ogleden sonra diger balkona geciyor.bu konuda deneyimli arkadaslara sormak istiyorum.sebze ve cicek olarak ne yetistirebilirim.balkon duvarina cicek acan bir sarmasik ekmek istiyorum yaz kis yesil kalsin,ne olabilir,bana baska neler onerebilirsiniz.sevgilerimle

arapsabunu beğendi.
tarmasirin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2010, 22:44   #7
Yeni Üye

Dogaaski's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2010
Ben de balkon sebzeciliğine yeni başladım ve balkonumda şunlar var:

- Maydonoz
- Roka
- Çeri domates
- Sarımsak
- Havuç
- Nar ağacı

Ağacım 1 senelik, sebzelerim ise çimlendi ve gelişme aşamasında. Buarada ben de Batıkentteyim, bu tarafta olsaydınız bütün tohumlarımdan verirdim ücretsiz tabi.

Dogaaski Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2010, 14:47   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-12-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dogaaski Mesajı Göster
Ben de balkon sebzeciliğine yeni başladım ve balkonumda şunlar var:

- Maydonoz
- Roka
- Çeri domates
- Sarımsak
- Havuç
- Nar ağacı

Ağacım 1 senelik, sebzelerim ise çimlendi ve gelişme aşamasında. Buarada ben de Batıkentteyim, bu tarafta olsaydınız bütün tohumlarımdan verirdim ücretsiz tabi.
merhaba,ilginiz icin tesekkur ederim.ben de batikentte kose dubleks ariyorum.umarim bulurum ve bahcede yetistiririm.

tarmasirin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2010, 13:18   #9
Yeni Üye

Dogaaski's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarmasirin Mesajı Göster
merhaba,ilginiz icin tesekkur ederim.ben de batikentte kose dubleks ariyorum.umarim bulurum ve bahcede yetistiririm.
dublekslerin ısınma problemi olmasa inanın ben de dublekse geçeceğim. Buarada balkonda iyi olmayan bitkiler var deneyimim şöyle:

- Maydonoz ---
- Roka ---
- Çeri domates + (yeni meyve vermeye başladı sonucu tam alamadım)
- Sarımsak -+
- Havuç --
- Nar ağacı ++
ek olarak
- Süs biberi +++++++

Dogaaski Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2010, 21:50   #10
Ağaç Dostu

Nariel's Avatar

Giriş Tarihi: 18-04-2008
Galeri: 236
Çocukken Batıkent'te dubleks bir evde kaldık 2 yıl kadar, o ev ve bahçesi kadar hiçbir kaldığım yeri sevmedim. Nasıl bereketli, nasıl verimliydi bahçemiz.. Babam o kadar işi gücüne rağmen gözü gibi bakmıştı bahçeye, kamyonla gübre getirtmiş çim ekmişti. Güllerimiz vardı reçellik, sarmaşık, gösterişlik.. Çeşit çeşit mevsimlik çiçekler dikerdik..Ihlamur ve iğde ağacımız ön bahçedeydi, arka bahçede ise vişne ağaçlarımız vardı. Sebze de ekmişti babam bir ara ama neydi hatırlamıyorum. Ne eksek oluyordu Batıkent'te, çocukluğumun, hayallerimin bahçesinde..

gilan, gultar ve arapsabunu beğendi.
Nariel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2012, 13:48   #11
Ağaç Dostu

arapsabunu's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2012
Bu başlığı bulunca çok sevinmiştim ama sadece cam güzeli ve sardunya cevapları verilmiş. Sayın forum üyeleri, sabah güneşi ile sahibini mutlu eden çiçekleri biliyorsanız lütfen yazar mısınız, şimdiden teşekkürler...

arapsabunu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2012, 14:42   #12
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arapsabunu Mesajı Göster
Bu başlığı bulunca çok sevinmiştim ama sadece cam güzeli ve sardunya cevapları verilmiş. Sayın forum üyeleri, sabah güneşi ile sahibini mutlu eden çiçekleri biliyorsanız lütfen yazar mısınız, şimdiden teşekkürler...
Sabah güneşi en ideal güneştir balkon bitkileri için. sardunyanın her çeşidi, soğanlı, yumrulu bitkiler frezya, arpa zambağı, amarilis, begonya, ıtır, Bodur papatyalar, saksıları uygun olduğunda kedi tırnağı, yaz patı. Bu isimler halk dilinde kullanılanları. Çiçekçilerde şu mevsimde orada satılanların hepsi balkonunuzda olur. Kış sezonunda ne yetiştiririm diye düşünün. Yaz sorun olmaz. Ankara'daki balkonum da aynı yöndeydi ve ben bunların hepsini yetiştiriyordum. O nedenle salık veriyorum.Yani denenmiştir. Başarılar

arapsabunu ve promise beğendi.
gultar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2012, 14:48   #13
Ağaç Dostu

arapsabunu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gultar Mesajı Göster
Sabah güneşi en ideal güneştir balkon bitkileri için. sardunyanın her çeşidi, soğanlı, yumrulu bitkiler frezya, arpa zambağı, amarilis, begonya, ıtır, Bodur papatyalar, saksıları uygun olduğunda kedi tırnağı, yaz patı. Bu isimler halk dilinde kullanılanları. Çiçekçilerde şu mevsimde orada satılanların hepsi balkonunuzda olur. Kış sezonunda ne yetiştiririm diye düşünün. Yaz sorun olmaz. Ankara'daki balkonum da aynı yöndeydi ve ben bunların hepsini yetiştiriyordum. O nedenle salık veriyorum.Yani denenmiştir. Başarılar
Sevgili gultar,
Forumdaki pek çok üyeyi henüz tanımıyor olmama rağmen, en yardımsever üye seçimi yapılsa size ellerimle birinciliği verirdim. Benim gibi yeni başlayan üyelerin sizin gibi yardımsever, paylaşımcı ve bilgili üyelere çok ihtiyacı var. Cesaretlendiriciliğiniz için ayrıca teşekkürler. İyi ki varsınız. Sevgiler...

gultar beğendi.
Eski 15-04-2012, 16:24   #14
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2009
Sevgili arapsabunu çok teşekkür ederim iyi görüşleriniz için. Bu sitenin amacına uygun hareket ettiğimi düşünüyorum. Bildiklerimi ve deneyimlerimi paylaşmak bana mutlu bir rahatlama veriyor. Sevgiler.

arapsabunu beğendi.
gultar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2012, 18:19   #15
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Benim balkonum da sabahları en fazla saat 11.00'e kadar güneş görüyor. Önceleri pek farkında olmayıp şikayet ediyordum ama şimdi bu durumun bir avantaj olduğunu görüyorum. Epey bir seçenek var. Hatta bazı bitkilerimi Temmuz-Ağustos aylarındaki yakıcı sıcaklarda biraz daha gölgeye çekiyorum.

Küpe çiçeği, maviş (campanula türleri), minyatür güller, sardunya, petunya, ortanca, cam güzeli, galla, açelya, kalanchoe, bergenya, küçük papatya çeşitleri, aster, lobelya, kır menekşesi, begonya, çok sayıda sukulent çeşitleri ilk aklıma gelenler.

Balkonun daha az güneş alan yerlerinde ise sıklamen, açelya, hosta, gloxinia, ajuga gibi bitkiler çok iyi yetişiyorlar.

Not: Aklıma gelenleri ilave edeceğim.

gilan, arapsabunu ve promise beğendi.
nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2012, 18:26   #16
Ağaç Dostu

arapsabunu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsune Mesajı Göster
Benim balkonum da sabahları en fazla saat 11.00'e kadar güneş görüyor. Önceleri pek farkında olmayıp şikayet ediyordum ama şimdi bu durumun bir avantaj olduğunu görüyorum. Epey bir seçenek var. Hatta bazı bitkilerimi Temmuz-Ağustos aylarındaki yakıcı sıcaklarda biraz daha gölgeye çekiyorum.

Küpe çiçeği, maviş (campanula türleri), minyatür güller, sardunya, petunya, ortanca, cam güzeli, galla, açelya, kalanchoe, bergenya, küçük papatya çeşitleri, aster, lobelya, çok sayıda sukulent çeşitleri ilk aklıma gelenler.

Balkonun daha az güneş alan yerlerinde ise sıklamen, açelya, hosta, gloxinia, ajuga gibi bitkiler çok iyi yetişiyorlar.
Sayın nevsune,
Gerçekten çok teşekkür ederim. Sağolun...

Eski 03-06-2012, 20:18   #17
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Arkadaşlar bu başlığı okurken çok şaşırdım. Sardunya güneşi ve sıcağı sevmiyor mu? Sabah güneşi alan bir yer için herkes sardunyayı önermiş, benim kafam karıştı???

Eski evimizdeki balkon da sabah güneşi alıyordu, sardunyalarımız orada en geç 11e kadar filan güneş alıyordu bahar ve yazın. Keyifleri yerindeydi. Sonra taşındık, sardunyalarım greve girdi Şimdi forumda da okuyorum, sardunya güneş sever diye yazıyor hep. Az önce buradaki e- dergide de bile öyle okudum. Öfff ki öff

Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2012, 10:20   #18
Yeni Üye

kargasaray's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2011
Merhaba Cymbelina, sorunuzu yeni gördüğüm için geç bir cevap olacak sanırım
Evet, sardunyalar güneşi sever ve dayanıklılardır.
Benim güney cephesinde öğleden sonra tüm gün güneş alan açık balkonumda senelerdir açan çeşitli sardunyalarım var. Sadece çok yakıcı yaz günlerinde, ki 2010 yazında neredeyse pişeceklerdi maalesef, gölgeye korumaya alıyorum.
Yardımcı olabilmişimdir umarım.

kargasaray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2012, 11:31   #19
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cymbelina Mesajı Göster
Arkadaşlar bu başlığı okurken çok şaşırdım. Sardunya güneşi ve sıcağı sevmiyor mu? Sabah güneşi alan bir yer için herkes sardunyayı önermiş, benim kafam karıştı???

Eski evimizdeki balkon da sabah güneşi alıyordu, sardunyalarımız orada en geç 11e kadar filan güneş alıyordu bahar ve yazın. Keyifleri yerindeydi. Sonra taşındık, sardunyalarım greve girdi Şimdi forumda da okuyorum, sardunya güneş sever diye yazıyor hep. Az önce buradaki e- dergide de bile öyle okudum. Öfff ki öff
Sabah güneşi alan yerlerde de sardunya yetiştirilebilinir demeye çalışmıştım ben ama sıcağı tabii ki seviyor.

Geçmişte bir yaz 3 ay kadar Fethiye'de idim. Oranın sıcağı ve nemi dayanma gücümü ciddi zorlamıştı. Sokaklarda, parklarda, bahçelerde, o cayır cayır güneşin altında bir sardunyalar vardı, azman boyutlarda. Sardunyaların hiç o kadar çılgın halini görmemiştim daha önce, muhteşemdiler. Yalnız o kadar büyük olmalarında, oradaki nemin de bir etken olduğunu sanıyorum.

Benim sardunyaların üçü sabah 10.30-11.00, bir tanesi de öğleden sonra akşama dek güneş gören yerdeler. Hepsi hayatından memnun. Sabah güneşi görenler şu anda gayet faal durumdalar. Öğleden sonra güneşi gören ise geçen ay çılgın gibi çiçeklendi, yaprakları görünmüyordu çiçeklerden. Şimdi yeşillik halinde. Sanırım dinlenmeye geçti. Uzun zamandır sardunyalarım var. Bazen kendim sıkılıp birilerine veririm ama elimde ölen hiç olmadı.

Yani sevgili Cymbelina, deneyimlerime göre sardunya kalender bir bitki. Güneşi seviyor ama iyi bir bakımla yarı gölgede de rahatlıkla gelişip çiçeklenebiliyor.

gilan ve Cymbelina beğendi.
nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2012, 04:49   #20
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Teşekkürler yanıtlarınız için
Zaten buraya üye olduğumdan beri sardunya diye diye mecnuna döndüm Adalet hocamı bile bıktırdım Bizdekilerin 3 tanesi yaklaşık 9-10 aydır çiçeklenmiyor, yok inat adamlar, nuh diyor peygamber demiyorlar. yer beğendiremedim onlara, teorim artık şudur ki bunlar sardunya filan değil, sardunya kılığında başka bir bitki

Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024