agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun?
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-04-2009, 16:06   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Daha okunaklı.

Eklenen Resimler

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2009, 16:08   #32
Ağaç Dostu

Türkiye iklim kuşakları harıtası.

Eklenen Resimler

Eski 08-04-2009, 10:39   #33
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Minumum sıcaklık ortalamaları tablosunu yakında güncelleyerek koyacağız.

Harita için de iyi haberler gelebilir...

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2009, 13:09   #34
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
SABAL MINOR-Cüce Sabal -18
TRACHYCARPUS FORTUNEI-18

Ankara'lılar olarak not edelim
Palmiye soğuğa dayanıklılık dereceleri

Denizakvaryumu, hazır el atmışken, hangi soğukluk hangi şehirlere uygun listelemesini de yapabilir misin? Her ne kadar zone tablosu elimizde yok olsa da

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2009, 13:19   #35
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Zone tablosu-haritası olmadan şehirlere göre sıralama yapmak sağlıklı olmaz.

Bulunulan il-ilçenin-beldenin durumuna göre karar vermek gerek.

Örneğin ben Ankara'yı baz aldım ama Ankara'ya 1,5 saatlik Yeşilöz'de mikroklima özelliği var ve 5-6 derece fark ettiriyor.Yani Ankara'ya uygun olmayan palmiyelerin çoğu yeşilöz'de yetişebilir.Ama elimizde Yeşilöz'ün verileri yok.

Yine Eskişehir ile Eskişehir ilçesi Sarıcakaya arasında çok fark var ama mikroklima özellik gösteren Sarıcakaya'nın meteorolojik verileri yok.

Lafın özü ;coğrafi harita gibi, siyasi harita gibi ilçelere kadar inen zone haritası olması lazım.

Türkiye'de şimdiye kadar bunun yapılmamış olması büyük kayıp.Bütün veriler Meteoroloji Genel Müdürlüğünün elinde olduğuna göre uzun yıllar ortalamasını bilgisayara girip bu harita yapılabilir.

Zone haritası olmasa bile;

http://www.dmi.gov.tr/veridegerlendi....aspx?m=ANKARA

link biraz olsun yardımcı olabilir.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2009, 14:39   #36
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 04-04-2004
Galeri: 88
Ankara
Uzun Yıllar İçinde Gerçekleşen En Yüksek ve En Düşük Değerler (1975 - 2008)
En Düşük Sıcaklık (°C) : -21.2

Her şehir için bu bilgileri bir araya getirip kabataslak bir tablo yapalım mı?

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2009, 14:44   #37
Ağaç Dostu

Sn.Malina ben bunun sağlıklı olmayacağına inanıyorum.
Bu çalışma ancak il merkezinde oturanlar için yararlı olabilir ki bu durumda zaten böyle bir çalışmaya gerek yok , benim ve sizin verdiğiniz linke tıklayıp ilgili şehre gelen herkes bulunduğu ilin (şehir merkezinin ) durumunu öğrenebilir.

İlçe ve beldelerde oturanlar için bu çalışma yanıltıcı olabilir.Zone haritası bu nedenle gerekli.

Eski 03-12-2009, 11:36   #38
Ağaç Dostu

Bölgelerle ilgili genel bilgiler içeriyor;

http://www.turkeytravelplanner.com/W...icRegions.html

Eski 03-12-2009, 13:31   #39
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Türkiye'nin zone haritası konusu DMİ yetkilileri tarafından değerlendirilmekteydi.

Hatta il için genel bir değer yerine illerdeki meteoroloji istasyonlarının bulunduğu bölgelere göre değerlerlendirilme yapılması düşünüldü.

Ankara için örnek:
Name:  Ankara.jpg
Views: 3100
Size:  14.4 KB

Ölçüm istasyonu olmayan yerler için mikro düzeyde belirleme yapmak mümkün değil.

Konunun durumunu soruşturayım, bilgi alınca ileteyim.

Not: Zone haritasındaki değerler uzun yıllara dayalı, en düşük sıcaklıkların ortalamasıdır.

Eski 03-12-2009, 14:16   #40
Ağaç Dostu

Sn.Sabah'ın eklediği tablo benim belirtmek istediğim husus.

Beypazarı ile Esenboğa arasındaki fark net olarak gözüküyor.Oysa iki yer de Ankara sınırları içinde.

Biri 6b diğeri 8a zone da.Bu veriler önemli...

Bu veriler olursa zone haritası ortaya çıkar.

Eski 28-02-2012, 18:08   #41
Yeni Üye

dalbil's Avatar

Giriş Tarihi: 05-05-2006
Bu konu hakkında izninizle bir kaç cümle etmek istiyorum.
Devlet Meteoroloji Genel Müdürlüğünün ölçümler için kullandıkları aletler +- 2 Santigrat aralığında. Bu devlete cihaz alımı ihalesini hangi aklı evvel yaptı bilmiyorum ama, ben kesinlikle bu tür haritalara güvenmiyorum.

Tüm dünyada gönüllü hava durumu eksperleri var. Meteoroloji de bir nebze bunu yapmak için sitesinde böyle bir başlık açmış ama, nedense makes bulmamış. Belkide nedeni halk ile adında devlet geçen kurumların arasındaki iletişimsizliktir.

Saygılarımla

dalbil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2012, 19:54   #42
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Galeri: 1
Alıntı:
...
Yine Eskişehir ile Eskişehir ilçesi Sarıcakaya arasında çok fark var ama mikroklima özellik gösteren Sarıcakaya'nın meteorolojik verileri yok.
...
Bir süredir ilçemizin verileri yayınlanıyor; sıcaklık değeri hesaplamasında kullanılan standart sapma 3-4 dereceden büyükse tutuyor diyebilirim
(Bu kadar sapmayla ben bile tahmin ederim.)

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün verileri doğru olmadığı için bu verilerle yapılan çalışmalarda gerçeği yansıtmaz.

üzüm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2012, 13:36   #43
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dalbil Mesajı Göster
..Devlet Meteoroloji Genel Müdürlüğünün ölçümler için kullandıkları aletler +- 2 Santigrat aralığında. ..
Yeni adıyla Meteoroloji Genel Müdürlüğü ülkemizin güvenilir, çok ciddi referans olmuş bir kurumudur. Onlar için +2,-2 ciddi sapmalardır. Bu tür aletler kullanılmaz.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi üzüm Mesajı Göster
Bir süredir ilçemizin verileri yayınlanıyor; sıcaklık değeri hesaplamasında kullanılan standart sapma 3-4 dereceden büyükse tutuyor diyebilirim
(Bu kadar sapmayla ben bile tahmin ederim.)

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün verileri doğru olmadığı için bu verilerle yapılan çalışmalarda gerçeği yansıtmaz.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından ilçelerdeki istasyon sayısı artırılıyor. İstasyon sayısı arttıkça ve elde veri biriktikçe her ilçe için daha doğru tahminler yapılacaktır.

Eski 27-03-2012, 13:59   #44
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Meteoroloji Genel Müdürlüğü web sayfası ve diğer iletişim kanalları üzerinden her türlü soruya açık, çalışanları içtenlikle yardımcı olmaya çalışan bir kurum.

Elimizdeki TÜRKİYE BİTKİ SOĞUĞA DAYANIKLILIK HARİTASI da bizim gayri resmi talebimiz üzerine Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nce hazırlanmıştır.

Bu konuda daha detaylı çalışmaları olduğunu biliyoruz. Umuyorum yakın bir tarihte açıklanır.

Eski 05-05-2012, 22:56   #45
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sabah Mesajı Göster
...
Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından ilçelerdeki istasyon sayısı artırılıyor. İstasyon sayısı arttıkça ve elde veri biriktikçe her ilçe için daha doğru tahminler yapılacaktır.
Bildiğim kadarıyla ilçemizde istasyon yok.

Şimdi meteroloji sitesinden Eskişehir Merkez ve Sarıcakaya değerlerine baktım. Sarıcakaya daha düşük görünüyor ki mümkün değil.

Bu konuyla ilgili Meteroloji Genel Müdürlüğü'ne e-posta göndermeme rağmen cevap gelmemişti.

Yine tekrar edeyim Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün verileri doğru olmadığı için bu verilerle yapılan çalışmalarda gerçeği yansıtmaz.

Eski 05-05-2012, 23:34   #46
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Nokta atışı olması hiç bir yerde mümkün değil en fazla kaç derece oynuyor?

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2012, 00:08   #47
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Sayın Kuzu,

Sarıcakaya bölgesi mikroiklime sahip bir bölgedir.

İlçemizin verileri yayınlanmaya başladığından beri takip etmekteyim. Bu süre boyunca yayınlanan değerler Eskişehir Merkezle aynı, kimi zamanda daha düşük verilmektedir. 365 günün 365'inde de böyle olması mümkün değildir.

Eskişehir'de yetişmeyen bitki Sarıcakaya'da yetişir.
Eskişehir'de yazın bir ekim yapılırken Sarıcakaya'da iki ekim yapılır.
Eskişehir'de ceketle dolaşırken Sarıcakaya'da kısa kollularla dolaşılır.
...

Eski 07-05-2012, 14:34   #48
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Alıntı:
..Bu konuyla ilgili Meteroloji Genel Müdürlüğü'ne e-posta göndermeme rağmen cevap gelmemişti...
Bilgi edinme yasası nedeniyle 15 gün içinde cevap vermeliler. Benim web sayfasının ilgili bölümünden gönderdiğim mesaja neredeyse 1 saat içinde cevap gelmişti.

Alıntı:
...Yine tekrar edeyim Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün verileri doğru olmadığı için bu verilerle yapılan çalışmalarda gerçeği yansıtmaz.
Meteroloji GM'nün verilerinin doğru olmadığı ne kadar büyük idda. Bari "bizim ilçemizde doğru olduğunu gözlemlemiyorum." deyin.

Ankara'nın Çankaya ilçesinin bir kısmı yüksek bir kısmı çukurdur. Aynı ilçedeki iki bölge arasında özellikle kışın bir kaç derecelik, ciddi farklılıklar olabilmekte. Meteoroloji olası en yüksek ve düşük değerleri ihtimalleri yayınlar. Çukurda olanlar bilirki en düşük sıcaklığı onlar görmese de yüksek bölge yaşamıştır. Yüksek sıcaklıklarda da tersi olur. Artık meteoroloji tahminini yayınladığında bu bölgeler kendilerinin göreceği dereceyi bilir hale gelmiştir. Genelde Meteoroloji de mahalle sakinleri de yanılmaz.

Şimdi Meteoroloji GM'ne "tamam ilçe ilçe yayınladınız ama mahalle mahalle tutturamadınız" mı diyelim?

Eski 08-05-2012, 02:08   #49
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

Alıntı:
Bilgi edinme yasası nedeniyle 15 gün içinde cevap vermeliler. Benim web sayfasının ilgili bölümünden gönderdiğim mesaja neredeyse 1 saat içinde cevap gelmişti.
Meteorolojinin sitesi üzerinden gönderdiğimden bende kaydı yok ama Sarıcakaya'nın verileri yayınlanmaya başladıkdan 3-4 ay içerisinde gönderdiğimi hatırlıyorum.

Alıntı:
Meteroloji GM'nün verilerinin doğru olmadığı ne kadar büyük idda. Bari "bizim ilçemizde doğru olduğunu gözlemlemiyorum." deyin.

Ankara'nın Çankaya ilçesinin bir kısmı yüksek bir kısmı çukurdur. Aynı ilçedeki iki bölge arasında özellikle kışın bir kaç derecelik, ciddi farklılıklar olabilmekte. Meteoroloji olası en yüksek ve düşük değerleri ihtimalleri yayınlar. Çukurda olanlar bilirki en düşük sıcaklığı onlar görmese de yüksek bölge yaşamıştır. Yüksek sıcaklıklarda da tersi olur. Artık meteoroloji tahminini yayınladığında bu bölgeler kendilerinin göreceği dereceyi bilir hale gelmiştir. Genelde Meteoroloji de mahalle sakinleri de yanılmaz.

Şimdi Meteoroloji GM'ne "tamam ilçe ilçe yayınladınız ama mahalle mahalle tutturamadınız" mı diyelim?
Sarıcakaya'yı Çankaya ile karşılaştırmayın. İlçe merkezimiz küçüktür. (Tahminen Emek mahallesinin 10'da 1 kadardır; vadi içindedir; çukuru tümseği yoktur. )

Dikkat ederseniz Sarıcakaya'nın yayınlanan değerlerinden bahsediyorum. (Mihalgazi ilçesinin bilgisi yok; yani her ilçe yayınlanmıyor veya verisi yok.) Soğuğa Dayanıklılık haritası da yayınlanan verilere göre hazırlanmayacak mı?

Eski 11-05-2012, 17:23   #50
Ağaç Dostu

üzüm's Avatar

'Türkiye Bitki Soğuğa Dayanıklılık Haritası' 40 yıllık veriyle hazırlanıyormuş. Sarıcakaya'da istasyon olmadığı için (olsa bile 40 yıllık olmadığından) haritada yer almayacak.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024