agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun?
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-06-2009, 18:13   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-06-2009
rüzgarlı teras için tavsiye isteği

Merhaba, teras bahçe yapmaya çalışıyorum, ancak kuzey batıya bakan boğaz rüzgarına açık bir terasım var, ancak öğleden sonra güneş alıyor. Rüzgara dayanıklı bitki çeşitleri vey agenel olarak tavsiyelerinizi almak isterim
teşekkürler
selamlar

FilizOzyurt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2009, 15:17   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-05-2009
Ben bitkiler konusunda acemiliğimi burda atmaya çalışıyorum bunun içinde rüzgara dayanıklı bitkileri bilmem.Ama bir plastik pencere uzmanı olarak,rüzgarlı olan cepheyi rüzgarlık amaçlı olarak plastik doğrama ile kapatıp içini cam yaparsan hem rüzgarı engellemiş hemde gün ışığından faydalanmış olursun.bu arada dikkat etmen gereken şey eğer yüksek kattaysan silme probleminide göz önünde bulundur yani komple sabit olmasın,açılır bir kanadı olsun.cam silerken el ulaşma seviyesi 75-80cm dir.Eğer böyle birşey düşünürsen şekillendirme konusunda sana yardımcı olabilirim.

cenan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2009, 20:27   #3
Ağaç Dostu

şehnaz's Avatar

Giriş Tarihi: 22-10-2009
Merhaba filizözyurt. Bizim de sizin gibi kuzeybatı manzaralı bir terasımız var. Ben de aynı soruya cevap arar iken bu siteyi buldum.

Hangi bitkiler rüzgarı keser henüz bilmiyorum ama bizim malesef cenan arkadaşımın verdiği fikri yapabilme gibi bir imkanımız şimdilik yok.

Aramalarımda şimdiye kadar sadece ılgın (tamarix) ağacının çok sıcaklara ve rüzgara karşı dayanıklı olduğunu bulabildim. Henüz daha almadım ama en kısa zamanda olmayı planlıyoruz.

Bu yıl denediğim bitkiler arasında terasımızı en cok begonviller ve süs biberleri sevdi.
Melisalarım hep yapraklarını döktü ve tabiri caizse ölüp ölüp tekrar diriliyor.
Garibim sakız sardunya , kedi tırnağı, bodur madalyon bunlar gayet memnun, yasemin de hiç rahatsız değil ama hiç çiçek açamıyor.

Bunlar benim bu yıl deneyipte öğrendiklerim .

Çok aradım, ama şu ana kadar bu konuda fazla bilgi edinemedim. Acaba sizin için bir mahsuru olmazsa, sorunumuz aynı olduğuna göre acaba sizde bizim ile tecrübelerinizi paylaşırmısınız. belki bizde bu sayede yakında en güzel teras yarışmasına katılabiliriz.

şehnaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2010, 21:06   #4
Ağaçsever

dilekağacı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2007
Merhaba FilizÖzyurt bende sizin aksinize terasın güneşinden ve sıcağından yakınıyorum.Ne yapacağımı bilemiyorum.Bütün çiçeklerim yanıyor.Karanfillerim,ortancalarım,küpe çiçeklerim hepsi yandı 1 ay içinde.Kavurucu şekilde yazın dayanılmıyor terasa.Bence de sn. Cenan'ın dediği gibi yaparsan iyi olur diye düşünüyorum.

Bol yeşilli günler diliyorum.

dilekağacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024