agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun?
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-11-2009, 13:50   #1
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Yarı aydınlık, iç mekana uygun (Japon Şemsiyesi, Kentia, Areka, bambu vs.)

merhaba,

Bir tesiste daha önce görmediğim bitkiler gördüm, ya da belki daha önce görmüştüm ama o şekilde güzel bir peyzaj içinde olmadıklarından dikkatimi çekmemişlerdi.

Araştırınca birisini buldum, Howeia forsteriana imiş, Kentia palmiyesi de diyorlar;

Name:  Howeia forsteriana.jpg
Views: 8141
Size:  64.0 KB

Fotoğrafını çekemedim ama çizerek anlatmaya çalışacağım ikincisi ise muhtemelen Japon Şemsiyesi (Cyperus alternifolius) ama emin olamıyorum.

Name:  bitki.gif
Views: 7739
Size:  16.1 KB

Emin olamıyorum çünkü forumdaki bilgilere göre sucul bir bitki bu ve normal toprak harçları çok uygun değil gibi.Ancak tesiste, bu bitki yerde, çakıl taşları arasındaydı.Eğer gömülü bir tank içinde değilse.

İkincisi, fotoğraflarda Japon Şemsiyesinin tepe yaprakları uzun ve savruk görünüyor ancak benim gördüğümün yaprakları daha kısa ve düzenli idi.Yani tepede oluşan dairenin çapı daha küçüktü.Sadece bu altfotoğraftaki bayağı benziyor, belki çeşitleri vardır.

Name:  cyperus_alternifolius.jpg
Views: 5475
Size:  57.4 KB

Bu Japon şemsiyesi bile olsa, bana iç mekanda, çok da aydınlık sayılmayacak bir yerde kullanmak üzere, bunlara benzer, hatta bambu tipinde bitkiler önerebilir misiniz? İç mekan bambuları da olabilir.

Benim aramada kısaca gözüme çarpanlar, Bambu palmiyesi (Chamaedorea seifrizii), Dypsis lutescens(Areca palmiyesi), Chamaedorea elegans.
Bir de Cyperus Papyrus var, aşağıda;

Name:  CyperusPapyrus.jpg
Views: 10276
Size:  45.6 KB

Bunlardan, ya da benzeri başka bitkilerden iç mekana en uygun hangisidir?

Teşekkürler.

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2009, 09:09   #2
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
merhaba,

Kızlarımla fidanlık fidanlık dolaşıp konuyu biraz netleştirdik.
Bizim önceden gördüğümüz, çizerek anlatmaya çalıştığım bitki Japon şemsiyesi imiş, canlısını görünce anladım, onlardan aldım 2 torba, fiyatı da gayet uygun.

Kentia bulamadık ama son satılanı gidip satın alan mağazada gördük, çok güzel bir bitki.

Bir adet de Areca bulduk, onu da alıp salona getirdik, böylece karmaşa çözülmüş oldu
Areca biraz pahalı bir bitki ama çok çok güzel, inşallah sağlıklı yaşatabiliriz.

MSaygin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024