agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun?
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-05-2009, 01:09   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2009
Tekirdağ için uygun yatırım

merhaba arkadaşlar ben 29 yaşında bir arkadaşınızım uzun süredir tarımsal faaliyetlere girmek istiyordum ama büyük şehrin koşuşturması bir türlü fırsat olmuyordu en sonunda bir boşluk buldum ve tekirdağ taraflarında bir parça tarla aldım.. toplamda 17 dönümlük iki parça yer aldım biri 11 diğeri 6 dönümlük..

bu sene buraya ticari olarak gelir getiricek ama güzel gelir getiricek bir şeyler ekmek istiyorum kafamda kiraz var sizin görüşlerinizide almak isterim burada ceviz kiraz yaş badem armut falan yetişiyormuş halkın genelde ekdiği ayçiçek buğday bana bu konuda fikir verecek bir büyüklerimiz var mı?

sonuçda ekonomik düşünüyorum yani ticari ve kazandığım parayıda gene bu işe yatırmak istiyorum alternatif bitkilerede bakdım şifalı tıpda kullanılan şeyler ama riskli dediler sizlerinde görüşlerini almak isterim..

logaritma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2009, 02:19   #2
Ağaç Dostu

Cumhur Tonba's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2008
Galeri: 80
Sayın Logaritma. Mesajınızı yeni gördüm. Bu konu hakkında sizinle uzun uzun görüşelim. Sizle irtibat kuracağım. Birkaç satırla oalcak işler değil. Görüşelim. Lütfen hatırlatın.

Cumhur Tonba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2009, 07:35   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-10-2008
Sayın Logaritma
Tekirdağ üniversitesinde ziraat fakültesinde öğretim görevlisi Sayın Nureddin Öner bey var. Görüşmeniz faydalı olur. Mail adresi (nureddin_oner@hotmail.com)
kolay gelsin.

Remzi Sarıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2009, 14:31   #4
Yeni Üye

teşşekkürler

Eski 13-05-2009, 14:58   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 23-10-2008
Bir şey değil. Temas kurarsanız Nurettin hocaya selamımı söylerseniz sevinirim.

Remzi Sarıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2009, 15:03   #6
Yeni Üye

bu yazınızı yazmadan önce mail attım kendisine cevap gelirse ama selamınızı söylerim

Eski 19-07-2009, 22:34   #7
Yeni Üye

oguz3259's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2009
Öncelikle almış olduğunuz tarla lar düz tarla mı yoksa tepe bölgelerde bulunan alanlarda mı bulunuyor?

Halkın Buğday ve Ayçiçeği ekimi yapıyor olması çoğunlukla daha az zahmetli ve SU ihtiyacının neredeyse olmaması gibi özellikler.Bu tür bitkilerin ekiminin yapıldığı tarlaların neredeyse tümü SUSUZ tarla.Ve su konusuda gerçekten maliyetli hatta peşinden elektirk ihtiyacınıda gündeme getiren maliyetli bir konu.

Meyve bahçeleri için en uygunu "damlama sulama" olarak biliyorum.Üstelik devlet desteğide sözkonusu.Üstelik kuruluş maliyeti de zaten düşük.Ancak bunun için bir su kaynağı bulmak,oluşturmak şart.

Ayrıca daha önceden tarım arazisi olan bir alanda (olmasada gerekli ancak tarım yapılmış ise muhtemelen toprak bir yönden zayıf diğer yandan güçlü hale gelmiş olabilir) toprak analizi ve toprak hazırlığının iyi yapılması gerekiyor.

Hangi meyva ağaçlarını dikeceğiniz çok önemli.Aşılı,sertifikalı,bodur vs birçok konu var.Bunlar için mutlaka il veya ilçe tarım müdürlüklerinden bilgi alınmalı.(ancak körü körüne her dediklerine kanmamak lazım.önce kendi doktorunuz olacak kadar bilgi edinin)

Bununla birlikte genel olarak meyvacılığa bir yönelim var.Ceviz gibi aşırı dikilen ve 2007-2008 tarihleri arasında iç üretim miktarının önceki yıla göre %47-48 oranında artış göstermiş bir ürünü dikerken teşviğe rağmen iki hatta üç kez düşünmekte fayda var.Çünkü cevizden ilk ticari ürünü beşinci yılda almaya başlayacaksınız.Ve 1 yılda yüzde 47 ile artan ve bu artışla eğer yanlış bilmiyorsam ceviz üretiminde bizi dünya üçüncüsü veya dördüncüsü olmamıza neden olan bu artışın önümüzdeki beş yılda hangi seviyelere ulaşacağını ve fındık ta nereden nereye geldiğimizi ve bunun kaç yılda nasıl olduğunu iyice sorgulamak lazım.

Badem de benzer bir durum olmakla birlikte ceviz kadar değil ancak bademe olan talepte bildiğim kadarı ile ceviz kadar değil.

Nar üretiminde gelecek olması muhtemel.Kereste ve kağıt sanayine yönelik ağaç türleri her daim değerli olabilir zira kaynaklar çok hızlı tükeniyor.

Kiraz dayanım süresinin düşüklüğü sebebi ile pazarlama konusu ve pazar bölgeleri önceden düşünülmeli.Avantaj olarakta hızlı satış süreci ve güzel fiyatı görülebilir.

Armut....neden olmasın? Değerlendirilmeli.

vs.vs...kolay gelsin...

oguz3259 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2009, 19:30   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-11-2009
değerli arkadaşlar ben tekirdağda42yıldır yaşayan bir kişi olarok sormak istediğiniz herhagi bir şey olursa yardımcı olmaya çalışırım saygılarımla

turkuaz 1907 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024