agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun?
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-02-2011, 16:32   #1
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2006
Kütahya Yetişebilen Süs Bitkileri

Kütahya, özellikle Tavşanlı'da yetişebilen süs bitkileri hakkında bilgisi ve beni yönlendirebilecek olan var mı arkadaşlar? Bizim bulunduğumuz bölge Ege Bölgesi diye geçiyor fakat öyle değil. Aslında tipik bir karasal iklim hakim bölgede ama bana göre geçiş bölgesi ve bazen sürpriz bitkilerde yetişebiliyor. Mesela ağlayan çam, yucca... Hal böyle olunca kafası karışıyor insanın. Benim istediğim aslında bu bölgede yetişebilen bitkileri hakkında bir döküman oluşturmak. Kütahya Orman İşletmesiyle bağlantıya geçtim ama onların çalışmaları daha çok orman ağaçları üzerineymiş.Bu konu khakkında bilgisi olan arkadaşım varsa ve beni bu konu hakkında bilgilendirirse çok sevineceğimbende öğrendikçe sizlerle paylaşacağım.

fesleğen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2011, 17:04   #2
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Sedir, ladin, göknar, mavi servi, mazı, porsuk ve ardıçlar başta olmak üzere, top akasya, adi akasya, akçaağaçlar, ıhlamur, süs kirazı, süs elması, leylak, ateş dikeni, berberis türleri, kotonasterler, sarı salkım, inci çalısı, kış tatlısı, gül, ortanca, ispirya güvenle kullanabileceğiniz bitkiler.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2011, 20:28   #3
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

sayın Mine Pakkaner bilgileriniz için çok teşekkür ederim. Umarım bu bitki yelpazesi dahada genişler Tavşanlı' daki bitki sıradanlığını ortadan kaldırmayı çok istiyorum ve projelerimde değişik bitki türlerini kullanacağım. Tabi en önemli faktör olan iklim özelliklerini göz önünde bulundurarak. Çünkü projede kullanırsınız olmayacak bir bitkiyi, hatta satın alıp getiririsiniz dikersiniz. Ama daha sonra bitki buraya adepte olamaz ölürse işte o zaman en kötüsü olmuş olur...
Saygılar.

Eski 09-02-2011, 00:03   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fesleğen Mesajı Göster
Kütahya, özellikle Tavşanlı'da yetişebilen süs bitkileri hakkında bilgisi ve beni yönlendirebilecek olan var mı arkadaşlar? Bizim bulunduğumuz bölge Ege Bölgesi diye geçiyor fakat öyle değil. Aslında tipik bir karasal iklim hakim bölgede ama bana göre geçiş bölgesi ve bazen sürpriz bitkilerde yetişebiliyor. Mesela ağlayan çam, yucca... Hal böyle olunca kafası karışıyor insanın. Benim istediğim aslında bu bölgede yetişebilen bitkileri hakkında bir döküman oluşturmak. Kütahya Orman İşletmesiyle bağlantıya geçtim ama onların çalışmaları daha çok orman ağaçları üzerineymiş.Bu konu khakkında bilgisi olan arkadaşım varsa ve beni bu konu hakkında bilgilendirirse çok sevineceğimbende öğrendikçe sizlerle paylaşacağım.
Sayın Fesleğen, ben de Denizli ile Uşak arasında her iki ilin ikliminin ortalamasına sahip bir bölgede, Çivrilde'yim. Yörede olmayan değişik bitkilere ilgim daha çok. İklime intibak edemeyip ölmemeleri için ben öncelikle şimdilik sadece soğuğa dayanıklı bitkilerden edinme gayreti içindeyim.Bunun için de edinmek istediğim bitkinin iklim gerekliliklerini Google'dan araştırıyorum ve ona göre karar veriyorum.Sayın Mine Hanım'ın önerdiği bitkilerin dışında bir bitki aklınıza ya da gönlünüze düşerse benzer bir yol izleyebilirsiniz diye düşünüyorum..Kolaylıklar dilerim..

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2011, 09:05   #5
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Red face

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yarenimex Mesajı Göster
Sayın Fesleğen, ben de Denizli ile Uşak arasında her iki ilin ikliminin ortalamasına sahip bir bölgede, Çivrilde'yim. Yörede olmayan değişik bitkilere ilgim daha çok. İklime intibak edemeyip ölmemeleri için ben öncelikle şimdilik sadece soğuğa dayanıklı bitkilerden edinme gayreti içindeyim.Bunun için de edinmek istediğim bitkinin iklim gerekliliklerini Google'dan araştırıyorum ve ona göre karar veriyorum.Sayın Mine Hanım'ın önerdiği bitkilerin dışında bir bitki aklınıza ya da gönlünüze düşerse benzer bir yol izleyebilirsiniz diye düşünüyorum..Kolaylıklar dilerim..
Sayın Yarenimex, öncelikle bu konu hakkında yazdığınız için çok teşekkür ederim. Ben zaten sizin dediğinizi mutlaka yapıyorum.Peyzaj Mimarıyım ve yöremde artık hep aynı tür bitkileri görmekten sıkıldım ve projelerimde değişik bitkilere yer vermek istiyorum. Tabi bunu yapmadan önce bir araştırma yapıyorum. Kitaplardan, googledan bitkinin özelliklerini araştırıp ona göre kullanıyorum projelerimde. İlk önce baktığım konu iklim oluyor. Daha sonra gölgeye dayanımı, toprak isteği, çapı, boyu, formu, çiçek rengi, birbiriyle uyumu... vs.bu konulara baktıktan sonra kullanıyorum bitkiyi. Benim istediğim benim gözümden kaçan burada yetişebilecek olup ama benim bilmediğim bitkileri tespit etmek.İnşallah bunu başarabilirim

Eski 09-02-2011, 21:54   #6
Ağaç Dostu

Sayın Fesleğen, Peyzaj mimarıyım diyorsunuz, projelerinizle sıradanlığı kırmak istemenize katılıyorum.Ancak ben, ne zaman içlerinden geçsem yaz günlerinde bile Afyon,Uşak,Kütahya ve Eskişehir'in soğuğundan hep ürpermişimdir. Bu nedenle Sibirya, Japonya, Kore ve Kuzey Çin orijinli bitkiler size uygun düşecek gibi geliyor bana.Bu soğuk diyarların bitkilerini de ateşte açan çiçeklerinizle birleştirmek de sizin ustalığınız olacaktır..

Eski 10-02-2011, 08:35   #7
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Çok haklısınız sayın Yarenimex bazen ekvatora mı taşınsakki acaba diye düşünmüyor değilimAma daha önce de belirttiğim gibi sürpriz bitkiler de çıkabiliyor,benim istediğim bu tür benim gözümden kaçan sürpriz bitkileri sizlerin sayesinde yakalayabilmek. Sizin öneriniz projelerimde çini objeler kullanmam yönünde sanırım, olabilir aslında

Eski 10-02-2011, 19:09   #8
Ağaç Dostu

Alıntı:
Çok haklısınız sayın Yarenimex bazen ekvatora mı taşınsakki acaba diye düşünmüyor değilimAma daha önce de belirttiğim gibi sürpriz bitkiler de çıkabiliyor,benim istediğim bu tür benim gözümden kaçan sürpriz bitkileri sizlerin sayesinde yakalayabilmek. Sizin öneriniz projelerimde çini objeler kullanmam yönünde sanırım, olabilir aslında
Sayın Fesleğen,kendimce ben de bahçemin yeşillendirilmesini ve düzenlenmesini belli düzene ve kendi estetik anlayışıma göre dizayn etmeye çalışıyorum. Mimariye yatkınlığım olabilir belki (ODTÜ Mimarlığı 1972'de kılpayı kaçırmıştım) ama peyzaj mimarlığı konusunda bir üstada işi konusunda öneride bulunmak beni aşar. "Ateşte Açan Çiçekler" sloganı neredeyse Kütahya ile özdeşleştiği için ben Kütahya'yı kastetmiştim, ama size ilham verdiyse de tabii ki çok memnun olurum. Sanıyorum siz hazır bitki alıp kullanıyorsunuz, üretiminiz yok. Ben kendime gerekli gördüğüm dış mekan bitkilerinden deneme üretimine bu bahar başlayacağım kısmet olursa..

Eski 07-03-2011, 16:29   #9
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Sayın Mine Pakkaner,
Size sorum olacak. Acaba Calycanthus(Chimonanthus praecox) Kış tatlısı bitkisi Kütahya' da yetişir mi sizce? Araştırma yaparken gördüm çok beğendim, çok güzel bir bitki. Cevabınızı bekliyorum.
SAYGILARIMLA...

Eski 17-03-2011, 10:33   #10
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Pardon sayın Mine Pakkaner zaten yukarıda verdiğiniz listede kış tatlısı da var. Gözümden kaçmış

Eski 17-03-2011, 14:39   #11
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Kütahya Tavşanlı'da yetişebilen bitkilere eklemek istediklerim:
Euonymus fortunei,Albizzia julibrissin,Rhus typinia,Rhus cotinus, Canna indica,Aesculus hippocastanum, Aesculus x carnea, Sequoidendron gigantum, Hibiscus syriacus, Budleia davidii, Forsthia x intermedia, Cydonia japonica, Philedelphus coronarius,Evonymus japonica,Salix caprea pendula,Betula pendula,Viburnum opulus, sığınaklı bir yer olmak koşulu ile bir de Yucca.
Şimdilik ekleyeceklerim bu kadar.Bu yelpazenin çok çok çok geniş olması ümidi ile sizlerin paylaşımını bekliyorum.
Saygılarımla...

Düzenleyen fesleğen : 18-03-2011 saat 14:25
Eski 18-03-2011, 14:10   #12
Ağaç Dostu

Alıntı:
Kütahya Tavşanlı'da yetişebilen ağaçlara eklemek istediklerim:
Euonymus fortunei,Albizzia julibrissin,Rhus typinia,Rhus cotinus, Canna indica,Aesculus hippocastanum, Aesculus x carnea, Sequoidendron gigantum, Hibiscus syriacus, Budleia davidii, Forsthia x intermedia, Cydonia japonica, Philedelphus coronarius,Evonymus japonica,Salix caprea pendula,Betula pendula,Viburnum opulus, sığınaklı bir yer olmak koşulu ile bir de Yucca.
Şimdilik ekleyeceklerim bu kadar.Bu yelpazenin çok çok çok geniş olması ümidi ile sizlerin paylaşımını bekliyorum.
Saygılarımla...
Her ne kadar ağaç olmasa da ( yaklaşık 2,5 / 3 m boyunda çalıdır ) Berberis Darwinii ' yi de dikkate almanızı öneririm. Peyzajda çok işinize yarayacak bir herdemyeşil..

Eski 18-03-2011, 14:26   #13
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Paylaşımınız için çok teşekkür ederim sayın yarenimex, dikkate alacağım

Eski 23-03-2011, 02:09   #14
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-03-2010
tavşanlılı 4 kişi olduk galiba forumda : ))

Turgut Eren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2011, 08:59   #15
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Ne duruyorsunuz o zamana sayın Turgut Eren paylaşsanıza bitkilerimizi)Çok sevindim Tavşanlı'lı arkadaşların varlığına

Eski 24-03-2011, 15:23   #16
Ağaçsever

valla ben amatör olarak ilgileniyorum. ama bu sene kudret narı ve güvey feneri yetiştirmeyi deneyecem. bakalım verim alabilecekmiyimm ?

Eski 24-03-2011, 15:27   #17
Ağaçsever

ayrıca şu tavşanlı belediyesinin yeni diktiği palmiye benzeri ağaclar hakkında bilginiz var mı ?

Eski 24-03-2011, 15:40   #18
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

ikisi de tropik iklim bitkisidir,ama tek yıllık üretimde inşallah başarılı olursunuz.Sonuçlarınızı da bizimle paylaşırsanız çok sevinirim.
Tavşanlı Belediyesi'nin diktiği palmiye benzeri bitkilerin adı; Yucca gloriosa(Avize).

Eski 27-03-2011, 23:43   #19
Ağaçsever

teşekkürler sayın fesleğen : ))

Düzenleyen Turgut Eren : 31-03-2011 saat 02:30
Eski 31-03-2011, 10:45   #20
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Sayın Turgur Eren turunçgiller hakkında soru sormuşsunuz sanırım, mail olarak geldi ama forumda gözükmüyor nedense anlamadım??? Turunçgiller kış sıcaklıklarının 0 derecenin altına düşmediği Akdeniz,Güney Ege, Güney Marmara ve Doğu Karadeniz kıyılarında yetişir.
Size şöyle söyleyeyim, bizim burası Ege Bölgesi ama iklimsel olaraka aslında Ege'yle bir alakası yok, yani bizim iklimimiz bildiğin karasal iklim, o yüzden mantıken burada turunçgil yetişmez, serada belki diyeceğim ama çok zor. Bir de şöyle bişey var; burası iklimsel anlmada geçiş bölgesi olduğundan sürprizler olabiliyor, yetişmez dediğiniz yetişebiliyor. Ama kesin olan bişey var malesef burada kışın sıcaklık 0 derecenin altına düşüyor. Bu da çoğu güzel bitkinin, meyvenin burada yetişmesine olanak sağlamıyor.

Eski 01-04-2011, 01:08   #21
Ağaçsever

çok saçma bi soru gibi geldi de sonradan, silmiştim mesajı, ehehe. çok teşekkürler yinede cevap verdiğiniz için..

Eski 10-06-2011, 15:59   #22
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Paşa bıyığı aldık bakalım buraya uyum sağlayabilecek mi...Çok heyecanlıyım İnşallah başarılı oluruz

Eski 07-07-2011, 04:03   #23
Ağaçsever

sayın fesleğen inşallah başarırsınız. ayrıca forumda şu sırada ücretsiz Jacaranda tohumu paylaşılıyor.. "acaba" dedim ama, iklim sert gelir diye talip olmadım tohumlara... isterseniz bi şansınızı deneyin..

Eski 07-07-2011, 11:33   #24
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Sayın Turgut Eren, aynen öyle. Jakaranda sıcak iklim koşullarında yetişebilen bir bitki ve en fazla -4C'ye kadar dayanabiliyor. Bizim burda -20C'leri gördüğümüz oluyor. Ama gene de evde çimlendirip büyütmeyi denemek isterim. Ben forumlara baktım ama göremedim. Acaba nerede paylaşılıyor, nasıl temin edebilirim bu tohumu??

Eski 12-07-2011, 03:25   #25
Ağaçsever

burdaki başlıkta. hala geç kalmamışsınız şansınıza.
http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=24879

Eski 19-07-2011, 09:30   #26
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Teşekkürler sayın Turgut Eren. Sayenizde Jakaranda tohumum gelecek

Eski 15-08-2011, 01:39   #27
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Her yere uygun ağaç bitki varlıkları var; nemine uygun, toprağına, besinine herşeyine uygun. Ben bunun dışına çıkılmaması, ne kadar uygun görünsede anavatanı dışında bitkinin yetiştirilmemesi kanaatindeyim. (balkonda bodur türler ayrı ) Kütahyada sizi tatmin edecek bir çok bitkinin olduğuna inanıyorum. Soğuk ikliminde güzellikler vardır ve sıcak iklimi aratmaz.
Bu linki belki görmüssünüzdür yinede paylaşayım kütahyadaki doğal bitki türleri;
http://turkherb.ibu.edu.tr/index.php?sayfa=210&name=43

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2011, 10:02   #28
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Sayın Kalyon evet haklısınız, bitkileri vatanlarında yetiştirmek gerek.Orda uygun görülmüş orda yaratılmış bu tartışılmaz.Ama bir çok bitki var bizim bilmediğimiz ve burda yetişen, ben onları tespit etmeye çalışıyorum.
Paylaşımınız için çok teşekkür ederim bu linki görmemiştim Çok faydalı oldu tekrar teşekkür ederim

Eski 15-08-2011, 15:12   #29
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Sayısız değişik bitki yetişebilir, zamanında bende araştırma yaptım; toprak balçık nitelikte ve 35 36 derece nemsiz sıcağa dayanıklı, yazın belli döneminde kuraklığa dayanıklı ve eksi 20yi götüren bitkiler uygun olur. Bunun aşağı soğuk olacağını sanmıyorum kütahyada. Sonuçta kestane ve ıhlamurda doğal olarak yetişiyor. Porsukta var. Çöl bitkileri bile soğuğa dayanıklı olabiliyor, mesela eksi 23e kadar götüren (Yucca brevifolia) - joshua tree

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2011, 15:53   #30
Ağaç Dostu

fesleğen's Avatar

Aynen öyle sayın Kalyon.Aslında sıkıntı şu; burası Ege Bölgesi olarak geçiyor ama değil, karışık ve karasal iklim.Daha önce de söylemiştim, ben burada doğal yetişen ve sürpriz bitkileri tespit etmek istiyorum.
Peki araştırmalarınızı bizimle paylaşmanız mümkünmü acaba

Düzenleyen fesleğen : 21-09-2011 saat 14:50

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024