agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun?
(https)

Beğeni Düzeni15Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-05-2020, 06:24   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-05-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi derin35 Mesajı Göster
Sarmaşıklar genelde arsızdır. O nedenle çok çekinmeyiniz. Ekin o büyür. Takılırsanız yazın. Yardımcı oluruz hepimiz. Sağlıcakla kalın.
Teşekkür ederim.

Saksı ve tohumları hazırladım, bugün ekeceğim. Her saksıda 10 tohum olacak şekilde planladım.

GLTSRY Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2020, 20:23   #32
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Arkadaşımız derin35 in söylediği doğru hedera türleri hızlı sararlar ama vantuzları ile duvar boyalarını bozarlar.
Ben bahçemde Amerikan sarmaşığı kullandım. 40 cm. lik duvar üzerine tel germiştik, tel görünümü çırkindi bu yüzden Amerikan sarmaşığı sardırdım. Baharda yemyeşil duvar
sonbahara doğru kıpkırmızı bir duvar daha sonra da sararan yaprakları ile çok güzel bir görüntü sergiliyorlar.

Name:  IMG_4964 (800 x 449).jpg
Views: 722
Size:  33.2 KB

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2020, 11:45   #33
Yeni Üye

Cumartesi sabah ektiğim sarmaşık tohumları, bugün filizlenmiş.. Bu kadar hızlı filizlendikleri için şaşırdım.

Düzenleyen GLTSRY : 03-06-2020 saat 22:50
Eski 02-06-2020, 14:28   #34
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Cezayir Menekşesini de ben tavsiye ediyorum. Çok arsız. Çite sardırabilirseniz çok güzel. Artı kışında yeşil kalıyor.

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2020, 12:30   #35
Yeni Üye

Her saksıya 10 tohum gelecek şekilde toplam 40 tohum ekmiştim. 33 tanesi filizlendi, 7 tanesi henüz filizlenmedi. Yarın da filizlenmezse, yerlerine 7 yeni tohum ekmeyi düşünüyorum.

Eski 04-06-2020, 14:22   #36
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-10-2018
Tohum

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi GLTSRY Mesajı Göster
Her saksıya 10 tohum gelecek şekilde toplam 40 tohum ekmiştim. 33 tanesi filizlendi, 7 tanesi henüz filizlenmedi. Yarın da filizlenmezse, yerlerine 7 yeni tohum ekmeyi düşünüyorum.

Tohumu nereden buldunuz?

sirius4842 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2020, 14:35   #37
Yeni Üye

Sarmaşığın türü sabahsefası. Satın almıştım, paketi şöyle. Sonradan düşündüm de keşke, suda daha fazla bekletseydim. Filizlenince eker, böylece hepsinin büyüyeceğinden emin olurdum.

Eski 07-06-2020, 15:22   #38
Yeni Üye

Tohumdan ektiğim sabahsefası. 1 haftası doldu.

Eski 08-06-2020, 19:26   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-06-2020
Merhaba. Antalya manavgatta anayolun deniz tarafinda bir evim var. Guney cepheye terastan bahceye dogru buyumesini istedigim bir sarmasik ekmek istiyorum. Kedi pencesi ne karar vermistik ancak ne tohumunu nede fidesini bulamadik. Sulama problemimiz yok. Ev 3 katli tum gun yogun gunes alan bir cephe. Bölge sartlarina görr guzel gorunecek. Yaz kis yaprak dokmeyecek bir sarmasik tavsiye edermisiniz.

Asumel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2020, 22:00   #40
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-06-2020
Bahçe Tel Örgüsüne Hangi Sarmaşık Türü?

Merhaba

Bahçeme tel örgü çektirdim. Uzunluğu 370 metre. Sizce tel örgüyü kapaması için hangi sarmaşık türünü dikmeliyim?

Mesut Temiz beğendi.
Boni Bonta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-08-2020, 11:14   #41
Ağaç Dostu

tropikalist's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2019
Amerikan Sarmaşığı olabilir

Eğer çiçekli arıyorsanız mor salkım olabilir

Orman Sarmaşığı olabilir

emin değilim ama Clematis de sarılıcı diye hatırlıyorum yani öyleyse Clematis de uygun

Hanımeli

Yasemin

Acem borusu

sarmaşık güller de onları da tercih edebilirsiniz

tropikalist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2020, 13:01   #42
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-07-2013
acaba acem halısı türü konya şartlarında yetişir mi? tür ve görünüm olarak begonvile benziyor

nervusopticus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2020, 12:28   #43
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-08-2018
Sabah sefası çok kolay yetişir ve hızlı büyür, saksıya ekerek özenmenize gerek yok. hatta istilacı olarak değerlendirilebilecek bir tür. son baharda dökülen tohumlardan gelecek sene yüzlerce çıkacaktır. benim bahçemde çok yayıldı, ip, çit, asma, ağaç ne bulursa sarılıyor, dikey veya yatay 10cm çapa kadar sarılabileceği bir şeye rastlaması yeterli. neyse ki çiçekleri çok güzel ve kuru gövdeler kışın kolaylıkla çürüyerek sarıldığı bitkilere zarar vermiyor. bu özelliklerle bence çit örtmede en ideal bitkilerden biri, sık sularsanız çok çabuk büyür ve yaprakları irileşerek güzel bir perde oluşturur.
İkinci tavsiyem akasma (clementis vitalba). çok yıllık kışın yapraklarını döken bir bitki. yaz sonunda hoş kokulu çiçek açar. gövdesinden 2 veya 3 eksende çıkan 7 parçalı yaprakları ile tutunur ve onlarca metre uzayabilir. tohumlarından fazla çoğalmaz ancak çok hızlı büyüdüğü için birkaç hafta dikkat edilmediğinde meyve ağaçlarını sarıp işgal edebiliyor ve yapraklarıyla sarıldığı için çok zor ayrılıyor. ben bu sene garajın üstünü gölgelemek için iki kök diktim ve ilk dallar 3-4 metre kadar uzadı, seneye de yeterli gölgeyi oluşturacak kadar büyüyeceğini düşünüyorum.
Duvar sarmaşığı (helix hedera) kışın yapraklarını dökmeyen ve kuraklığa dayanıklı bir bitki ancak adından da anlaşılabileceği gibi tutunmak için duvara ihtiyacı var yani ip üzerinde fazla gelişmiyor. Duvara tutunarak duvarın üstüne kadar tırmanır, duvarı tamamen sardıktan sonra da ağaç gibi dallanarak çiçek açar ve meyve verir. Duvarın yüksekliği önemli değil tepeye kadar tırmanır ve duvarın üzerinden itibaren 1 metre kadar yükselebilir. Ben bahçedeki hoş görünmeyen duvarları kapatmak için kullandım. Yaz sonunda açan çiçekleri aç kalan arıların yardımına yetişiyor, yapraklarını dökmediği için kuşlar için de güzel bir barınak oluşturuyor.

kurkcutahir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2020, 21:56   #44
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-06-2020
Çok teşekkür ederim kurkcutahir ve tropikalist. Önerileri hemen incelemeye basliyorum

Boni Bonta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024