agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun?
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen Erhan vebahçesi

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-01-2009, 21:15   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-03-2007
Galeri: 1
Sulak araziye uygun ağaçlar

Sayın Arkadaşlar,
15 dönüm kadar çok sulak bir arazi var.O kadar ki arazinin içine boydan boya bir su kanalı açtırdım.Diktörtgen olan bu arazinin uzun kenarlarından birinde de eskiden açılmış hendek tabir edilen bir kanal daha var.Arazide bir miktar dikildiğinden beri hiç budanmamış yarıbodur Grany-Smith elma(4-5 yaşında) fidanları var.
Kocaeli de bulunan bu yerde kışları bazen -8 derecelere kadar soğuk olabiliyor.
O yöredeki insanların bir kısmı (bakımı kolay diye)Trabzon Hurması,Ceviz,Nar dikilmesini öneriyorlar.
Bu konuda bilgisi olan arkadaşlarımdan ricam;
Böyle sulak bir arazide HANGİ MEYVA dikilmesi isabetli olur?

yolac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2009, 07:43   #2
Ağaç Dostu

alice's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
http://ebkae.gov.tr/belgeler/cevizyet.pdf
..........
Ceviz bahçesi tesis edilirken, arazinin sulama imkanları ve toprak yapısı ile bölgenin iklim özellikleri bilinmelidir.Tabansuyu yüksek olan arazilere, don alanı oluşan yerlere bahçe kurulmamalıdır.......
-----------------------------
http://www.tarimsalpazarlama.com/makale.php?id=29717

Nar Gövde Zamklanma Hastalığı (Phytophthora sp.)
.....
Mücadelesi
Salma ve çanak usulü sulama yapılmamalıdır. Karık usulü ve damlama sulama tercih edilmelidir.
Derin dikimden kaçınılmalı, taban suyu yüksek yerlerde bahçe kurulmamalıdır.
Toprağa bol organik madde verilmelidir.
..............
---------------------------
http://web.adu.edu.tr/akademik/zdalk...masi040406.ppt

Trabzon Hurması
............
Gerekirse servi ile rüzgâr kıran oluşturulur.
Orta ağır, organik maddece zengin, pH=6.5-7.0, drenajı iyi, derin toprağı sever. Taban suyu yüksek ise drenaj hendekleri açılır.
...........

------------------------------------

Sayın yolac,
Meyvelerin yetiştiricilik bilgilerine baktığımız tabansuyu yüksek arazilerden bahçe tesisinden kaçınılmalı veya araziye drenaj kanalı açıldıktan sonra yetiştiricilik yapılmalıdır, kanaatine varabiliyoruz.

örneğin, derine gitmeyen ve yüzeysel kök yapısı olan fındık için tabansuyu yüksek arazide, 50 cm derinliğinde 30-40 cm eninde drenaj kanalları açmak yeterli oluyor. Belki size bir fikir verir.

alice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2009, 20:20   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-03-2007
Sayın alicee,
Alakanıza candan teşekkürler.Bahsekonu arazide şu anda mevcut yarıbodur elmalar
beş yıldır(dikildiğindenberi hiç bakılmamış)budanmamış bile,buna rağmen meyve vermektedir.Ancak yeterli miktar mı bilemiyorum.Sizin de belirttiğiniz gibi ,taban suyu olan arazilere bahçe kurulmamalı ancak ,kurulu elma bahçesini sürdürmeye ,budatmaya ve ilaç gübre gibi masrafalara değecek mi acaba?Deneyip görmek mümkün ,anacak oldukça pahalı bir deneme olmasından endişelenmekteyim.
Ben de karadenizliyim.Bizim de fındık bahçelerimiz var orada.Ancak bilirsiniz ,artık fındık para etmiyor ki.
Selamlar...

yolac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2009, 01:55   #4
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Erik diğer ağaçlara göre daha dayanıklı görünüyor. Şahsen ben dere kenarında zarar görmedim.

Toprak İstekleri

Erikler toprak bakımından orta derecede seçici olarak kabul edilirler. Japon erikleri için en uygun topraklar humuslu, besin maddelerince zengin, yeter miktarda neme sahip sıcak topraklardır. Ağır topraklarda Avrupa erikleri Japon eriklerine göre daha iyi sonuç verirler. Drenajı kötü topraklarda badem, kiraz, kaysı ve şeftaliden daha iyi sonuç verirler. En uygun toprak pH'sı 6.5-7 dir.

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2009, 16:03   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2007
Suyun bol olduğu bir yerde girabolu meyvesini tercih ederim .

Eklenen Resimler

girabolu38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2009, 11:30   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-01-2008
Anladığım kadarıyla arazide tabansuyu vardır.Burda dikilecek olan meyve cinsinden önce taban suyuna mukavemeti olan klon anaçlar tesbit edilmelidir.Mesela armut dikilecekse fox11 anacının taban suyuna dayanımı iyidir.Şeftali ya da nektarinde ise Gn 14 anacını öneririm.Kiraz ve vişnede Cab6 **** kuşkirazı randıman verir.

kemalcuce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2013, 10:36   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-11-2007
suyu seven bitkiler için yardım

samsunda taban suyu yüksek arazisi olan bir firmada işe başladım. çarşamba ovasında. birçok türde de bitki mevcut fakat malum birçoğu kök çürüğü ve pert durumdalar okaliptus ya da kavak değilde daha ziyade süs bitkileri yetiştirmek istersem burayı hangi tür ağaç ile değerlendirebilirim?

yani suyu seven ağaçlar konusunda öneri istiyorum. veya bir fikir saksılara replike edip gömsem mesela olabilir mi?? bu arada replikaj içinde sürem çok az kaldı

stosyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2013, 18:51   #8
Ağaçsever

i_durak's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Fazla suya ihtiyaç duyan ağaçlar.

Herkese merhaba.
Zonguldak Ereğli'de yaşadığım apartmanın bahçesinde istemediğimiz bir su kaynağı var. Biz bunu kurutabilmek için kaynağın olduğu yere söğüt dikmeyi düşündük ancak nette bu konuyla ilgili araştırma yaptığımda büyük oranda okaliptüsten bahsedildiğini gördüm. Ancak okaliptüs bizim burada yetişebilecek bir tür gibi gelmedi bana. Acaba amacımız doğrultusunda söğüt ağacı diksek, bu alandaki su birikimini engelleyebilir miyiz? veya sulak bir alanda kurutma amaçlı dikilebilecek başka bir ağaç türü biliyor musunuz?
Şimdiden çok teşekkür ederim.

i_durak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2013, 18:55   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2009
okaliptus dahi o suyu kurutmaz bence kuyu kazdırıp süs havuzu olarak değerlendirin.

miralay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2016, 14:14   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yolac Mesajı Göster
Sayın Arkadaşlar,
15 dönüm kadar çok sulak bir arazi var.O kadar ki arazinin içine boydan boya bir su kanalı açtırdım.Diktörtgen olan bu arazinin uzun kenarlarından birinde de eskiden açılmış hendek tabir edilen bir kanal daha var.Arazide bir miktar dikildiğinden beri hiç budanmamış yarıbodur Grany-Smith elma(4-5 yaşında) fidanları var.
Kocaeli de bulunan bu yerde kışları bazen -8 derecelere kadar soğuk olabiliyor.
O yöredeki insanların bir kısmı (bakımı kolay diye)Trabzon Hurması,Ceviz,Nar dikilmesini öneriyorlar.
Bu konuda bilgisi olan arkadaşlarımdan ricam;
Böyle sulak bir arazide HANGİ MEYVA dikilmesi isabetli olur?
* * * * * *
Aynı durum benim köye yaptığım evin bahçesinde de var. Kuyu yaptırdığımız halde sağından solundan sular geliyor. Drenaj kesmedi. En iyisi ağaç dikmek. Amerikan ceviz denilen bodur cevizden diksek, mandalina, portakal, badem kiraz dikilebilir mi ? Yer yüksek. Tam rakımı bilmiyorum.

dongyul beğendi.
Erhan vebahçesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2017, 22:14   #11
Ağaç Dostu

Kerem Örenç's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2017
Kavak, söğüt, pavlonya (çin kavağı)

Kerem Örenç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2023, 22:05   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-02-2023
Antalya’da zeytin tarlam var. Üst tarlamdaki sera sahibi bütün yağmur ve sulama suyunu tarlama veriyor. Ne kadar kanal açsam da kışın bataklığa dönüyor ağaçlarım kuruyor.

O açtığım kanalın kenarına okaliptüs dikmeyi düşünüyordum fakat bazı yerlerde tavsiye edilmiyor. Özellikle çevresinde ağaç yetiştirmediğine yönelik bir şey okudum. Veya kesilince yerine başka ağaç dikilmediği ağacın tutmadığı yazılmış.

Tarlama uygun bir bitki öneriniz var mı acaba? Özellikle mümkünse meyve veren bir ağaç olursa sevinirim.

mdalaman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024