agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun?
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-12-2008, 13:58   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-04-2007
Balıkesir'e Uygun Meyve Ağaçları

Balıkesir bölgesinde 30 dönümlük bir arazide tarımsal yatırım yapmayı düsünüyorum sizce önümüzdeki yıldardaki getiriyide hesaplayarak ne tür bir ürün yetiştirmeye yatırım yapmalıyım ; özellikle meyvecilikle alakalı

dtlevent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2008, 12:45   #2
Ağaçsever

esas merakım hangi meyva fidanı ekmenin ileriye dönük getirisi daha iyi

Eski 27-12-2008, 21:13   #3
Ağaçsever

murathanoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2008
Arazinin yapısı hakkında ( su durumu, toprak yapısı, meyil durumu, iklim, arazinin rüzgar alan tarafının açık veya kapalı olması vb.) bilgi verebilirsen yardımcı olabilirim. Hiç bir şey bilmeden şunu yap demek çok afaki olur.

murathanoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2008, 21:16   #4
Ağaçsever

murathanoglu's Avatar

Şu anda bende 215 dönümlük bir arazinin ağaçlandırma çalışmalarını yapıyorum, ben ceviz düşünüyorum, arazinin rüzgar alan yönünede iki sıra kavak dikerek rüzgarı kesmeyi planlıyorum.

Eski 30-12-2008, 11:06   #5
Ağaçsever

iklimsel olarak buralarda erma armut kiraz erik (biraz geç açması lazım) kayısı ceviz yetişiyor badem zorlanıyor geç açması lazım sıcaklık -15 düşebilir su sartları kabul edilebilir benim konu ilgili esas merakım ünümüzdeki yıllardaki ğelişmeleri dikkate alarak hangi ürüne yatırım yapayım sadece tek çeşit yetiştirmeyip riski azalmak adına bir kaç çeşit ürünmü yetiştireyim örneğin şuan bir kiraz furyası var bundan 5 sene sonra bu iş ne olur her işn bir riski var ama sonra ağaçları kesmek zorunda kalmayalım emeğe yazık olmasın

Eski 01-01-2009, 00:42   #6
Ağaç Dostu.

Romantik's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Merhaba. Bu kadar büyük yeriniz yerse bunu iyi değerlendirmelisiniz. Ekonomik getiriis yüksek olan ürünleri dikmelisiniz diye düşünüyorum. Yerli çeşitlerle bu işler yümez. Bence türkiyeye yeni giren egzotik ve tropikal meyveleri düşünmelisin. Guava, Maruçya olabilir. kaymak ağacı olabilir. Zeytin yetişen her yerde yetiştiği için sizin oralarda rahatlıkla yetişir diye düşünüyorum.

Romantik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2009, 11:58   #7
Ağaçsever

Sayın murathanoğlu
Kenarlara kavak yerine servi ekseniz daha iyi olmazmı hem yaz kış koruma yapmış olursunuz. Cevizi düşünmenizin sebebi ne?

Eski 03-01-2009, 20:59   #8
Ağaçsever

murathanoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dtlevent Mesajı Göster
Sayın murathanoğlu
Kenarlara kavak yerine servi ekseniz daha iyi olmazmı hem yaz kış koruma yapmış olursunuz. Cevizi düşünmenizin sebebi ne?
Sayın dtlevent tabi servi de olabilir ben birazda ekonomik getirisini düşündüm.

Cevizi düşünmemin sebebi Orman Ağaçlandırması için izin alabildim, badem de olabilir fakat bizim buralarda ilk bahar geç donları oluyor o yüzden riski çok fazla.

Eski 03-01-2009, 23:58   #9
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murathanoglu Mesajı Göster

Cevizi düşünmemin sebebi Orman Ağaçlandırması için izin alabildim, badem de olabilir fakat bizim buralarda ilk bahar geç donları oluyor o yüzden riski çok fazla.
Sayın murathanoğlu merhaba, cevizde geç donlara karşı çeşitler var. Ben Mersinin yaylasında rakım 1350 mt , üç yıl önce -4 çeşit- 600 aşılı fidan ektim. ikinci yıl meyve vermeye başladılar. Bizim oralarda da geç donlar çok oluyor. Ama hiç etkilenmediler. Fidanları Yalova Atatürk Araştırma Ens. aldım. İklime, toprak yapısına göre de bilgilendiriyorlar.

Ekonomik olarak bugünlerde ceviz iyi durumda. Ama bizim oralarda elmalar söküldü, ceviz ekildi. Hertaraf ceviz oldu. Tokat, Sıvas da ve daha bir çok yer de de öyle.Sadece Sıvas'ta geçen yıl ,Avrupa Birliği fonları ile 6 milyon ücretsiz fidan dağıtılmış. Yani durum bu.

Ama ekonomik olmasa da yemek için , sağlık için, muhakkak biraz ekin derim.

Ceviz ekecekseniz en az 3 çeşit ekin. Çeşit ne kadar çok olursa verim o kadar artıyor.

Badem daha zor yetişiyor, ama çok daha kazançlı. Üstelik ürünü bir kaç yıl - bazı cinsleri 10 yıl- saklayabilirsiniz. Fiyat düşükse satmazsınız. Bu çok büyük bir avantaj. Bizde kooperatifleşme olmadığı için yaş ürün hemen elden çıkarılmak zorunda. Bu durumda da -ne üreticinin ne de tüketicinin- tüccarın kazancına çalışılmış oluyor malesef.

Kolay gelsin.

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2009, 00:41   #10
Yeni Üye

yalnız's Avatar

Giriş Tarihi: 30-12-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi murathanoglu Mesajı Göster

Kestane düşünmediniz mi? Yer kestaneye uygun değil mi?

yalnız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2009, 00:44   #11
Yeni Üye

yalnız's Avatar

Giriş Tarihi: 30-12-2008
Kestane ile de özel ağaçlandırma yapılabilir. Aşılı ceviz hususunda Bandırma İlçesi Sahilyenice Köyü sektör oluşturdu. Her çeşit aşılı cevizi güvenli bir şekilde alabilirsin. Aklında bulunsun.

yalnız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2009, 10:36   #12
Ağaçsever

sayın agozce
Bu yıl elmayı toptanda 1.5 tl sattıklarını duymuştum bence fiat iyiydi tabi önüzdeki yıllar ne olur bilmek zor, bizim buralarda seftali sökenler oldu tarım sektöründe istikrarlı kazanç sağlamak zor. Ürünün depolanabilir olması önenli bir avantaj yatırım yaparken buna dikkat etmek gerekir heralde

Eski 05-01-2009, 22:07   #13
Ağaçsever

murathanoglu's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yalnız Mesajı Göster
Kestane düşünmediniz mi? Yer kestaneye uygun değil mi?
Sayın yalnız bölge itibari ile kestaneye uygun değil.

Eski 06-01-2009, 11:28   #14
Ağaçsever

Bu bölgede de kestane üretimi yapılıyor fiatta cok iyi bu sene için 1. sınıfı 5 tl den sattıklarını duymuştum fakat bir hastalık var böyle giderse kestahane ağacı kalmayacak.

Eski 07-01-2009, 02:13   #15
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Alıntı:
sayın agozce
Bu yıl elmayı toptanda 1.5 tl sattıklarını duymuştum bence fiat iyiydi tabi önüzdeki yıllar ne olur bilmek zor, bizim buralarda seftali sökenler oldu tarım sektöründe istikrarlı kazanç sağlamak zor. Ürünün depolanabilir olması önenli bir avantaj yatırım yaparken buna dikkat etmek gerekir heralde
Bizim elmaların 1.sınıf 0.5 tl gitti bu yıl.

Eski 07-01-2009, 02:19   #16
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Alıntı:
Bu bölgede de kestane üretimi yapılıyor fiatta cok iyi bu sene için 1. sınıfı 5 tl den sattıklarını duymuştum fakat bir hastalık var böyle giderse kestahane ağacı kalmayacak.
Merhaba, gözünüzü korkutmak gibi olmasın lütfen. Yeni başlanacak bir işe olumsuz yaklaşılmasından nefret ederim ama dikkatli olmak gerekir de diye düşünüyorum.
Bende bahçeme bir kaç tane kestane ağacı dikmek istemiştim. Fidan alacağım ziraat mühendisi ya sadece kestane ek., **** karışık bahçeye kestane ekme dedi.Kestane ağacı çok çabuk kanser oluyormuş. Diğer ağaçlara da bulaşıyor ve toptağı temizlemek 10 yıl alır demişti. Ben de vaz geçtim.

Bilgiliniz olsun, önce araştırın.

Eski 07-01-2009, 10:22   #17
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi agozce Mesajı Göster
Bizim elmaların 1.sınıf 0.5 tl gitti bu yıl.
Hangi cins elma?

Eski 08-01-2009, 03:34   #18
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Alma (ma)

Alıntı:
Hangi cins elma?
Golden ve GraniSmith (doğrumu yazdım ) biraz da starking vardı. Toplam 43 ton.Hepsi aynı fiyat. Tüm köyün yaklaşık 2000 ton hepsi aynı.

Eski 10-01-2011, 11:24   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yalnız Mesajı Göster
Kestane ile de özel ağaçlandırma yapılabilir. Aşılı ceviz hususunda Bandırma İlçesi Sahilyenice Köyü sektör oluşturdu. Her çeşit aşılı cevizi güvenli bir şekilde alabilirsin. Aklında bulunsun.
Evet, sahil yenice merkez oldu. Ancak ceviz düşünen arkadaşlar kök nematotlarını ve yabancı çeşitleri iyi bir araştırsınlar. Hayal edilen getirilere ulaşmak için "Doğru fidan" çok önemli.
Bence bu araştırma için, (eğer arkadan kovalayan yoksa ) 1 senelik sıkı bir çalışma ve sorgulama kafi gelir. Çok mu uzun? İnsan öğrendikçe, "bilmediğini" öğreniyor.

Yakup Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2011, 10:19   #20
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Ekeceğiniz ağaçların altına ilk 1-2 sene kereviz ekimi yaparsanız hem maddi açığı birazda olsa kapatmış olursunuz hemde kerevizin yaprakları ile ağaçları gübrelemiş olursunuz.(Sadece kereviz dememin sebebi Balıkesir toprağında güzel yetişmesidir.)

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2019, 21:18   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-11-2019
İyi akşamlar Balıkesir Dursunbey civar köylerde Tarla almayı düşünüyorum topraktan nasıl kazanç sağlarım yaşadığım yerlerde yıllık Tarla kiralama yöntemi var biriside ağac dik daha iyi kazanırsın diyor napayım yardımcı olurmusunuz

Napolyon35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2019, 22:01   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-11-2019
Balıkesir Dursunbeyde tarama ağaç ne ekmeliyim

akşamlar Balıkesir Dursunbey civar köylerde Tarla almayı düşünüyorum topraktan nasıl kazanç sağlarım yaşadığım yerlerde yıllık Tarla kiralama yöntemi var biriside ağac dik daha iyi kazanırsın diyor napayım yardımcı olurmusunuz orda yaşamıyorum tarlayı alıp orada ilgilenebilecek ortak arıyorum toprak benden üretim ondan

Napolyon35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024