agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Hangi bitkiler, hangi şehre, hangi koşullara uygun?
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-12-2008, 21:31   #1
Ağaçsever

nerkinozturk's Avatar

Giriş Tarihi: 11-11-2008
Sedir ve Ladin İzmirde yetişir mi?

Sevgili arkadaşlar, Geçtiğimiz hafta Eskişehir orman fidanlığından 4 adet sedir 4 adet batı ladini aldım. yaşları da 3 sanırım. 50-60 cm civarında. Karşıyaka İzmirdeki bahçemize ektik. Sizce problem olur mu? Ya da yapabileceğim ek bir işlem var mı? Yardımlarınız için teşekkür ederim...

nerkinozturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2008, 21:47   #2
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Sediri ışık alan yere dikin, ladin'i serin taraf yarı gölgeli yere dikin ilk yıllar gölge daha yoğun olursa ve çim içindeyse iyi olur.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2008, 21:58   #3
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
arkadaşım bence yanlış yapmışsın umarım bir sorun olmaz çünkü bitkinin üretim yapıldığı fidanlıkla dikilceği yer arasında rakım farkı en fazla 300 metre olmalı birde iç anadolunun ağacı kendi iklimine göre yetişir aynı hatayı ben yaptım ezine fidanlığından 10 tane 1 yaşında fıstık çamı aldım hepsi kurudu keşke izmirdeki devlet fidanlığından alsaydın, ben ağaçlandırma yaptığım sahaya bu bölgenin ağacını dikiyorum

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2008, 22:18   #4
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Sayın seaa kırsal orman ağaçlandırmasında ladin ve diğer ekolojik farklılıklar olumsuz etki yapar ancak sulanabilen ev bahçesine dikmek sorun yaratmayacağı gibi orijin farklılığı üretim-işletme amaçlı olmadığı da göz önünde bulundurulmalıdır.

Eski 01-12-2008, 23:39   #5
Ağaçsever

nerkinozturk's Avatar

Sevgili arkadaşlar,

İzmirdeki orman fidanlığında sedir ve ladin olmadığı için malesef oradan alamadım Ladinleri duvar dibine ve gölgesi daha bol alana diktim. Sedirlerler tam ortada. Kendilerine yardım etmek için gübreleme konusunda bir fikriniz var mı? Yaz aylarında da sulama konusunda sıkıntıları olmayacak. Bakalım inşallah tutar...

Eski 02-12-2008, 13:34   #6
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Hiçbir şey ihtiyaçları olmaz, bahçe toprağı onlara yeter.

Eski 03-12-2008, 17:06   #7
Ağaç Dostu

GAZİ0625's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2008
Torf **** az miktarda yanmış hayvan gübrsi verebilirsiniz.Sulamayı mevsime göre toprağın durumuna göre yapabilirsiniz.

GAZİ0625 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2008, 19:26   #8
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Eskişehirdeki fidanlığın çok büyük olduğu söyleniyor doğrumu acaba?

Eski 09-12-2008, 16:15   #9
Ağaçsever

nerkinozturk's Avatar

Eskişehir fidanlığı evet çok büyük.Örneğin sedirlerin olduğu alandan ladinlerin yetiştirildiği alana gitmek için aracımı kullandım. mekan olarak çok güzel. Olmazsa fotoğraflarını yayınlayayım size. Yalnız şunu da eklemeliyim ki tam bir devlet kuruluşu. Fidan yetiştiricileri, işçiler veya bekçileri çok mütevazi ama mühendisler biraz nazlı. Az miktarda alınan fidanlara karşı sevimsizmler. Ama çare yok görevi gereği satış yapmaya mecburlar. Genelde belediyeler yüklü alımlar yaptığı için küçük müşteri cazip değil. Yalnız şunun farkında olmaları lazım ki halkı bu işe sevdirdikleri taktirde asıl sorumluluklarını yerine getirmiş olacaklarını düşünüyorum.

Eklenen Resimler

Eski 09-12-2008, 18:14   #10
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Gerçekten denildiği kadar büyükmüş resimler için teşekkür edelim ben 10 tane fıstıkçamını maaleseff doğada kuruttum meğersem büyük tüpe alınıp en az 3 sene içerde büyütüp öyle aktarmam gerekiyormuş onların yerine tohumdan ektim tabi tohum olayı benim gibi bu işi amatörce yapanlar için çok zor istenilen orman toprağını bulamadım bende onun yerine torfa ektim şimdi çok küçükler seneye eylülde 1 senelik olcaklar ondan sizi uyarmıştım iklim bazen sıkıntılı olabiliyor ister istemez saygılarımla.

Eski 10-12-2008, 02:00   #11
Ağaçsever

nerkinozturk's Avatar

Umarım bu sefer kurumazlar.

Ben de izmir orman fidanlığından 5 tane 1 yıllık fıstık çamı alıp sitemizin civarına diktim. Acaba onlar da mı kuruyacak. Hay Allah! Endişe ettim şimdi. Doğaya ağaç dikmek için ille de 2-3 yıllık mı olması gerekiyor? bak bu konuda bilgim yoktu. Bir bilen var mı acaba? 2 hafta kadar önce 1 yıllık fıstık çamı fidanlarım kuruyacak mı? Boyları şu an 25-30 cm kadar ve torbada idi. Teşekkürler,

Eski 11-12-2008, 18:27   #12
Ağaçsever

nerkinozturk's Avatar

sanırım konu başlığımın cevabını bugün bizzat gözlerimle gördüm. Yeni açılan tünelleri geçtikten sonra (Çiğli yönüne doğru) Örnekköy kavşağını takip eden ilk kavşağın hemen sağ tarafında tepelikteki bakımlı bir parkta yaklaşık 3-4 adet sedir ağacı gördüm. çok güzellerdi. Bu durumda sitemizin bahçesine diktiğim sedirler de 6-7 yıl sonra aynı güzelliğe ulaşaklar. bu durumda site etrafına da bol miktarda sedir alıp dikmeyi düşünüyorum...

Selamlar,

Eski 12-12-2008, 11:13   #13
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

fıstık çamlarınızı merak etmeyin izmirde bir şey olmaz. İç anadolu ikliminde ağaç yetiştirmek çok zor bir olay zaten benim yaptığımda zor bir şeyi başarmak aslında keşke ankaranın iklimi uygun olsaydıda her yere fıstıkçamı dikerdim ben daha çok sedir ve meşe ağacını uyguluyorum dikim sahasında karaçam fazla dikmiyorum tabi birde bahçede yetiştirilen ağaçla ormanda yetiştirilen ağaç farklı olur zaten saygılarımla.

Eski 02-03-2009, 12:47   #14
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Selam,

Sedir'de sorun çıkmaz ama batı ladin'i başınızı ağrıtabilir.

Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2009, 12:50   #15
Ağaç Dostu.

Douglas Fir's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Selam,

Ortasından tren yolu geçecek kadar büyük ama bir o kadarda düzenli. Müdürelerinini bayan olduğu hemen göze çarpıyor. Nizam intizam var.

Douglas Fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024