agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Hamurişleri, Tatlılar, Çerezler (http://www.agaclar.net/forum/hamurisleri-tatlilar-cerezler/)
-   -   Pekmezli Helva (http://www.agaclar.net/forum/hamurisleri-tatlilar-cerezler/38386.htm)

aleydi 21-11-2015 23:45

Pekmezli Helva

3 Eklenti(ler)
Bu tat mükemmel. Helva severim hem yağ, hem şeker, hem un var içinde:). Bunda tereyağı var. Şeker yerine pekmez. Un yerine nişasta:). Tadı un helvasından hallice:). Annemlerde yaptık. Ben yapmış sayılırım :).

Eklenti 586345

Eklenti 586346

Eklenti 586347

A_NOMAD 21-11-2015 23:54

Malzemeler tamam da ölçüler ve tarifi yok, kafamıza göre mi yapacağız? :D
Pekmezin verdiği renk hoşuma gitti, zenci helva ;)

aleydi 22-11-2015 00:11

Hemen tarif yazmıyacağım artık:D. Biraz naza çekiyorum kendimi:). Öyle kişiler vardır ya. İşte göz kararı derler. Malzemeyi eksik söylerler. Yaparsınız yaparsınız bir türlü onun yaptığı gibi olmaz:). Bu biraz göz kararı oldu gerçekten, ondanda yazamadım:)

500 gr pekmez

tereyağı

5 silme kaşık nişasta

Hepsini karıştırıp pişiriyoruz. Üzerine bol ceviz. İsterseniz kalıplara da dökebilirsiniz. AFİYET OLSUN.

sevgihoca 22-11-2015 13:20

İçinde su da vardır herhalde değilmi Aleydi?Sırf pekmezle içimiz yanar diye düşünüyorum.

aleydi 22-11-2015 14:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sevgihoca (Mesaj 1422036)
İçinde su da vardır herhalde değilmi Aleydi?Sırf pekmezle içimiz yanar diye düşünüyorum.

Su biraz isteğe bağlı Sevgihocam. İsterseniz suyla nişastayı eritip dökebilirsiniz. Biz bunu susuz yapmışız. Bende emin olamadım suyu yazıp sildim:). Öyle yakıcı bir tadı yok. Ben çok tatlı sevmem. Yinede bunu sevdim. Birazda kullandığınız pekmezin yoğunluğu önemli. Harnupta koymuştuk buna biraz. Üzüm pekmeziyle karışık daha güzel oldu sanki:).. Zevkinize göre artık. Denemenizi öneririm.

sevgihoca 22-11-2015 20:24

Bu gözlemenizden daha basit,bu helvayı yapıp denemek istiyorum.Benim de un helvam güzel olur.Birgün yaptığım da fotoğraflamayı düşünüyorum.Teşekkürler.

aleydi 22-11-2015 21:18

Un helvası daha zor. Kavurma kıvamı özellikle. bekliyorum güzel tarifinizi merakla.

Mücevher Çalısı 22-11-2015 22:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aleydi (Mesaj 1422131)
Un helvası daha zor. Kavurma kıvamı özellikle. bekliyorum güzel tarifinizi merakla.

Sevgili Aleydi Un kavurma esnasında yanmasın yeter, seveni her türlü yer;)

aleydi 22-11-2015 23:01

Sevenleri bol olsun Sevgili Mücevher Çalısı:). Sevmeyen var mıdır acaba un helvasını:)
Yiğenim bizdeyken komşum yapıp getirmişti. Ablam aradı. (Sizde bir şey yemiş, çikolata gibi çok tatlı, tutturdu ondan yap çok güzel ). Çalışan anne, zaman bulup yapmamış ablam galiba:).
Komşum da çok güzel yapardı, kulakları çınlasın:). Bende de güzel bir tarif var. Çok iddialı değilim un helvasında. Çok yapmadığım içinde olabilir.Lezzette önemli tabi:)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024