agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Hamurişleri, Tatlılar, Çerezler (http://www.agaclar.net/forum/hamurisleri-tatlilar-cerezler/)
-   -   Sadrazam Lokumu (http://www.agaclar.net/forum/hamurisleri-tatlilar-cerezler/19950.htm)

fevziye 27-03-2010 13:10

Sadrazam Lokumu

SADRAZAM LOKUMU

Malzemeler:
Beş su bardağı süt
Bir su bardağı un
Bir su bardağı tozşeker
Bir paket vaniya
1 paket krem şanti
Bolca Hindistan Cevizi
Bir buçuk su bardağı ceviz, badem

Hazırlanışı:
5 su bardağı sütü, unu, tozşekeri birlikte ateşe yerleştirin. Muhallebi pişmeye başlayınca, tencerede mikser ile hiç pütür kalmayacak şekilde çırpın. Bir paket vanilyayı ilave edin, göz göz olana kadar karıştırmaya devam edin. Koyu kıvama gelince ateşten alın soğumaya bırakın. Kare fırın tepsisine bolca hindistan cevizini serpin, ılınan kremayı hindistan cevizinin üzerine dökün ve bir yemek kaşığı yardımıyla kremayı tepsiye yayın. Buz dolabına kaldırın, dinlenmeye bırakın. Bir çay bardağı süt ile krem şantiyi iyice cırpın, dolaba kaldırın. Dinlenen muhallebinin üzerine krem şantiyi sürün. Şantinin üzerine cevizi dökün. 1 - 2 saat dinlendirin daha sonra sonra lokumları büyük kareler şeklinde kesin ve rulo haline getirerek sarın. Birleşen uçlarını alta gelecek şekilde yerleştirip biraz bekletin. Afiyet olsun.

fevziye 03-04-2010 14:03

Kimse benim lokum tarifimi denemiyor mu?

zenfree 23-09-2010 09:59

Fotoğraflar olsa denemek için teşvik olurdu. Fevziye Hanım siz denediyseniz fotograflamadınız mı?

Jezebel 23-09-2010 10:09

Evet fotoğraf olsa iyi olur, bu rulo haline getirme işi bana zor gibi geldi ;)
Kazan dibinde olduğu gibi bir şekil mi vereceğiz acaba ?

umutyolcusu 14-02-2011 15:53

1 Eklenti(ler)
Trifini verecektim ama tarifi varmış.En iyisi fotoğrafını ekleyeyim.Gerçekten tavsiye edrim.Hem hafif hem de misafire ikram edilebilecek bir tatlı.Buzdolabında en az 4 saat bekletilince rulo yapılması da kolaylaşıyor.

fevziye 17-02-2011 15:29

Merhaba arkadaşlar, başlıkları takip etmezsen böyle oluyor işte. Kusura bakmayın, daha önce görüp te yanıtlayamadım. Sevgili Zenfree tabii ki denedim. Çok güzel, çok hafif bir tatlı oluyor. Sayın umut yolcusunun dediği gibi rulo yapmak hiçte zor değil. Denemenizi tavsiye ederim.

fevziye 17-02-2011 15:33

Lokumları kare halinde kesmeden bütün halinde rulo yapabilirsiniz, daha sonra kesersiniz. Tabii bu arada döktüğünüz borcamın büyüklüğü önemli. Eğer fazla yaygınsa, büyük kare veya dikdörtgeni ikiye ayırararak sarabilir, sonra küçük parçalara kesebilirsiniz.

Müjgan 17-02-2011 16:01

Fevziye hanım, bu güzelim tarifinizi, +18 bölümünde mutfak afrodizyakları başlığı altına da yazabilir misiniz? :)

Tura 18-02-2011 13:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Müjgan (Mesaj 756744)
Fevziye hanım, bu güzelim tarifinizi, +18 bölümünde mutfak afrodizyakları başlığı altına da yazabilir misiniz? :)

Müjgan Hanım. Hiç kaçırmıyorsunuz.

Müjgan 18-02-2011 22:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tura (Mesaj 757105)
Müjgan Hanım. Hiç kaçırmıyorsunuz.

Söylesenize allasen, oraya da çok yakışmayacak mı?:p

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024