agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Hamurişleri, Tatlılar, Çerezler (http://www.agaclar.net/forum/hamurisleri-tatlilar-cerezler/)
-   -   Meyveli Yoğurt (http://www.agaclar.net/forum/hamurisleri-tatlilar-cerezler/19409.htm)

limon 25-02-2010 19:46

Meyveli Yoğurt

5 Eklenti(ler)
Bir süredir en leziz meyveli yoğurt elde etmenin üzerinde çalışmalar yapıyordum. Şimdi vereceğim tarif tamamen bana aittir. :) Hiç bir yerden alıntı, çalıntı yapmadım. Deneye yanıla buldum, bizim ev ahalisi çok beğendi.

Benim ölçüm şöyle; 1 kg yoğurtla yarım kutu mascarpone peyniri veya 2 kg yoğurtla 1 kutu mascarpone peyniri, telli çırpıcıyla krema kıvamına gelene kadar çırpılır.
Eklenti 127205

Ben çilekle hazırladım fakat mevsiminde orman meyveleriyle, şeftaliyle, kayısıyla veya karışık yapılınca çok daha lezzetli olacaktır. Çilekler çok küçük küpler halinde doğranır.
Eklenti 127206
Arzu edilen kadar pudra şekeri ilave edilir. (Hiç şekersiz de hazırlayabilirsiniz.)
Eklenti 127207

Elinizle köfte yoğurur kadar sert olmayacak bir kuvvetle hafifçe mıncıklanır, reçel kıvamını alacaktır.
Eklenti 127208

Hazırladığınız yoğurtlu karışıma ilave edilip karıştırılır.
Eklenti 127209

limon 25-02-2010 19:50

1 Eklenti(ler)
Meyveli yoğurdumuz hazır. :)
Eklenti 127210

Özellikle çocukların çok sevdiği marketlerde küçük kutularda satılan bol katkılı meyveli yoğurtların katkısız hali. Eminim minikler çok sevecektir.

Sebahattin Sargın 25-02-2010 19:55

Bandırmaya döndüğüm gibi deneyeceğim, tam benlik bu =)) Mascarpone peynirinin belirli bir kullanma amacı var mı Sevgili Limon? Mascarpone peyniri kullanılmadan da yapılabilinir mi?

Sevgiler ;)

limon 25-02-2010 20:02

Sebahattin, Mascarpone peyniri lezzetine lezzet katıyor. Daha önceleri bu peynirin yerlisi yoktu çok yüksek fiyatlarda satılıyordu ancak 1-2 aydır bir yerli marka makul sayılacak fiyata satılmaya başladı. (4 TL civarı)

İlk denemem peynirsizdi, onu da çok beğendik ama oğlum "Eh işte, onlara benzememiş" dedi. Sonra bunu denedim, "İşte Budur!" dedik. :)

Deneyince sonucunu paylaşırsan sevinirim.

Sebahattin Sargın 25-02-2010 20:08

Evde dört kişiyiz İstanbullu arkadaşımla yemekleri yapıyoruz. Her akşam "Yemekteyiz" programındayız sanki. Pazar günü döneceğiz Bandırmaya, o akşam bununla katılacağım yarışmaya =)) Hemen paylaşırım sonucu ve düşünceleri, inşallah Bandırmada Mascarpone bulabilirim...

Sevgiler ;)

limon 25-02-2010 20:16

Gitmeden Bursa'dan al istersen. Burada da yeni başladı satılmaya, büyük marketlerde var genelde. "Trakya" marka.

Bu arada esas püf noktasını unutmuşum, bir gün sonra meyvelerin aroması yoğurda daha çok geçtiği için daha güzel oluyor. Yani hemen tüketmeniz gerekmiyor. 2-3 gün kalabilir dolapta, hiç sulanmıyor.

zenfree 23-09-2010 10:05

Tarif için teşekkürler. Deneyeceğim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024