agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Hamurişleri, Tatlılar, Çerezler
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler
  • 3 Gönderen kılıçh
  • 1 Gönderen KozanDağı
  • 2 Gönderen KozanDağı
  • 1 Gönderen KozanDağı

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-08-2013, 11:33   #1
Ağaç Dostu

kılıçh's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2013
Künefe

Merhaba arkadaşlar;
Dün künefe yapımımı ben neden ağaçlar.nete yazmıyorum diye düşünerek sizlerle paylaşmak istedim.
Aslında yapımını fotoğraflarla anlatmıştım ama sonra bi ara geri vazgeçmiştim ve silmiştim ve şu an sildiğime çok pişmanım..
Ama en yakında yeniden yapıcam ve o zaman fotoğraflarıda silmeyip hemen burda paylaşcam...
MALZEMELER;
3/3 ölçekte şerbet
500 gr. kadayıf
1.5 yemek kaşığı pekmez
90 gr. margarin
10 gr. teremyağ
15 cm yarıçapında metal tepsi
peyniri olarak ben temin edimesi çok zor olan hatay peyniri yerine tam yağlı 250 gram tam yağlı dil peyniri kullanıyorum ama buda onu aratmıyor.. Bu peyniri a101 in satış yaptığı ürünler arasında yer alıyor.

YAPILIŞI;
Önce teremyağ ,margarin ve pekmezi bir güzel homojen bir görünüm elde edilene kadar karıştırıyoruz.Bunun yarısını tepsinin iç kenarlarıda dahil olmak üzere heryerine yayıyoruz.
sonra kadayıfın yarısını alıp tepsiye serip dilimlediğimiz peynirleri yelştirip geri kalan kadıyıfı da üstüne örtüyoruz .
Sonra elimizle iyice bastırabildiğimiz kadar bastırıp sıkıştıralım. Hatta güzel sıkışması için üstüne pöşet koyup çiğneyenler varmış el gücünüz yeterli değilse buda çok güzel bir yöntem çünki iyice sıkışması gerekiyor..
sonra iki elinizede fırın eldiveni geçirip ocağın üstüne koyun büyük gözde orta derecede pişirin ama üstüne koyupta gitmeyin çünki o tepsi ocağınızdan büyükse onun her tarafını eşit derecede pişirin yağın erime sesinin gelmesinden bir 4-5 dk pişirin tabi bu ocağının gücünede bağlı ama genlde böyle oluyor.
sonra ocağın üstünden alın ve diğer bit tepsi yardımı ile bunu ters çevirin ve sıcak tepsinin içine geri kalan yağ ve pekmez karışımını sürün ve pişen taraf üste gelcek şekilde koyun ve onuda aynı eşitlikte pişirin her tarafı eşit olsun.
Yok ben ocakya uğraşmak istemiyorum diyorsanız fırına 175 dercede 15-20 dk üstü pembeleşene kadar pişirin tersçevirip altına yağ sürün ve aynısını öbür tarafada yapın..
sonrada sıcağıyla üstüne sıcak ya da ılık olan şerbetinizi döküp yiyebilirsiniz.

AFİYET OLSUN..

bu arada yapım fotoğraflarınıda en yakın zamana koyarım.

Name:  istanbul_mekanlar_ekol-hatay-kunefe-uskudar_77704129947814116664575.jpg
Views: 7264
Size:  22.3 KB

Name:  images.jpg
Views: 4833
Size:  9.7 KB

Name:  172932_kunefe.jpg
Views: 7705
Size:  32.4 KB

kılıçh Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2013, 23:53   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Ben murat bey'in dil peynirini kullanıyorum diğer dil peynirleri tadını vermiyor diye bir de pekmez kullanmıyorum ama daha yumuşak peynir bulmak lazım galiba. Resim ekleyecem şimdi

uyap beğendi.
KozanDağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2013, 00:09   #3
Ağaçsever

tavada yapıyorum.

Eklenen Resimler

Eski 31-07-2015, 14:50   #4
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi KozanDağı Mesajı Göster
Ben murat bey'in dil peynirini kullanıyorum diğer dil peynirleri tadını vermiyor diye bir de pekmez kullanmıyorum ama daha yumuşak peynir bulmak lazım galiba. Resim ekleyecem şimdi
Murat Bey de bozdu peyniri, kıvamı değişti BİM marketlerde KOLOT peynirini tavsiye ederim

uyap beğendi.
Eski 08-08-2021, 00:40   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-08-2021
Hak veriyorum kendisine bim kolot peyniri çok daha iyi bir tercih olacaktır. Ama ana maddesini bimden aldığımız bir tatlıyı kendimizi yorup yapmamıza gerek var mı? Bim künefe fiyatı olsun tadı olsun her bakımdan güzel bence denemenizi tavsiye ediyorum

muhammed0421 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024