agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Mutfak > Hamurişleri, Tatlılar, Çerezler
(https)

Beğeni Düzeni16Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-01-2010, 00:59   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-01-2010
Bunlar,yüzeysel püüf noktalarıydı.Alacağın kestaneye baktığında aralarında,benzetmelerime kulak veriniz....damla şekli ya da armut şekli gibi olan varsa doğru yan tezgaha geçin.Bunlar ne soyulur,ne de soyulur.Öldürür sizi....

Bir de işten zevk almak lazım değil mi..Buldun kestaneyi (alırken bir taneyi dişleyin... Kesit yapmış olacaksınız iki parçaya içten bakın, kestane ile kabuk arası büyük damarlar olmasın.) eve gelir gelmez kaba döküp üstüne bir kestanenin lakınlığını geçecek şekilde su doldurun, suyun üstüne çıkanları hiç tereddüt etmeden atın çöpe. acımayın acınacak duruma düşersiniz. bu işi 3-4 kere karıştırarak yapın, sonunda çürük, senik, yaramazlardan kurtuldunuz.

gidin başka işlerinizle uğraşın. Yarın aynı vakitlerde gelin. Kaynayan suyla dolu küçük tenceremize yanlız soyacaksanız, 1 bilemedin 2-3 tane atın. burada suyun kaynamakta olduğunu unutmuyoruz. fokur fokur değil fıkır fıkır da değil arası.

ÖNEMLİ.kestane suya girip çıkması zaman olarak nasıl tarif etsem...he kızım emara girdiğinde 10 dak. demiş doktor amcası, bana dediğide istiklal marşının 10 kıtası yeter miydi. yeter demiştim, lakin yetmemişti bu ara 10 kıta, gençliğe hitabe ve sarı gelini 2 defa okumayla çıkmıştı. buradan esinleneyim size... 2 kıta düzden okuyun istiklal marşını. Al bir tane kaşık yardımıyla çabuk soy,(arkasından başla benim tercihim) işçiler sivri yerinden başlarlar, alışkın olanlar tabi ki. yoksa kırılır.

Bir püf daha,arkadaş baktın soyuluyor,bir iki bıçak ucuyla,hemen ötekini al, soduğunu koy kenara, çabukkkk, ikinciyi al soyulur muhakkak aynı cinsten kestaneyi yakaladıysan. baktın ilk aldığın soyulmuyor, uğraşma kazıma at geri, ötekini al, muhtemelen o soyulur. soyulmuyorsa 3.yü dene dicem ama sen gel iki iki yap bu soymayı, olmuyosa dedik ilk attığını tekrar dene.OLACAK RAHAT SOYUM.Lamıcimi yok.öte türlü kırılır tülbente bağlasan da.

Şurdan yola çık bir işçi günde 20 kilonun altına düşerse mal yatar, onu şoka buzhaneye götürürüz. yok 20 kilo gibi soyarsa hemen işlemek için bohça bağlamaya vereririz. Buradan sizin elinizin hızlılığına göre kıyas yapıp yetişmeyeceğine inanıyorsanız atın buzluk kısmına... (Abi,abla,anne,baba ne olur,atın buzluğa diyorum ya yanlış anlamayın beni çabukluğu vurguluyorum. Atma yahu kab dursun soyduğunu koy içine......)

Bunlar affınıza sığınarak yazılmışlardır. Saygılarımla

Bohça işine gelelim,evde yakında,yaşlılara sorunuz bebek nasıl kundaklanır diye,o vaziyette irilik ufaklığına göre 4 ya da 7 kestaneyi ilk ikisi kendilerine bakar gerisi sırtsırta gelir şekilde kundaklayın.İ ş burada biraz uğraştıracak bunu o kadar sıkı yapacaksınız bağlayacaksınız ki, masadan yere düşen kundaklar bozulmayacak...

şimdilik bağladığınızı da koyun dolaba, lakin gece 2'ye on var uykum geldi. Dolaptan çıkarır yaparız devamını...

görüşürüz.

kestaneci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2010, 14:52   #32
Ağaç Dostu

gurbik67's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2008
sayın kestaneci hakikaten uykun gelmiş mesaj iki olmuş fazla anlamadım ama.
ayrıntı biraz uzun, şu ayrıntıyı biraz erken saatte anlat. anlatım biraz kısa olamazmı.
kolay gelsin.

pria beğendi.
gurbik67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2010, 07:17   #33
Yeni Üye

denemesiz yapmak isteniyorsa,detaya girilmeli.....lezzet detaylarda saklı inanınız buna.

Eski 25-01-2010, 13:54   #34
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Lezzetin detaylarda saklı olduğuna kesinlikle katılıyorum. Detayların çoğunu deneye yanıla öğrenmiş gibiyim. Geri kalanını da sizin yazınıdaki detaylarla aşacağım sanırım. Gerçi bir aydır denemelere ara verdim ama fırsat bulur bulmaz yeniden devam edeceğim.

pria beğendi.
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2010, 07:17   #35
Yeni Üye

buraya kadar yaptığınızda,irtibata geçeriz devamını dillendiririm..Hergün kontrolederim forumda neler var yok diye....tekrar kolay gelsin.

Eski 09-03-2010, 07:46   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-07-2004
Galeri: 270
kışın bizim de başarısız kestane şekeri denemelerimiz oldu
bir türlü tüm halinde kabuğundan çıkarmayı beceremedik
kendimizi "olsun kırık kestane de güzeldir" diyerek avutmaya çalıştık
ama yılmadık
denemelere devam
buradaki önerileri tuttum
başardığımız zaman size bilgi vereceğim

backyard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2010, 07:58   #37
Ağaç Dostu

bu arada "kışın" demişim sanki şimdi hangi mevsimdeysek
not: hazır kestane şekeri pahalıymış (bir arkadaşımıza kestane şekeri sözü verip, evde beceremeyip, dışarıdan satın almak zorunda kaldığımızda farkettik de

Eski 11-04-2010, 22:27   #38
Ağaçsever

ismail2776's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2010
gerçekten tebrikler. Evde kestane şekeri yapmak çok güzel bir deneyim. Başarılar

ismail2776 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2010, 11:11   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-11-2008
Bende denemiştim ,biraz uğraştırsada değdi doğrusu..

Burdan bakabilirsiniz..

rumma Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2012, 22:04   #40
Ağaç Dostu

) bak sen bana kestane şekeri bile yapmayı denemişim hiç hatırlamıyorum oysa ki

Eski 10-01-2012, 10:46   #41
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Çok aleminiz Bazen ben de yetiştirdiğim bitkilere bakınca "bunu ne zaman yapmıştım" diye şaşıyorum. Başlığa yazmanızda yeniden hatırlattınız. Bugun denemeye karar verdim yeniden. Birazdan kolları sıviyorum.

Eski 11-01-2012, 14:52   #42
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Dün üşendim deneyemedim ama bugün yarın deneyeceğim.

Eski 24-09-2013, 20:00   #43
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
bir yemek dergislnde okuduğum kadarıyla, kestaneler hiçbir ön işlem yapılmadan üzerlerine şeker dökülerek 6 saat kadar çok kısık ateşte pişiriliyordu..

cesaret edip denemedim ama aklımda kaldı, kısmet olursa kışın deneyeceğim..

jojoba beğendi.
hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2013, 21:08   #44
Ağaç Dostu

jojoba's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2013
yapında yiyelim hira ablacığım

jojoba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2018, 18:53   #45
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Közlenmiş kestaneyi severim. Üzerini boydan boya uzun bir X işareti biçiminde çizip elektrikli ızgaraya koyarsanız, kabukları çok kolay çıkıyor. Acelemden daha pişmeden yemeye başladığım için biliyorum.
Böylece pişmemiş kestanelerin kabuklarını daha kolay soyabilirsin diye düşündüm.
En azından 3-5 tanesi için bir deneme yapabilirsin
Ayıptır söylemesi; Aydın'dan bi dosttan ihraç malı sarı aşılı kestane aldık..Dişler elvermediği için suda kaynatıp yemeyi göze alamadık..inat ettik, illa ki, hani kestane kebapçıların yaptığı gibi kabuğundan kızarmış haliyle bütün bütün çıkaralım öyle yiyelim dedik..dedik ama bi türlü beceremedik..internette okumadığım yer kalmadı..yok tatlı, yok tuzlu suda bekleticekmişin, yok hafif yağda kızartıp, çizip sonra fırına atacaksın benzeri şeylerle uğraşırken türlü türlü pişirme, fırınlama yöntemi denedik ama hem dış hem iç kabuklarınından ayırmayı tam olarak beceremedik, kestaneleri kabuğundan temizlerken tırnaklarımız yara olacaktı, güzelim kestaneleri rezil ettik, parça purçuk zor ayırabildik kabuklarından,kestane aldığımıza pişman olacaktık nerdeyse..neyse en sonunda kebapçıların sırrını keşfettik..Gülsever altta fotosunu gördüğünüz biber közleme kabı almış 6 tl'ye..çizmiş üstten kestaneleri koymuş orta ateşte yanan ocağın üstüne..dizmiş kestaneleri, ara ara çevirmiş..işlem tamam en damarlı veya ikiz olanlar bile kabuklarından kolayca ayrılıverdiler..nihayet bi kestane keyfi yaptık sonunda.. çizip fırına atmak falan sanki pek randımanlı olmuyor, bazı kestanelerin iç ve dış kabukları zor soyuluyor....oysa, kestane kebabı yapan seyyarcının videosunu bile seyrettik ama meslek sırrını vermemiş hınzır..

Eklenen Resimler

Bıyıklı, Milla ve Kozanli beğendi.
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2018, 22:38   #46
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2015
İki hafta önce Aydın dan aldığım kestane için yumurta 🍳 kırdığım tavamı yaktım.
Kestane 🌰 istediğim gibi pişmedi.
Ertesi gün saç kavurma tavası aldım.
İstediğim gibi pişer umuduyla yarım kg koydum arada bi dönderdim ama mutfak oldu duman camı açtım kapıyı kapıyı kapattım diğer odalara yayılmasın diye, nafile kestane pişmedi.
Bu işi Avrupa'da tost makinesinde yapardım.
Nasıl olsa lazım diyerek bir ertes gün 240 tl verip tost makinesi aldım.
Netice yine negatif.
Dişler kiralık emanet olunca çığda yenmiyor.
Bari eşe dosta veriyim de sevindiriyim dedim ve dağıttım.
Töbe bi daha evde pişirmek için kestane almam.

Kozanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2018, 08:48   #47
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Kestane kebabını böyle yapacaksınız. İşin sırrı su da bekletme. Kestanelerin kabuğunu kesin. Su içinde yarım saat veya daha fazla bekletin. Amacımız kabuk tahta gibi olduğundan su çekip şişmesini sağlamak. Sonra sudan çıkarın hemen pişirilmeyecekse pişirme zamanına kadar üstüne ıslak bez örterek kabuğun nemli kalmasını sağlayın. Odun veya kömür sobasında, tavada fırında pişirin. Yerleştirirken önce kesik taraf alta gelecek. Açılıp kavrulma başlayınca kesik tarafı üste çevirin. Tavada yaparsanız kısık ateşte başlayın üstünü kapakla örtün. 15-20 dk sonra bıçakla veya bir tanesini açarak yumuşadıklarını kontrol edin. Yumuşaksa kapağı kaldırın ateşi açıp kabuğun hafif kavrulmasını sağlayın. Kapakla kapatmayı soba fırın tava hepsinde yapın. Fırında üsten pişirmeyle yapın. Yarım saat içinde güzel bir şekilde kavrulurlar.

Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024