agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Haberler, Kaynaklar... (http://www.agaclar.net/forum/haberler-kaynaklar/)
-   -   Çilek tarlada 1.5, pazarda 5 lira (http://www.agaclar.net/forum/haberler-kaynaklar/37518.htm)

birolbostanci 23-06-2015 18:45

Çilek tarlada 1.5, pazarda 5 lira
 
Antalya da on kuruşa hal fiyatı olan domates İstanbul da 1 lira. Bu haberi okuyunca dedim ki çiftçi kar edemiyor bizde pahalıya yiyoruz nasıl bir çözümle hem çiftçi kazanır hemde pazar parası daha ucuza mal olabilir ? Fikir görüş önerilerinizi paylaşmanız rica olunur teşekkürler.Batman’ın Sason ilçesinde çilek üretimi yapan vatandaşlar, komisyoncuların ürünlerini düşük fiyata alıp pazarda yüksek fiyata sattığını dile getiriyor. Tarlada 1 liradan satılan çileğin kilosu, pazarda 5 liraya kadar çıkıyor.

Sason ilçesinde daha önce tütün ekilen tarlalarda son yıllarda çilek üretimi yapılıyor. Üreticiler ürün bolluğundan memnun, ancak ürünlerini satacak pazar bulamadıklarını ve komisyoncuların ürünleri ucuza almasından şikayetçi. Çilek üreticisi Ecevit Demir, ürünlerini kendilerinin direkt satacakları bir fabrika ya da pazarın olmasını istediklerini belirterek, “Komisyoncuların hepsi anlaşıp ürünlerimizi ucuz fiyata alıyor. Başka da çaremiz olmadığı için satmak zorunda kalıyoruz. Bizim geçim kaynağımız bu tarlalardır. Burada bir çok ailenin geçim kaynağı bu sektördür. Biz de bu konuda bize pazar kurulmasını istiyoruz. Zaten üretim için gerekli desteği alıyoruz. Ama ürünlerimizi satamıyoruz.” diye konuştu.

TARLADA 1.5 LİRA, PAZARDA 5 LİRAYA ALICI BULUYOR

Ürünlerinin ellerinden ucuza alındığını anlatan Demir, şunları kaydetti: “Bizim ürettiğimiz ürünlerin pazarda 5 liraya satıldığını görünce üzülüyoruz. Emeğimiz göz önünde bulundurulmuyor. Buralara bir yere pazar kurulsun ya da ürünlerimizi direkt satacağımız bir fabrika olsun. Bu şekilde olursa çok daha iyi olur ve üretimimize huzurlu bir şekilde devam ederiz. Her gün 20 işçi çalıştırıyoruz. Bu işçilere günlük ortalama 40-50 lira yevmiye veriyoruz. Ürün ucuza gittiği için çok bir kâr elde edemiyoruz.”


Çilek tarlada 1.5, pazarda 5 lira


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2022