agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Geziler, Gezilecek Yerler, Türkiye'de önemli doğa alanları (http://www.agaclar.net/forum/geziler-gezilecek-yerler-turkiyede-onemli-doga-alanlari/)
-   -   Kocaeli-İzmit Merkez İlçe-Yuvacık Köyleri (http://www.agaclar.net/forum/geziler-gezilecek-yerler-turkiyede-onemli-doga-alanlari/5496.htm)

Vildan Sönmez 16-08-2007 17:30

Kocaeli-İzmit Merkez İlçe-Yuvacık Köyleri

4 Eklenti(ler)
Kocaeli ili, İzmit Merkez ilçesine bağlı Yuvacık, İzmit´e 10 -12 km. mesafede, İzmit Körfezi’nin doğu ucunda 25 km2 alana sahip yayla görünümünde bir belediye. Doğal güzellikleri içinde barındıran ormanlık alanlar ile Kocaeli ve çevresinin en zengin su kaynaklarına sahip bir bölge.

Eklenti 18825

Yuvacık´la yakın ilişkisi bulunan köyler; Doğantepe, Camidüzü, Serindere, Tepecik, Aksığın, Kazandere, Servetiye ve Servetiye Karşı köyleridir. Tabiatın bütün güzelliklerini bulunduğu Yuvacık, çevre belediyeler içinde ilçe olmaya adaydır.

Eklenti 18826

Dağ çilekleri, kara lahana bahçeleri, yayla evleri ve fındık ağaçlarıyla Karadeniz bölgesiyle benzerlikler taşır. Yöredeki köylerde yaşayanların kökeni çoğunlukla Karadeniz’dir. "Ayle piknik yeri. Gelin görün daa..." Yolda rastlayacağınız tabelalardan biri.

Eklenti 18827

Yuvacık'tan baraj Baraj Gölü manzaralı yolculukla varacağınız dere kenarındaki tesislerde kahvaltınızı yaptıktan sonra Aytepe, Menekşe Yaylası, Soğukpınar Deresi, Kirazdere, Kungul dağı, Kayaüstü, ve daha birçok yürüyüş parkuruna vurun kendinizi. Bu arada Yuvacık köylerinin de içinden geçeceksiniz. Yükseklerde İzmit Körfez manzarası sizi bekliyor.

Eklenti 18828

noreks 18-08-2007 17:57

Vildan Hanım,

Yuvacık deyince Karaaslan tesislerinden bahsetmeden geçmek olmaz. Orada kiremitte mıhlama ( muhlama ) fırında kaşarlı ekmek , kiremitte mantar midenize yeşilin 99 tonu ve akarsuyun sesi ruhunuza hitab ediyor.

Eğer akarsu üzerine kurulmuş ahşap balkonlarda kahvaltı ederken masanızın etrafında dolaşan kuşlar sizi mutlu edecekse mutlaka deneyin

rıfatsoydan 14-04-2008 20:09

noreks. karaaslan gezinin olsa olsa ilk ayağı olur. karaaslanı geçip servetiye cami köye varıp serindereyi bulacaksın. dere kanyonunda günde sadece 2 saat güneş alan mekana çadırını kuracak ve dereye karpuzunu, kolanı, biranı vs. koyacaksın ve temmuz gecesinde üşümemek için kamp ateşini yakacaksın... bir de böyle denemeni tavsiye ederim. imkanın varsa tabii. köyler ahalisi karadenizli. yerleşmeden kendini belli ediyor zaten. dağınık ve geniş arazili. çok cana yakınlar ama. her köyün her mahallesine cami yaptırmak gibi bir de ilginç azimleri var. çünkü bir mahalleden öbürüne yaya gitmek epey sürüyor.

rıfatsoydan 14-04-2008 20:10

istanbulun dibinde doğa harikası, kaç kişi biliyor acaba?

rıfatsoydan 14-04-2008 20:11

dere kıyısında leblebi tanesi büyüklüğünde yabani çileklerini yemek lazım..

habibe 07-04-2009 09:54

Kocaeli de trekking yapılabilecek mekanlar hakkında, bilgi ve tanıtım amaçlı mini bir dergi.

http://www.kocaeli.bel.tr/images/Der...g/default.html

aslan_k 07-04-2009 16:27

Arkadaşlar,

Bahsettiğiniz bu yerlere (özellikle Karaaslan tesisi) gitmek için detaylı bir tarif istesem ne dersiniz.Ben yuvacık tarafına hiç gitmedim, anlatımlarınız çok güzel bu cumartesi kahvaltıyı orada yapmaya karar verdim :p

Vildan Sönmez 07-04-2009 22:35

Aşağıdaki linkte kroki bölümünde ulaşım güzel bir çizimle tarif edilmiş. Umarım hava da güzel olur, yağmur bile olsa dere kenarında yarı kapalı oturma alanları, kapalı kafe,kahve ne ararsanız var.Sedat'ı bulun,Gezi Keyfi grubunun tavsiyesi ve Fahri'nin selamıı iletin.
Hele tam da çiçek zamanı. Pişman olmıyacaksınız.

http://www.karaaslanalabalik.com

Vildan Sönmez 07-04-2009 23:09

2 Eklenti(ler)
Yuvacık Baraj gölü manzarası eşliğinde varacaksınız.Fotoğraf Ekim 2006 da çekildi. Su seviyesi önceki yıllarda ağaçların hizasındayken kuraklıkla bu kadar azalmıştı.
Bu yılki yağmurlar barajı tekrar doldurmuştur sanırım

Vildan Sönmez 07-04-2009 23:14

Forumda Yuvacık'la ilgili diğer başlık

http://www.agaclar.net/forum/geziler-gezilecek-yerler-turkiyede-onemli-doga-alanlari/7283.htm

Satı Uğurtan 13-09-2009 14:13

Arkadaşlar 5 aydır buraya uğranılmamış ,ama ben okuyunca içimden birşeylerin kopup gittiğini hissettim. 25 yıl önce Serindere' de 3 yıl çalıştım. Dağ çilekleri evin etrafında hemen her yerde doluydu.Sabahları çatıya düşen kestanelerin sesiyle uyanırdık.Çok güzel doğası olan bir köy orası.Gezi düzenlenirse ben varım.

Vildan Sönmez 26-03-2012 21:41

2 Eklenti(ler)
Dün Yuvacık'ta hem kış, hem baharı yaşadık.Aytepe parkur başlangıcı ve Servet dayı'nın yerine indiğimiz tepe yoğun kardan kapanmıştı. Hala erimeyen karlar bahçe çitlerini aşmış. Yıllardır bu kadar kar görmedik dedi, Servetiye köyünde bir Yuvacık'lı...

Vildan Sönmez 26-03-2012 21:57

4 Eklenti(ler)
Yuvacık Barajı'na dört yandan dereler kar suyu taşıyor. Baraj seviyesi yüksek, bir yandan baraj kapağından su bırakılıyor.

Vildan Sönmez 26-03-2012 21:58

4 Eklenti(ler)
Aşağılarda bahar gelmiş, siklamenler,çiğdemler, muscari, çöpleme,menekşe,çuha......................

maysan80 30-03-2012 15:54

geçtiğimiz hafta sonu ben de oradaydım.temiz hava bol gıda. gelmek isteyen arkadaşlara yardımcı olurum. yuvacık'da oturuyorum.

Vildan Sönmez 30-03-2012 20:23

1 Eklenti(ler)
Bol gıda deyince Karaaslan tesislerinde kahvaltı masası, tabaklarda klasik kahvaltılıklar, yanında kiremitte kaşarlı mantar, mıhlama, soslu sosis, kiremitte köy pyniri, menemen, patates kızartması, bal tereyağ, reçel. Dere kenarınndaki localarda çay içebildiğiniz kadar, demlikle masaya geliyor. Çay içebildiğiniz kadar ve ücretsiz. Sedat Karaaslana ait bu yer trekkingcilerin gözdesi.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi maysan80 (Mesaj 937750)
geçtiğimiz hafta sonu ben de oradaydım.temiz hava bol gıda. gelmek isteyen arkadaşlara yardımcı olurum. yuvacık'da oturuyorum.

günebakan 30-03-2012 20:27

İsteyen herkes gidebilir buraya değil mi Vildan hanım'cığım Çok güzelmiş acaba İstanbul dan kaç saat sürüyor?

kuru.umit 31-03-2012 10:15

Vildan hanım, aynı zamanda oradaymışız ve galiba birbirimize rastladık :) Üzüldüm görüşemediğimize...

Vildan Sönmez 31-03-2012 19:41

Herkes gidebilir sevgili Günebakan, Yuvacık köyü ve barajı geçince Karaaslan tesislerini tavsiye ederim. Ama Sedat'ın yeri özellikle çünkü Yuvacık'ta çok Karaaslan var...:D

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi günebakan (Mesaj 937893)
İsteyen herkes gidebilir buraya değil mi Vildan hanım'cığım Çok güzelmiş acaba İstanbul dan kaç saat sürüyor?

Vildan Sönmez 31-03-2012 19:43

Rastladık mı ? Yoksa yürüyerek Servetiye'den aşağı giden bir grup vardı, Fotoğraf çeken bir bey :o:o
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kuru.umit (Mesaj 938089)
Vildan hanım, aynı zamanda oradaymışız ve galiba birbirimize rastladık :) Üzüldüm görüşemediğimize...

günebakan 31-03-2012 19:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Vildan Sönmez (Mesaj 938304)
Herkes gidebilir sevgili Günebakan, Yuvacık köyü ve barajı geçince Karaaslan tesislerini tavsiye ederim. Ama Sedat'ın yeri özellikle çünkü Yuvacık'ta çok Karaaslan var...:D

Tamam teşekkür ederim Vildan hanımcığım muhakkak gitmeye çalışacağım:)

kuru.umit 01-04-2012 15:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Vildan Sönmez (Mesaj 938307)
Rastladık mı ? Yoksa yürüyerek Servetiye'den aşağı giden bir grup vardı, Fotoğraf çeken bir bey :o:o

Evet.. Ben de sizin yazınızdan sonra sizi gördüğümü tahmin ettim. İki bayan ve bir bey vardı.. Bizim gezgin grubu ie idik ama biraz hayal kırıklığı oldu o gün. Kardan dolayı yürüyüşü asfaltta yaptık ama sonradan bir yol bulup sıkı bir yürüyüş yaptık..

Vildan Sönmez 01-04-2012 23:03

Bu kez yürümek için grupla değildik, 4 kişiydik aşağıya Servet Dayı'nın kulubeye kadar ineriz dedik ama kar izin vermedi. Yine de doğanın içinde olmak güzeldi.
Demek ki, dünya küçük yine karşılaşırız kırda bayırda, çünkü gönüller bir görüyorsunuz.

DEno_12 15-03-2013 09:08

Herkese Merhabalar,

Bölgeye izmit merkezden ulaşım nasıl olur?Ayrıca vasıtam yok, keyifli bir gezi olur mu?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024