agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Geziler, Gezilecek Yerler, Türkiye'de önemli doğa alanları (http://www.agaclar.net/forum/geziler-gezilecek-yerler-turkiyede-onemli-doga-alanlari/)
-   -   Baltalimanı Japon Bahçesi (http://www.agaclar.net/forum/geziler-gezilecek-yerler-turkiyede-onemli-doga-alanlari/23671.htm)

Nuri Murvet 08-03-2011 18:38

Baltalimanı Japon Bahçesi

1 Eklenti(ler)
Japon bahçesi; Sarıyer - Baltalimanında bulunmaktadır.

Türk ve Japon halklarının kardeşlik duygularını pekiştirmesi, her iki ulusun kültürel iletişimi gerçekleştirmesi ve birbirlerini daha iyi tanıyabilmeleri adına planlanmış, iki ülke arasında binlerce kilometrelik mesafe olmasına karşın ulusların birbirlerine gösterdikleri sevgi ve saygı neticesinde, 2003 yılının Japonya'da "Türk Yılı" ilan edilmesi ve Japonya'nın Shimonoseki Kenti ile İstanbul'un Kardeş Şehir olması nedeniyle Japon bahçesi çalışmalarına başlanmıştır.

Japon Bahçesi'nin en önemli materyallerinden biri de giriş ve çitlerdir. Giriş kapısı, iki ülkede de bulunan Boğaz Köprüsü sembolize edilerek tasarlanmış olup kardeşliği simgelemektedir. Tasarımda Japon bahçelerinde sıklıkla kullanılan bitkiler yer almaktadır.

Bahçenin düzenlenmesinde Japon Bahçe Sanatı'nın genel karakteri olan doğal malzemeler kullanılmıştır. Japon Bahçesi'nin tüm özellik ve öğeleriyle yaşatılacağı bahçede; Şelale, Doğal Gölet, Ada, Ada'yı her iki yönde kıyılara bağlayan Taş ve Ahşap Köprüler ve Kuru Köprü inşa edilmiştir. Japon Çayevi yapımı devam etmektedir.

Parkta, 4850 adet ağaç ve bitki kullanılmıştır.

Bahçenin Japon Kültürü'nü yansıtan iki adet kapısı, bir adet çeşmesi ve kuru bahçesi bulunmaktadır. Bahçe, çok sayıda doğal taştan imal edilmiş fenerler bulunmaktadır. Bahçenin etrafı ise, Japon stili duvarla inşa edilmiştir.

Baltalimanı Japon Bahçesi, gezimdeki ayrıntıları ve haberlerini kendi yorum ve gözlemlerimle sizlerle paylaşmak istiyorum.

Eklenti 195798

Hoş geldiniz.

Nuri Murvet 08-03-2011 19:15

1 Eklenti(ler)
Baltalimanı Japon Bahçesi, gezimdeki ayrıntıları ve haberlerini kendi yorum ve gözlemlerimle sizlerle paylaşmak istiyorum.

Eklenti 195801

Hoş geldiniz.

Nuri Murvet 08-03-2011 19:19

1 Eklenti(ler)

Eklenti 195802

Bahçe giriş kapısı,

Nuri Murvet 08-03-2011 19:47

1 Eklenti(ler)

Japonya'nın Shimonoseki Kenti Belediye başkanı Kiyoşi EJİMA'nın hediyesi olan Kasuga tourou (Kasuga feneri) sizi kapı girişinde ilk karşılayan objedir.

Eklenti 195813

Kasuga tourou (Kasuga feneri)

günebakan 08-03-2011 20:30

Görecek gezecek yeni bir yer süper. Teşekkürler Nuri bey:)

Nuri Murvet 08-03-2011 22:46

1 Eklenti(ler)
Merhaba sayın günebakan Hoş geldiniz.

Farklı sıradışı bir bahçe, Japon bahçesi büyük değil fakat ayrıntılar çok fazla, bu ayrıntılarda gezinirken izleyen arkadaşlarımızın bu bahçe gezisinde mutlu olacaklarına inanıyorum.

Japonya'nın Shimonoseki Kenti Belediye başkanı Kiyoşi EJİMA'nın hediyesi olan Kasuga tourou (Kasuga feneri) sizi kapı girişinde ilk karşılayan objedir.

Japon bahçelerinde vurgu olarak kullanılan bu yapıların bir anlamı, üzerindeki şekil ve yazıların kendine has anlatımı, hikayeleri muhakkak vardır.

Eklenti 195825

Kasuga tourou (Kasuga feneri) farklı bir açıdan ayrıntılarda geziyoruz.

iris41 09-03-2011 06:15

Nuri bey Japon bahcesi dendiginde aklıma hep kiraz cicekleri acmış harika behceler geliyor ( bir geyşanın anıları ) seyrettigimde adeta büyülenmiştim .

Nuri Murvet 09-03-2011 12:43

1 Eklenti(ler)
Merhaba sayın csydn hoş geldiniz.

Merhaba sayın iris41 hoş geldiniz.

Kiraz ağaçlarının Japon kültürü için önemi çok büyük, bu ağaçların uçuk pembe çiçeklerinin ortaya çıkması kışın bitişi ve baharın gelişini simgeliyor.

Çiçeklerin dal üstünde kaldığı sürenin on gün veya en fazla iki hafta olması bu dönemi daha da değerli hale getiriyor. “Sakura” adı verilen Japon kiraz ağaçları bizim bildiğimiz gibi tatlı bir meyve vermiyor.

Süs amacıyla yetiştiriliyor. Dolayısıyla ağacın en değerli olduğu dönem, çiçeklendiği günler.

Japonlar hayatlarındaki önemli başlangıçları, evlenecekleri, yeni bir işe başlayacakları ve tatile çıkacakları günleri sakura zensen’e (Çiçeklerin açılması) göre ayarlıyor.

Kiraz ağaçlarının Japon kültüründe bu kadar önemli olmasının sebebi sadece güzelliği değil, dalında çok kısa kalmasıyla hayatın geçiciliğini simgelediğine inanılıyor.

Eklenti 195871

Eser İlhan 09-03-2011 13:03

Baltalimanındaki japon bahçesini açılışı sırasında duymuş sonra da unutmuştum. Sayenizde aklıma geldi. Baharda gidip ziyaret etmelyim. Merakla resimleri bekliyorum :)

Nuri Murvet 09-03-2011 17:01

Merhaba sayın Eser İlhan hoş geldiniz.

Baltalimanı Japon Bahçesi, gezisi için tam size göre sade, huzur verici dikkatli bakılınca ayrıntıları görülebilen bir bahçe özelliği vardır.

Sayın Ankstel ve arkadaşlarının baharda yanlış hatırlamıyorsam bu bahçede kaktüs sergisi olacak, sergi zamanında vaktiniz müsait olursa bir taşla iki güzelliği birden yaşarsınız.

Nuri Murvet 09-03-2011 17:06

1 Eklenti(ler)

Japon bahçelerinde vurgu olarak kullanılan bu yapıların bir anlamı, üzerindeki şekil ve yazıların kendine has anlatımı, hikayeleri muhakkak vardır.

Eklenti 195930

Eser İlhan 09-03-2011 17:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Nuri Murvet (Mesaj 765838)
Merhaba sayın Eser İlhan hoş geldiniz.

Baltalimanı Japon Bahçesi, gezisi için tam size göre sade, huzur verici dikkatli bakılınca ayrıntıları görülebilen bir bahçe özelliği vardır.

Sayın Ankstel ve arkadaşlarının baharda yanlış hatırlamıyorsam bu bahçede kaktüs sergisi olacak, sergi zamanında vaktiniz müsait olursa bir taşla iki güzelliği birden yaşarsınız.

Kaktüs sergisi harika bir haber, çok teşekkür ederim. Atlamamaya çalışacağım. Böyle güzellikler için mutlaka vakit yaratırım :)
Ayrıca siz de ayrıntıları çok güzel yakalıyorsunuz. Fenerin detaylarına hayran olmamak elde değil, oysa uzaktan ne kadar da düz ve sıradan...
Boşuna dememişler "hayat ayrıntılarda gizlidir" diye :)

günebakan 09-03-2011 17:18

Evet bu bahar da yapılacak kaktüs sergisi bu güzel bahçeyi görmek için ayrı bir sebep oldu:)
Umarım zamanı geldiğin de sayın Ankstel burdan duyurur:)

Eser İlhan 09-03-2011 17:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi günebakan (Mesaj 765851)
.....Umarım zamanı geldiğin de sayın Ankstel burdan duyurur:)

Evet, belki de bu sergi yeni bir agaclar.net gezisine neden oluşturur. Ne güzel olur ;)

Nuri Murvet 09-03-2011 17:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Eser İlhan (Mesaj 765855)
Evet, belki de bu sergi yeni bir agaclar.net gezisine neden oluşturur. Ne güzel olur ;)

Sayın Eser İlhan

Sayın günebakan

İstanbul toplantımızda kaktüs sergisini ile alakalı detaylı bir şekilde konuşmuştuk, hatta ilave olarak bonzai yapılış aşamalarını ve örneklerininde sergilenelebileceğini kendisi ile konuşmuştuk...

Ağaçlar net gezisi olarakta düzenlenebilir.

Sayın Ankstel kaktüs ve bonzai sergisinin yapılacağı zamanı belirler ev sahibi olur, bizlerde katılırız.

Elimden gelen yardımıda yapmaya hazırım.

Nuri Murvet 09-03-2011 17:57

1 Eklenti(ler)

Eklenti 195935

günebakan 09-03-2011 18:16

Ben o geziye geç kaldığım için bu konuşmayı kaçırdım herhalde:)

tourkana 09-03-2011 19:15

Burada Bonsai Sergisi düzenlemiştik. Ayrıntıları şu linkte görebilirsiniz, http://www.agaclar.net/forum/bonsai-fuarlari-sergileri-yarismalari-seminerleri-ve-kurslari/21426.htm .

Nuri Murvet 09-03-2011 20:24

Merhaba sayın tourkana

Umarım tekrarını yapabilirsiniz, geçen yıl katılmak istemiştim işlerimizin yoğunluğundan gelememiştim.

Siz, Tekin bey ve emeği geçen tüm arkadaşları yeniden görmek son derece güzel olurdu.

Vermiş olduğunuz link içinde ayrıca teşekkür ederim...

Nuri Murvet 09-03-2011 20:37

1 Eklenti(ler)
Sayın günebakan

Kaçırmadınız, herkes tanışma heyacanı ile telaş içindeydik ve kalabalıktı masada kısa bir an konuşuldu fakat detaylarına inilmedi..

Eklenti 195951

OSMAN45 09-03-2011 20:38

Japon bahçesi.

Sayın Nuri Mürvet

Siz bir toplantı düzenler veya haber verirsinizde bizler katılmazmıyız?

Her hafta en az iki defa önünden geçtiğim bu bahçeyi ben de merak ediyor ve bir türlü içine girmiyordum. Önceden izin alınmanın gerekip gerekmediğini bilmediğim için şimdiye kadar ziyaret etmedim. Yoksa önünden her geçişimde uğrar ve gezerdim. Ankstel in düzenlediği kaktüs sergisine mutlaka gelmek isterim.

Sevgili Eser

Bu gezi için Sumru da istekli.

Herşey gönlünüzce olsun.

Harun Parlak 09-03-2011 20:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi OSMAN45 (Mesaj 765931)
Her hafta en az iki defa önünden geçtiğim bu bahçeyi ben de merak ediyor ve bir türlü içine girmiyordum. Önceden izin alınmanın gerekip gerekmediğini bilmediğim için şimdiye kadar ziyaret etmedim. Yoksa önünden her geçişimde uğrar ve gezerdim.

Baltalimanı Japon Bahçesine girip gezmek incelemek fotoğraf çekmek Belediye parklarını gezmek kadar kolay. Giriş ücretsiz olup halka açıktır.
Kapısı kapalı gibi durması sizleri yanıltmasın. Cumartesi Pazar dahil Mesai saatleri içinde giriş Halka açık.

Nuri Murvet 09-03-2011 21:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tekin (Mesaj 765938)
Baltalimanı Japon Bahçesine girip gezmek incelemek fotoğraf çekmek Belediye parklarını gezmek kadar kolay. Giriş ücretsiz olup halka açıktır.
Kapısı kapalı gibi durması sizleri yanıltmasın. Cumartesi Pazar dahil Mesai saatleri içinde giriş Halka açık.

Merhaba sayın Tekin

Baltalimanı Japon Bahçesine girip gezmek için gereken açıklamayı siz yapmışınız, bu konuyu atlamışım çok teşekkür ederim.

Çalışmalarınızı zevkle izliyorum, geçen sene Bonsai sergisine katılamadım sizinle tanışmayı çok isterdim.

Nuri Murvet 09-03-2011 21:31

Merhaba sayın OSMAN45 hoş geldiniz.

Baltalimanı Japon Bahçesinin önünden geçipte girmemek, çok şey kaçırmışsınız.

Biraz fazla zaman ayırın ayrıntılarda gezinin, sade güzelliğinin içindeki inceliği, zerafeti tadın, inanıyorum ki kendinizi huzurlu ve mutlu hissedeceksiniz.

Baharda bu toplantı için gerekli çalışmaları arkadaşlarımız yaparlar, bana düşen görev olursada seve seve yaparım.

Herşey gönlünüzce olsun.

Nuri Murvet 09-03-2011 21:45

1 Eklenti(ler)

Japon bahçelerinde vurgu olarak kullanılan yapılar...

Eklenti 195959

yıldıztozu 09-03-2011 22:02

Nuri Bey
Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.
İstanbul'da yaşamamıza rağmen aslında pek çok güzelliğin farkına varmadan yanından geçip gittiğimizi bir kere daha bana hatırlattınız.
Yapılacak olan toplantıya katılmayı çok isterim.
sevgiler

Nuri Murvet 09-03-2011 22:03

2 Eklenti(ler)

Japon bahçelerinde vurgu olarak kullanılan yapılar...

Eklenti 195964

Eklenti 195982

Kuru bahçe (Karesansui) bir çeşit Japon kayalık bahçedir. Farklı bir açıdan ayrıntılarda geziyoruz.

Nuri Murvet 09-03-2011 22:44

Merhaba sayın yıldıztozu hoş geldiniz.

İstanbulda yaşamak, şehrin hızlı yaşamı, iş temposunun stresi başka bir şeyle ilgilenmemize engel oluyor.

Tanıştığıma sevindim, arkadaşlarımız baharda hazırlanırsa toplantıyı yaparız.

tourkana 10-03-2011 08:16

Küçük çakıllar suyu ve denizi, kayalar da adaları simgeler.

Nuri Murvet 10-03-2011 14:15

Sayın tourkana merhaba

Siz konuyu açmışsınız, bende kuru bahçe felsefesini ve uygulama aşamalarını takip eden arkadaşlarımıza, bilgi amaçlı paylaşımını yapalım.

Kuru bahçe (Karesansui) Kum, çakıl, kaya, çim ve yosun gibi doğal malzemelerin ahenk ve uyum içersinde tasarlanarak uygulanan bahçe örnekleridir..

Kuru bahçe (Karesansui) Bahçelerinin iki temel öğesi vardır; Dağları, tepeleri, kayaları temsil eden Taş'lar ve suyu temsil eden Kum'dur.

Kuru bahçelerde kum ve çakıldan oluşan formun bozulmaması için, özel tırmıklarınla belirli aralıklarda ahenk ve ruh haline göre düzenleme yapılması gerekir.

Kuru bahçe (Karesansui) Düzenlemesinde genel olarak beş temel kaya şekli uygulaması yapılır.

Kaya gruplarında çeşit kenar üçgen örnekleri kullanılır.

Kayalar ikili, üçlü, beşli gruplar halinde ağaç, çakıl ve kum kompozisyonları içerisine yerleştirilir

Ana kaya, üçgenin merkezi doruk noktasına yerleştirilir, diğer kayalar üçgenin tabanını oluşturuyor

Taşların bir bölümü toprağa gömülüyor.

Kumun derinliğinin en az 5-10 santim olması gerekir.

Kum, çakıl, kayaların düzenlemesinden sonra kullanılacak çim ve bitki düzenleri kenar veya köşe noktalarda uygulanmasına dikkat edilmesi gerekir.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024