agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğa ve yaşama dair her şey > Geziler, Gezilecek Yerler, Türkiye'de önemli doğa alanları
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler
  • 1 Gönderen ekolog mehmet
  • 2 Gönderen NaciG
  • 5 Gönderen NaciG

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-03-2006, 10:55   #1
*Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-10-2005
Galeri: 94
Köprülü Kanyon Milli Parkı

Aslında Köprülü Kanyon daha çok rafting ile tanınıyor. Ancak 36.614 m2 büyüklüğü olan ve içerisinde ekolojik ( 1000 tür civarında bitki ki bunların 150 si endemik, kuş ( özellikle akbaba, anadolu sıvacısı gibi soyu tükenmekle karşıkarşıya olan ), böcek, doğal servi ormanı ( Akdeniz Bölgesinin en büyüğü ), üst havzada doğal yaşlı ormanlar, anıt niteliği taşıyan benim saptayabildiğim 20 civarında ağaç ki daha alanın 100 e 10 da çalışma imkanı buldum, memeliler, Arkeolojik, Jeolojik, Kültürel birçok kaynak değerini içinde bulunduran, sayılı Milli Parklardan biridir. Birden fazla ekosistemi görme şansınız var. Foto galeride milli parklar başlığı altında, alan ile ilgili bazı değerleri görebilirsiniz. Eğer Körülü Kanyonu görmediyseniz, emin olun çok şeyler kaçırıyorsunuz.

ekolog mehmet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2006, 11:33   #2
*Ağaç Dostu

St. Paulus

Birde önemli bir gezi yolu olan Aziz Paul yolu var ****** canlandırmaya çalıştığımız. Eskinin çok önemli merkezi olan Yalvaç' tan başlayıp Kanyonu geçen bir yol. Yalvaç ( Psidya Antik Kenti ), hem dini açıdan hem de ülkeye keçecilik ve dericiliğin yayılması açısından en önemli merkezlerden biridir. Aziz Paul, keçeciliği ve dericiliği ülkemiz topraklarına getiren 12 Havariden biridir. Üst Havza da bulunan Yalvaç, Yazılı Kanyon, Selge Antik Kenti bu güzegah üzerinde yer alır. Yolun tarihi kalıntıları hala mevcuttur ve yürünebilecek durumdadır.

Eski 17-03-2006, 15:30   #3
*Ağaç Dostu

Şenlikler

Tabii birde şenliklerden bahsetmem gerek. ilk, Çaltepe Kekik Şenliği. 2508 m lik bBozburun Dağından toplanan kekik, Ülkede çıkanlar arasında en iyilerindendir. Bizde burada bir Kekik fabrikası kurduk ve organik ürün sertifikasını aldıktan sonra köy koopeatifine devrettik, Valiliğin desteği il. Bunun da Festivali yapılır her Kasımda.
İkincisi, Akdeniz Üniv. ile birlikte ilkini yapacağımız Akbaba Festivali.
Üçüncüsü ise Selge Antik Kentinde yapılacak Selge festivali.

Kekik festivali üç yıldan beri yapılıyor. Diğerleri ise bu sene başlayacak ve gelenekselleşecek diye umuyoruz.

Eski 17-03-2006, 15:48   #4
*Ağaç Dostu

Hibe Projeler

Önemli bir başlığımızda, alanda yaşayan 11 köy ve 7500 insan var. Milli Park olmasından dolayı, doğal kaynakların tüketimi söz konusu. Örneğin; keçi otlatma yüzünden doğal bitki örtüsü hasar görüyor. Yaşayanlar kışlık yakacaklarını ormanı keserek sağlıyorlar, kaçak yapılaşma gibi ... Bizde yaşayan insanların maddi olarak destek almaları için proje yapmalarını sağladık. Tabi eski alışkanlıklarını değiştirecekler ve bu da takip edilecek. 28 proje için hibe programı başlığı altında 180.000 dolar lık bir bütçe. Minimumda 3000 maximumda 10.000 dolar proje başı. Mesela keçi yerine koyun projesi alan arkadaşlarımız oldu. Akbab şenliğinin yapılacağı köyde, çadır kamp projesi ( şenliğe sizlerden gelen olursa bu kampta konaklayacak mesela ) gibi.

Eski 17-03-2006, 16:04   #5
*Ağaç Dostu

Resimler

prülü Kanyonu daha önce görmediyseniz, milli parklar başlığı altında köprülü kanyon resimleri mevcut. Ayrıntılı bilgi almak isteyenler bana eko_mehmet@hotmail.com adresinden ulaşabilir. Umarım sizleride bir gün burada ağırlama şansımız olur.

Eski 17-03-2006, 20:47   #6
*Ağaç Dostu

Düşünme Zamanı

Bu resmi insanların çok fazla uğramadığı bir yerde çektim. İnsanların çevre için duyarlılığına iyi bir örnek teşkil ettiğine inanıyorum.

Eklenen Resimler

Eski 18-03-2006, 12:20   #7
*Ağaç Dostu

prülü Kanyon Sayfasına iki resim ekledim. Birisi uzaktan çekilmiş diğeri ise yakından. Uzaktan dikkatimi çeken sanki kayalara oyulmuş bir yüz var. Yakından fotoya bakarsanız yüz olarak görüyorsunuz. Sanki burundan altı kopmuş gibi. Ben karar veremedim. Doğanın bir oyunu mu yoksa gerçekten birisi anıtını mı yapmış. Bakıp fikirlerinizi söylerseniz sevinirim.

Eski 18-03-2006, 12:38   #8
ağaç dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2006
Galeri: 2
Daha çok doğal bir oluşum gibi
ama daha önceden oraya bir surat
oymuşlar da sonradan yıkılmış gibi duruyor.

arsakay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2006, 15:34   #9
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Sizin kanyonun başka misafirleri de var.Yüz görüntüsü tamam.Ama birde uzaktan çekilmiş fotoda ortanın biraz sağında, yeşilliklerin alçaldığı yerde şapkalı ayakta duran hafif şişman bir adam görüntüsü var.Sizce?

Vildan Sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2006, 15:41   #10
*Ağaç Dostu

Evet doğrudur. Buralara adam kayalar denmesinin sebebi çok ilginç manzaralarla karşılaşabiliyor olmanız. Arşive bi foto eklerim.

Eski 05-04-2006, 08:19   #11
*Ağaç Dostu

Tekrar selam herkese, umarım iyisininizdir. Köprülü Kanyon ile ilgili son güncellemeleri varmek istiyorum.

Hibe projeler iyi gidiyor. Özellikle ev pansiyonculuğu ilel ilgili iki proje tamamlanmak üzere. Yani buraya gelip ( Hazirandan itibaren ) doğanın içerisinde ( köy evi ), alanı gezerek tatil yapma şansı var. Bununla beraber alan rehberlerimiz ile alanı gezme bu hizmete dahil, bilgilerinize. Kekik fabrikamız bitti. Bakanımız tarafından açılışı yapılacak. Üretilen ürünler için organik ürün sertifikalrını aldık. Mayıs ayı içerisinde ( ya ikici **** üçüncü hafta sonu ) Akbaba şenliğimizi yapıyoruz. Tarih netleşince hemen bildireceğim. Konaklama çadır kampında ve Akbaba gözlemi gerçekleşecek. İlgilenen arkadaşlarımız benimle irtibata geçebilirler.

Eski 05-04-2006, 08:33   #12
*Ağaç Dostu

Ev pansiyonu olan köyümüz. Çaltepe.

Eklenen Resimler

incirli beğendi.
Eski 20-04-2007, 09:57   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-09-2005
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ekolog mehmet Mesajı Göster
prülü Kanyonu daha önce görmediyseniz, milli parklar başlığı altında köprülü kanyon resimleri mevcut. Ayrıntılı bilgi almak isteyenler bana eko_mehmet@hotmail.com adresinden ulaşabilir. Umarım sizleride bir gün burada ağırlama şansımız olur.
Merhabalar, arkadaşlar KTÜ Orman Fakültesi son sınıf öğrencisiyim.Amenajman dersimiz içeriğinde Köprülü Kanyon Milli Parkının planını yapacagız (proje ödevi). Bana bu bölgenin Biyolojik çeşitliliği ile ilgili bilgiler gerekli. Yardımcı olabilirseniz sevinirim...İyi çalışmalar

zeskebhis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2007, 13:01   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Sevgili Ekolog Mehmet,
Yaptığınız çalışmalar la resmen nutkum tutuldu ve çok heyecanlandım. Ben hemen o bölgenin arkasındaki Sütçüler ilçesindenim. Yöremizi alternatif Turizmin gözbebeği haline getirebilmek için arkadaşlarımla didinir dururuz hep.Bozburun zirvesine defalarca çıktım. St.Paul yürüyüş yolu nun saha çalışmalarında epey görev aldım. Yeğenim İbrahim Karacan şu anda Sütçülerde Pansiyonculuk yapmakta ve bölgeyi çok iyi bilmektedir. Kekik Fabrikasına çok sevindim. Yıllarca takip ettiğim Kızıl Akbabalar için şenlik yapılması muhteşem.
Kısacası herşey çok muhteşem. Festivallerin tarihleri netleşirse katılmayı şimdiden planlıyorum.
Çalışmalarınızda başarılar diler tebrik ederim.Yöre halkına önemli katkılar sağlayacağını biliyorum.

Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2007, 15:08   #15
Ağaç Dostu

Çaltepe ye www.caltepe.net adresinden ulaşabilir ve detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Eski 09-06-2007, 23:58   #16
Ağaç Dostu

Filiz's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 1
Kızıl akbabaları biz de çok takip etmiştik Yazılı Kanyon, Çandır turlarımızda sayın Mahmut Leventoğlu hiç fotoğraflarını çekebildin mi?

Filiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-06-2007, 08:18   #17
Ağaç Dostu

Sevgili Filiz fotograflarını çok çektim fakat hepsi DHKD arşivlerinde. En son Fatih Orbay la gözlemlemiştik. Yazılı Kanyonun başlangıç bölgesi olan Yeşildere Orman İçi Dinlenme yerinde Kanyon duvarlarında yuvaları vardır. Ayrıca Sütçüler orman işletmesi burada bir bina ve gözetleme terası yaptı. Şimdilerde o bina ve teras Sütçüler MYOkuluna verildi. Onlar ne amaçla kullanacaklar bilemiyorum.

Eski 11-06-2007, 17:25   #18
Ağaç Dostu

Filiz's Avatar

Ne amaçla kullanıldığını bu linkten görebilirsiniz . Eğer aynı binadan bahsediyorsak.

http://www.sdu.edu.tr/myo/sutculer/e.../cimg1191.html

Eski 12-06-2007, 08:09   #19
Ağaç Dostu

Sevgili Filiz ilgine teşekkür ederim. O bölge Yeşildere Orman İçi Dinlenme yeri dir. Orman içi dinlenme yerleri de Milli Parklar Kanunu na tabidir. Sütçüler in içme suyu oradaki göze den temin edilmekte. Ayrıca yıllar önce kurulan bir tesisede kanaletlerle su alınmaktadır.

En büyük dileğim amacına uygun kullanılması )

Eski 12-06-2007, 10:07   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Her yerde sevgili leventoğlu peşinden koşmaktan bıktım. Yeter artık kardeşim mola mola. Bizim köyde gırıt gırıt diye bağırlardı ırgatta. Bakmayın böyle yakındığıma hiç pişman değilim aslında bunlar sadece aldığım hazın ve çaldığım bilgilerin ifadesi.

saygıyla

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2007, 11:05   #21
Ağaç Dostu

Sevgili Cemal S. Kılavuz ve karga mevzusunu biliyorsundur. Kılavuzu Mahmut olanın burnu güzellikten kurtulmaz. Şimdilerde Sütçülerin en güzel zamanı. Bir aksilik olmazsa önümüzdeki Pazartesi gidiyorum o bölgeye. Keçinin uyuzu gibi kayaların üzerine çıkıp en güzel Muskarileri koklayacağım.Keçi sütü içip zirvelere çıkacağım daha sayayımmı? Yazılı Kanyonda buz gibi şelalelere gireceğim.Huzur vadisi tesislerinde Reiki yapanları izleyip Fethiyenin yolunu tutacağım. Yanımda dut pekmezi ve kekik reçeli ile birlikte )

Eski 12-06-2007, 18:44   #22
Ağaç Dostu

Filiz's Avatar

Çabuk iyileşmişsin ben de önümüz haftasonu Dalamandayım.

Eski 12-06-2007, 22:06   #23
Ağaç Dostu

İyileşmedim kolarımda ATEL ler geceleri AYAKLARIMDA ATELLER. Öyle gideceğim.İsparta da gül zamanını kaçırmamalıyım. Birde Protestom var Sütçülerde. İncir Çekirdeği kahvesini oku sevgili Filiz.

Eski 18-07-2013, 11:01   #24
Ağaç Dostu

NaciG's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2007
prülü Kanyon

Eklenen Resimler

Muda ve incirli beğendi.
NaciG Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2013, 11:04   #25
Ağaç Dostu

NaciG's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2007
prülü Kanyon 2

Eklenen Resimler

NaciG Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2018, 13:10   #26
Ağaç Dostu

Epeydir burası yanıtsız kalmış. Şimdilerde Yukarı Köprüçay havzasında Aşağı Yaylabel HES,Kasımlar barajı ve HES, ve aşağılardaki HES ler le Köprüçaya kelepçeler vuruldu köyler sular altında kaldı ne yazık ki Kimseler kanun mahkeme kararı Milli park dinlemiyor.Üzgünüm

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024