agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğa ve yaşama dair her şey > Geziler, Gezilecek Yerler, Türkiye'de önemli doğa alanları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-04-2008, 09:11   #1
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2007
Galeri: 435
Muş Ters Lalesi

Sevgili Agaclar.net üyeleri,
nisan mayıs ayları geldi, çevreye kaçamaklar arttı. Son birkaç yıldır fantezim Muş ilimizin meşhur ters lalelerini görebilmek. Bu konuda çalışmalara başladım. Bir fotoğraf klubünün ters laleleri ev toy kuşlarını gözlemlemek ve fotolamak amaçlı cuma-pazar gezisi var. Bu konu ile ilgili bilgisi, ilgisi olan varsa bilgikerini paylaşmasını isterim. Nisan sonu mayıs başı orada lale zamanıymış.

kuru.umit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-04-2008, 12:18   #2
Ağaç Dostu

Tubay's Avatar

Giriş Tarihi: 20-02-2008
Galeri: 2
Ters Laleyi(Fritillaria imperialis)Güneydoğu Anadulu başlığı altında görebilirsiniz.Muş bölgesinde yetişiyor ama asıl yerini ben Hakkari olarak biliyorum. Adıyaman'da sahipleniyor.Hatta Hakkari'nin simgesi olarak belediye ile ilgili görsellerde,turistik eşyaların üzerinde görebilirsiniz.Şu andada çarşı pazar heryerde destelerle satılmaktadır.Arzu ederseniz Muş Bölgesindeki dostlarımdan ayrıntılı bilgi alabilirim.Ama ben size Hakkari Dağlarını tavsiye ederim.İnanılmaz bir manzara.Geçen yıl fotoğraf çekemediğim için çok pişmanım
Tabi yöreyle ilgili tam bilgiyi uzman kişilere sormak lazım.Ben Müjgan Hanıma danışalım derim

Tubay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2008, 13:55   #3
-

Giriş Tarihi: 03-02-2007
Galeri: 23
Van-Gevaş ilçesinde, Elazığ-Alacakaya bölgesinde bol miktarda mevcut F.imperialis çiçeğinden...

bursevi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2008, 17:44   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-03-2007
Galeri: 14
Ters Lale.

Ters Lale.
Benim bahçemde çoğaltabildiğim ters lale nin rengi bu.
Ters lale nin her renginden üretmek ve çoğaltmak istiyorum.
Farklı renlerde ters lale üretenler özelime yazıp, birer soğan gönderirlerse memnun olurum.
Ben de ters lale ve kardelen soğanlarımdan gönderebilirim.
Selamlaaaar.

Eklenen Resimler

ismetkenar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2008, 21:47   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Muş a giden olursa mutlaka Fotograf sanatçısı ve gazeteci Adem (Kurtik) i bulsun. Ters Lale yi dünyaya tanıtmak için çok önemli çalışmaları var

Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2008, 22:23   #6
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Muş projem yarım kaldı, sizin anlayacağınız gidemiyorum. Doğa derneğinden gidenler olacaktır herhalde. Onlardan aramızda olanların çektiği fotolarla yetineceğim.

Eski 25-04-2008, 18:36   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Muş ters lalesi

Muş'un meşhur olan bitkisi.ters lale değil lale (Tulipa)dir.Genel olarak Nisan sonu,Mayıs ayının ilk haftası uygundur ve en bol olarak Alpaslan TİGEM İşletmesinde görebilirsiniz.narslan06

narslan06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2008, 21:01   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Galeri: 225
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi narslan06 Mesajı Göster
Muş'un meşhur olan bitkisi.ters lale değil lale (Tulipa)dir.
Ters lale bizde Şemdinli Lalesi olarak anılır.
Bu laleye olan düşkünlüğümü bilen çok sevdiğim biri bana sürpriz yapıp ters lale fidesi getirmişti. Çok sevmek zararlı galiba!... Çünkü fideler soldular... Hani çok sevdiğiniz biri bazan yavaş yavaş göz göre şu veya bu şekilde kopar gider ya yaşamınızdan, işte öyle solup gittiler. Nasıl üzüldüğümü anlatamam. Belki diyorum, biten bir sevginin yeniden başlaması gibi seneye yeniden yeşeriverirler...
Ya çok mu duygusal oldu?..
Ama ne yapayım bire bir yaşadım bu duyguları...

Neyse Eskişehir'de sevgili İsmet Kenar bana söz verdi. Bana soğanlarından verecek... Bir sevgi böylece yeniden yeşerecek, çiçek açacak ve çoğalacak ben de başkalarıyla paylaşacağım onları...

hassoman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2008, 12:47   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-07-2007
Mecburi hizmetim sebebiyle Adıyaman Gerger ilçesinde 1 sene bulundum. Ve ters laleyi tepelerinde ve yaylarında gezerken , doğal ortamlarında bol bol görme imkanım oldu. Bir vatandaş ta kendi halinde, topladığı bu soğanları çoğaltarak Hollanda ya ihraç edecek boyutta büyüme kaydetmişti. Fakat Adıyaman duruma duyarsız kalınca sanırım Malatya adına bu işi daha da ilerletecek...

dryes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2008, 17:41   #10
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi narslan06 Mesajı Göster
Muş'un meşhur olan bitkisi.ters lale değil lale (Tulipa)dir.Genel olarak Nisan sonu,Mayıs ayının ilk haftası uygundur ve en bol olarak Alpaslan TİGEM İşletmesinde görebilirsiniz.narslan06
sevgili narslan,
Alpaslan TİGEM işletmesinde yetiştirilen, İsmet beyin fotoladığı lale midir?

Eski 02-05-2008, 21:41   #11
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-10-2006
Sevgili narslan06,
Bahsettiğiniz Alpaslan TİGEM Ankara'damıdır?Öyle ise adresini gönderebilir misiniz?

tayffun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2008, 22:41   #12
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
sevgili dostum dryes ve tüm dostlar.......
Nedendir bilmiyorum güney doğuda Adıyamanın hiç sahibi yok gibi....
Dünyanın 8. harikası sayılan Nemrut Dağımıza malatya ve urfa sahiplenmeye kalktı.Hatta malatya ilimiz patika yoldan turistelri götüryordu. Allaha şükür mahkeme sonucu Nemrutun Adıyamana ait olduğuna karar verilmesine rağmen halen o patika yol duruyor.
ATATÜRK barajı ve fırat nehri Adıyaman sınırları içinde olmasına rağmen Urfa ilimiz sahiplendi.
Güzelim Adıyamanımızın 250 ye yakın köyü ve 1 ilçesi sular altında kaldı. ATATÜRK Barajının sadece göl sularının güzelliği kaldı bize.

Ters laleye gelince evet doğrudur güneydoğu ve doğu anadoluda yoğun olarak vardır.Ancak dostların dediği gibi herkes sahiplene bilir.Elimizdeki kültür değerlerine zar zor sahip çıkıyoruz. varsın ters lale her kesin olsun.
şimdi Adıyaman şehir merkezi içinde bulunan peere (pirin)kaya mezarlıkları var 250 adet civarında.2-3 Yıldır kazılar küçük çaptada olsa devam ediyor. gün yüzüne çıkan mağaraların resimlerini siteye yüklemek istedim ancak başaramadım bu konuda yardım ederseniz resimleri seve seve yüklerim.Korkum bu tarihi eserlerede sahiplenecekler çıkacaktır.sitemim Güzelim adıyamanımıza sahip çıkılmaması.
saygılarımla

bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:16.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024