agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğa ve yaşama dair her şey > Geziler, Gezilecek Yerler, Türkiye'de önemli doğa alanları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-04-2008, 13:26   #1
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Selçuk Maket Müze

Arkadaşlar,
Maket müzesi İzmir Selçuk ilçesinde emekli bir öğretmenin binbir emek ve göz nuru İle hazırladığı ilginç bir yer var. Selçuk Turizm meslek Uygulamalı otelinde görevli iki arkadaşın tavsiyesiyle gittik.İyi ki de gitmişiz.

Maket müze emekli öğretmen Ayhan Çetin'in yıllar süren çalışmalarının sergilendiği bir yer. Selçuk Pamucak mevkiinde, ve yaz sezonunda turistlerin ve gezi gruplarının yoğun ilgi gösterdikleri 500 metrekaresi kapalı bir alan.

Çetin, önce maket bebekler yapmaya başlamış ve sonra bunları topladığı bir müze kurmaya karar vermiş.
1950 li yıllarda yaşadığı Konya ili Akviran köyündeki hayatı canlandırmış. Tanıdığı bir çok kişiyi adlarıyla minik maketlere dönüştürmüş. Müzenin açık alanında normal boyutlarda maketlerle köy hayatından birkaç örnek sizi karşılıyor.Ve bunlar hareketli; aşık saz çalıyor, semazen dönüyor, kalaycı ustası ve nalbant çalışmaya başlıyor.
Kapalı alana girince ise eminim hayran kalacak ve bu kişiye ve emeğine büyük saygı duyacaksınız.

Bir köyün günlük yaşamında, geleneğinde bulunan aklınıza gelecek her şey, Kurtuluş Savaşı'na kadar canlandırılmış.
Köyün yaylası, harman yeri, köydeki örf ve âdetler, kına gecesi, düğünler, kandiller, çocuk oyunları, sünnet, kız istemei, köy kahvesi, hayvan otlatmaı ve halk oyunları 2000 civarında bebekle canlandırılmış. Atölyesinde hala üzerinde çalıştığı maketler var. Türkiye'nin çeşitli illerinde sergiler açmış ve Miniatürk'de köşesi var

Eklenen Resimler

Vildan Sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2008, 21:59   #2
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Ne kadar güzel ve önemli bir çalışma. Kutluyorum.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2008, 23:20   #3
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Fotoğraflar çok küçük olduğundan detay görülemiyor ama çok büyük işçilik var herbirinde.Daha büyüklerini galeriye ekliyorum.

Vildan Sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2008, 23:50   #4
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2007
Galeri: 435
Burayı birkaç sene öncesinde gezme şansım olmuştu. Bu insanlar ailece çok önemli bir görevi yerine getiriyorlar. Devletin pek desteği yoktu diye biliyorum. Sergiyi ne yazıktır ki daha çok yabancı turistler ziyaret ediyordu. Bu insanlara mutlak destek olmalııyız. Lütfen buraya yolu düşen (hatta gerekirse yolu uzatın!!) herkez ziyaret etsin. Sergideki bebeklerden satın almak istediğimi hatırlıyorum ama alamamıştım (galiba satış yoktu). maketler tam bir sanat şaheseriydi. Elinize sağlık Vildan Hanım. İsabetli bir konu olmuş.

kuru.umit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024