agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğa ve yaşama dair her şey > Geziler, Gezilecek Yerler, Türkiye'de önemli doğa alanları
(https)

Beğeni Düzeni6Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-09-2008, 08:44   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Muğla Belediye Başkanı Dr.Osman Gürün ağabeyin en büyük üzüntüsü nedir bilirmisiniz?
Söyleyeyim. İnsanlar tatil için hep Muğlanın ilçelerine gitmek için hep önümüzden geçerler (Çevre yolunu kastederek)ama hiçbir zaman merak edipte şu Muğla nasıl bir şehir,insanları nasıldır,çarşısında pazarında neler var,tarihi ve evleri nasıldır diye merak edip te Muğlanın içine bir kaç saatliğine girmezler nedense der durur her zaman ve ardından ekler. Mutlaka çevre yolundan değilde şehir içinden geçmeli insanlar.

Evet Muğla çok güzel bir kent. Eski ile yeni hep içiçe yaşıyor. Bu arada yeni yerleşim yerlerindede çok güzel evler apartmanlar yapılmakta belli bir düzen içinde. Fakat bana sorarsanız illada SABURHANE mahallesinin sokaklarında dolaşıp hele de açıksa kapısı bir evin avlu kapısından merhaba deyip içeri girmek çok güzel.İnsanları, insan sevgisi ile dolu ve çok misafirperverler. Belediye çevresindeki parkta bir yorgunluk kahvesi içip sonrada acıkmışsanız eğer Arasta ya gidip hem karın doyurmak hem yöresel tadları tatmak,hemde alışveriş yapmak için mutlaka Muğlaya uğramalısınız.

ankstel beğendi.
Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2008, 06:58   #32
Ağaçsever

dican's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Sevgili Mahmut Bey

Aslında çok da güzel söylemişler. Ben öğretim görevlisi olduğum için sempozyum dolayısı ile Muğlanın şehir merkezini de 2 sene önce gezdim. Üniversitesini gördüm. Gerçekten her hali her yeri ile güzel bir ilimiz. İçleri rahat olsun söz bir daha gittiğimde bahsettikleri mekanları da göreceğim.
Saygılar

dican Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2008, 22:03   #33
Ağaç Dostu

Sevgili Dican inanın Muğlanın içini gezince çok mutlu olacaksınız.Saburhane mahallesinde yorulunca kahvede bir çay için,yanan eski okulu (Bu günlerde restore ediliyor)görün. Ayranlama(Kireç badana) yapılmış evlerin kuzulukapılarından içeri girin bir merhaba diyin .Kurutulmuş kırmızı biber hevenklerine bakın.Arastada karnınızı doyurun ve esnaf dostluklarına kulak misafiri olun.Birde her yerde yayla yüksek rakımlı bir bölgededir. Muğlada ise tam tersidir. Karabağlar bölgesi Muğlaların yaylasıdır. Orada yaylaya inilir.

Eski 08-09-2008, 13:54   #34
Ağaç Dostu

caretta's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2007
Galeri: 121
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mahmut Leventoğlu Mesajı Göster
Muğla Belediye Başkanı Dr.Osman Gürün ağabeyin en büyük üzüntüsü nedir bilirmisiniz?
Söyleyeyim. İnsanlar tatil için hep Muğlanın ilçelerine gitmek için hep önümüzden geçerler (Çevre yolunu kastederek)ama hiçbir zaman merak edipte şu Muğla nasıl bir şehir,insanları nasıldır,çarşısında pazarında neler var,tarihi ve evleri nasıldır diye merak edip te Muğlanın içine bir kaç saatliğine girmezler nedense der durur her zaman ve ardından ekler. Mutlaka çevre yolundan değilde şehir içinden geçmeli insanlar.

Evet Muğla çok güzel bir kent. Eski ile yeni hep içiçe yaşıyor. Bu arada yeni yerleşim yerlerindede çok güzel evler apartmanlar yapılmakta belli bir düzen içinde. Fakat bana sorarsanız illada SABURHANE mahallesinin sokaklarında dolaşıp hele de açıksa kapısı bir evin avlu kapısından merhaba deyip içeri girmek çok güzel.İnsanları, insan sevgisi ile dolu ve çok misafirperverler. Belediye çevresindeki parkta bir yorgunluk kahvesi içip sonrada acıkmışsanız eğer Arasta ya gidip hem karın doyurmak hem yöresel tadları tatmak,hemde alışveriş yapmak için mutlaka Muğlaya uğramalısınız.

Mahmut Bey' in anlattıklarının yanında eklemek istediğim bir nokta var ki o da müzesi .. Çok güzel bir müzesi var.. İçinde etnografya bölümünden tutun, Muğlanın bir köyünden çıkarılan dinazor kemiklerine ve sadece Muğla müzesine özel "savaşçılar salonu" denilen savaşçı heykellerinden oluşan bir bölümü de var.

caretta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2008, 16:08   #35
Ağaç Dostu

Teşekkürler Sevgili Caretta.
Bir ilave daha eğer Muğlaya giden dostlar belediyeye uğrayıp eğer yerinde ise Bld.Bşk.Dr.Osman ağabeyi ziyaret etsinler kapısı daima açıktır ve çok konukseverdir. Onun ağzından ve Muğla şivesi ile anlatacaklarını dinlemek çok keyiflidir. )

ankstel beğendi.
Eski 08-09-2008, 16:42   #36
Yeni Üye

Dağçileği's Avatar

Giriş Tarihi: 05-12-2007
Merhabalar

Ne kadar güzel anlatımlar dolu bu yazılar, ne kadar değerli bilgiler paylaşmışsınız.
Çok teşekkür ederim her birinize.

Benim gibi Datça'ya yerleşmeyi düşünen ve fırsat buldukça nasıl ve tabi birde ne zaman hesapları yapan biri için bulunmaz bir rehber hazırlamışsınız

Henüz tüm yarımadayı gezmiş değilim ama bulduğum her bilgiyi kaydediyorum.
İnşallah ilk izin fırsatı bulduğumda güzel bir planla tüm Datça'yı gezeceğim.
Planlar tabi gezinin ana hatlarını oluşturacak, anlatılanlara bakılırsa esas plansız gelişeceklerin sürprizi beni sarhoş edecek görünüyor.

Tekrar teşekkür ediyor, eğer oralarda ekolojik tarım yapmayı düşünen forum arkadaşınıza tavsiyeleriniz olursa paylaşmanızı rica ediyorum.

Ben şimdiden arazi araştırıyorum.

Sevgiyle kalın

ankstel beğendi.
Dağçileği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2008, 17:05   #37
Ağaç Dostu

Sevgili Dağçileği
Aramıza hoşgeldiniz.Öncelikle kendinizi Yeni Gelen Arkadaşlar başlığında tanıtırsanız çok seviniriz.

Datça konusuna gelince
Evet Datça yarımadası muhteşem bir yer. Kısa bir deyişle İnanırmısınız İstanbula 2.5 saat mesafede. Nasılmı Uçakla Dalaman ve oradan servisle Datça. **** Bodruma uçakla gidip feribotla Datça ya ulaşmak . Bu denli yakın ve yaşanılası bir yer.Plansız gidin bence ve göremediklerinizi birdahaki gidişinizde tekrar görebilin. Baharını mutlaka görmelisiniz.
En sevindiğim bu günlerde Rüzgardan Elektrik enerjisi üretmek için 8 adet rüzgar gülünün montajı tamamlanmak üzere.İnsanları bozulmamış,doğa bakir.
En önemlisi Datça dan ne beklediğinizi bilmek.

Benim ve ailemin ortaklaşa aldığı bir kararla sanıyorum bizde Datçadan bir yer edinip yaz 6 ay orada kış 6 ay burada olma planlarımız var.

Orada İstanbul kaçkını birçok dostum var.

Size isteklerinizin gerçekleşmesini dilerim.

ankstel beğendi.
Eski 09-09-2008, 08:05   #38
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Sevgili Dağçileği,

Datça'nın en güzel yerlerinden biri de eski Datça.Her yıl mutlaka uğrar, begoviller taşan sokaklarında yürürüm. Kilim kursunda el emeği göz nuru eserler üreten hanımlarla sohbet edip, muhtarın kahvesinde soluklanırım. Uçakla gitmek dışında aksam 5 ötobüsüne binip sabah orda olmak,yani 13-14 saatlik karayolu bile hiç gözümde büyümez,çünkü Datça buna değer.

Forumda eski Datça

Muğla-Datça-Eski Datça

ankstel beğendi.

Düzenleyen Vildan Sönmez : 09-09-2008 saat 08:54
Vildan Sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024