agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğa ve yaşama dair her şey > Geziler, Gezilecek Yerler, Türkiye'de önemli doğa alanları
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-12-2007, 15:55   #1
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Yaz Aylarında 12-15 Günlük Karadeniz Gezisi Planlama

Sevgili Arkadaşlar,

Haziran ya da temmuz ayında 12-15 günlük bir Karadeniz Gezisi yapmayı düşünüyoruz. 2 aile olarak yapacağımız bu gezide, 10-12 yaşlarında iki de çocuk var.

Yöreyi hiç bilmediğimiz için, nereden başlarız, nerede kalırız, ne yeriz- ne içeriz hiç bilmiyoruz. Aslında bize kalsa altlar arabaya düşeriz yollara. Ama konuklarımız yabancı oldukları için onlar saat saat ne yapacaklarını bilmek istiyorlar. Ve bunu da daha ocak ayında öğrenmek istiyorlar.

Bana bu konuda yardım edebilirseniz çok memnun olurum. Başlangıç noktamız İstanbul olacak.

Vildan Hanım, Ümit Bey ve Fahri Bey ve yöreyi bilen diğer arkadaşlar, ne dersiniz?

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2007, 16:14   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-08-2007
Galeri: 32
Bilgi- Karadeniz

Merhaba size severek yardımcı olurum.

Ancak öncelikle bir sorum var bu organizasyonu herhangi bir turlamı yapacaksınız veya kendi aracınızla mı

Daha da onemlisi benim yapacağım bir organizasyona dahil olurmusunuz?

Kradeniz'i 3'e bölelim Batı - Doğu - ve Orta

Batı bölümleri İğneadan zonguldak arası her daim gidilir.
Orta bölümleri ise Samsun Zonguldak arası hatta Trabzona kadar uzatabiliriz bunu . Bu arada görülecek temel yerler Kafadan Amasra Çakraz İnebolu Sinop- Sarıkum Erfelek vede Ünye diyebiliriz. Çok güzel olmasına rağmen öyle uzun programlarda vakit harcamaya hiç birisi değmez.

Bu arada acentalarla giderseniz maddiyatınızı bilmiyorum ancak pahalı gelir yaklaşık 6-7 günlük turları 900-1000 YTL civarı. Bunlar da genelde Erzurum Trabzon arasındaki bölümleri yapıyorlar. Uzungöl - Sümela - Ayder vs geziliyor bazıları bir iki akşam otel pansiyon konaklamalı ve çadır konaklamalı trans kaçkar yapıyor . Bazıları Macahele geçiyor. Bazıları soft karadeniz diyor sahilde aracla gezdiriyor Sarp sınır kapısına kadar ve ayder vs gibi yerlere çıkarıyorlar. Kimisi Hard karadeniz demiş adına daha yüksek rakımlı dağ köy ve yaylalarda gezdiriyor Ama pek çoğunun programını beğenmiyorum. Tamamen ticari maksatlı.

Ben ise Gezi Keyfi ve Doğu karadenizli birisi olarak Tranzondan başlıyorum
uzungöl - Sümela- Ayder- Fırtına Vadisi- Zil kale- Yukarı çaymakcur - Oradan Sarp sonrası Borçka Karagöl- Macahel- Şavşat Karagöl Çoruh vadisi ve Yusufeli konaklama Akabinde Kaçkar dağları ancak kimsenin gitmediği bölümler

İsteyenler için Çoruh nehrinde Rafting İşhan ve Öşvank kiliseleri Tortum gölü ve şelalesi Ve Erzurumda sonlandırıyorum. Benim bu program acentaların pek çoğunun ayrı ayrı yaptığı 3 programın birleşiği raftingi katarsam hatta 4 bile diyebilirim. Bölgede gezilecek ve yenecek ne varsa tamamı benim etkinliğe dahil.BirAvantajımızda bölgeyi insanı ile bilmek tanımak, laf olsun diye değil dolmuşcusundan lokantacısına muhtarına kadar tanıyor olmak önemli bence.

Şimdi size tavsiyem ben bu programı tekrar yapacağım. Haziran sonu veya muhtemelen Temmuzun ilk haftaları olacak. Vildan hanım bu etkinliğe katıldı. Bu sene Rize trabzon taraflarını es geçip turun yarısında özellikle Yusufeli ve Kaçkar için tekrar katılmayı planlıyor.

Siz birde ona sorun

Size tavsiyelerim olur giderseniz özel olarak tur olursa zaten tavsiye işe yaramaz ancak turlarıda ben tavsiye etmem. Sebebi ise herşey ortada benim yaptığım fiyata hiç bir acenta bu kadar detaylı program yapamaz. Hodri meydan

Siz bana ilk sorumun cevabını verirseniz elimden geldiği kadar yardımcı olurum. Misafirlerinizede kaçıncı gün nerede hangi bölgede ve Otelde olacaklarını söylerim

Sevgiler,

fahri yardımcı
0533 398 51 77

Fahri Yardımcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2007, 16:21   #3
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2007
Galeri: 435
Sevgili Zenfree,
önce hedef konusunda daha çok ayrıntı lazım. Yayla derseniz tarihleriniz iyi değil. Tarih ve azıcık doğa ve sosyetik yayla derseniz başka..

kuru.umit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2007, 16:22   #4
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2007
Galeri: 93
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fahri Yardımcı Mesajı Göster

uzungöl - Sümela- Ayder- Fırtına Vadisi- Zil kale-

Harika yerler, birde yukarılarda Palovit falan vardı galiba. 40 kere gitsem yine doymam. Ama Kaçkarlarda, dağ köylerindeki gelinlik kızlar bizle dalga geçtiler, ''Biz gelin olup sizin geldiğiniz yerlere gitmek istiyoruz, sizin ne işunuz vardır buralarda da'' diye

Düzenleyen celalsungur : 12-12-2007 saat 22:53
celalsungur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2007, 16:32   #5
Ağaçsever

Bu yerlere siz şavşatın yaylalarını ve Kaçkarın yaylalarını mezralarını eklerseniz daha iyi lur.

Birde Çoruh nehrinde Rafting

Karadeniz için Temmuz ayı en ideal aydır

Eski 12-12-2007, 16:33   #6
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Fahri Kardeşim Aşağı ve yukarı Kavron'u,Olgunlar Yaylası'nı ve İntkor Yaylası' nı unutmuş.Daha önce de anlatmıştım.Sözün kısası :

http://www.agaclar.net/dergi/eylul07.html

http://groups.yahoo.com/group/gezikeyfi/message/812

Vildan Sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2007, 16:42   #7
Ağaçsever

Ek Bilgidir

Bir önceki Mesajda unuttuğum şey şu ki 15 gün uzun bir zaman

Gerçekten bu kadar zaman ayıracaksanız Erzurumdan sonra şöyle devam etmenizi tavsiye ederim

Kars Ani harabeleri- Ağrı Dağı- Doğu beyazır İshak paşa sarayı Van şehir merkezi- Muradiye Şelalesi- Akdamar adası- Ve nemrut Krater gölü

Dönüş Van'dan uçakla- Nemruta kadarda gidilirde çok sıcak olur ve sıkar artık birde yorucu olur

Eski 12-12-2007, 20:34   #8
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

İlginize verdiğiniz cevaplara teşekkürler. Hepiniz çok hızlısınız. Gezgin olduğunuz hızınız ve enerjinizden belli. Buraya da yansıdı.

Alıntı:
Önce hedef konusunda daha çok ayrıntı lazım. Yayla derseniz tarihleriniz iyi değil. Tarih ve azıcık doğa ve sosyetik yayla derseniz başka...
Ümit Bey'e hak vererek başlamak istiyorum. Daha çok ayrıntı vermeliydim.

Biz İstanbul'dan 2 araçla çıkıp, yollarda konaklayarak gideceğimiz bir uç nokta belirlemek istiyoruz. Bu uç noktaya varana kadar kaç km. yolumuz var, günde ne kadar gidebiliriz? Bunları planlayıp dönüş yolunda da alternatif duraklarla İstanbul'a dönmeyi düşünüyoruz.

Örneğin, 1.GÜN:İstanbul-Safranbolu ...km. 1 gün konaklama,
Konaklama:....
Gezilecek Yerler:....
2.GÜN: Safranbolu- Sinop Alaçam ...km. 1 gün konaklama gibi.

Alıntı:
Ancak öncelikle bir sorum var bu organizasyonu herhangi bir turlamı yapacaksınız veya kendi aracınızla mı
Fahri Bey, aracımızla gitmeyi planlıyoruz. Çocuklar var ve onlarla tur içinde rahat edebileceğimizi düşünmüyoruz. Sizden -Bölgenin yol koşulları nasıl, konaklamalarımızın arası kaç km. olmalı vs.- rehberlik alabiliriz.

Konakladığımız yerlerde günlük turlar varsa onları düşünebiliriz.

Alıntı:
uzungöl - Sümela- Ayder- Fırtına Vadisi- Zil kale- Yukarı çaymakcur - Oradan Sarp sonrası Borçka Karagöl- Macahel- Şavşat Karagöl Çoruh vadisi ve Yusufeli konaklama Akabinde Kaçkar dağları ancak kimsenin gitmediği bölümler
Bu turlar genellikle kaç kişilik?
Alıntı:
İsteyenler için Çoruh nehrinde Rafting İşhan ve Öşvank kiliseleri Tortum gölü ve şelalesi Ve Erzurumda sonlandırıyorum. Benim bu program acentaların pek çoğunun ayrı ayrı yaptığı 3 programın birleşiği raftingi katarsam hatta 4 bile diyebilirim. Bölgede gezilecek ve yenecek ne varsa tamamı benim etkinliğe dahil.BirAvantajımızda bölgeyi insanı ile bilmek tanımak, laf olsun diye değil dolmuşcusundan lokantacısına muhtarına kadar tanıyor olmak önemli bence.
Bu yazdıklarınız çok cazip doğrusu. Bahsettiğiniz turları arkadaşlarıma ileteceğim.

Vidan Hanım, dergideki yazıyı okumuştum. Ama verdiğiniz linkteki diğer yazıyla birikte tekrar okuyacağım.

İlginize çok teşekkürler.

Not: Yazdıklarınızı okumaya devam edersem arkadaşları ekip sizlerle geleceğim galiba.

Eski 12-12-2007, 22:22   #9
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Sevgili Zenfree,hatırlamak bile öyle güzel ki. Doğu Karadeniz gördüğüm kadarıyla bile bambaşka ve görülecek daha çook yayla var.
2. linkteki yazı gruba yazıldığından Gezi Keyfi'ne has şifre ve espriler var.Bizim arkadaşlar okurken çok eğlenmişlerdi. Bir göz atarsanız sevinirim. Umarım planlarınızı gerçekleştirirsiniz, size şimdiden güzel bir tatil diliyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Vildan Sönmez Mesajı Göster
Fahri Kardeşim Aşağı ve yukarı Kavron'u,Olgunlar Yaylası'nı ve İntkor Yaylası' nı unutmuş.Daha önce de anlatmıştım.Sözün kısası :

http://www.agaclar.net/dergi/eylul07.html

http://groups.yahoo.com/group/gezikeyfi/message/812

Eski 12-12-2007, 22:56   #10
Ağaç Dostu

celalsungur's Avatar

Giriş Tarihi: 29-08-2007
Galeri: 93
zenfree, Bence yazılanları okumaya devam et, arkadaşlarını ekme ama, hep beraber biz de bir Doğu Karadeniz Gezisi planlayalım yaz ayları için. Karadenizli arkadaşlarla da tanışmış oluruz.

celalsungur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2007, 09:21   #11
Ağaçsever

Merhaba

İstanbul Safranbolu

Aşağı yukarı 400 Km. Burada Asmazlar havuzlu konakda kalabilirsiniz. Ancak yemeği Mutlaka 5 km uzağında Kastamonu tarafında Çevrikler Köprüde Kadıefendi tesislerinde yiyiniz vede özellikle kahvaltıyı orada yapınız benimde selamımı mutlaka iletiniz faydasını görürsünüz.

Safranboludan Amasraya 2 saatte varırsınız. Burada Uygulama otelde veya Öğretmen evinde kalabilirsiniz. Temiz güzel ve ucuz hatta balığınız öğretmenevinde yiyiniz Müdiresine Selamı unutmayınız. Amasra'dan Sinop'a sahilden gidiniz. 350 km ancak 7 saatinizi alır manzara süper aeceleniz yoksa burayı kullanınız hatta yolda ineboluda vs kalırsınız veya Ayancıkda Öğretmenevi güzel.
Ayancık'tan sonra Sarıkum gölü ve Hamsilos koyunu geziniz. Sinopda bir akşam konaklayınız ama Mutlaka ve Mutlaka Öğretmen evinde kalınız Müdüre Serep hanıma selamı sakın unutmayınız. 23 km Mesafedeki Erfeleğe geçiniz Erfeleğin içerisinde güzel bir lokanta var yöresel ve yemekler dahil nefis, tesis de çok güzel hatta orada kalabilirsiniz vs. Ancak İşletmecisi Sebahattin Beye Mutlaka bizi söyleyin ve selamımızla gidin o size Erfelek Tatlıca takım şelalelerini gezidirir. tamamı 30 adet ancak kayda değer şelale 10 civarında. Sonra Gerze üzerinde ancak Gerzede bir durum yok Samsun giresun Üzerinden Trabzona geçin. Yeni Otoban Sizi rahatlatacak. Asıl gezeceğiniz yer Trabzondan Zigana tarafları sonrasında bir önceki mesajda yazdığım yerler. Ancak bunun tümünü yapan tur bulamazsınız. Bulsanızda otobüsde perişanlık sahil boyu otobüs yolculuğu yapmış olursunuz.

Bu turları kaç kişi ile yaptığım sormuşsunuz benim için fark etmiyor ben 2 kişi içinde bu turu yaptım 6 kişi içinde çünkü bizimkisi gezmek tanımak. Para kazanmak için kendimizi kasmıyoruz. Yani kişi hiç fark etmez 3-4 kişi hatta 5 kişiye kadar kendi aracımla jeeple geziyoruz fazlasında konforlu minübüs vs kiralıyorum. Ama ben genelde detaylı gezdiriyorum. Görülmemişi görmek amaç.

düşündüğünüz gibi cocukların sorun olacağını zannetmiyorum Çünkü bizim gezilerimiz planlı programlı olmakla beraber çok katı insanı kasan cinsten değil.

Bu gezi size 3500-4000 Km yol yaptırır. İstanbul Artvin arası direkt 1400 km civarı sizin diğer sağa sola gezilerinizide düşünürsek benzinli bir araçla yakıtınız en az 1500 YTL civarı olur. Bazen kısa alanda yokuş ve bozuk yoldan bir köye yaylaya çıkıp indiğinizde yaktığınız yakıtı km olarak hesaplayamazsınız. Buda yemeği oteli vs koyduğunuzda hiçde azımsanmayacak bir maliyet getirecektir. size.

Doğu karadenizle ilgili detaya girmiyorum çok detay vara aklınıza gelenleri sorun ben cevaplayayım

Sevgiler,

Fahri Yardımcı

Eski 13-12-2007, 09:38   #12
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Karadeniz gezisi düşünenlerden biri de benim. Bu bölümü ilgi ile takip edeceğim

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2007, 09:53   #13
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Sevgili arkadaşlar,
aslında sevgili Zenfree açtığı konu sayesinde iyi bir arşivimiz olabilir. Daha önceden bahsettiğim "Sanal Gezgin" başlığı altında konuları toplayalım ve yavaş yavaş gidelim. Bu akşam bu konu başlağını açacağım. İlk konumuz "İstanbul'dan-Macahel ormanlarına" olsun. Konu konu herkez (özellikle de o yörede yaşayan ve Fahri kardeşim gibi profesyonel arkadaşlarla derli toplu olmak şartı ile) katkı da bulunsun bu fikrime ne dersiniz? Bu akşamın konusu İstanbul-Düzce arası.

Eski 13-12-2007, 10:13   #14
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Tamam Ümit Bey,gördüğüm ve bildiğim kadarıyla ben varım.
Ama bir sorum var.İstanbul-Düzce arası başlığına anlatılacak noktalar için alt başlıklar mı açılacak ?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kuru.umit Mesajı Göster
Sevgili arkadaşlar,
aslında sevgili Zenfree açtığı konu sayesinde iyi bir arşivimiz olabilir. Daha önceden bahsettiğim "Sanal Gezgin" başlığı altında konuları toplayalım ve yavaş yavaş gidelim. Bu akşam bu konu başlağını açacağım. İlk konumuz "İstanbul'dan-Macahel ormanlarına" olsun. Konu konu herkez (özellikle de o yörede yaşayan ve Fahri kardeşim gibi profesyonel arkadaşlarla derli toplu olmak şartı ile) katkı da bulunsun bu fikrime ne dersiniz? Bu akşamın konusu İstanbul-Düzce arası.

Eski 13-12-2007, 10:37   #15
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Vildan Hanım,
şöyle yapalım diyorum; İstanbul dan yola çıkan birisi için nereleri görerek hedef varmalı ? Nereleri konaklama için uygundur? Ben geziye çıkarken masa başı çalışmasını mutlaka yaparım. Önce son hedef vardır, bu hedefe ulaşırken aralarda nerelere uğramalı ona bakarım. Konaklama yerimi seçer, civarı gezer ve devam ederim. Bölge bölge yapalım. Karadeniz iyi bir başlangıç olur. Bilgisi olan araları doldursun. Burada özellikle o yerlerde yaşayan insanların katılımı çok önemli. Örneğin Düzce den çok güzel fotolar gönderen bir arkadaşım var (adını anımsayamadım, kusura bakmasın!!) O bize mevsim, lokal yerler konusunda yardım etsin. Bir gezinin olmassa olmazı yiyecek kültürüdür. ben buradan Van a kadar gitmişsem orada pakette gelen kahvaltılıkları yemeği reddetmeliyim. Çarşı içinde Van a özel kahvaltı yapmalıyım. Trabzona kadar gitmişsem biraz daha giidip Hamsiköy de Fasulye ve sütlaç yemeliyim (ağzım sulandı!!!) Sonra Doğu Anadolu Başlığımız olsun. Bunları Sanal Gezgin başlığı altında toplayalım. Yazar kim olsun? Hepimiz.. Sanal Gezgin kimdir? Tabii ki bilgisayar klavyesi arkasında ve monitör arkasında bulunan herkezdir. Alt başlık nasıl olur , yani sanal Gezgin ana başlık , İstanbuldan-Macahel Ormanlaına veya İstanbul'dan Mardin'e alt başlıklar olur. Belki sevgili yöneticiler yol gösterirler. Zamanla düzenlenir.

Eski 13-12-2007, 10:52   #16
Ağaçsever

Bunlar gerçekten çok güzel

Ancak benim bir mazeretim var. Bir grubum var www.gezikeyfi.net bir forum sayfam cevaplamam gereken pek çok mail ve programlarım var. Birde ben 8-6 şişecamda çalışan birisiyim.

Ben kendi grubumda ve forum sayfasında belirli başlık altında zaten bunları yazıyorum. Ama İstanbuldan macahele değil zaten.

Beniz mazur görün ben sadece birinin belli bir bölge ile ilgili bilgi ve soruları kısmına ancak cevap yazabilirim. Bir köşede bilgi olsun diye oturup düz yazı yazamam ancak. Bu bana fikir oldu. Kendi forum sayfamda Seyyahın Seyir güzergahı diye Ana başlık ve Türkiyeyi bölgelere ayırararak rotaları belirleyerek bu yzaıya başlayabilir ve arkadaşlarımdan rica edebilirim. O zamanda sizin sayfanıza copy paste veya link atarız

Sevgiler,

Fahri

Eski 13-12-2007, 10:56   #17
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Yardımın ve katkıların her türlüsü makbuldür. Özel mesajını da aldım ve genişletip yazacağım .

Eski 13-12-2007, 11:01   #18
Ağaçsever

Arkadaşlar temmuz Ayının ilk on günü Doğu karadeniz gezisi planlıyorum. Trabzondan başlayıp Erzurumda bitecek içerisinde Macahelden - Kaçkara ve Raftinge kadar herşey mevcut.
Karadeniz düşünen arkadaşlar o tarihler için benimle irtibata geçebilir bize dahil olabilirler.

Sevgiler,

Fahri yardımcı
0533 398 51 77

Eski 13-12-2007, 14:33   #19
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Fahri Bey, bu detaylı bilgiler için çok teşekkürler. Yazdıklarınızın ışığında, nerler araştırabilirim daha net görüyorum.

Eski 04-01-2008, 19:13   #20
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Eşimle ben de Karadeniz gezisi düşünüyoruz. Yazılarınızı büyük zevkle okuyorum. Yöreyi bilen kimselerle dolaşmak tercihimiz. Tura da katılabiliriz veya kendi arabamızla da gelebiliriz. Ama ben rahat bir otobüsle gitmeyi tercih ederim. Tur tarihleri belli olunca haberimiz olur mu?

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2008, 19:41   #21
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Güler Hanım, biz 2 aile bir gezi planlıyoruz. Bize katılmak istersiniz belki.
Ümit Bey rotayı bu başlıkta yazıyor. Merakla takip ediyoruz. Kendisine tekrar teşekkür ediyorum. Sanırım o rotayı bire bir uygulayacağız.

Eski 07-01-2008, 09:58   #22
Ağaçsever

Bence bu geziyi bizimle yapınız. Emin olunuz kendiniz pek çok şeyi atlayacaksınız. Özellikle doğu karadeniz ve trabzon'dan ötesini beraber yapmayı öneririm. Hatta buna çoruhta raftingide ilave edebiliriz. Kaçkarın bilinmeyen yörelerinde gezebilirz.

Sevgiler

Eski 01-02-2008, 19:08   #23
Ağaç Dostu

ezgili dünyam's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2008
Zonguldak'ta yaşıyoruz ama asıl memleketimiz Rize/Fındıklı. Dere kenarında babamın yaptırdığı küçük bir ev var, yazları babam gidip hasret gideriyor, ben 6 yıldır gidemedim ama hep aklımda, tanıtmak için bir kaç tane resim yüklemek istedim. Bu resimlerden bazıları, evimizden görünen derenin manzarası. Verdiğim bu linkide okumanızı rica ederim, ne yazıkki derelerimiz elden gidiyor.
http://www.findiklidereleri.com/

Eklenen Resimler

ezgili dünyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2008, 19:30   #24
Ağaç Dostu

ezgili dünyam's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2008
Serin sularında yüzmek harika oluyor.

Eklenen Resimler

ezgili dünyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2008, 14:59   #25
Yeni Üye

arsakli's Avatar

Giriş Tarihi: 21-05-2008
Galeri: 7
Merhabalar,
Doğu Karadeniz turizminin Sumela, Uzungöl ve Ayder arasında sıkıştığını, sıkıştırıldığını düşünüyorum. Sumela'dan Uzungöl'e, Uzungöl'den Ayder'e kadar (100'er kmden fazla) devasa mesafeler var. Bu aralardaki doğal değerlerin görmezden gelinmesi gibi bir sakınca orta yerde duruyor.
Sözgelimi, 22 Nisan'da BBC 2.kanal için "Long way down" adlı bir belgesel çekimi yapan ekibe, Çayeli Şairler deresi boyunca araçla 8 km'lik bir tur yaptırdım. Doğal güzelliğe bayıldılar. Az olan zamanlarının büyük kısmını İstanbul ve Batı Karadeniz'e ayırmışlardı, bu yöreye daha fazla zaman ayıramadıkları için çok üzüldüler. Benim doğup büyüdüğüm Sırt Köyü'nün doğasına hayran kaldılar.
Kendilerini Çayeli'nden 12 km mesafede bulunan Ağaran Şelalesi'ne götüremedim, zamanları yoktu. Üstelik 8 km mesafedeki Sırt Köyü'nden sadece 4km daha gideceklerdi.
Bu arada, Ağaran Şelalesi'ne 500 metre mesafede, ama orman içinde bulunan Koca Kayın Ağacı'nı o zamanlar henüz bulup resmini de çekmemiştim. Onlara ağaçtan bahsedemedim bile...
Doğu Karadeniz turizm için halen işlenmemiş bir cevher gibidir. Ayder havzası hariç yöre halkı turizmi pek bilmemekte, neyi nasıl yapması gerektiğini de pek anlayamamaktadır. Ama, bu durum yörenin bakir kalmasına yol açmakta ve değerini artırmaktadır.
Ağaran Şelalesi için:
http://www.agaclar.net/galeri/showim...mageuser=31933
Koca Kayın Ağacı için:
http://www.agaclar.net/galeri/showim...p?i=17505&c=16
Herkese selam.

arsakli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2008, 16:11   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-01-2008
Galeri: 131
Bundan yaklaşık 5-6 yıl önce bizde iki aile ikişer çocukla ve arabalarımızla Karadeniz turu yapmıştık.Tur programımızı tamamen kendimiz ama tur şirketlerinin güzergahlarından,küçük oteller,bilinmeyen yerler vb. kitaplardanda yararlanarak tespit edip nokta duraklarla gezimize İzmir/Aliağa'dan başladık. İnebolu ilk durağımız olmuştu. 150 yıllık çınar ağacının altında çay içip Sinop'ta mantı yiyip,hapishaneyi ve hamsilos koyunu görüp Samsun'u gezip Ordu ilinde konaklamıştık.Genellikle öğretmenevleri **** misafirhaneleri organize ettik.Maddi şartları da böylece uygun hale getirdik. Oradan Ayder yayasında,çamlıhemşinde kaldık,Sümelaya çıktık ve dönüşte Çorum alacahöyük ve Ankara üzerinden İzmir'e döndük. Kısaca özetlediğim gezinin tadı hem bizim hemde çocuklarımın hala aklındadır. Yine bu tür organizasyona bu yılda Temmuz 15 tden sonra şartlar uygun olursa katılmak isteriz. Ama özellikle sadece yayla kalışları olursa herkesin çok keyif alacağınıda söyleyebilirim. Çünkü insan örneğin Ordu'nun Boztepe'sini tekrar görmek istemez ama yaylalarda bol oksijenle bulutların arasında ahşap evlerde konaklamaya hiç bir zaman doyamaz.Umarım hep beraber gerçekleştiririz.

mayranci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2008, 23:40   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Karadeniz gezisi için faydalı rehber

Karadeniz gezisi için faydalı rehber

Trabzon gezilecek yerler, Trabzon turizm

Roma İmparatorluğu ve Osmanlı döneminde eyalet merkezi olmuş, Ortaçağ'da bir Rum imparatorluğuna başkentlik yapmış kent doğal güzelliklerinin yanısıra pek çok tarihi yapıyı barındırmaktadır. Bunların en önemlileri:

Manastırlar:

Sümela Manastırı, Ayasofya müzesi, Kaymaklı Manastırı (Amenapırgiç Ermeni Kilisesi), Kızlar (Panagia Theoskepastos) Manastırı, Gregorios Peristera (Hızır İlyas) Manastırı, Kızlar (Panagia Kerameste) Manastırı, Vazelon Manastırı,Kustul, Hagaios Savas (Maşatlık) Kaya Kiliseleri

Kiliseler ve Camiler:

Hagia Anna (Küçük Ayvasil), Sotha (St. John)K, Hagios Theodoros, Hagios Konstantinos, Hagios Khristophoras, Hagios Kiryaki, Santa Maria, Hagios Mikhail, Panagia Tzita, Fatih (Panagia Khrysokephalos), Yeni Cuma (Hagios Eugenios), Nakip (Hagios Andreas Kilisesi), Hüsnü Köktuğ (Hagios Eleutherios), İskender Paşa Camii, Semerciler, Çarşı Camii, Gülbahar Hatun Camii

Konaklar:

Trabzon Müzesi, Atatürk Köşkü,Memiş Ağa Konağı (Sürmene), Çakıroğlu İsmail Ağa Konağı (Of), Çakıroğlu Hasan Ağa Konağı, Sarımollaoğlu Topal Mustafa Evi (Araklı)

Karadeniz Bölgesi ile ilgili önemli linkler:

Karadeniz Bölgesi gezi ve kültür rehberi
Bağımsız Karadeniz Gazetesi
Karadeniz fotoğrafları galerisi
Karadeniz müzikleri

salahana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2016, 12:42   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-07-2016
Günübirlik Sümela Turu na 09:30’da acentemiz Akra Tours önünde buluşup manastıra doğru yolculuğumuza başlıyoruz. Altın dere vadisi boyunca panoramik seyahatimize devam edip Sümela Manastırının bulunduğu Karadağ’a varıyoruz. Öncelikle seyir terasından hatıra resimlerimizi çekilip araç parkında aracımızdan ayrılıyoruz. Yaklaşık 15 dk patika yoldan yürüyerek Sümela Manastırı’na ulaşıyoruz.Bir saatlik molamızın ardından aracımızdaki yerimizi alıp Zigana dağına doğru yol alıyoruz. Yemyeşil çam ormanlarının içinde bulunan restaurantımızda öğle yemeği için 1 saat mola veriyoruz. Mola süremiz boyunca yemek yiyip, fotoğraf çekilebilir ve temiz havanın tadını çıkarabilirsiniz.Bir sonraki durağımız olan Karaca Mağarasına gitmeden yol üzerinde bulunan Gümüşhane’ye özel pestil, köme fabrikasında kısa bir alışveriş molası veriyoruz.Karaca Mağarası gezimiz için 1 saatlik serbest zamanımız ardından dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. Zigana dağının eteklerinde bulunan sütlacın ana vatanı olan şirin beldemiz Hamsi köye uğruyor,muhteşem sütlacın tadı bakıyoruz.Bu harika manzarayı resmedip turumuzu saat 18:30’da ofis önünde sonlandırıyoruz.

Günübirlik Tur Trabzon Firması olan Akra Tours, T.C. Turizm Bakanlığından onaylı A GRUBU bir seyahat acentası olmasının yanında, TÜRSAB (Türkiye Seyahat A A GRUBU bir seyahat acentası olmasının yanında, TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acentalar Birliği) üyesidir. Günübirlik Turlar, Trabzon’dan sabah saatlerinde hareket ile akşam saatlerinde dönüş yapılarak gerçekleştirilir. Günübirlik Turlarımız ; Uzungöl turu, Ayder turu, Batum Turu, Sümela Turlarımız her gün yapılmakta olup kaliteli ve ekonomiktir. Günübirlik Turlar Grup halinde talep edildiği takdirde; istenilen tarihte düzenlenir.

akratours Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2016, 17:35   #29
Ağaçsever

Sabihas's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2014
Sümela Manastırı şu anda kapalı, yalnızca dışarıdan panoramik görebiliyorsunuz. Hamsiköy sütlacı güzel, Karaca mağarası çok özel bir yer.. yolu zorlu ve uzun ama gittiğinize değer...
(Tur şirketleri programları yazarken biraz daha gerçeğe yakın hazırlasalar.)
İşin doğrusu ben mesajı açarken "ağaçlar net karadeniz turumu" düzenliyor diye açtım. Yeni döndüm karadenizden ama doğu karadenize doyamadım... Keşke buradaki doğa dostu arkadaşlarla bir gezi düzenlenebilse..

günebakan beğendi.
Sabihas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2016, 22:33   #30
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-08-2016
Serender Otel Ayder Otelleri arasındaki konumuyla dikkat çekmektedir. Tüm Ayder Otelleri gibi otelimiz ahşap yapıdan oluşmaktadır. Ayder Yaylası’nı ziyaret ettiğinizde otelimizde müşteri değil misafirimiz olarak konaklayacaksınız.

İçinizde biraz da macera arayışı varsa Ayder’de adrenalin dolu tüm aktiviteleri bulacaksınız. Raftingle heyecan dolu dakikalar sizleri bekliyor. Trekking cenneti bir coğrafyada dağcılık için uygun yerler bulabilirsiniz.

telato beğendi.
ayderotelleri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024