agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğa ve yaşama dair her şey > Geziler, Gezilecek Yerler, Türkiye'de önemli doğa alanları
(https)

Beğeni Düzeni16Beğeniler
  • 1 Gönderen kuru.umit
  • 1 Gönderen kuru.umit
  • 1 Gönderen kuru.umit
  • 1 Gönderen kuru.umit
  • 1 Gönderen kuru.umit
  • 1 Gönderen kuru.umit
  • 1 Gönderen kuru.umit
  • 1 Gönderen kuru.umit
  • 1 Gönderen kuru.umit
  • 1 Gönderen kuru.umit
  • 1 Gönderen kuru.umit
  • 1 Gönderen kuru.umit
  • 1 Gönderen kuru.umit
  • 1 Gönderen kuru.umit
  • 1 Gönderen kuru.umit
  • 1 Gönderen kuru.umit

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-12-2007, 00:15   #1
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2007
Galeri: 435
Küba: Fakir ama mutlu insanlar ülkesi-Havana dışı Küba

Sevgili Sanal Gezginler,
Küba gezimizin Havana bölümünü, Agaclar.net derginin Aralık ayı sayısında yazma fırsatım oldu. Fırsatı tanıyanlara minnettarım. Gelen olumlu tepkilerden cesaret alarak, Küba gezimizin, Küba kırsalını içeren bölümünü de yazmaya karar verdim.

Küba turlarının çoğunda bulunmayan bu bölümü gerçekleştirmeden Küba’yı asla gezmiş olamazsınız. Küba’nın doğasını, insanını ve eşsiz Küba içkilerini, purosunu, salsayı ve Küba müziğini en iyi bu alanlarda tanıyabilirsiniz. Lafı uzatmadan, buyrun Sanal Gezgin köşemize.

Konumuz;
“Küba: Fakir ama mutlu insanlar ülkesi-Havana dışı Küba”

Name:  Ancor.JPG
Views: 3690
Size:  43.4 KB

Name:  resim5-2.jpg
Views: 3134
Size:  45.9 KB

Name:  resim6 pencerede cocuk.JPG
Views: 4275
Size:  62.9 KB

Name:  resim7 mahallede muzik.JPG
Views: 3846
Size:  67.3 KB

Name:  resim 5.JPG
Views: 2946
Size:  49.2 KB

oz26 beğendi.

Düzenleyen kuru.umit : 08-12-2007 saat 00:28
kuru.umit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2007, 00:39   #2
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Ümit bey en altta ki fotoğrafta bulunan çocuklar ne yapıyorlar?

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2007, 01:02   #3
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Sevgili Penelophe,
Burası Cienfuegos da bir okul. Okulda okul hani ) Eskinin soylu bir ailesine ait bir malikhane ve şu anda sıvaları dökülür halde metruk bir bina görünümünde. Ama burada çocuklar bale dersi alıyorlardı. Evet yanlış okumadınız içeride öğretmenlerinin gösterdiği figürleri yapmak için sırasını bekleyen çocuklar var. Eğitim ne kadar önemli değil mi? Orada o an anladık ki, bulunduğunuz yer kötü şartlar altında olabilir ama önemli olan modern bilim ve sanatın peşinden sonuna kadar gitmek... Evet sevgili Penelope, burası bir okul ve içinde bale dersi alan yaşları 6-8 arası olan çocuklar.

oz26 beğendi.
Eski 05-12-2007, 02:03   #4
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Ümit bey, bale yaptıklarını tahmin etmiştim ama emin olamamıştım. Bence bu bir ışık ve nerede olursanız olun huzmelerini yansıtıyor üzerinize.. Paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim, devamını heyecanla bekliyorum..

Eski 05-12-2007, 19:22   #5
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Küba:Fakir ama mutlu insanlar ülkesi-Havana dışı Küba (Matanzas)

Sanal Gezginlere merhaba,

Biliyorsunuz Küba kocaman bir ada. Havana bu adanın kuzey batısında bulunuyor. Küba gezimizin diğer bölümleri Cienfuegos, Ancor ve Trinidad’ı içine alıyordu. Yani Küba'nın güneyine doğru iniyoruz. Küba gezisinin bu bölümü benim favorim, çünkü Trinidad başlı başına bir olay, Ancor denen tatil beldesi ise bir doğa cenneti.

Havana’dan bizi alan tur şirketine ait minibüsle, önce yol üzerinde Matanzas denen bir yere uğrayacağız. Burası eskiden gani gani şeker kamışı tarlalarının bulunduğu bir şehirmiş. Küba ekonomisinin de belkemiği imiş. Ancak şeker kamışından şeker üretimi önemini yitirince, bu tarlalar ekilmez olmuş. Küba romunun lezzeti de bu şeker kamışlarından geliyor. Rom severlere tavsiyem; Rom içecekseniz Bacardi yerine, Club Havana tavsiye ederim. Gerçekten arada lezzet farkı var (Club Havana, Küba daki şeker kamışından yapıldığından).

Matanzas’a varınca önce bizi bir bayan karşılayıp mini bir tanıtım yaptı. Burada 100 yaşından büyük buharlı lokomotifler var, Küba ilginç bir yer, imkansızlıktan eskiyi iyi koruyorlar. Modern dünyanın tüketim çılgınlığı yok. Bu lokomotiflerin çoğu hala çalışıyor. Bizde bunlardan bir tanesine atladık ve yaklaşık 15 km. yol alıp, şeker kamışı tarlalarını ziyaret ettik. Trende verilen müzik ziyafeti, tarladaki gösterinin (bereket dansı) bir habercisiydi aslında. Küba müziğinde Afrika havası ve Latin havası beraber yer alıyor ve çok güzel bir uyum halindeler. Tren son durakta durunca esas gösteri burada başladı. Kadın-erkek tüm Kübalıların vizkozitesi sıfır, vücutlarının her yeri ayrı oynuyor. Bir Kübalı amcamda bize hemen oracıkta bir seker kamışı tatlısı ziyafeti verdi. Tarlanın ortasında bereket dansını izlerken bizlerde o ortama kendimizi kaptırdık. Bizimkisi biraz göbek havasına kaçtı ama olsun !

En son olayda bir Palmiye ağacına tırmanma ile ilgili idi. Kübalı amcamın çıkması ile inmesi bir oldu. Bizden deneyenler olsa da, eğer siz giderseniz denemeyin derim, çünkü komik oluyoruz !

Yarın Cienfuegos’tayiz. Gezekalın..

Name:  resim 1.JPG
Views: 2682
Size:  51.1 KB

Name:  resim2.JPG
Views: 2710
Size:  66.4 KB

Name:  resim3.JPG
Views: 2693
Size:  62.6 KB

Name:  resim4.JPG
Views: 2635
Size:  44.7 KB

Name:  resim5.JPG
Views: 2626
Size:  50.7 KB

oz26 beğendi.

Düzenleyen kuru.umit : 08-12-2007 saat 00:28
Eski 05-12-2007, 19:24   #6
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Küba:Fakir ama mutlu insanlar ülkesi-Havana dışı Küba(Matanzas)

Fotoğraflardan kalanlar.
Ayrıca agaclar.net dergi aralık sayısında Küba yazımda yer azlığından eklenemeyen çocuklarla ilgili fotoları da ekledim.
Ümit kuru

Eklenen Resimler

oz26 beğendi.

Düzenleyen kuru.umit : 08-12-2007 saat 00:29
Eski 06-12-2007, 00:29   #7
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Ümit bey, Trinidad kısmını da sabırsızlıkla bekliyorum. Ve şimdiden teşekkür ediyorum.

Eski 06-12-2007, 17:14   #8
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Ne güzel yerler. Küba gezisi nasıl organize ediliyor Ümit Bey? Gazetelerde görmedim hiç.

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2007, 18:18   #9
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Küba:Fakir ama mutlu insanlar ülkesi-Havana dışı Küba (Cienfuegos)

Sevgili sanal gezginler,
Bugün size Küba turunun Cienfuegos şehri gezisini anlatacağım. Burası Küba’nın önemli şehirlerinden. Sadece turistlerin girebildiği Ancor tatil köyüne gitmeden önce uğradığımız bir şehir. Adanın güneyinde. Küba’da bir şehir kurulurken, sıfır noktası olarak hep bir ağaç seçilmiş (ne güzel değil mi?). Havana’yı yazarken bu ağacın fotosunu koymayı unuttum. Şehre girmeden önce bir eski zengin evini gezdik. İspanyollar Araplardan çok etkilendiklerinden evin işlemeleri çok güzeldi. Küba da en sevdiğim yönlerden biri sizi müzikle karşılıyorlar. Hoş geldin içkisi ile güzel Küba müziği; baştan çıkarıcı ikili.
Burası da bir ağacın çevresinde gelişen şehirlerden ve buranın meydanında da çevremiz bahşiş bekleyen çocuklarca sarıldı. Birde bizimle hiç ilgilenmiyormuş gibi yapan ama aslında izlememizden bir anlamda hoşnut olan insanlar vardı. Aslında benim Küba hakkındaki genel izlenimim Küba’nın gezdiğim tüm alanının insanlarının bir açık hava tiyatrosunun oyuncuları gibi davrandıkları seklindeydi. Bu davranışlarda bir sahtelik yoktu. Ama izlenmek hoşlarına gidiyor gibi geldi.

Eklenen Resimler

oz26 beğendi.

Düzenleyen kuru.umit : 08-12-2007 saat 00:30
Eski 06-12-2007, 18:21   #10
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Küba:Fakir ama mutlu insanlar ülkesi-Havana dışı Küba (Cienfuegos-2)

Küba’dan en çok neden etkilendin diye sorsalar herhalde en önce eğitim anlayışlarından derdim. Cienfuegos şehrini gezerken bilmeden bir okulu gezme sansımız oldu. Aslında Cienfuegos şehrinin panoramik bir resmini çekmek istemiştik. Ama sonradan burasının bir okul olduğunu anladık ve tüm ilgi buraya kaydı. Küba’da herkese eğitim mecburi ve parasız. Küba Latin Amerika’dan her yıl 7000 öğrenciye ücretsiz tip eğitimi de veriyormuş. Ama okulları dökülüyor. Burası bir ilkokul binası. Bina eski ve sıvaları çocukların kafalarına düşüyor ama ne gam; çocuklar mutlu ve muhtemelen 1 Mayısla ilgili bir gösteriye hazırlanıyorlar.
Yarın, Ancor.
Gezekalın.

Eklenen Resimler

oz26 beğendi.

Düzenleyen kuru.umit : 08-12-2007 saat 00:30
Eski 06-12-2007, 18:23   #11
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Küba:Fakir ama mutlu insanlar ülkesi-Havana dışı Küba(Cienfuegos-3)

Cienfuegos'dan son fotolar.

Eklenen Resimler

oz26 beğendi.

Düzenleyen kuru.umit : 08-12-2007 saat 00:31
Eski 06-12-2007, 18:37   #12
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Küba gezileri hakkında bilgi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uzman16 Mesajı Göster
Ne güzel yerler. Küba gezisi nasıl organize ediliyor Ümit Bey? Gazetelerde görmedim hiç.
Sevgili uzman16,
Küba ya giden çok sayıda tur bulabilirsiniz. Ama size tavsiyem programları iyi inceleyin. Çünkü çoğu tur sadece Havana ve Varadero ya götürür. Varadero sahil kısmı ama Kübalılar bu kısımdan pek hoşlanmazlar (parasızlığın gözü kör olsun!!!)
Biz 2006 yılının 1 mayısında karıncalar diye bir tur şirketi ile gittik. Karıncalar Küba da çok iyiler (Peru turları da test edilmiştir ve gayet iyidir). sordunuz diye söylüyorum web adresleri www.karincalar.com . Program fiyat performansı çok iyi. Ayrıca alternatif programları da var (Küba: 9 günlük vardiya, Devrimin izinde küba gibi. Biz ilk programa gittik) Kurban bayramı bitti. Ocak da yeni programları reklamı var.

Düzenleyen kuru.umit : 08-12-2007 saat 09:14
Eski 07-12-2007, 19:38   #13
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Küba:Fakir ama mutlu insanlar ülkesi-Havana dışı Küba(Ancor-Escambay Dağları)

Sevgili sanal gezginler,
Bugün Küba gezisinin Ancor yarımadasında kaldığımız ve buradan hareketle Escambay dağlarında, doğanında tam da göbeğine yaptığımız geziden bahsedeceğim.
Daha evvelden de anlattığım gibi Ancor yarımadası sadece turistlerin yararlandığı bir tatil köyü. Tatil köyü dediysek, lüks yok tabii ki. Burada, mercan adaları arasında bol bol yüzme ve istirahat var. Trinidad’a da buradan gidip geldik ama o tamamen ayrı bir başlık olacak. Burada kaldığımız bir gün, botla çok güzel bir adaya (Cayo Blanco) yolculuk yapıp, orada rengarenk balıklar arasında yüzüyorsunuz. Kıyıda bulunan iguanalara dikkat edin, adamı yiyecek gibi, yandan yandan bakıyorlar. Tüm gün denizde kalıp (aslında yüzmeyi sevmem, balık göreceğim diye daldık gittik) camızlar gibi yanmışım ve 3 gün yatamadım (eh !! yoğurtta yok tabi !!). Ama değdi doğrusu, bir daha olsa yanardım. İsterseniz şnorkel, isterseniz scuba dalış yapma şansınız var. Ancor da kaldığımız tesiste bir de Salsa dersi almaya kalktık. Ben, kabiliyetsiz
adam bir türlü kıvıramadım. Hanım, güya benim fotoğrafımı çekiyor, bol bol Küba’lı dans hocasının fotosunu çekmiş!! Nedense….

Eklenen Resimler

oz26 beğendi.

Düzenleyen kuru.umit : 08-12-2007 saat 00:35
Eski 07-12-2007, 19:42   #14
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Küba:Fakir ama mutlu insanlar ülkesi-Havana dışı Küba(Ancor-Escambay Dağları-1)

Havana’ya dönüşte ise Escambay Dağlarına uğradık. Fidel Castro ve Che bu dağlarda devrimin planlarını yapmışlar. Doğa burada o kadar cömert ve bakir ki. Bizi karşılayan rehberler önce burası hakkında bilgi verdiler. 4*4 araçlara bindik ve orman içine bir yürüyüş yaptık. Orman gezisinde ise bir büyük şelaleye doğru 3 saatlik bir yürüyüş yaptık, sonrada bu şelalenin az ilerde yaptığı gölcükte yüzdük.

Eklenen Resimler

oz26 beğendi.

Düzenleyen kuru.umit : 08-12-2007 saat 00:32
Eski 07-12-2007, 19:50   #15
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Küba:Fakir ama mutlu insanlar ülkesi-Havana dışı Küba(Ancor-Escambay Dağları-3)

Escambay Dağları gezisinden son fotolar. Yarın final Trinidad.
Gezekalın.
Dr Ümit Kuru

Eklenen Resimler

oz26 beğendi.

Düzenleyen kuru.umit : 08-12-2007 saat 00:33
Eski 07-12-2007, 19:52   #16
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Küba:Fakir ama mutlu insanlar ülkesi-Havana dışı Küba(Ancor-Escambay Dağları-4)

Son dedik ama bitmedi !

Eklenen Resimler

Düzenleyen kuru.umit : 08-12-2007 saat 00:34
Eski 08-12-2007, 01:51   #17
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Küba:Fakir ama mutlu insanlar ülkesi-Havana dışı Küba (Trinidad-1)

Sevgili Sanal Gezginler
Trinidad şehri UNESCO’nun Dünya Mirası Listesinde yer alan anıtsal şehirlerinden bir tanesi. Bu şehir de olduğunuzda, kendinizi çok özel bir yerde hissediyorsunuz. Şehrin tamamı bir tiyatro sahnesi ve civarınız da gördüğünüz herkes de bu tiyatronun bir oyuncusu sanki. Her köşe başında küçük gruplar halinde müzik yapılıyor. Günün her saatinde ve her yerde karşınıza müzik yapan birileri çıkabiliyor. O ritim, gitar sesleri müthiş bir şey. Yaşamanız lazım. Hiç beklemediğiniz yerden okullar çıkıyor. Her yerde bir örnek formaları ile öğrenciler var.
Trinidad’a bir tam gün tur yapıldı ama kaldığımız 3 gün boyunca, her geceyi Trinidad’da geçirdik. Geceleri çok güzel geçti; müzik, dans eden güzel insanlar ve sınırsız rom. Bu kadar içki içip de, bu insanlar nasıl bu kadar saygılı davranmaya devam ediyorlar, hep şaşırdım. Bir gece yemek sonrası yine Trinidad’a inip müzik dinleyeceğiz dediler. Biz lokanta gibi bir yer sandık. Ama çıka-çıka basamaklı merdivenleri olan bir mahalle çıktı. Sabahleyin sokakları gezerken yürüdüğümüz merdivenlerin basamakları, gece birer tiyatro koltuğuna dönüşüyor. Mahallenin genci-yaşlısı, saatlerce müzik yapıyor. Sağa sola rastgele serpilmiş masalar lüks oluyor, ama biz Küba insanları arasında dinledik ve izledik. Hemen yandaki bakkal benzeri dükkandan aldığımız Bucanero (Küba birası) marka biraları da açtık.
Kübalılar yanınıza gelip nazikçe sizi dansa davet ediyorlar. Hepsinin ağzında puroları var. Puro içmek onlar için lüks olmuyor. Ağızlarda Cohiba purolar, ellerde rom veya Bucanerolar. Hayatımda izlediğim (belki de izleyeceğim) en keyifli konser buydu.
Trinidad da hiçbir evin penceresi yok. Pencere yok derken, cam çerçeveden bahsediyorum.
Şehrin müzesi olan Cantero Sarayı eski bir soylu evi. Burayı mutlaka gezmek lazım. Etrafta tahmin edemeyeceğiniz kadar çok görevli var. Küba da herkeze bir iş yaratılmış (Havana da resmi güvercin besleyicisi -hani güvercinlere yem atanlar var ya- bile var).
Trinidad da ,eğer denk gelirseniz, pazarına mutlaka uğrayın. Bira kutularından yapılma oyuncak arabalardan ve el işlerinden alın mutlaka (ben oyuncak almadığıma pişmanım).
Trinidad’la ilgili olarak anlatacak çok şey var ama fotoğraflar sözlerden çok şey söylüyor. Bu nedenle arkanıza yaslanın , çayınızdan bir yudum alın ve buyurun ! seyrin keyfini çıkarın……

Eklenen Resimler

oz26 beğendi.
Eski 08-12-2007, 01:56   #18
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Küba:Fakir ama mutlu insanlar ülkesi-Havana dışı Küba (Trinidad-2)

Fotolara devam...

Eklenen Resimler

oz26 beğendi.
Eski 08-12-2007, 01:58   #19
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Küba:Fakir ama mutlu insanlar ülkesi-Havana dışı Küba (Trinidad-3)

Trinidad fotolara devam..

Eklenen Resimler

oz26 beğendi.
Eski 08-12-2007, 02:00   #20
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Küba:Fakir ama mutlu insanlar ülkesi-Havana dışı Küba (Trinidad-4)

Trinidad Fotolarının sonu..

Eklenen Resimler

oz26 beğendi.
Eski 08-12-2007, 02:29   #21
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Küba-Son notlar

Küba'dan bu kadar bahsedib de Küba Devrimi ve önderlerinden birkaç foto eklemezsem haksızlık olur. Aşağıdaki foto Fidel Castro'nun son 1 mayıs gösterisindeki konuşmasındandır. Bizler, 1 Mayıs 2006 da Küba da olup da Fidel Castro' yu dinleyenler onu son kez görenler olduğumuzun farkında değildik. Allah ömür versin ama bundan sonra herhalde çok zor. Aslında o gün işkillenmeliydik ! Fidel amca 1 Mayıs ta konuşmaya başlayınca kesintisiz 5-7 saat konuşurmuş. O gün sadece 3,5 saat konuştu !
Neyse, fotolara buyrun...

Eklenen Resimler

oz26 beğendi.
Eski 08-12-2007, 02:39   #22
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Küba:Son sözler

Evet, sevgili sanal gezginler,
doğrusu ile eğrisi ile Küba bitti. İmkanı olan mutlaka gitsin, yerinde görsün derim.Gidemeyecek olanla da ben Küba yı paylaşmaya çalıştım. Tabii bunlar benim gözlerimden ve benim sözlerimden Küba.
Önce sağlıklı kalın, sonra Gezekalın..
Dr. Ümit Kuru

Eklenen Resimler

oz26 beğendi.
Eski 08-12-2007, 22:06   #23
Yeni Üye

yeşilkedi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Sayın kuru.umit

bu fotolar ve notlar bu ülkeye gidecekler için çok önemli, başka yerde bu tür bilgiler bulmak mümkün değil.

Gerçekten çok güzel ve detaylı anlatımlar,size teşekkür ederim.

Son olarak, Küba'yı hakkıyla sizin anlattığınız gibi gezmek 1 kişi için ne kadar YTL gerekli onu da belirtirsniz sevinirim.

Sevgilerimle.

yeşilkedi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2007, 10:23   #24
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Sevgili yeşilkedi,
Kübaya, daha öncede yazdığım gibi, karıncalar diye bir tur şirketi ile gittim. O zaman ki turun adı, "Küba:Kendini İyi Hissetme Fabrikası'nda 9 Günlük Vardiya" şimdi olmuş "Kendini İyi Hissetme Fabrikası'nda 10 Günlük Vardiya". Biz Paris üzerinden Havana yapmıştık, şimdi Madrid üzerinden gidiyorlar. Biz o zaman kişi başı 1900 EU cizvarı vermiştik (benim yeşil pasaportum var, vize almıyorlar) şimdi tur fiyatı 1.750 EUR , Vize ücreti (Küba konsolosluğu değiştirmediği sürece) 45 Euro, alan vergileri (İberia değiştirmediği sürece 220 Euro), Küba çıkışında 25.- CUC (y. 25.- EUR), demek ki yaklaşık 2000 EU. Kübaya kendiniz gidebilirsiniz sadece uçak fiyatı 1000-1100 EU civarlarındaydı. Küba güvenli bir ülke kendiniz gezebilir ve daha ucuza konaklayabilirsiniz. Bu tur da biz yemek, transport (aslında bu tur epey hareketli bir turdur) gibi işlerle hiç uğraşmadık ve en ufak bir aksaklık olmadı. Hatta hatırladığım kadarı ile bize ve bir evlenmeye küba karar alan bir çifte müthiş bir sürpriz yaptılar: Bizim için Ancor da kaldığımız otele kutlama için pasta getirttiler! Çoğunuzun güldüğünü hissediyorum ama pastane olmadığını ve pastayı bize rehberlik eden Kübalının eşinin evde yapıp getirdiğini düşünürseniz büyük bir jestti. Bunun dışında Küba içi harcalamalar size bağlı. Castro bir kararla turist için ayrı para birimi getirmiş. Yani turist olarak siz Küba halkının kullandığı parayı kullanamazken, Kübalılarda sizin kullandığınız parayı kullanamıyorlar (gerçi bizim verdiğimiz bahşişleri hep kabul ettiler yaa!) Orada CUC denen bir para turist için geçerli kabul ediliyor. Değeri aşağı yukarı 1 CUC=1 EU. Bu para, küba halkının kullandığı paraya göre 25 kat değerli. Yani siz, aynı mal için küba halkına göre 25 kat daha fazla ödeme yapıyorsunuz. Küba da bireysel harcamalar için yapacaklarınız sadece size bağlı. Örneğin orada yerel sanatçıların yaptığı çok güzel tablolar var, çok güzeller, gelde alma!! Aldık tabii ki. Aslında buna rağmen bile Küba, Avrupa ülkelerine göre çok ucuz kalır. Sonuç kendimi örnek vererek anlatayım; orada kişi başına 2300 EU yakın para harcayarak, hem dergi de ve hem de forum da yazabildiklerimi gerçekleştirdik. Küba anılarını yazarken, fotoları seçerken içimin hala pırpır ediyor olması çok güzel bir duygu. Küba için fest travel güzel program yapıyor ama pahalı oluyor. karıncalar için ben ve gidenler memnun kaldılar. Yukarılarda yazdığım adresden inceleme yapabilirsiniz. Aslında bu firmanın yetkililerinden birisi agaclar.net üyesi. Biraz bastırsanız, agaclar.net üyelerine indirim, taksit yaparlar mı acaba?

Eski 10-12-2007, 08:55   #25
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Ümit bey, çok teşekkürler.. Büyük zevkle okudum. Trinidad tam da düşündüğüm gibi görünüyor ama gidip görmek lazım..

Eski 10-12-2007, 11:59   #26
Ağaç Dostu

uzman16's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2007
Galeri: 119
Aslında bu firmanın yetkililerinden birisi agaclar.net üyesi. Biraz bastırsanız, agaclar.net üyelerine indirim, taksit yaparlar mı acaba?[/QUOTE]

Kim ki bu üye? İndirim yaparlar mı acaba? Seneye biz de gitmeyi düşünsek ve ağaçlar.net üyeleriyle gitsek mi acaba?

uzman16 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2007, 12:35   #27
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Sevgili arkadaşlar hem özelime mesaj gönderen ve hem de forum aracılığı ile soran arkadaşlar için;
agaclar.net üyesi arkadaşı isteğiniz konusunda bilgilendirdim. Benim bir şey söylemem etik olmaz. Ama kendileri sizlerle ilişkide bulunacak sanıyorum. Beğenilerini esirgemeyen arkadaşlara ayrıca teşekkür ederim.
Dr. Ümit Kuru

Eski 28-02-2012, 23:43   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2012
gezmeyi, görmeyi çok istediğim bir ülke Küba.. Che Guevara'nın anıt mezarı, devrim müzesi, eski Amerikan arabaları , puro güzel kumsallar tam bir cennet.. fakir ama yüreği zengin insanların yaşadığı muhteşem ülke..

elche Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-02-2012, 09:10   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-08-2008
Ümit Bey,

Paylaşımınız için çok teşekkür ederim.

Fırsatını bulduğumda ilk gitmek istediğim ülkelerin başında Küba geliyor.

Sağlıcakla kalın.

sinasi6 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:00.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024