agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğa ve yaşama dair her şey > Geziler, Gezilecek Yerler, Türkiye'de önemli doğa alanları
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen Charlaux

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-09-2013, 16:41   #1
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
St.Andrews Botanik Bahcesi /St.Andrews Botanic Garden

Oncelikle yaziya baslamadan once hepinize merhaba,
Benim size ve agaclar.net'e Britanya'ya giderken bir sozum vardi;hem kendim icin hem de sizin icin gezip gorecegim.Ben de bugun Iskocya'nin kucuk ama eski ve tarihi kasabasi St.Andrews'da bulunan botanik bahceyi gezdirecegim ve zamanla sizin istediginiz bolumlerin turlerini de netlestirerek aciga cikartacagim.Baslamadan once belirtmek isterim ki yazilar biraz uzun,resimler de Iphone'dan oldugundan cogunlukla once yazi belirecek,ardindan resimler de Iphone'dan yuklenecek ve resimsiz bir post olmayacak.Ilk once okudugum universitenin bulundugu yer olan tarihinden baslayalim ve ondan sonra da Botanik Bahcesini sizlere tanitmaya baslayayim.

http://www.st-andrews.ac.uk/media/ad...s/map(ssp).jpg (Harita linki ) St.Andrews Iskocya'da Edinburgh' -Glasgow- Aberdeen ucgeninde yer alan kucuk tarihiyle unlu bir kasaba.Iskoclar Hristiyanligi burada benimsemisler,dunyanin ingilizce konusulan en eski ucuncu universitesi burada kurulmus,golf burada dogmustur.Havasi denize yakinligindan oturu Edinburgh'a gore daha soguk ve ruzgarlidir ancak iki sehir arasinda cok buyuk bir ucurum yoktur.Kasaba Market,North ve South Street olmak uzere uc ana caddeden olusur ve ara sokaklar sayesinde bir sokaktan diger sokaga kolaylikla gecebilirsiniz.Yerlesimi eski oldugu bilinen bu kasabanin universitesinde Princeton'un kurucusu ve logaritmayi bulan matematikci okumustur.Kasabada oturan kisi sayisi 16,000 civarlarinda olsa da H&M,Costa,Starbucks,Waterstone's gibi pek cok alan da vardir,bitki fiyatlari pahali olsa da Garden Centre * ( daha sonraki postlarda anlatilacaktir )'da cok ucuz fiyata toprak,saksi alabilirsiniz.

Gelelim belediyenin alani olan St.Andrews Botanik Bahcesi'ne.Acikcasi ben ilk gitmeyi dusundugum zaman kasabanin botanik bahcesinin bu kadar iyi olabilecegini tahmin edememistim.8000 bitki turune ev sahipligi yapan bu alanda Alpine,Cool Temp.,Corridor,Meditterraean,Orchids ve Succulent olmak uzere 6 sera bolgesi yer almakta.St.Andrews'un bu guzel bahcesini ziyaret etmek isteyenler THY Edinburgh seferiyle ucuza gelebilir,otobuse binip 2 saatte otogara gelip 99C'yle 2 dakikada ulasabilirler.Ucretlendirmeyse yetiskinlere 2 pound,ogrencilere 1 ppund olarak belirlenmis.Sonbahar doneminde de bu sene 22 Eylul'de gerceklesecek Autumn Harvest Day uygulamasi botanik bahcesinin sebze meyvelerini toplamak acisindan iyi bir etkinlik olarak Iskocya'ya gelmek isteyenlerin not defterlerine not dusulebilir.

incirli beğendi.
Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2013, 22:58   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-12-2009
Galeri: 4
Evet Charlaux,

İngiliz lerin botanik bahçelerini burada paylaşmaya lütfen devam ediniz.

1978 yılında Londra daki Royal Botanic Gardens, Kew i gezdiğimizde hayranlığımızı gizlememiz zor olmuştu. Eşim ve ben o büyük Green Hous u ve içindeki dünyanın her tarafından derlenmiş bitkilerini merak ve heyecan ile izlemiştik. Oradaki yaklaşık 2000 yıllık ağacın kesitinden tüm İngiltere tarihini görmüştük.

Herhalde St.Andrews Botanik Bahcesi içinde de enteresan görüntüler vardır.

Her şey gönlünce olsun.

OSMAN45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024