agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğa ve yaşama dair her şey > Geziler, Gezilecek Yerler, Türkiye'de önemli doğa alanları
(https)

Beğeni Düzeni11Beğeniler
  • 5 Gönderen sabah
  • 1 Gönderen meadowsons
  • 1 Gönderen sabah
  • 2 Gönderen bahcedenn
  • 1 Gönderen agozce
  • 1 Gönderen kolcak

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-06-2011, 16:26   #1
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Batum Botanik Bahçesi

Gürcistan'a 1 Haziran 2011'den itibaren pasaportsuz girilebildiği, uçuşların artırıldığı göz önüne alınırsa Gürcistan'da gezilecek doğa alanlarından Batum Botanik Bahçesini incelemek yararlı olabilir.

Batum Botanik Bahçesi

Batum Botanik Bahçesi, Gürcistan Cumhuriyetinin iki özerk cumhuriyetinden biri olan Acara Özerk Cumhuriyeti’nin yönetim merkezi olan Batum’un dokuz kilometre kuzeyinde, Karadeniz’in kıyısında Mtsvane Kontskhi'da yer almaktadır. Eski Sovyetler S.C. Birliği’nin en büyük botanik bahçesi olan park 112 hektarlık alana yayılmıştır.

Batum Botanik Bahçesi’nin kuruluşuna 1880’lerde başlandı. Bölgenin ikliminden çok etkilenen şef bahçıvan, ziraatçı M.Dalfons tarafından tür özellikle Güney Fransa’dan bitkiler getirilerek yeni bir Riviera yaratmak üzere bitki dikimi yapılmaya başlandı.

Rus Botanikçi Andrey Nikolayeviç Krasnov (1862-1914) ile bahçede sistematik bir çalışma yürütüldü. Krasnov uluslararası tanınmış bilim adamları, ziraatçılarla ilişki kurarak tohum, çelik, bilimsel araştırmalar desteği aldı. 3 Kasım 1912’de parkın resmi açılışı yapıldı. Bahçe düzenlemesinde Krasnov'a Fransız D’Alphonse ve Gürcü İason Gordeziani yardımcı oldukları bahçede Krasnov’un planları uygulandı.

Parkta özellikle eski SSCB’nde ekonomik değeri olan yarıtropikal bitkilerin yetiştirilmesi ve tanıtılmasına yönelik çalışmalar yapıldı.

Batum Botanik Bahçesi’nde, Kafkasya’ya özgü yarıtropik bitkilerin yanı sıra Uzak Asya, Yeni Zelanda, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Himalayalar, Meksika, Avustralya ve Akdeniz’den bitkilerin yetiştirildiği bölümler bulunmaktadır.

Parkın koleksiyonunda 5000’den fazla bitki türü bulunmakta, bunların 2000'i ağaç ve çalılardır. Ayrıca parkta 1200 gül türü bulunmaktadır.

Parkta bitki tanıtımı, çiçekçilik ve kesme çiçekçilik, yarıtropikaller, bitki fizyolojisi ve biyokimya ile botanik alanlarında bilimsel araştırmalar yapılmaktadır.

Önceleri Gürcistan Bilim Akademisi tarafından yönetilen park Batum Botanik Bahçesi 2006'dan itibaren bağımsız bir enstitü tarafından yönetilmektedir.

Bakınız:
www.batumibotanicalgarden.com/
www.virtualtour.ge/BatumiBotanicalGarden/
http://www.agaclar.net/galeri'den yale'in fotoğrafları

Name:  batum.jpg
Views: 7372
Size:  31.0 KB

Name:  batum-1.jpg
Views: 11375
Size:  28.1 KB

Name:  batum-2.jpg
Views: 17168
Size:  75.8 KB

sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2012, 21:46   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-08-2006
Galeri: 1
mayıs 2012 de buraya gittim gercekten güzel bir yer birçok bitki çeşidi var ve çok büyük bir kısmını tanıyamadım. En ilgimi çeken ise ; devrilmiş bir amerikan lale ağacının devrildikten sonra köprü oluşumu yapması ve dallarının devasa ağaçlar şekline gelmesiydi.

mrduran beğendi.
meadowsons Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2012, 00:47   #3
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Teşekürler..Haziran başı buraya gitmeyi planlıyorum. Başka önerileriniz var mı?

agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2012, 09:35   #4
Ağaç Dostu

sabah's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 11
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meadowsons Mesajı Göster
Mayıs 2012 de buraya gittim ...
Birkaç yeni fotoğraf görseydik.

FatihBahce beğendi.
sabah Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2012, 00:14   #5
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Temmuz başında İstanbul'dan Artvin'e kadar bir tur yapmayı düşünüyorduk. Gürcistan'a pasaportsuz girilebildiğini bu başlığı görünce öğrenmiş oldum. Artvin'e kadar gitmişken aslında değerlendirilebilir. İnşallah sorun çıkmaz da gidebiliriz...

kolcak ve mrduran beğendi.
bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2012, 00:16   #6
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Rusyaya da pasaportsuz girilebiliyor arkadaşlar.

mrduran beğendi.
agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-09-2012, 11:40   #7
Yeni Üye

kolcak's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2005
mükemmel bir botanik merkezi,yolu düşenler mutlaka uğramalı,tüm günümü geçirdim yinede her yerini gezemedim

mrduran beğendi.
kolcak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024