agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğa ve yaşama dair her şey > Geziler, Gezilecek Yerler, Türkiye'de önemli doğa alanları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-09-2009, 15:16   #1
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Yalova/Yeşil- Mavi yol

Yeşil Mavi yol, Yalova'ya İzmit tarafından geldiğinizde, Altınova İlçesi Hersek Köyünden başlayıp, Armutlu İlçesinde tamamlanan 127 km ve 62 km bağlantı yolları ile toplam 189 km’yi bulan bir rota.
Tarihi, turistik ve doğal güzellikleriyle İstanbul'a çok yakın yani, haftasonu kaçılabilecek yerlerden.

Hemen hemen tamamı trekking parkurları ile yürüyüşe ve doyumsuz güzellikte manzaraları ile fotosafariye kısacası doğa turizmine uygun bir bölge. Samanlı Dağları eteklerinde ise, birçok motokros parkuru barındırmakta.

Vildan Sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2009, 15:18   #2
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Eylul ayı girince aklıma geçen yıl Eylül ayında yaptığımız 2 günlük Yalova gezisi geldi.
Feribotla Topçular'a geldikten sonra ilk durağımız Kara Kilise .Anayolda Çiftlikköy tabelasından sağa girip Başkent Sitesini bulmanız gerekiyor.
Maalesef bu küçücük ören yeri Çiftlikköy’de tarihi kalıntılar üzerine kurulu yazlık sitenin içinde boğulmuş kalmış.

Eklenen Resimler

Eski 04-09-2009, 15:23   #3
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Yürüyen Köşk
( Yalova’ya gelmeden er eğitim sapağından sağa girilerek gidiliyor)

Atatürk’ün talimatıyla sahilde beğendiği çınarın yanında 22 günde yapılan ahşap iki katlı ev, çınar ağacının uzayan dalının çatıya zarar vermesi için kesilmek istendiğinde Atatürk karşı çıkmış, ve ev 3 günde 5 m uzağa raylar üzerinde taşınmış. Yanıbaşındaki kafede köşk ve Marmara denizi manzarasına karşı çay keyfi yapılabiliyor.

Eklenen Resimler

Eski 04-09-2009, 15:44   #4
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Su Düşen şelalesi

Yalova Termal Üvezpınar Köyü'nün 7 km. uzağında Samanlı Dağları'nın uzantısı olan vadilerin arasında yaklaşık on metreden direk düşen şelalele ye ulaşmak için Şelale tabelasından 300 – 400 metrelik bir inişle önce piknik alanından geçiyoruz.

Eklenen Resimler

Eski 04-09-2009, 15:51   #5
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Termal Atatürk Köşkü

Köşk 1929 yılında 38 günde yapılıp, 1985 de müzeye dönüşen köşkte Atatürk'ün ne kadar mütevazi olduğunu bir kez daha görüyoruz. Yürüyen köşk gibi, Termal köşk de diğer köşk ve saraylardan toplama eşya ile döşenmiş..

Atatürk Köşkü Termal’de Atatürk Arboretumu içerisinde..

Eski 04-09-2009, 15:56   #6
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

İkiz şelaleler

Çınarcık'ta Kent Ormanı’ na varıp araçtan inerek 2 km.lik kısa bir yürüyüşle İkiz Şelalelere varılıyor. Seyir terasından şelalenin görüntüsü harika.. Orman içindeki piknik alanında zevkli bir yürüyüş yapıp ardından dinlenebilirsiniz.

Eklenen Resimler

Eski 04-09-2009, 16:06   #7
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Büyük ve Küçük Dipsiz Göl

Kent ormanından çıktıktan sonra Delmece Yaylası yönüne yola devam ederek Krater gölü olduğu iddia edilen Büyük ve Küçük Dipsiz göllere gidiliyor. Anayola ve birbirine yakın yerler. Her ikisinde de su seviyesi oldukça düşük ve su kahverengiye yakın çamurlu. .

Eklenen Resimler

Eski 21-11-2009, 12:36   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Merhabalar!

Vildan hanım çok teşekkür ediyorum bir Yalovada yaşayan olarak. Öyle güzel fotoğraflamışsınızki. Yeni gördüm sayfayı çok mutlu oldum. Anlatımınıza gelince hayranım biliyorsunuz. Sağ olun.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2009, 15:43   #9
Ağaç Dostu

aygün's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2009
Vildan Hanım yürekten kutlarım.
Çok güzel kareler yakalamışsınız. Özelikle sondan bir önceki resmini yapma isteği uyandırdı içimde.Harika bir manzara.

aygün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2009, 19:22   #10
Ağaç Dostu

füsunANK's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2006
Galeri: 49
Fazla bilinmeyen, doğal güzelliklerden oluşan bir yol . Bilinmesinde diyesi geliyor insanın. Bakir hali çok güzel.

Gerçekten çok güzel yerler. Ben de bu yaz bahsettiğiniz yerleri gezdim , gördüm. Sudüşen şelalesine giderken yolda bir hayli korktum hatta. Daracık bir yolda sürekli tırmanıyorsunuz orman ve siz. Başka hiç bir şey yok. Arabayı da ben kullanıyordum. Arabadan anlayan kimse de yok yanımda. Yolda kalmamayı dileyerek , panikle çıktım şelaleye. Fakat manzara çok güzel.

Erikli yaylasıda muhteşemdi. Fotoğrafları bulduğumda, sizce mahsuru yoksa ben de bir kaç foto ekleyebilirim.

Paylaşım için teşekkür ederim. Elinize sağlık.

füsunANK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2009, 12:21   #11
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Füsun hanım, fotoğraf olsun, anı olsun tabi ki ekleyin.
Birbirimizin görmediği, bilmediği şeyleri tamamlamak ne güzel olur. Mavi Yeşil yol çok daha zengin, ben sadece gidebildiğim kadarını yazdım.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024