agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğa ve yaşama dair her şey > Geziler, Gezilecek Yerler, Türkiye'de önemli doğa alanları
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-06-2009, 00:23   #61
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2007
Galeri: 435
Önce kaleye gidip oradan şehir merkezine doğru ineceğiz. Kaleye çıkan yolda bir mezarlık gördük. Bu mezarlıkta Kliti aracı durdurdu ve bize Hıristiyanı, Ortodoksu ve Müslümanı yan yana aynı mezarlıkta, ebedi istirahata çekilmiş haldeki insanların mezar taşlarını gösterdi. Bu gerçekten önemli bir mesajdı. Kliti Stefan’a göre daha dolu bir rehber gibi gözüküyor. Zaten arkeoloji eğitimi almış deneyimli bir rehbermiş. Kendisi Bektaşi. Albania Express’in sahibi Fatos beyle (evet bu isimle yazıştığım insanın bayan olduğunu düşünmüştüm ama Fatos erkek ismiymiş) başlangıçta Türkçe konuşan bir rehber anlaşmamız vardı, daha da önemli şartımın çok deneyimli ve bilgili olması gerektiğini ileri sürünce bu rehberde karar kılmış. İsabet oldu, çok bilgilendik ve güzel tartışmalarımız oldu.
Kale içinde ilk ziyaret yeri Onufri müzesi. Onufri 16. Yüzyıldan Arnavut ressam. En önemli özelliği Bizans stili ikon boyamaları yapması. Portreleri de var. Kendine ait çok güzel bir kırmızı renk boyaması ile de bilinirmiş. Sağda-solda görevli olmayınca bastım deklanşöre, tabii ki flaşsız.

Eklenen Resimler

Düzenleyen kuru.umit : 23-06-2009 saat 18:22
kuru.umit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2009, 00:25   #62
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Onufri Müze gezisi devam

Eklenen Resimler

Eski 20-06-2009, 00:30   #63
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Buradan çıkınca dar kale sokaklarında yürüdük. Yol boyu Bizans stili kiliseleri gördük. İç kalede iki adet cami var. Bu camileri Ortodoks Berat halkı, kale komutanı ve Türk askerleri için yapmışlar. Daha sonra anlatacağım Arnavut ulusal kahramanı İskender bey ile Berat şehri halkının arası iyi değilmiş. Osmanlı ile birlikte bu şehri ona karşı savunmuşlar. Camilerde o dönemden. Osmanlı, bu İskender beyle çok uğraşsa da ve hatta 25 defa savaşsa da ve hatta Fatih Sultan Mehmet’in Fatih olduğu zamanlarda bile uğraşsa da bu İskender beyi yenememiş (2 savaş hariç). Osmanlı ancak bu kendisinin yetiştirdiği devşirme bey ölünce Arnavutluk’u tam olarak alabilmiş.
Daha sonra seyir noktasına gelip buradan şehrin panoramasını aldık. Karşıda Tomorri dağları, diğer yanda Shpirag dağları ortada da Osumi nehri. Efsane bu ya; bir zamanlar Tomorri dağları bir ejder, Shpirag dağları ise bir diğer ejdermiş. Bu ikisi bir güzel için birbirleri ile savaşmış ve ikisi de bu yüzden ölmüşler. Bu ikisi, bugün iki karşı yakada birer ulu dağ olmuşlar. Uğruna öldükleri güzelin gözyaşları yüzünden de Osumi nehri olmuş. Ne güzel bir söylence. Panoroma tepesinin altında Mangalem denen bölge var. Buradan pek görülmüyor. Mangalem en iyi bizim otelin penceresinden gözüküyordu. Gorica denen diğer bölge ise buradan çok güzel görünüyor. Burada da eski Türk evleri birer inci gibi duruyorlar.

Eklenen Resimler

Eski 20-06-2009, 00:32   #64
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Berat Kalesinden panorama fotoları

Eklenen Resimler

Düzenleyen kuru.umit : 23-06-2009 saat 18:21
Eski 20-06-2009, 00:35   #65
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Buradan sonra aşağı şehre doğru iniyoruz. Yol üzerinde Etnografya müzesini gezdik. Müzedeki çok cici bir Arnavut bayan bize müzeyi Fransızca-Arnavutça karışık anlattı. Kaliteli bir müze ama daha iyisini bir sonraki Kruja şehrinde gezeceğiz.
Daha sonra şehrin Mangalem bölgesine geldik. Harika evler var. Dar sokaklar arasına daldık ama akşamın karanlığı da çökmeye başladı. Bazı sokakların arasında sırtımdaki fotoğraf çantası ile geçemediğimden geri döndüm. Düşünün sokakların darlığını.

Eklenen Resimler

Eski 20-06-2009, 00:37   #66
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Fotolara deva

Eklenen Resimler

Eski 20-06-2009, 00:42   #67
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Yok bu olmadı! Ertesi gün sabah erkenden yola çıkmadan tekrar gelmeliyim deyip, en son Bekarlar camisini dıştan gezerek geziyi bitirdik. Meğerse gezi daha bitmemiş, gezinin sosyal kısmı başlıyormuş. Neredeyse 15000 kişilik Berat şehrinin tamamı Mangalem alanını doldurmuş. Meğerse Komünist dönemde kalma alışkanlıkla saat 18-21 arası 7 den 70 e herkes bu cadde boyu volta atarmış. Çok renkli görüntülerdi.

Eklenen Resimler

Eski 20-06-2009, 00:45   #68
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Kim ne derse desin, bu gezi en güzel gezilerden bir tanesi oldu..
Yarın gece (belki yazamam, yarın gece gezi ekibinin bir kısmı toplanacak) son günümüz olacak: Durres, Kruja ve Tiran.
Gezekalın..

Eklenen Resimler

Eski 20-06-2009, 00:47   #69
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Berat Sabah fotoları

Eklenen Resimler

Eski 20-06-2009, 18:47   #70
Yeni Üye

turkuaz6109's Avatar

Giriş Tarihi: 11-05-2007
En çok gezmek istediğim yerlerden biriside balkanlar.
İlerde inşallah.
Bu güzellikleri bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler.
Sizden öğreneceğimiz çok şey var.
İyi geziler...

turkuaz6109 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2009, 19:57   #71
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Balkanlarda Ataların ve Baharın İzlerinde 7. Gün- Arnavutluk: Durres, Kruja, Tiran

Balkanlarda Ataların ve Baharın İzlerinde 7. Gün- Arnavutluk: Durres, Kruja, Tiran
Sabah kahvaltı sonrasında Arnavutluk gezimizin Durres, Kruja ve Tiran’ı kapsayan kısmına başlıyoruz. Ülkenin Kuzeyine doğru hareket ediyoruz.
Arnavut halkının tarihi çok eskilere dayanıyor. Arnavutların kökeni İliryalılara dayanıyor. Arnavut halkı kendisini Shqipëria olarak adlandırıyor. Bu kelime kartallar ülkesi anlamında. Bayraklarında bulunan çift kartalda herhalde buradan geliyor. Arnavutluk’un yüzölçümü 29000 km2 civarı ve nüfusu da 3600000’e yakın. Tarih boyunca direnen bir ulus olmuşlar. Önce Osmanlıya 40 yıl direnen bir İskender beyleri olmuş. Daha sonra önce İtalya, sonra da Almanya Faşizmine karşı direnmişler. İkinci dünya savaşı sonrasında kendilerini komünist rejim altında bulmuşlar, önce Stalin Rusya’sına, sonra Mao’nun Çin’ine dayanmışlar. Enver Hoca zamanında kurulan sıkı ve kapalı rejim, Hocanın ölümü sonrasında gevşemiş ama ülke hazırlıklı olmayınca kaos ortamında güçlü olan öz kaynakların başına geçmiş. Arnavutlukta özgürlük, açlıkla birleşince tüm Avrupa’da meşhur olan araba hırsızlığı, eskiden komünizmin tarım politikalarının uygulandığı çiftliklerin eroin ve mariuana ekim çiftlikleri haline gelmesi ve bir zamanlar özgürlük ilanı yapılan Vlora liman kentinin, insan kaçakçılığının aktarma merkezi haline dönüşümü gibi olumsuzluklar yaşanmıştır. Biz orada iken Arnavutluk seçim atmosferindeydi. Ortalıkta arabalar bağıra bağıra geziyorlardı ama ortalıkta, caddelere de boydan boya bayraklar yoktu. Sahi bize bu ilkellik ne zaman geldi?
Biz işte bugün önce Arnavutluk’un en büyük liman kenti olan Durres şehrine gideceğiz. Eğer girebilirsek Adriyatikte denize gireceğiz. Sonra Osmanlıya kök söktüren adamın Gyergi Kastrioti, yani İskender Bey dene Arnavut kahramanın kalesinin bulunduğu Kruja şehrine gideceğiz. Sonrada Arnavutluk’un başkenti olan Tiran şehrini gezip gecelemeyi burada yapacağız. Bu gece bize Arnavut firmanın hazırladığı Müzikli yemek programına katılacağız. Geceleme burada olacak, yarında artık gezimizin son günü; İstanbul’a öğle sonrası dönüyoruz
Durres şehri Adriyatik kıyılarında bulunan ve yazlık otelleri ile meşhur ve Tirandan sonra ikinci büyük Arnavutluk şehri. Aracımızı park edip şehri kısaca geziyoruz. Roma amfi tiyatrosu buranın en kayda değer yeri. İlk defa bir amfi tiyatronun en alt bölümlerine kadar görebildim. Buranın bir özelliği de Roma’da mozaiklerin yerde değil, yan duvarlarda yapılmış olması.

Eklenen Resimler

Eski 21-06-2009, 19:58   #72
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Sonra da bu şehirdeki müzeyi gezdik. Kliti iyi bir tarih bilgisine sahip.Müzeyi gezen sadece biz değiliz;çocuklarda gezmeye gelmişler ama müze çıkışında okul otobüslerine bir kaçışları vardı ki görülmeye değer.
Araca binip, sahilde yüzecek bir yer bakacağız. Geziye katılanlarda bazılarını (yani sevgili eşimi) “ sizi Adriyatik’te denize sokacağım” diye geziye ikna etmiştim. Denize girmeye hiç niyetim yok ama söz, sözdür.
Aracı sahilde bir otelin otoparkına park ettik. Aynı oltelin sahildeki masalarında mevzilendik, önce kahveleri söyledik. Sonrada sahile yürüdük. Sahil uçsuz bucaksız görünüyor. Denize girenler var ama deniz çok dalgalı ve suyu bulanık. Hanım dahil kimse denize girmek istemedi. Ben de üzülmüş ayaklarında bir kahve daha söyledim; öyle ya ben sözümü tuttum, onlar girmediler.

Eklenen Resimler

Eski 21-06-2009, 21:01   #73
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Buradan sonra Kruja şehrine gidiyoruz, Kruja şehri Osmanlıya kök söktürmüş olan İskender beyin şehri. I. Beyazıt, Arnavutluk’u işgal edince Gjon Kastrioti adlı Arnavut lider ona karşı koyuyor. Ama başarılı olamayınca bu Beyin 4 oğlu Osmanlı tarafından devşiriliyor ve eğitime alınıyor. Osmanlı Sarayı bu 4 kardeşten 3 tanesini saraydan kızlarla evlendiriyor ama bu kardeşler bir şekilde ölüyorlar (rehberimiz bunların öldürüldüğünü söylüyor ama öldürecekleri adama niye kız verilsin ki diye sorunca yanıtını alamadım). Dördüncü kardeş olan Gyergi Kastrioti ise oldukça becerikli çıkıyor ve Sultan’nın güvenini kazanıyor. Öyle ki Macarlarla savaşta komuta etmesi için emrine asker bile veriyorlar ama burada Osmanlıya ihanet edip, baba memleketi olan Kruja ya kaçıp orada beyliğini ilan ediyor. Biraz coğrafyanın etkisi, çokça da becerikliliği sayesinde, Osmanlının eğitime aldığı bu devşirme edilmiş Arnavut kahraman tam 40 yıl Osmanlı ile girdiği 25 savaşın neredeyse tamamını kazanıyor. İstanbul Fatihi II. Mehmet dahil bileği bükülemiyor. Sonunda ölüyor ve 1kısa zaman sonra da Osmanlı buraları ele geçiriyor. İşte gezeceğimiz Kruja şehri, bu ulusal kahramanın şehri.
Kruja şehrine varmadan hemen önce Sarı Saltuk türbesini gezdik. Bir türbede Makedonya da Ohrid şehrinde vardı. Geçi Anadolu’da da birçok yerde Sarı Saltuk a ait olduğu iddia edilen türbeler varmış. Sarı Saltuk, Anadolu ve Rumeli'nin fethi sırasında önemli rol oynadığı rivayet edilerek efsaneleşmiş bir evliya'dır. Efsanevi şahsiyet kimliğini daha yaşarken elde ettiği söylenmektedir. Hayatını anlatan Saltukname destanı, bu 13. yüzyıl alperen inin savaşlarını ve çeşitli kerametlerini konu almaktadır. Bu türbede Sarı Saltuk’a ait ayak izlerini gördük.
Sonra Kruja kalesine geldik ama bu arada acıktık. Tam eski Türk Pazarının yanında bulunan bir lokantaya girdik. Burada Elbasan Tava ve Arnavut Böreği başta olmak üzere çeşitli Arnavut yemeklerinden tattık. Gerçekten güzel yemekleri var, tam da ağzımızın tadında.

Eklenen Resimler

Eski 21-06-2009, 21:20   #74
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Yemek sonrası Kruja kalesini gezmeye diye yola çıktık ama yolda bir güzel Pazar var ki ben dahil herkesin gözü bu dükkanlarda. Sonunda ağırlığı koyup, kale sonrası bolca çarşı gezisi sözü de vererek kale gezisine başladık.

Eklenen Resimler

Düzenleyen kuru.umit : 23-06-2009 saat 18:16
Eski 21-06-2009, 21:23   #75
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Kale hakkında bilgilendikten sonra burada bulunan Etnografya müzesini gezdik. Buradaki müze benim gördüğüm en güzel Etnografya müzelerinden bir tanesi. Burada bulunan yaşlıca rehber tane tane İngilizcesi ile (kelimelerin tamamını ezberlemiş, arada soru sorarsanız duralamak zorunda kalıyor) harika bir sunum yaptı. Bu amcam yakında emekli olacakmış, şahit olmanızı isterdim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen kuru.umit : 23-06-2009 saat 18:15
Eski 21-06-2009, 21:25   #76
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Etnografya müzesi devam

Eklenen Resimler

Eski 21-06-2009, 21:27   #77
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Kale içinde bulunan bir Bektaşi Tekkesini de gezdik ama esas tavsiyem Tekkenin yanında bulunan terastan Kruja şehrine tepeden bakmanızdır. Eski Türk pazarına hep beraber daldık, kimisi zeytin ağacından kaplar aldı, ben ise keçeden bir çift Arnavut patiği aldım. Burada işimizde bitti, Kruja şehri görülmeden olmazsa olmaz bir şehir.

Eklenen Resimler

Eski 21-06-2009, 22:22   #78
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Arnavutluğun başkenti Tirana doğru hareket ettik. 1614 yılında Osmanlı Paşası Süleyman Bey tarafından kurulmuş olan bu şehrin aslında ilk ismi Tahran’mış ama zaman içinde bu sözcük Tiran’a dönüşmüş. 1612 metrelik Datji Dağı’nın batısında uzanan geniş düzlüğe yayılan Tiran, 1920 yılında ülkenin başkenti oluyor. Tirana vardığımızda saat ilerlemişti. Hiç otele uğramadan şehir turuna çıktık. Tiran yeni binalar dolu bir şehir. Burada bize ait olan tek şey Ethem Bey camisi. Bu cami 17. Yüzyılın ikinci yarısında yapılmış. Enver Hocanın bile güzelliğinden dolayı yıktıramadığı bu cami, inanılmaz güzel kalem boyamalara sahip. İçerideki çizimler muhteşem. Buraya sabah erken saatlerde gelmeliyim deyip ayrıldım. Bizde niye bu güzellikte cami sayısı az anlamıyorum.

Eklenen Resimler

Eski 21-06-2009, 22:25   #79
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Ethem Bey camisi içi

Eklenen Resimler

Düzenleyen kuru.umit : 23-06-2009 saat 18:13
Eski 21-06-2009, 22:31   #80
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Ethem Bey camisi yanında 1830 larda yapılan saat kulesi var. Bakanlıkların bulunduğu meydanı ve İskender Beyin at sırtında muhteşem bir duruşunun sergilendiği dev heykelinin yanından geçtik. Tam karşısında ise Ulusal Müzeyi gördük. Burayı ertesi gün sabah 10’dan başlayıp saat 12’ye kadar hızlıca gezmek zorunda kaldık. Güzel bir müze tavsiye ederim.
Anlaştığımız firmadan son gece için sazlı sözlü bir Arnavut gecesi talep etmiştim. O da, o gecenin cuma olduğunu, Arnavutluk’ta cumartesi ve Pazar bu tip gecelerin düzenlendiğini söyledi. Doğrusu ben götürmekten kaçınıyorlar diye düşünmüştüm ama o gece bizi bir müzikli lokantaya götürdüler. Sözlerinde durdular derken, bir yaşlı kemancıyı görünce biraz bozuldum. Ama bu kemancı muhteşem bir performans gösterdi ve gözlerimizi ondan ayıramadık.
Gece konakladığımız otel Tafaj çok kaliteli bir otel çıktı. Sabah kahvaltı için indiğimiz bahçesinde aldığımız kahvaltı unutulmazdı.
Gezi bitince Albania Express in sahibi bizimle tanışmak istedi ve bir kafede oturup konuştuk. Birer kahve içtik. Bu bizim hem Arnavutluk’a ve hem de gezimize veda kahvelerimizdi. Uçağımıza atlayıp, güzel anılarla İstanbul’a evimize uçtuk.
Bu bizim kendi başımıza ilk organize ettiğimiz gezi oldu. İnternetten ilgili ülkelerle yazışıp bulduğumuz bu iki firma ile çok güzel bir gezi yapmış olduk. Burada yazdığım bilgiler benim araştırıp bulduklarımdır. Bunları kendi araştırmalarınızla karşılaştırmanızı isterim. Diğer kısımlar ise tamamen yaşadığmız deneyimlerle ilgilidir. Yazdıklarım konusunda teşekkür edenlere, ben daha fazla teşekkür ederim; vakit ayırıp okudukları için.
Bundan sonra Bosna-Hersek, Karadağ ve Hırvatistan gezisi yapacağız, ben eylül-ekim diyordum. Ama biraz zor gibi duruyor. Kim bilir belki de her şey denk gelir, grubu da oluşturduk mu ver elini ”Balkanlar’da Ataların izleri 2 “.
Gezekalın..

Eklenen Resimler

Eski 23-06-2009, 16:35   #81
Ağaç Dostu

Koyu yeşil's Avatar

Giriş Tarihi: 24-10-2007
Galeri: 35
Paylaşımınız için çok teşekkürler. Nedense daha önce farketmemişim başlığı. Benim için çok özel bir bilgi oldu. Çünkü eşimin rahmetli babası ve ailesi Makedonya'dan göç etmiş. Eşimin görmeyi çok istediği bir bölge. İtiraf etmeliyim ki şu an sadece hızlıca göz attım. Akşam eşimle birlikte okumak için saklıyorum bu güzel gezi notlarını. Sorularımızı da sonraya saklayalım. Tekrar teşekkürler...

Koyu yeşil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2009, 19:06   #82
Ağaç Dostu

Koka's Avatar

Giriş Tarihi: 28-07-2009
Paylaşımlarınız ve yardımlarınız için teşekkürler...

Koka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2009, 05:39   #83
/

Giriş Tarihi: 20-12-2009
Gezi notlariniz icin tesekkurler, zevkle okudum. Bu arada benzer bir gezi planliyoruz. Ailece olacak. Notlarda adi gecen Cengiz, Anetta gibi rehberlere nasil ulasabilirim. Siz de kontakt bilgileri var mi? Tesekkurler

bitolali Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2009, 06:10   #84
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Sevgili Kuru Ümit,

Ben Makedonya ŞTİP doğumluyum, vede bugüne kadar en az 15 sefer Makedonya ya gitim ama sizin gezi notkarınızı bir çırpıda okurken yapmış olduğum seyahatler sırasında neler kaçırdığımı farkettim.

Gelecek seyahatin planıda şimdiden belli,

Paylaşımlarınız için tesekkürler.

Sevgili Bitolalı.

Sanırım sizde Makedonya ile ilintinizden dolayı BITOLALI rumuzu kullanıyorsunuz. Hoş geldiniz.

Sevgiyle kalınız.

ensar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2009, 09:38   #85
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Beğenileriniz için teşekkür ederim. Adı geçen rehberleri visit macedonia adlı şirket aracılığı ile bulmuştum. Sanıyorum kartlarını almıştım. Ama arşive bakmam lazım. bulabilirsem gönderirim.

Eski 16-01-2010, 11:07   #86
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Sayın kuru.umit,
Gördüğünüz yerleri ,bol fotoğrafla destekleyerek, abartısız, çok güzel tanıtmışsınız.
Elinize, gönlünüze ve vücudunuza sağlık.
Yeni gezilerinizde buluşmak üzere...

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2010, 15:24   #87
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Sn.Kuru Ümit,

Harika bir anlatım, mükemmel resimler. Okurken mest oldum.

Babamın doğduğu toprakları çok zamandır ziyaret etmek istiyorduk. Artık bir tur programımız var.

Paylaşım için çok teşekkür ederim.

skanatlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2013, 12:51   #88
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2013
Sevgili ağaç dostum. Bu siteye çok yeni üye oldum ve yazılarını çok gecikmeli de olsa büyük bir keyifle okudum. Gerçekten muhteşem olmuş. Ellerine sağlık. Geçen hafta ablam ile yaptığımız Makedonya ve Ohri'de gezisinde çok faydası oldu.
Teşekkürler

moderato Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2013, 12:26   #89
Ağaç Dostu

kuru.umit's Avatar

Çok naziksiniz. Teşekkür ederim..

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024