agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Geniş Yapraklı Ağaçlar (http://www.agaclar.net/forum/genis-yaprakli-agaclar/)
-   -   Söğüt (Salix, Willow) üretimi (http://www.agaclar.net/forum/genis-yaprakli-agaclar/826.htm)

hasan42 14-02-2006 00:47

Söğüt (Salix, Willow) üretimi

SÖĞÜTLER

Söğütler 300 civarında alt türü olan, kışın yapraklarını döken ve düz çayırlık alanlardan, ırmak kıyılarına, kumluk alanlara, taşlık dağ eteklerine kadar Avustralya dışında her yerde görülebilen bir ağaç ve çalı grubudur. Basit, bütün ya da tırtıklı, genellikle iki sıralı yapraklara sahiptir ve, yapraklardan önce ve yapraklarla birlikte açan küçük çiçekleri vardır.

Pek çok söğüt türü çok hızlı büyürler ve ihmale son derece dayanıklıdırlar. Bonsaiye uygun pek çok söğüt türü vardır ve bu söğüt türlerinin hepsinin de yaprak büyüklükleri bonsaiye uygundur. Bonsaide en sık kullanılan söğüt türlerinden birisi de Salix babylonica denilen söğüt türü ile salkım yapan diğer bir çok türleridir. Söğütler tipik bonsai şekillerine pek girmezler. Normalde, kalın gövdeli zarif salkımlı dalları olan şekillerini görürsünüz.

backyard 14-02-2006 01:18

1 Eklenti(ler)
1.mesajdır

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi hasan42
Merhaba Arkadaşlar. Bulduğum palamutları, at kestanelerini, akçaağaç (sanırım), kokar ağaç, ladin tohumlarını, kısacası bulduğum her türlü tohumu ektim ve bekliyorum. Henüz toprak üstüne çıkan yok.

Ayrıca bir söğüt ağacından kopardığım ve kısa kısa kestiğim dalları geçen Cuma günü (03.02.2006) suya bıraktım. Önce beyaz noktacıklar oluştu, şimdi de kökler çıkmaya başladı. Ayrıca yapraklanmaya da başladılar.
Aynı dalların çok ince dalcıklarını da deneme amacıyla suya değil de direkt olarak toprağa diktim. Onlar da yapraklanmaya başladı.

Şu anda vardığım sonuç şu:

Eğer aceleciyseniz söğüt iyi bir seçenek. Hemen köklenip yapraklanarak sizi mutlu ediyor.

Ayrıca, sanırım söğütü suya bırakmaya gerek de yok, çünkü doğrudan toprağa diktiğim incecik dalcıklar da gayet canlı ve yapraklanmaya başladı. Önce suda köklendirme sadece zaman kaybı gibi geliyor bana.

backyard 14-02-2006 01:20

2. mesajdır

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi backyard
bu ekme işlemini elime ne geçirdiysem ben de yaptım
ya batacam ya çıkacam hayırlısı bakalım :)

söğüt dalını nasıl alabilirim?
doğrudan gidip koparabilir miyim?

backyard 14-02-2006 01:20

3.mesajdır

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi oktars
Parmak kalınlığında, uzunluğuda yaklaşık 20cm kadar çelik işinizi görür.Alt kısımlardaki sürgünleri temizleyip suya koyun yaklaşık 20 gün sonra dikime hazır olur. Benimki o kadar sürmüştü.Dikkat etmeniz gereken oluşan ana köklerin üzerinde kılcal köklerin oluşması bunlar oluştuktan sonra dikime hazır demektir.Dikim sırasında köklere zarar vermeyin ve hava almamasını sağlayın bir ay müddetince çok soğuk ve çok sıcak olmayan bir yerde muhafaza edin daha sonra dışarıya alısınız.

backyard 14-02-2006 01:21

4.mesajdır

Alıntı:

Konu ile ilgili galeride çektiğim fotoğraflar var.
http://agaclar.net/gallery/uye_resimleri.php?id=oktars

backyard 14-02-2006 01:21

5.mesajdır

Alıntı:

teşekkürler
yeterince tohum ektim sanırım
biraz çelikten üretime geçeyim
bakalım ne olacak

backyard 14-02-2006 01:22

6.mesajdır

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi arsakay
Aynı durumdayım!
Söylemeye utanıyorum geçen gün marketten badem aldım.
Daha doğrusu çekirdeğini aldım ve birden yemek yerine
suyamı koysam yoksa toprağa mı diye düşünmeye başladım.

7.mesajdır

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cemboa
arkadaşlar söğütü çelikten üretmek daha kolay.yanlız benim tavsiyem salkım söğüt yerine bulabilirseniz tribişon söğüt bulun.bonsai için süper.resmini bonsai ağaç türlerinde benim bonsai çalışmalırmda görebilirsiniz.

8.mesajdır

Alıntı:

hadi bakalım bir soru
salkım söğüt ile tribişon söğüt arasındaki 7 fark nedir?

backyard 14-02-2006 01:23

9.mesajdır

Alıntı:

:)
Benimkisi el ayarı göz kararı oldu. Söğüt ağacından uzunca bir dal kesip pense ile küçük parçalara böldüm ve ince dalları temizledim.

Bu iş iyi sardı beni. Artık gittiğim her yerde ağaçları bitkileri incelemeye başladım. Bakalım neler çıkacak ortaya.
Oktars Bey, söğütlerinizi gördüm. Şu anda sanırım dinlenme devresindelerdir. Yukarıya telle uzattığınız dalı ana dal yapmayı mı planlıyorsunuz?

Arkadaşlar, eğer başarabilirsek sanırım minyatür bir salkım söğüt görüntüsü hoş olacak!

backyard 14-02-2006 01:24

10.mesajdır

Alıntı:

Alıntı:

Oktars Bey, söğütlerinizi gördüm. Şu anda sanırım dinlenme devresindelerdir. Yukarıya telle uzattığınız dalı ana dal yapmayı mı planlıyorsunuz?

Niyetimiz öyle inşallah olur. Şu anda yapraklarını döktü uykuda baharı bekliyoruz heyecanla...

backyard 14-02-2006 01:25

1 Eklenti(ler)
11.mesajdır

Alıntı:

Araştırırken ilginç bir bilgiye rasladım. Bizim salkım söğütümüz İngilizcede weeping willow diye adlandırılıyor. Salkım söğütün bonsaisi dallarını aşağıya sarkıtmazmış. Bu yüzden dallara ağırlık asılarak şekil verilirmiş. Bu durumda bir salkım söğüt bonsaisinin iki türlü şekil verme çalışması var. Birincisi telle yapılan, ikincisi de ağırlıkla yapılan çalışma.

Şu adreste söğüt bonsaisi hakkında bir forum açılmış. Yeni bir forum. Sanırım zamanla daha fazla bilgi birikimi olur.
http://forums2.gardenweb.com/forums/...4029707.html?6

Şu iki fotoğrafı da bonsai satış sitelerinde buldum.

backyard 14-02-2006 01:26

12.mesajdır

Alıntı:

Kıskandım!
Söğüt işine de yarın el atıyorum.
Geçen yıl diktiğim ve çok güzel büyüyen iki ss ağacı var.
Birkaç dallarını bana hediye ederler herhalde.

backyard 14-02-2006 01:27

13.mesajdır

Alıntı:

Başparmağınız kalınlığında çelik alırsanız birkaç yıl fazladan kazanmış olursunuz.

14.mesajdır

Alıntı:

:)
Ama bir uyarı okudum; seçeceğiniz dalın biraz kalınca olması gerekiyormuş. Malum, epey zaman alıyor büyümesi.

15.mesajdır

Alıntı:

Tüm uyarıları dikkatle takip ediyorum.
Teşekkürler. :)

backyard 14-02-2006 01:28

16.mesajdır

Alıntı:

ben de yarın atatürk parkından keseyim bari
gözlerimde siyah bir bantla gazetede beni görürseniz şaşırmayın

backyard 14-02-2006 01:28

bu da sondur
içime fenalık gelmiştir
hayırlı olsun :)

hasan42 14-02-2006 10:27

Elinize sağlık. güzel bir bölüm çıktı ortaya.

cemboa 14-02-2006 11:50

1 Eklenti(ler)
buyrun benimki

cemboa 14-02-2006 12:42

1 Eklenti(ler)
aslında birçok çalışmamı, belli bir forma girmeden buraya resmini koymak istemiyorum. Ama biraz görsel zanginlik olsun diye bu söğüdümüde koymak istedim buraya.

arsakay 14-02-2006 23:50

Sayın Cemboa,
çalışmalarınız hem örnek oluyor
hem de şevkimizi artırıyor. Ellerinize sağlık.

Bu gün bulabildiğim en kalın yeri serçe parmağım kadar olan
söğüt dalını kesip 4 parçaya ayırdım. En kalınını direk toprağa
diktim. Kalanları da suya koydum. Eğer bir gelişme olursa
şu anki halleriyle beraber sizlere de sunarım.
(dayanamayıp çok ince, neredeyse sürgün denecek birkaç dalı da
toprağa sokuşturdum)

cemboa 15-02-2006 00:26

sayın doktor

en kalınıda hemen suya koyun.suda kökleniyorlar.toprakta kökleniyor olsa bile bana direk toprak riskli geldi.suda sanki daha garanti.

arsakay 17-02-2006 03:36

Alıntı:

sayın doktor

en kalınıda hemen suya koyun.suda kökleniyorlar.toprakta kökleniyor olsa bile bana direk toprak riskli geldi.suda sanki daha garanti.

Dediğinizi aynen yaptım.
Dünden beri hepsinde gelişme var.
Sudaki kısımlarında beyaz tomurcuklanmalar oluşmuş.
Fotoğrafları çok yakında!!!

arsakay 20-02-2006 04:12

1 Eklenti(ler)
Bunlar direk toprağa diktiğim incecik dallar olup fotoğraflar 5 gün öncesine ait.

arsakay 20-02-2006 04:15

1 Eklenti(ler)
Bu fotoğraflarda 5 gün öncesine ait.
Suya koyulduktan sonra 3. günde beyaz kök tomurcuklarını verdiler.
Bu gün farkettim üst taraflarından göz de vermeye başlamışlar.

arsakay 23-02-2006 04:36

1 Eklenti(ler)
Büytün bunlar 2 gün içinde oldu.

arsakay 23-02-2006 04:38

1 Eklenti(ler)
1 hafta sonra dikmeyi düşünüyorum.

oktars 23-02-2006 14:43

Ana kökler üzerinde kılcal kökler oluşsun ondan sonra

arsakay 23-02-2006 14:53

Tamam. Ben de bu konuda bir bilenden mesaj bekliyordum. :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024