agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Geniş Yapraklı Ağaçlar (http://www.agaclar.net/forum/genis-yaprakli-agaclar/)
-   -   Cümbez Ağacı (Ficus sycomorus) (http://www.agaclar.net/forum/genis-yaprakli-agaclar/8183.htm)

msgurkan 02-02-2008 22:52

Cümbez Ağacı (Ficus sycomorus)

4 Eklenti(ler)
Bugün uzun bir aradan sonra Mağusa'ya gittim. Şehir meydanında yürüyüş yaptım. Muhteşem Lala Mustafa Paşa Camisi önündeki, yine Muhteşem Cümbez Ağacını (Ficus sycomorus) ziyaret ettim. Kıbrıs'ta Lüzinyan, Venedik, Osmanlı, İngiliz dönemlerine tanıklık etmiş bu yaşlı ve heybetli ağacın capcanlı yaprakları ile gövde ve dalları üzerindeki bereketli incir meyveleri görülmeye değerdi. Bu güzelliği sizlerle paylaşmak istedim.

Eklenti 29497
Eklenti 29498
Eklenti 29499
Eklenti 29500

Ali H. ALI 03-02-2008 08:50

msgurkan paylasim icin tesekkurler.
Cumbezden bonsai denemeyi dusunuyormusun? Belki tohumdan fidanlar yetistirebilirsin?

Magusadan sonra sanirim Girneyi ziyaret edip ilginlara da bir bakarsiniz:)

Buket Aknar 03-02-2008 11:59

MehmetSalih bey, ben de bu cümbez ağacını çok merak ediyordum. Üzerindeki meyveleri mutlaka yırtmak gerekiyormuş. Yoksa yenecek kıvama gelmezmiş. Cümbez konusunda bilgisi olan var mı?

msgurkan 03-02-2008 21:47

Ali Bey tahmin ettiğiniz gibi cümbezden de bonsai yapmak için aklımdan ağaçtan bir budak almak dahil çeşit türlü düşünce geçti. Ancak o kutsal ağacın bir yaprağına bile dokunamazdım. Cümbez çelikten üretilebilirse bazı tanıdıklarımdan evlerindeki ağaçlardan birkaç budak rica etmeyi düşünüyorum. Aksi halde tohumdan da deneyebilirim.

Mağusa ziyaretinden sonra artık sıranın Girne'ye gelmesi gerekiyor! Farkındayım geç kaldım.

Buket haklısın meyvelerin üzerine çizik atıldıktan sonra meyveler hızlı bir şekilde büyüyüp yenecek hale geliyormuş.

cheko 07-03-2011 10:55

Cümbez

Kıbrıs'da cümbez diye adlandırılan ve genellikle anıt ağaç büyüklüğüne ulaşan bu ağaçtan (incir familyasından) her büyük bahçede bir adet bulunurdu eskiden. Çocukluğumda Limasol'da neredeyse şehrin göbeğindeki Elefteria caddesi üzerindeki bir küçük çıkmaz sokağın sonunda yeralan narenciye bahçemizde de ulu bir cümbez ağacı vardı. Rahmetli babaannem bana (5-6 yaşındaydım) küçük bir çakı verip küçük bir merdiven yardımıyla rahatça ulaşabildiğim küçük yeşil incirleri çizmemi istemişti. Çizdiklerimin bir hafta 10 gün sonra inanılmaz güzellikte meyvelere dönüştüğünü hayretle görmüş (Rengi çok güzel bir pembe tonu, çok hoş bir kokusu olan (o zamanlar rayiha denirdi) ve kalın etli lezzetli, ama çok tatlı olmayan bir meyve) ve bu görevi büyük bir keyifle yapmaya devam etmiştim. Üretim planlamasını da daha o yaşlarda öğrenmemi sağlamıştı bu uygulama..

Yıllar sonra bu işin sırrını merak ettiğimde Afrika'da bu meyvaların döllenmesi ve olgunlaşmasını sağlayan küçük sineğin Akdeniz yöresinde bulunmaması yüzünden çizme yönteminin asırlar önce keşfedildiğini öğrendim..

Yıllar sonra ablam'la eniştemin Girne'deki bahçesine bir cümbez ağacı diktim. İlk 7 yılda meyva vermez denmişti. Sanırım 1-2 yılı kaldı.Girne'deki cümbezin meyvelerini de çizeceğiz...

Selamlar, sevgiler...

anamurluke 24-08-2011 11:28

dostlar bu guzel ağaç konusunda bilginize talep edeceğim bazı konular var;
1)bu ağaç ne şekilde çoğaltılabilir yani tohum ya da çeliklemek sureti ile
2)tohumdan çogaltma imkanı varsa tohumunu satın alabileceğimiz bir yer biliyormusunuz?

nilimavi 14-09-2011 16:40

girnede bir kaç bahçede gördüm bu ağaçtan.ne olduğunu bilmediğimden yemeyi denememiştim.ama denemeye karar verdim.dün magosa turuna çıktık.rehber çocuğu olmayan kadınların bu meyveden yediğini söledi.tadına bakmak için bir tane koparttım.sinekler çıktı içinden.attım..gerçi meyvenin olgunaşması için çizilmesi gerekirmiş.çizilmediği halde pembe yumuşak olgundu.

agozce 14-09-2011 16:54

İlk kez görüyorum ve duyuyorum. Çok güzel ve ilginç. Anamurda neden hiç yok acaba?

Lütfen tohum, çelik..ne varsa banada gönderin(ücreti karşılığında)...

Jezebel 14-09-2011 20:10

1 Eklenti(ler)
Gazi Magosaya 5 yıl önce gitiğimde bu ağacın meyvelerinden tatma fırsatı buldum.
Normal incire göre tadı pek de hoş sayılmaz.
Ağacın birkaç asırlık olduğu söyleniyordu.
Meyvenin içinde tohuma rastlamadım. Belki yaşından belki de bana öyle denk geldi...

Bu bitk Cumbez mi acaba:confused:

Eklenti 245703

Benzettim ama resim cep telefonumda, kalitesi kötü, emin olamadım.

anamurluke 16-09-2011 23:52

ficus glomerata cinsini ektim 15 gündür itina ile baktım ama sonuç fiyasko çünkü tohumlar çimlenmedi

anamurluke 16-09-2011 23:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi agozce (Mesaj 859236)
İlk kez görüyorum ve duyuyorum. Çok güzel ve ilginç. Anamurda neden hiç yok acaba?

lk kez görüyorum ve duyuyorum. Çok güzel ve ilginç. Anamurda neden hiç yok acaba?

ben de Anamurda olsun diye uğraşıyorum zaten!

junkcan 20-09-2011 18:49

ilk kez gördüm. anladığım kadarıyla yıllara meydan okuyan bir ağaç

alperfect 24-09-2011 23:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi agozce (Mesaj 859236)

Evet Kıbrısta varsa Anamırda da olur niye olmasın
hatta belki vardır da adı farklıdır (anneannem avokadoyu biliyordu yaprağıı kaynatıp içerlermiş, çok şaşırmıştım )

Selahattin Yılmaz 13-01-2012 23:48

Kıbrıslı arkadaşlardan bu ağacın çeliklerinden köklendirmek üzere bahcesinde olan **** ulaşabileceği yerde olan birisi bana gönderebilir mi acaba?

Selahattin Yılmaz 13-01-2012 23:53

Nature Queen of Trees - YouTube

cheko 24-06-2012 11:57

3 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cheko (Mesaj 764594)
Kıbrıs'da cümbez diye adlandırılan ve genellikle anıt ağaç büyüklüğüne ulaşan bu ağaçtan (incir familyasından) her büyük bahçede bir adet bulunurdu eskiden. Çocukluğumda Limasol'da neredeyse şehrin göbeğindeki Elefteria caddesi üzerindeki bir küçük çıkmaz sokağın sonunda yeralan narenciye bahçemizde de ulu bir cümbez ağacı vardı. Rahmetli babaannem bana (5-6 yaşındaydım) küçük bir çakı verip küçük bir merdiven yardımıyla rahatça ulaşabildiğim küçük yeşil incirleri çizmemi istemişti. Çizdiklerimin bir hafta 10 gün sonra inanılmaz güzellikte meyvelere dönüştüğünü hayretle görmüş (Rengi çok güzel bir pembe tonu, çok hoş bir kokusu olan (o zamanlar rayiha denirdi) ve kalın etli lezzetli, ama çok tatlı olmayan bir meyve) ve bu görevi büyük bir keyifle yapmaya devam etmiştim. Üretim planlamasını da daha o yaşlarda öğrenmemi sağlamıştı bu uygulama..

Yıllar sonra bu işin sırrını merak ettiğimde Afrika'da bu meyvaların döllenmesi ve olgunlaşmasını sağlayan küçük sineğin Akdeniz yöresinde bulunmaması yüzünden çizme yönteminin asırlar önce keşfedildiğini öğrendim..

Yıllar sonra ablam'la eniştemin Girne'deki bahçesine bir cümbez ağacı diktim. İlk 7 yılda meyva vermez denmişti. Sanırım 1-2 yılı kaldı.Girne'deki cümbezin meyvelerini de çizeceğiz...

Selamlar, sevgiler...

Girne'deki ağacın son durumunu görüntüleme imkanı buldum. İnanılmaz hızlı büyümüş ve yandaki 3 katlı apartmanın yüksekliğine ulaşmış. 2 yıldır meyve veriyor. Ama meyveleri çizen yok, en azından şimdilik....

ahizli 18-05-2015 08:41

Arkadaşlar benim de bahçemde cümbez ağacı var. ben fidan olarak alıp 10 yıl önce bahçeme diktim. Ağaç yaklaşık 7 metre. Hala daha meyve vermedi. Bu ağaçların dişi veya erkeği var mı? Neden meyve vermiyor bir bilginiz var mı?
Teşekkürler.

siflera12 02-12-2017 14:34

Bu meyvenin fıdanını nereden bulabilirim ?

GT-S7390 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

aliabi 29-07-2018 20:54

bu ağacın meyvesini çok merak adiyorum nerden bulabiliriz

24hourprintingnyc

Güngör Salman 08-05-2019 00:38

Yayılma
Tohum - canlı tohum elde etmek zordur
En iyi 20 ° C sıcaklıkta çimlenir.
50-150 mm çapındaki dallar doğrudan toprağa ekilmiş büyük kesimler olarak kullanılabilir
Uçların çürümesini önlemek için, ekimden önce kuruması için birkaç gün gölgede bırakılmalıdır.
Yaprakların çoğu, dibinde bir miktar kum bulunan 1 metre derinliğindeki deliklere ekilmeden önce alınmalıdır. Bu, kesimlerin çürümesini önler ve kök oluşumunu uyarır.
Daha küçük kesimler ayrıca olgun ağaçtan veya mevcut mevsim büyümesinin ağaçlarından da yapılabilir.
İlk önce fidanlığa ekilir ve daha sonra tarlaya dikilir.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:02.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024