agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Geniş Yapraklı Ağaçlar (http://www.agaclar.net/forum/genis-yaprakli-agaclar/)
-   -   Ailanthus altissima (Kokarağaç, Cennet Ağacı) (http://www.agaclar.net/forum/genis-yaprakli-agaclar/789.htm)

ttt 24-06-2005 14:10

Ailanthus altissima (Kokarağaç, Cennet Ağacı)

Sitenin yolla sınırına dikilen ağaçlar bahar gekdiğinde berbat kokuyor. Adını sordum; Karaağaç dediler. Doğru olabilir mi? Berbat kokan ağaçlar hakkında bilgisi olan var mı?

backyard 24-06-2005 15:55

ben bunu hiç duymadım
bir ilgili bilgi verebilir mi?

Sevelim 24-06-2005 16:04

Çocukluğumda evimizde bir kaktüs türü vardı. Hiç açmazdı. Yıllar sonra açtı. Çiçek olağanüstü güzellikteydi, seyretmeye doyamadık. Ammmaaa.... Bir kokusu vardı ki iğrenç bir şeydi, yanına yaklaşabilene aşkolsun. Kötü kokulu bitki dendiğinde ilk aklıma o kaktüs türü gelir. Ama çiçeğin güzelliği o kokuya değer doğrusu.

eskimo 24-06-2005 17:37

eğer tahmin ettiğim ağaçsa biz o ağaca (özür dileyerek yazıyorum) osuruk ağacı derdik.
çocukken yakınımızda büyük bir ağaç vardı ve ağaca tırmanır dalları ile oynardık kokusu günlerce ellerimizden çıkmazdı.
yine eski evimin biraz ilerinde bu ağaçtan vardı,bolkandaki saksıma tohumları uçuşmuş ve teyzem koparana kadar saksıda bir pis kokulu ağaçım olmuştu.

malina 24-06-2005 17:53

Ailanthus altissima (kokarağaç)

http://www.legambientearcipelagotosc...%20ailanto.jpg

Bunu diyorsunuz değil mi?

ttt 28-06-2005 10:12

<malina> hayır. benim dediğimin kokusu daha çok diyaliz odası kokusuna benziyor.

eskimo 01-07-2005 15:18

Evet benim dediğim bu malina.

oktars 02-07-2005 12:52

Sevgili Malina bu resmini gönderdiğin ağacın köylerde burada yazamayacağım pis bir ismi var bu ağacın adını halk arsında temize çıkarmamız lazım..!

malina 02-07-2005 14:46

osuruk ağacı diyorlar değil mi?

oktars 02-07-2005 15:02

Evet aynen öyle ben senin gibi cesaret edip söyleyemedim.

malina 02-07-2005 19:12

:)

senin de çekinmene gerek yoktu aslında...

Cihangir 02-07-2005 21:20

Kokar mokar tok tutar.. Yok bu başka bi şeydi.. Neyse.. Ağaç işte, kokuyorsa vardır bir sebeb-i hikmeti.. Belki solunum yollarına iyi geliyordur.. Belki sinekleri böcekleri uzak tutuyordur.. Yakınına bir yere iğde ağacı, sünbül v.s. dikin......
Şikayet etmeyin, çözün arkadaşlar... He he ....

oktars 02-07-2005 21:55

Doğru söyledin hiç bir canlı sebepsiz yere yaratılmamıştır o ağacın da mutlaka işe yarayan bir şeyi vardır en azından havayı temizler...

botanist 04-07-2005 13:31

Arkadaşlar bahsettiğiniz Kokarağacın bir başka adı daha var: Cennet ağacı (tree of heaven)

Bu isim rahatlıkla kullanılabilir.

backyard 04-07-2005 15:46

kokusunun yanık fıstık ezmesi (yer fıstığı yağı) gibi olduğunu söylüyor bazı siteler
çoğunlukla dioik bir ağaçmış (erkek ve dişi organları ayrı bitki veya hayvanlarda olan demekmiş dioik), kötü kokusu olan erkek çiçeklermiş - doğa nelere kadir ;), aslında kötü koku ağacın her bölgesinden gelirmiş, ciddi bir böcek ya da hastalık sorunu yokmuş bu ağaçların (belki de kokusu buna yarıyordur), ayrıca çok fakir topraklarda bile yetişirmiş, hızlı büyürmüş

DarkYES 05-07-2005 01:28

Ağacın bir diğer adının "Cennet ağacı (tree of heaven)" olduğuna dikkat çekerim.
Yani kötü koku ve Cennet ???
Bence araştırılması gerekir. Niye cennet ağacı. Kesin ciddi bir faydası veya "mucizevi" bir özelliği vardır :)

aybala 05-07-2005 08:20

Koklayanı öldürüyormuş işte :D

Erguvan Muhibbi 09-07-2005 13:42

Bu ağacın dallarından patlangaç yapardık

Kokarağaç muhabbetine bir katkım olsun.
Bu ağacın ortası zarımsı bir maddedir ve kolaylıkla delinir.
Biz çocukluğumuzda çitlenbik zamanı patlangaç yapardık.
Çitlenbikler olgunlaştığında bu ağacın 3 cm çapında bir dalını
10-12 cm keser içini şişle delerdik. Sonra o içe uyacak şekilde
ya çividen ya da tahtadan yontarak bir piston yapardık.
Deliğin içine bir çitlenbik kyarsınız ve pistonla ileri itersiniz.
Pistonun boyunu ayarlı yaptığınızdan çitlenbik deliğin
öbür ucuna kadar gelir ama dışarı çıkmaz şekildedir.
İkinci çitlenbiği de tekrar koyup pistonu ittiğinizde içerideki
basınçlı hava birinciyi bir patlama sesiyle fırlatırdı.
Birbirimizin çok canını yaktık. Bazen de kızların bacağına
atardık değdiği yeri kızartır epeyce de can yakardı.
Bu ağaç hızlı yetiştiği ve çok arsız olduğu için her yerde
her fırsatta yetişir. Özellikle tarihi eserlerin üzerinde
incirlerle rekabet halindedir ve tahribatı büyüktür.
Yeşil olduğu için kıyılamaz ve birçok tarihi yapıya zarar verir.
Hatta park ve bahçelere de zarar veriyor kanaatimce.

eskimo 09-07-2005 18:09

Ağaç seçer gibi olmayım ama bende kokarağaç ile dolu bir ormanı tercih etmem doğrusu.

İncirin de istilacı ağaç türlerinden olduğunu yazmışsınız,bir belgeselde yağmur ormalarında yetişen binlerce yıllık yabani fındık ağacının olduğunu ve bu ağacı yok edebilen tek bir föktörün karınca dışkıları ile taşınan yabani incir ağacının tahumlarının yetişip yıllar içersinde ağacı sararak öldürmesini izlemiştim.
Doğanın denegesi işte ne yapalırki!

Muhammet AKKAYA 20-10-2005 10:33

karaağaç kötü kokmaz o ancak aylantus olabilir

mstfylcn 05-02-2006 09:54

Ailanthus altissima (Kokarağaç, Cennet Ağacı)

1 Eklenti(ler)
konya.dan kar altındaki iki farklı ağaçtan bir kaç tane tohum aldım..
ama ağacların türünü bilmiyorum..
nedir bunlar?

malina 05-02-2006 11:04

fotoğrafları ne ile çekiyorsun?

netlik sorunu var. iyi çekinceye kadar farklı denemeler yapıp en iyisini göndersen daha kolay anlaşılır. Sakın zaten öyle yaptım deme :)

Baki Berk Kayalar 05-02-2006 11:10

Akça ağaç gibi görünüyor.

mstfylcn 05-02-2006 11:11

:D
webcam ile çekiyorum..
digital makinem henüz gelmedi..
soldaki bir ağaçtan sağdaki 4lü diğer ağaçtan..
sağdakilerin rengi bozkır sarısı..
soldaki açık kahverengi..

fotoğraflarını çekip göndermeye çalışacağım..
:)

mstfylcn 05-02-2006 11:16

1 Eklenti(ler)
bu biraz daha yardımcı olacak sanırım..
sağdaki.. ağaç üzerinde binlercesi salkım salkım bu haldeydi..

:p

herbaryum 05-02-2006 11:33

Ailanthus altissima (Cennet Ağacı-Kokar Ağaç) meyvelerine benziyor. Üstteki tek olan farklı ağaç Fraxinus (Dişbudak) olabilir. Bu iki ağacın meyveleri birbirlerine karıştırılabilir.

malina 05-02-2006 11:41

http://www.missouriplants.com/Whitea...imus_plant.jpg

Ailanthus altissima

mstfylcn 05-02-2006 11:48

teşekkür ederim..
mükemmelsiniz :)

peki nasıl çimlendireceğim bunları?
:D

ormanbotanigi 05-02-2006 13:42

Kokarağaçlarda çimlenme engeli yoktur martta ekebilirsin 1 hafta içerisinde çimlenir yalnız azgın bir ağaçtır hızlı büyür vede çok kötü kokar buna dayanabilecekse yetiştirmende bir problem yok

hasan42 05-02-2006 14:03

İnsanlara pek hoş gelmeyen kokusu, meyve vermemesi dolayısıyla olsa gerek çok değer verilmeyen bir ağaç bu bizim buralarda. Çok çabuk yayılıyor ve kendiliğinden kolayca büyüyor. Gözleyebildiğim kadarıyla çok fazla su da istemiyor. Adını da ilk kez burada öğreniyorum. Ailanthus altissima imiş demek.
Çevrenizde park, bahçe varsa büyük ihtimalle bunlardan da vardır. Çimlendirme yerine gidip bir adet sökebilirsiniz o bahçelerden.
Bu ağacın bansaisi olur mu acaba?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024