agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Geniş Yapraklı Ağaçlar (http://www.agaclar.net/forum/genis-yaprakli-agaclar/)
-   -   Orkide Ağacı (Bauhinia variegata) (http://www.agaclar.net/forum/genis-yaprakli-agaclar/729.htm)

Mine Pakkaner 15-01-2006 01:35

Orkide Ağacı (Bauhinia variegata)

4 Eklenti(ler)
Orkide Ağacı
Botanik Adı: Bauhinia variegata L.
Sinonim: Bauhinia chinensis
Varyeteler: B. monandra; B. Purpurea (mor çiçekli), B. purpurea & var. alba (beyaz çiçekli); B. tomentosa; B. variegata & var. candida (beyaz çiçekli).
Familya: Fabaceae – Caesalpinioideae
Orjin: Çin- Hindistan
Türkçe Adı: Orkide Ağacı
İngilizce Adı: Bauhinia, orchid tree, poor man's orchid
Yerel Adı;
Kanton Dili : Kanchivala
Hint Dili : Gurial
İklim İsteği: Tropikal- Subtropikal iklim ağacıdır. 0 - 47 °C arası yetişir.
Rakım:1800 m rakıma kadar yetişir.
Yıllık Yağış İsteği: 500-2500 mm
Işık İsteği: Tam güneşli yerlerde iyi gelişir, hafif gölgeyi tolore eder.
Toprak İsteği: Kumlu, tınlı, çakıllı, iyi drene olan, asidik (pH 5.5 - 6.5) karakterli topraklarda iyi gelişir.
Botanik Özellikleri:
Küçük- orta boylu bir yaprak döken ,kısa gövdeli, yayvan, yuvarlak taçlı bir ağaçtır.Doğal yetişme alanlarında 10- 15 m ye kadar taç yapabilir.6-10 cm çapında, 2 loblu,11-13 damarlı gri yeşil yuvarlatılmış kanatlı kelebek şeklinde yaprakları vardır. Gövde rengi gri-kahvedir.Yapısı birkaç gövde yapıp çalı şeklinde gelişmeye müsaittir. Kabuğun içi pembemsidir. İlkbaharda çiçeklenir.
Çiçekleri orkideye benzer, kısa saplı ve gayet gösterişlidir, 5 - 7.5 cm çapındadır, 5 petallidir.5 kıvrık erkek organ,1 dar uzun, yeşilimsi dişi organ vardır. Eflatun- pembe renktedir. Petaller çiçek tablasının başında dardır, sonra genişler.Çiçekler yapraklardan önce açar. Çiçeklenme sonrası tohum baklaları oluşur, her birinde 10-15 tohum vardır.Baklalar düz ve serttir. Fidan 2-3 yaşına gelince çiçeklenme başlar.
Üretilmesi:
En kolay tohumdan üretilir. Tohumlar ekimden önce 24 saat oda sıcaklığındaki suda bekletilmelidir.
Fonksiyonel Kullanımı:
Yaprakları, çiçekleri ve tomurcukları sebze gibi tüketilebilir.Koyun,keçi ve büyükbaş hayvanlar için hayvan yemi olarak kullanılır. Orijini olan ülkelerde kerestesi yakıt olarak da kullanılmaktadır (4 800 kcal/kg). Odunun ekstraktesinden tıpta, diyare kontrolünde, cilt rahatsızlıklarında, kanama durdurulmasında, faydalanılabilmektedir.
Peyzajda Kullanımı:
Gösterişli, hafif kokulu, beyaz, pembe ve mor çiçekleri ile caddelerin, parkların ağaçlandırılmasında kullanılır.
Hastalık ve zararlıları:
Belirgin bir hastalık ve zararlısı yoktur. Bazı zararlıların larvaları yapraklarını yer.
Fizyolojik problemler:
Potasyum eksikliğine hassastır. Alkali topraklarda yetiştirilmesi kloroza sebep olur.
Türkiye’de Yetişebilen Alanlar:
Ülkemizde çok tanınmayan bu güzel ağaç, Güney Ege ve Akdeniz kıyılarında rahatlıkla yetişebilir.

Aşağıda orkide ağacına ait detay resimler bulacaksınız
Eklenti 514

Eklenti 515

Eklenti 516

Eklenti 517

Baki Berk Kayalar 15-01-2006 06:37

Verdiğiniz bilgilerden ötürü çok teşekkürler..

Plumbago 16-01-2006 18:54

Mersin tarafina yolu dusenler 2. Cevre yolu Mezitli girisindeki orta refujde cok guzel orneklerini gorebilirler.
Kirli havaya ve egzos dumanina dayanikliligi nedeniyle yol agaci olarakta kullanilabilir.

agronomistmrt 20-02-2007 20:43

Mine Hanım orkide ağacı benim Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesinde okurken favori ağacımdı gerçekten çok güzel çiçekleri vardır. Hatta hocalarımızdan gizli çiçeklenmiş dallarından kesip eve götürürdüm bayılırlardı:)

Sebahattin Sargın 03-07-2008 11:21

Arkadaşlar bu ağacın tohumlarına nereden ulaşabiliriz acaba? Bilgisi olanlar yardım ederse sevineceğim...

Koyu yeşil 04-07-2008 09:54

Sevgili Sebo, komşumun bahçesinden daha dün akşamüstü bir avuç tohum topladım. Adres bildirirsen sana yollayabilirim. Üretiminin sıcak yastıklarda yapılması gerektiğini bir yerlerde okumuştum. Sen detaylı öğrenirsin mutlaka.

Oğuzhan 04-07-2008 10:20

Sevgili Koyuyeşil ,
Kokulu çiçekleri varmış.Koku hissediliyor mu?
Tohum kaldıysa bende isteyebilir miyim.?1-2 tane postalar mısınız?.

Koyu yeşil 04-07-2008 15:35

Elfogi, ağacın yanından geçerken hissedilen yoğun bir koku yok, tabi belli saatlerde koku yayılıyorsa bilemem. Ama çiçeklere yaklaşınca tatlı hafif bir kokusu var. Ama ağacın görüntüsü gerçekten çok hoş. Tohum var, isteyen arkadaşlar için de rahatça toplayabilirim. İsterseniz bu konuda bir başlık açayım, tohum paylaşımı bölümünde devam edelim.

Oğuzhan 04-07-2008 17:41

Güzel fikir olabilir. :)

limon 04-07-2008 17:41

Ben de istiyorum ;)

Sıcak yastık derken havalar zaten yeterince sıcak şimdi eksek olmaz mı?

Oğuzhan 05-07-2008 14:53

Bence olur :)

GLCN 05-07-2008 14:57

Çok güzel bir ağacmış gelişmesi ve çiçek açması ne kadar sürer bir bilginiz varmı acaba?

Mine Pakkaner 05-07-2008 15:14

3-4 yaşında bir fidan çiçek açmaya başlamakta. Tohumları ekmeden önce 24 saat suda bekletmeyi unutmayın.

Oğuzhan 05-07-2008 17:31

Hızır gibisiniz.Mine Abla Teşekkür ederiz.:)

GLCN 06-07-2008 16:02

Çok teşekkürler Mine hanım...

otugay 06-08-2008 09:18

Benim orkide ağacı ile kötü biten tecrübem oldu. Çimlendirmede sorun yaşanmıyor. 5 adet 30-40 cm. boyunda fidanlarım kış sonu serada kurudu. Bildiğim kadarı ile kışın yapraklarını döken bir bitki. Benimkilerin üzerinde yaprakar duruyordu. Belki bir miktar soğukta tutmalı **** sulama miktarından olabilir. Ben kışın haftada bir suluyordum. Bazı bitkilerin toprağının bir süre kuru kalması gerekebiliyor. Bu konularda tecrübesi olanlar bilgi verirse yeni tohum ekecek arkadaşlar için faydalı olur.

Oğuzhan 07-08-2008 10:49

(Yaprakları, çiçekleri ve tomurcukları sebze gibi tüketilebilir.)
Tadına bakan oldu mu ?

Nariel 10-09-2008 20:51

Tohumdan yetiştirdiğim orkide ağacı fidelerinde ilginç bir oluşuma rastladım. Yaprakların gövdeyle birleştiği yerde şeker kristali görünümünde maddeler mevcut, her birleşim yerinde bir adet kristal var. Ellediğim zaman kristal dağılıyor ve ellerim şekerlenmiş gibi yapış yapış oluyor. Bir kristali yok ettiğimde,birkaç gün içinde yenisi oluşuyor. Tadına da baktım merak edip, şeker tadında. Bunun ne olduğunu bilen var mı?

Sebahattin Sargın 10-09-2008 20:58

Sevgili Nariel bu oluşumlara bende rastladım ve ne olduklarını bende merak ediyorum. Bir tür salgı olabilir mi acaba?

Nariel 11-09-2008 11:48

Sayın Sebahattin Sargın, ben de bir tür salgı olduğunu düşünüyorum. Önce böcek yumurtası sanmıştım ama sürekli yeniden oluşuyor. Umarım bir hastalık değildir.

Passion 26-09-2008 17:31

İklim İsteği: Tropikal- Subtropikal iklim ağacıdır. 0 - 47 °C arası yetişir.

Bu 0°C 'nin altında donabilir anlamına mı geliyor?

Benim de fidelerim var şu anda saksıdalar. Büyüdüklerinde bahçeye ekmek istiyorum. Kışın bahçede donma ihtimali var mı bu ağacın?

berduray 26-09-2008 23:12

İklim isteği tropikal olduğuna göre kesin donar.Safranbolu eksi kaçları görüyordur acaba?

Passion 27-09-2008 11:43

Meteorolojinin sitesine baktım şimdi. 1975 senesinden bu zamana en düşük sıcaklık
-13,9 °C 'yi bulmuş :( .

Nariel 27-09-2008 11:59

Fidanken bakımları soğukta dışarıda zor olur ama biraz güçlenince bahçeye aktarıp, kışın etrafını sararak koruyabilisiniz belki.

Passion 27-09-2008 16:23

Ben de öyle düşünüyorum Sevgili Nariel. Bir deniyeceğim bakalım. Gönderdiğiniz tohumları direk bahçeye ekmiştim. Dün onları saksıya fideledim. Kışı içerde geçirecekler.

Nariel 29-09-2008 09:50

2 Eklenti(ler)
Orkide ağacındaki bahsettiğim oluşumları fotoğrafladım. Her boğumda bu kristalimsi oluşumdan var, ama sanırım kristal değil de damlacık. Elleyince ya hemen eriyor ya da sıvı olduğu için yayılıyor.

Eklenti 48437

Bu fidanım çok büyüdü, saksısını böğürtlenle paylaşıyor. İkisinin de gelişimi iyi gidiyor ama ayırmam lazım. Umarım en az zararı verecek şekilde ayırmayı başarırım.

Eklenti 48438

cemo 29-09-2008 14:30

Sevgili Nariel
Bahsettiğiniz oluşumlar, benim orkide ağacımda da oluşuyor.
O halde, normal bu durum. Maşallah sizinki çok güzel boylanmış.

katmer 24-12-2008 23:15

Arkadaşlar bu ağaç hangi aylarda açar? Bu bizim yazlıkta ki ağaca çok benziyor. Bizimkilere erguvan diye satmışlar. Tatile Ağustos ayında gidebildiğimiz için çiçeğine de rastlamadık. Şimdi farkettim, hep erguvan diye arıyordum, bir türlü de benzetemiyordum. Ay çok komik, inanamıyorum...

agronomistmrt 27-01-2009 19:54

selamlar arkadaşlar.
serada yere dikilmi 500 adet orkide ağacı var. sorum şu. normalde kışın yaprak dökmesi gerekirken serada olduğundan dökmüyor. sizce sökümde çok zaiyat yaşanırmı? bilen arkadaşlar varsa bilgilerinizden faydalanmak isterim. söküm zaiyatının fazla olmadığını duymuştuk ama tabii yaprak dökmeyince belli olmaz

Nariel 13-05-2009 11:56

3 Eklenti(ler)
Silifke'de kocaman orkide ağaçları çiçeklerle donanmış. Çiçekler muhteşem.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024