agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Geniş Yapraklı Ağaçlar (http://www.agaclar.net/forum/genis-yaprakli-agaclar/)
-   -   Okaliptüs (Eucalyptus) (http://www.agaclar.net/forum/genis-yaprakli-agaclar/3660.htm)

berke yıldırım 18-03-2007 00:44

Okaliptüs (Eucalyptus)
 
Anavatanım Avustralya’dır. Sıtma Ağacı olarak da bilinirim. Sürekli yeşil kokulu yapraklarım ve kokulu çiçeklerim vardır. Gövdem krem-gri, pembe ve açık yeşil karışımıdır. Güçlü tekli orta gövdem veya çok gövdeli çalı biçiminde türlerim de vardır.

Boyum 40 metre’ye kadar uzayabilir. Yaprak boylarım 12 - 22 cm. kadar olup, gençlerde yapraklarımız küçük ve oval, yetişkinlerimizde ise uzun ve sivridir. İlkbahar aylarında türüme göre beyaz, sarı veya kırmızı çiçekler açarım. Kış aylarında - 6°C’ye kadar dayanabilirim.

Odunumdan mobilya sanayiinde, kabuklarımdan, yapraklarımdan ve tohumlarımdan boya ve ilaç sanayiinde faydalanılır.

Üretimim tohumla yapılır. Sulak toprakları sevdiğimden bataklık kurutma işlevimde vardır. Türlerim; Kırmızı Okaliptüs, Sarı Limon Okaliptüs, Mavi Okaliptüs.

Ağaç bilgileri bunlar teşşekkür ederim.
Bu metni kendim yazdım.
tam 1 saat uğraştım

acer 09-07-2007 17:18

vicks kokusu okaliptus kokusudur!

sokak lambası 23-09-2007 18:31

Okaliptus tarımı?
 
Merhaba,
Türkiye'de okaliptus ağacının ticari olarak tarımı yapılıyor mu? Yapılıyorsa ticari değeri fazla mıdır? Bu bitki hem ilaç sanayinde hemde kimya sanayinde kullanılıyor. Ayrıca yaşlı ağaçların kereste olarak satıldığını duymuştum.

bilgekaan 24-09-2007 07:59

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sokak lambası (Mesaj 155366)
Merhaba,
Türkiye'de okaliptus ağacının ticari olarak tarımı yapılıyor mu? Yapılıyorsa ticari değeri fazla mıdır? Bu bitki hem ilaç sanayinde hemde kimya sanayinde kullanılıyor. Ayrıca yaşlı ağaçların kereste olarak satıldığını duymuştum.

Dalaman da Seka'nın kağıt fabrikası vardı.Orada eskiden kağıt üretmek için devlet tarafından yetiştiriliyordu.Fabrika özelleşti, şimdi fabrika köylülere yetiştirmeleri için ucuz fiyata okaliptus fidanı satıyormuş.Büyüdükleri zaman satın almak şartıyla.Bir nevi anlaşmalı üretim olacakmış.

sokak lambası 24-09-2007 16:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi bilgekaan (Mesaj 155502)
Dalaman da Seka'nın kağıt fabrikası vardı.Orada eskiden kağıt üretmek için devlet tarafından yetiştiriliyordu.Fabrika özelleşti, şimdi fabrika köylülere yetiştirmeleri için ucuz fiyata okaliptus fidanı satıyormuş.Büyüdükleri zaman satın almak şartıyla.Bir nevi anlaşmalı üretim olacakmış.

cevap için teşekkür ederim. Size bir sorum daha var okaliptus tarımı yapmak kazançlı mıdır bilginiz var mı?

noreks 25-09-2007 14:48

Datça yeraltısuları zengin bir bölge iken Aktur tatil sitesinin bulunduğu arazinin bataklık ( Kurucabük ) olduğu görülünce hem bataklığı kurutma hem de Seka ile anlaşmalı ticari amaçlı okaliptüs ağacı dikilmiş.
Mesafenin uzak olması nedeniyle Seka daha sonra yetişen ağaçları almaktan vazgeçmiş. Buraya kadar anlatanların yalancısıyım.

Bu günkü durum ise okaliptüs kökleri devamlı olarak pis suya doğru yöneldiğinden site içinde devamlı olarak künkler patlıyor. Her sene lavabolarımızdan ve tuvaletlerimizden okaliptüs kökleri temizliyoruz. Bol oksijen veren ama bir o kadarda bela bir ağaç. Kökleri durdurmak için hiç bir şey fayda etmiyor.

tasdelenmurat 23-10-2007 15:26

Okaliptus tohumlarının ekilme zamanı ve çimlendirilmesi nasıl oluyor?

Ali H. ALI 24-10-2007 15:30

Tasdelenmurat, topladigin okaliptus odunsu meyvelerini bir kabin icerisinde, bir iki hafta birakirsan, meyve uclarindaki kapaciklar kendiliginden acilacaktir. meyveleri salladik sonra bu acilan kapaciklardan tohumlar dokulecektir.

Yari kum yari torf bir karisimi bir saksi icerisine doldurup saksidaki karisimi iyice bastirir sonra da tohumlari uste serper tohumlar uzerine de onlari yalnizca ortecek bir sekilde, toprak serpip saksiyi gunesli bir yere aliniz. Saksi altina koycaginiz su dolu bir kab tohumlarin ekili oldugu saksidaki karisimin surekli nemli olmasini sagliyacaktir. tohumlar cimlendikten sonra su dolu kabi kaldirabilirsiniz. Fideleriniz 4-6 yaprakli olunca onlari ozenle yerlerinden cikarip ayri, ayri saksilara dikebilirsiniz.

Tohumlari ekmek icin en uygun mevsim, ilk baharin ilk gunleridir.
Kolay gelsin.

tasdelenmurat 06-11-2007 00:23

Çok sağolasınız.

>>yarı kum, yarı torf karışımı biraz presledim.
>>tohumları serdim.
>>üstünü kapayacak şekilde toprakla örttüm.
>>altına su kabı yerleştirdim.

Bu aşamada bir kere sulayacakmıyız? Sadece alttan su kabından nem alması yeterlimidir? Tohumların sürece tepki vermesi ne kadar sürüyor?

örn: Mart ayından 10 gün önce ( toprağa cemre düşmeden önce ) Şubat ayının 20 sine doğru süreci başlatsam. 10 gün içinde tohumlar yüzlerini gösterirlermi. ( 1,5 hafta çimlenmesi için yeterli olurmu ? )

Ali H. ALI 06-11-2007 15:02

Tasdelenmurat merhaba,
Tohumlari, Nisan mayis gibi ekebilirsiniz. Tohumlarin uzerine serpeceginiz kum veya teprak cok kalin olmasin sadece tohumlari ortecek kadar olsun.

Cimlenme suresi 2-6 hafta arasinda gerceklesir.

Tohumlariniz cimlenince, golge bir yerde iseler, onlari gunes goren bir yere aliniz.

Cimlenme surecinde topragin nemli olmasina dikkat ediniz gerekirse usten su puskurterek sulayiniz(basincli su ile sulamayiniz tohumlari yerlerinden oynatirsiniz)

Kolay gelsin.

tasdelenmurat 07-11-2007 15:41

Çok teşekkür. Artık sorum kalmadı. Çimlendirdikten sonra belki başınızı biraz ağrıtırım :)

enjea 09-09-2008 14:56

okaliptüs rüyama giriyor artık )
 
Hayırlı günler,

Türkiye’de evliyim ama asıl vatanım Rusya.

Okaliptüsle ilgili durumu açıklamam için azıcık doğduğum bölgedeki (Tataristan) bir geleneği anlatmam gerekiyor. Buralarda her evde ‘munça’ denilen hamamlar bulunur. Bu hamamlar için özel, hoş kokulu ağaçların budakları toplanır ve süpürge gibi şekillendirilir. Hamam yakıldığı zaman, bu ‘süpürge’ler kaynar taşların üstüne atılır ve üzerlerine kaynar su atılır, bu şekilde taşlardan çıkan buhara yaprakların kokusu karışır ve hamamı doldurur. Bir nevi fitoterapidir.

Tataristan’a son gelişimde ağaçlar ve bitkilerle ilgilendiğimi bilen bir akrabam (daha önce Türkiye’deki bahçemize ülkemden değişik ağaç ve çalılar ekmiştim) Türkiye’den okaliptüs yaprakları getirmemi istedi. Onları hamam için ‘süpürge’lerin içine katacakmış ve buharı nefes yolları için çok faydalıymış.

Eşimle Sakarya’da yaşıyoruz ve bildiğim kadarıyla, buralarda okaliptüs ağacı yok, belki de ben tanımıyorum. İnternetten araştırdığım kadarıyla, bu tür Akdeniz bölgesinde bulunuyor.
Bu ağacı nerelerden bulabilirim? Tohumlarını bulabileceğim bir yer var mı? Sakarya bölgesinde yetişir mi?

Bu ağacı o kadar merak ettim ki, sadece görebilmem ve koklamam yeter gibi )

Konuda yardımcı olabilecek birileri varsa, bu forumda olabileceklerini düşündüm. Teşekkürler.

timsah gözyaşı 24-09-2008 10:14

"Türkiye'deki okaliptüs'lerin kökü kazınmalıdır"
Türkiye'de küresel ısınmanın olumsuz etkisini en aza indirmek için ülkemizdeki Okaliptüs ağaçlarının kökünün kazınması gerektiğini açıklayan Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr.Mehmet Sıkı, "Anavatanı Avustralya olan Okaliptüs ağacının büyük boylu olanları günde ortalama 400 litre suyu topraktan kendi bünyesine alarak özelikle bataklıkların kurutulmasında yararlanılmıştır. 10 yaşındaki Okaliptüs ağacı ise yılda 250 ton su tüketmektedir" dedi.

Türkiye'nin kendi bitkisi olmayan Okaliptüs ağacının 1885 yılında Adana-Mersin demiryolunun kenarına Fransız şirketi tarafından süs bitkisi olarak dikildiğini açıklayan Prof.Dr.Sıkı, "Ekonomik amaçlı ilk Okaliptüs ağaçlandırması ise 1939 yılında Tarsus-Karabucak yöresinde 885 hektarlık alanda gerçekleştirilmiş olup 1960'lı yıllardan sonra da bataklıkların kurutulması amacıyla hemen hemen her yere denetimsiz bir şekilde dikilmiştir. Okaliptüs ağacı ağırlıklı olarak Doğu Akdeniz'de yaygın olup Akdeniz ve Ege Bölgesinde de denize yakın yerlerde plantasyonları bulunmaktadır" diye konuştu.

Kağıt hamuru eldilmesinin dışında ekonomik değeri olmayan; yakacak ve kereste olarak pek kullanılmayan okaliptüs ağacının yerel yöneticilerin ağaçlandırma çalışmalarında tercih ettikleri önemli bir ağaç türü olduğunu kaydeden Prof.Dr.Sıkı, "Yerel yöneticiler yer altı taban suyunu alarak çok kısa zamanda büyüyüp 4-5 senede ekildiği alanda kendisini gösterdiği için bu ağacı siyasi rant olarak kullanmaktadırlar. Mahalle aralarındaki sokak ve caddelere dikilerek kök sistemleriyle yollara, kaldırımlara ve binaların temellerine bile zarar vermektedirler. Dallarının çok kırılgan olması nedeniyle fırtınalı havalarda kırılan dallarının elektrik tellerini koparması ve direkleri devirmesiyle de can ve mal kayıplarına neden olmaktadır. Bu ağacın Türkiye'de dikiminin yaygınlaştırılması çevrenin korunması adına yapılan en büyük kötülüktür" dedi. Okaliptüs ağacının yeni alanlara dikiminin en kısa zamanda yasaklanmasını isteyen Prof.Dr.Sıkı, " Bunun için Çevre ve Orman Bakanı Prof.Dr.Veysel Eroğlu ile TBMM Çevre Komisyonu Başkanını Meclise kanun teklifi önergesi vermeye davet ediyorum. Yerel yöneticiler tarafından da dikiminin yasaklanması için ilgili Bakanlıklar tarafından belediye başkanları uyarılmalıdır" diye konuştu.

http://www.sabah.com.tr/2008/09/24/h...5203DB0C5.html

kancalarkoyu 03-12-2008 11:36

Tohumdan her yıl okaliptüs ekiyorum, kış gelince içeriye alıyorum ama ölüyorlar. Bu okaliptüs acacı soğuğa ne kadar dayanır, bu kez balkonda bırakacağım, karadeniz bölgesinde dışarıda yaşayabilir mi?

KANCALAR KÖYÜ
Yeşilin Maviyle Buluşması
Doğa Tutkunları Bu Siteye
www.kancalarkoyu.com

Harun Parlak 10-12-2008 11:27

Okaliptüsler sularımızı tüketiyor
 
Ege Üniversitesi (EÜ) Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Sıkı, küresel ısınmanın olumsuz etkisini en aza indirmek için Türkiye'deki bütün okaliptüs ağaçlarının kökünün kazınması gerektiğini bildirdi.

Prof. Dr. Sıkı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Anavatanı Avusturalya olan okaliptüs ağacının büyük boylu olanlarının günde ortalama 400 litre suyu topraktan bünyesine aldığını söyledi. 10 yaşındaki bir okaliptüs ağacının yılda 250 ton su tükettiğini belirten Prof. Dr. Sıkı, Türkiye'nin kendi bitkisi olmayan okaliptüs ağacının, 1885 yılında Adana-Mersin demir yolu kenarına Fransız şirketi tarafından süs bitkisi olarak dikildiğini hatırlattı.

Ekonomik amaçlı ilk okaliptüs ağaçlandırmasının 1939 yılında Tarsus-Karabucak yöresinde 668 dekarlık alanda gerçekleştirildiğini, 1960'lı yıllardan sonra da bataklıklarını kurutulması için her yere denetimsiz dikim yapıldığını anlatan Prof. Dr. Sıkı, okaliptüslerin ağırlıklı olarak Doğu Akdeniz'de yaygın olup, Akdeniz ve Ege bölgesinde de denize yakın yerlerde plantasyonları bulunduğunu söyledi.

Okaliptüsün kağıt hamuru olarak kullanıldığını, yakacak ve kereste olarak değeri bulunmadığını ifade eden Prof. Dr. Mehmet Sıkı, yerel yöneticilerin, yer altı taban suyunu alarak çok kısa zamanda büyüdüğünü, 4-5 yılda ekili alanda kendini gösterdiği için bu ağacı ''siyasi rant'' olarak kullandıklarını öne sürdü.

Prof. Dr. Sıkı, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Okaliptüs ağacı her türlü ağaçlandırma alanlarına dikilerek taban suyu daha alt seviyelere inmesine neden olmakta, mahalle aralarındaki sokak ve caddelere dikilerek kök sistemiyle yollara, kaldırımlara ve binaların temellerine zarar vermektedir. Dallarının çok kırılgan olması nedeniyle fırtınalı havalarda kırılan parçaların elektrik tellerinin kopmasına ve direkleri devirmesiyle de can ve mal kayıplarına neden olmaktadır. Bu ağacın Türkiye'de dikiminin yaygınlaşması çevre için en büyük kötülüktür.

İlk etapta her yönüyle zararlı olan okaliptüs ağacının yeni alanlara dikimi en kısa zamanda yasaklanmalıdır. Küresel ısınmanın olumsuz etkisini en aza indirmek için bütün Türkiye'deki okaliptüs ağaçlarının kökü kazınmalıdır.''

Prof.Dr. Sıkı, okaliptüsün dikiminin yasaklanması için bilimsel bir rapor hazırlayarak Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Ağaçlandırma Genel Müdürü, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Çevre Komisyonu Başkanı, Genelkurmay Başkanlığı ile İzmir ve çevresindeki 30 belediye başkanına gönderdiğini ifade etti.

Kaynak http://www.stargazete.com/guncel/oka...yor-154173.htm

mesut05 16-04-2009 16:17

okaliptus ağacının yetişebileceği ortamlar nereleri mesela amasya da yetişir mi bataklık araziye dikmeyi düşünüyoruz da

godofwar 13-10-2009 00:09

Bence arkadaşlar bu ağacı dikmeyin. Bütün yeraltı su kaynaklarımızı teker teker yok ediyor. Okaliptus bence su canavar diyebiliriz. Bu hatayı İzmirde yaptı heryerde dikkat ettiyseniz Okaliptus ağacı bakımı kolay büyümesi kısa zamanda emek istemeyen ağaç türü diye seçildi ama birşeyi hesaba katmadılar oda günlük su ihtiyac. Prof.Dr Sıkı dediklerine tamamen katılıyorum. Ama yasaklanması bence zor Yetiştiriceğim en son ağaç türü diyebilirim. Aslına bakarsanız bataklık alanlarında kurutulmasına karşıyım. Doğal dengemizi bozmayalım Kuruta kuruta artık ne bataklıklarımız kalıcak nede sulak alanlarımız. Sanırım fazla hassas davranıyorum.

aer 31-01-2010 19:27

Okaliptus ağacını çok merak edip, bir o kadar da edinmek isteyen biri idim ta ki Prof. Dr. Mehmet Sıkı ifadelerine kadar. İnsanlar temiz su kaynaklarını kaybetmek üzeriyken, böyle bitkileri çoğaltmak lüks gibi.

bahtiyar02 31-01-2010 19:32

Çok güzel olmasına karşın.Suyu kurutması çok kötü.Bataklıkmı kaldı ülkemizde?Birde bu tür ağaçların dikildiğini düşünsenize tarladaki olan suyuda kendisi tüketmiş diğer ağaçaların kurumasına zemin hazırlar. Özelliklerini bilmediğimiz ağaç veya bitkilere çok dikkat etmek gerekiyor.
saygılar

the_mc 05-02-2010 16:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi timsah gözyaşı (Mesaj 290479)
"Türkiye'deki okaliptüs'lerin kökü kazınmalıdır"
Türkiye'de küresel ısınmanın olumsuz etkisini en aza indirmek için ülkemizdeki Okaliptüs ağaçlarının kökünün kazınması gerektiğini açıklayan Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr.Mehmet Sıkı, "Anavatanı Avustralya olan Okaliptüs ağacının büyük boylu olanları günde ortalama 400 litre suyu topraktan kendi bünyesine alarak özelikle bataklıkların kurutulmasında yararlanılmıştır. 10 yaşındaki Okaliptüs ağacı ise yılda 250 ton su tüketmektedir" dedi.

Türkiye'nin kendi bitkisi olmayan Okaliptüs ağacının 1885 yılında Adana-Mersin demiryolunun kenarına Fransız şirketi tarafından süs bitkisi olarak dikildiğini açıklayan Prof.Dr.Sıkı, "Ekonomik amaçlı ilk Okaliptüs ağaçlandırması ise 1939 yılında Tarsus-Karabucak yöresinde 885 hektarlık alanda gerçekleştirilmiş olup 1960'lı yıllardan sonra da bataklıkların kurutulması amacıyla hemen hemen her yere denetimsiz bir şekilde dikilmiştir. Okaliptüs ağacı ağırlıklı olarak Doğu Akdeniz'de yaygın olup Akdeniz ve Ege Bölgesinde de denize yakın yerlerde plantasyonları bulunmaktadır" diye konuştu.

Kağıt hamuru eldilmesinin dışında ekonomik değeri olmayan; yakacak ve kereste olarak pek kullanılmayan okaliptüs ağacının yerel yöneticilerin ağaçlandırma çalışmalarında tercih ettikleri önemli bir ağaç türü olduğunu kaydeden Prof.Dr.Sıkı, "Yerel yöneticiler yer altı taban suyunu alarak çok kısa zamanda büyüyüp 4-5 senede ekildiği alanda kendisini gösterdiği için bu ağacı siyasi rant olarak kullanmaktadırlar. Mahalle aralarındaki sokak ve caddelere dikilerek kök sistemleriyle yollara, kaldırımlara ve binaların temellerine bile zarar vermektedirler. Dallarının çok kırılgan olması nedeniyle fırtınalı havalarda kırılan dallarının elektrik tellerini koparması ve direkleri devirmesiyle de can ve mal kayıplarına neden olmaktadır. Bu ağacın Türkiye'de dikiminin yaygınlaştırılması çevrenin korunması adına yapılan en büyük kötülüktür" dedi. Okaliptüs ağacının yeni alanlara dikiminin en kısa zamanda yasaklanmasını isteyen Prof.Dr.Sıkı, " Bunun için Çevre ve Orman Bakanı Prof.Dr.Veysel Eroğlu ile TBMM Çevre Komisyonu Başkanını Meclise kanun teklifi önergesi vermeye davet ediyorum. Yerel yöneticiler tarafından da dikiminin yasaklanması için ilgili Bakanlıklar tarafından belediye başkanları uyarılmalıdır" diye konuştu.

http://www.sabah.com.tr/2008/09/24/h...5203DB0C5.html

herkes bu kanıda zaten okaliptüs dikecez diye kızıl çamları kesmişler zamanında.

Emre Kuzu 23-05-2011 14:01

2 Eklenti(ler)
Eucalyptus pauciflora

drclnie 09-08-2011 12:09

Okaliptus yardım !!!
 
okaliptus tohumu ektim 20 25 tane çimlendi 2cm falan oldular bakımı nasıldır ne kadar daha büyüyünce değişik saksılara almalıyım bide günün hangi saatlerinde güneş görmeleri gerekir gübre vs kullanılırmı kısaca okaliptus hakkında bildiklerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim.:D:p

drclnie 09-08-2011 12:10

Okaliptus yardım !!!
 
okaliptus tohumu ektim 20 25 tane çimlendi 2cm falan oldular bakımı nasıldır ne kadar daha büyüyünce değişik saksılara almalıyım bide günün hangi saatlerinde güneş görmeleri gerekir gübre vs kullanılırmı kısaca okaliptus hakkında bildiklerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim.:D:p

agozce 09-08-2011 22:48

Arkadaşlar, önümüzdeki yıllarda dünyanın ciddi anlamda su sorunu olacak. Bunları düşünerek daha güzel ve yararlı ağaçlar bulabilirsiniz bence.

Örn. En çok karbondioksit emen, en çok oksijen veren ağaçlar ...gibi..

Akıncı07 22-03-2012 04:27

İlginizi çekebileceğini düşündüm; havacılık sektöründeyim ve yeni bir gelişme yaşanıyor,okaliptüs agacından uçak yakıtı elde etme çalışmaları var,araştırmalar sonucunda en uygun bitki bu olarak görülüyor. Şu anda en yaygın plantasyonlar Avusturalya'da olduğu için bütün gözler oraya çevrilmiş durumda. Bunun gelecekte Avusturalya'nın ekonomisindeki etkisini tahmin edebilirsiniz sanırım. Ortalama bir yolcu uçağı (mesela Boeing 737) saatte 2500 kg yakıt yakar. Dünya üzerinde 24 saat boyunca havada onbinlerce uçak uçuş yapmaktadır. İhtiyaç duyulan yakıt miktarı ve pazar hacmi hayal gücünüzü zorlayacak düzeydedir. Elimdeki döküman İngilizce,isteyen arkadaşlara seve seve bir kopyasını gönderirim. Saygılarımla.

mrtbll 09-05-2012 13:41

Türleri Avustralya'nın ağaç florasında egemendir. Çoğu Avustralya'ya özgü olan, 700'den fazla türü mevcuttur; bazı türler de Yeni Gine ve Endonezya'da bulunur. Kıtanın neredeyse tüm bölümlerinde bulunan okaliptüs, Avustralya'daki her türlü iklim koşuluna adapte olmuştur. Okaliptüs dünyanın en uzun boylu ağaçlarından olup 100 metrenin üzerinde boya sahip bireyleri olduğu bilinmektedir. Uzun ve iri gövdeleri sayesinde diğer ağaç türlerinden farklı olarak yetişkin bir okaliptüs ağacı bünyesinde 200 ila 1000 litre su bulundurabilir. Bu özelliğinden dolayıda bazı bataklık alanlara dikilerek o bataklık kurutulabilir. Toprağa salgıladıkları bir çeşit zehir nedeniyle kesilip yerine başka bir bitki ekildiğinde ekilen bitki yetişmez.

kartal124 09-05-2012 16:25

Tohumdan da gayet kolay yetişiyor okaliptüsler.Diktiğim tüm tohumlar yeşerdi ve 1 yılda yoğurt kovasında şöyle birşey oldular.
http://www.agaclar.net/forum/919592-post34.htm
Güçlü bir ağaç.

bernacyhn 09-05-2012 21:10

Ben okaliptüsü çalı formunda bir bitki olarak hayal ederdim. Yukarıdaki yazıları okuyunca bir çalı nasıl başa bela olur, diye düşünürken 21 numaralı mesajdaki fotoğrafı gördüm. Hem şaşırdım hem de gövdenin rengine bayıldım.

Doğanın her şeyi telafi etme gücü var aslında ama telafi alanına girince de böyle karışıklıklar olabiliyor :)

kaktüs 11-08-2012 19:33

Uzun zamandir yoktum... Oylesine gezerken konu ilgimi cekti...

Avustralya'dayim ve bitkilerle ilgili ogrendigim bir sey, her bitki yerinde yararli... Bulundugu ortamdan baska yere goturulurse sorun oluyor. Avustralya kendisine ait olmayan, Guney Afrika ve Avrupa'dan gelen bitkiler yuzunden cok problemler yasiyor. DOgal bitki alanlari bu davetsiz misafirler tarafindan istila ediliyor.

Turkiyedeki okaliptusler de bu kategoride... Orada olmamalilar... Buradaki kurak kosullar nedeni, kokleri cok derinlere inip yeralti suyuna ulasiyor. 400 sene yasayabiliyorlar... Kesinlikle kontrol edilmeliler...

Ayrica batakliklarin neden kurutulmak istediklerini anlayamiyorum. Bataklik dedigimiz seyler, bir cesit sulak ekosistemdir ve kendine ait bir cesitliligi ve canli toplulugu vardir. Ve cok gereklidir!!! Dogaya bu kadar mudahale etmek, yarardan cok zarar getiriyor maalesef.

kaktüs 11-08-2012 19:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Akıncı07 (Mesaj 929224)
İlginizi çekebileceğini düşündüm; havacılık sektöründeyim ve yeni bir gelişme yaşanıyor,okaliptüs agacından uçak yakıtı elde etme çalışmaları var,araştırmalar sonucunda en uygun bitki bu olarak görülüyor. Şu anda en yaygın plantasyonlar Avusturalya'da olduğu için bütün gözler oraya çevrilmiş durumda. Bunun gelecekte Avusturalya'nın ekonomisindeki etkisini tahmin edebilirsiniz sanırım. Ortalama bir yolcu uçağı (mesela Boeing 737) saatte 2500 kg yakıt yakar. Dünya üzerinde 24 saat boyunca havada onbinlerce uçak uçuş yapmaktadır. İhtiyaç duyulan yakıt miktarı ve pazar hacmi hayal gücünüzü zorlayacak düzeydedir. Elimdeki döküman İngilizce,isteyen arkadaşlara seve seve bir kopyasını gönderirim. Saygılarımla.

Dokumani gercekten gormek isterim. Cunku Avustralya'da plantasyonlar icin kullanilan agac yerel bir tur olan okaliptus degil, hizli buyuyen bir cam olan, anavatani California olan pinus radiata kullaniyorlar


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2020