agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Geniş Yapraklı Ağaçlar (http://www.agaclar.net/forum/genis-yaprakli-agaclar/)
-   -   Manolya (Magnolia) (http://www.agaclar.net/forum/genis-yaprakli-agaclar/1991.htm)

hid88 02-07-2017 20:43

merhaba bu yıl antalyada aşırı sıcaklar oldu geçen günlerde sıcak esen rüzgar manolya ağaçlarımın yapraklarını kavurdu yapabileceğim bişey var mı acaba kendini yenileyebilir mi teşekkürler.

Dumlupınar 04-01-2018 22:46

Arkadaşlar,Balıkesir tren garının tam karşısındaki caddenin sağlı sollu her tarafı manolya ağaçlarıyla dolu.Hepsi son derecede sağlıklı.O kadar manolya ağacının Mayıs-Haziran aylarında açtığı zaman yayacağı kokuyu tahmin edemiyorum.Ekenlerin ellerine sağlık.

3 gün önce Balıkesirdeydim.Fotoğraflarını çekmek aklıma gelmedi.Ne yapıp edip fotoğraflarını çekmek istiyorum.Kısmet olursa bu sayfadan paylaşmak isterim...

mehmet0791 07-10-2018 17:18

Meraklıbirisi 11-10-2018 11:03

Manolya konusunda araştırmalar yaparken buraya ulaştım :)

Merhaba ; direk konuyla alakalı değil lakin, bilgisi olan ****, bilgisine ihtiyacım olan kişiye ulaşmamı sağlayacak, bilgiye ihtiyacım var.
Konu şu; Manolya kozalakları işlevlerini bitirince (sanırım) düşüyor. Ben bu düşen kozalaklardan 4 tanesini 5 litre kadar suda beklettim ve sonbaharda düşen yaprakları beklettiğinizde tenin çözülüyor-ya, onun gibi kahverengi ve yoğun bir sıvı bıraktı ve bana göre ekşi maya kokusu gibi bir koku var. Uzatmayayım...
Bu tür bir konuda yani bu sıvı herhangi bir işlemden geçirilerek , işlevsel ya da sağlık alnında bir işe yarıyor mudur? Bu alanda bir araştırmaya ulaşamadım. böyle bir araştırmaya rastlayan ya da bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi? Şimdiden teşekkürler!

Hımırnur 30-11-2018 15:18

Merhabalar ben Manolya ya hayran birisiyim şiirlerde şarkılarda adını duysan heyecanlanırım ama Bugüne kadar sadece Fotoğraflarına bakmakla yetindim artık yetiştirmek istiyorum yardımcı olur musunuz hangi türü tercih etmeliyim nereden satın almalıyım ve batı Karadeniz bölgesinde bir bahçem var uygun mudur yoksa saksıda mı denemeliyim yardımcı olursanız çok sevinirim

Hımırnur 12-12-2018 08:14

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Hımırnur (Mesaj 1553150)
Merhabalar ben Manolya ya hayran birisiyim şiirlerde şarkılarda adını duysan heyecanlanırım ama Bugüne kadar sadece Fotoğraflarına bakmakla yetindim artık yetiştirmek istiyorum yardımcı olur musunuz hangi türü tercih etmeliyim nereden satın almalıyım ve batı Karadeniz bölgesinde bir bahçem var uygun mudur yoksa saksıda mı denemeliyim yardımcı olursanız çok sevinirim

????

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

safaguclu 06-01-2019 13:50

Magnolia Grandiflora

1 Eklenti(ler)
Geçen hafta resimdeki manolyayı aldım. Balkonda saksıda çiçek alınabilecek, Little Gem denilen minyatür bir. Hatta yine bu boyda üzerinde tomurcuk şeklinde çiçek olan da vardı ama bunun formu daha çok hoşuma gittiği için bunu aldım. Çiçek açmasını heyecanla bekleyeceğiz :)

Hımırnur 06-01-2019 16:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi safaguclu (Mesaj 1555619)
Geçen hafta resimdeki manolyayı aldım. Balkonda saksıda çiçek alınabilecek, Little Gem denilen minyatür bir. Hatta yine bu boyda üzerinde tomurcuk şeklinde çiçek olan da vardı ama bunun formu daha çok hoşuma gittiği için bunu aldım. Çiçek açmasını heyecanla bekleyeceğiz :)

Hangi renk çiçek açıyor ve nerden aldınız öğrenebilir miyim

hakkı911 17-01-2019 15:28

çok güzel ağaçlar var

safaguclu 17-01-2019 18:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Hımırnur (Mesaj 1555625)
Hangi renk çiçek açıyor ve nerden aldınız öğrenebilir miyim

Beyaz açıyor, İstanbul'da bir fidancıdan aldım. Kargo ile fidan almak istemediğim için mümkün mertebe İstanbul'dan veya memleketten alıyorum.

chelik26 20-03-2019 19:15

Geçen hafta meyve fidanı almak için gittiğim bir fidancıda tesadüfen gördüm, yaklaşık 10 yıllık bir manolya ağacı beyaz çiçek açanlardan ve yaprağı dökmeyen
Fİyatı neyseki üzerinde yazıyordu 700TL :)
Ucuzmuş dedim kendi kendime

seymen_84 02-05-2019 19:41

1 Eklenti(ler)
Bugün Sardunya bakarken kenarda bir köşede terkedilmiş gibi gördüm onu, Yaprakları sararmış,boynu bükülmüş öylece duruyordu.Aslında bakacak bahçem yerim yok, sadece balkonda saksıda bakabilirim.Saksısını biraz büyütmeyi düşünüyorum tecrübeli arkadaşlardan bakımı Ve budaması hakkında yardım istiyorum .Sararmış yapraklarını koparmalı mıyım?

RODOPLU 25-06-2019 13:02

yILLAR GEÇSE DE PROBLEM DEĞİŞMEDİ.

oztprk43 26-09-2019 02:48

1 Eklenti(ler)
Eklenti 698975
Kütahya Tavşanlı dan bir Manolya ağacı ☺

mehmet0791 27-09-2019 21:21

mehmet0791 06-10-2019 13:20

mehmet0791 11-10-2019 21:03

çiftçioğuzhan 25-05-2020 23:21

manolyam çiçek açtı.

http://www.agaclar.net/forum/1589473-post10.htm
linkte bahçemde bulunan tahminim 10 yaşından büyük manolya ağacımın açtığı çiçek bulunmaktadır. Bu kadar çok yaprak dökmesi normal mi bilmiyorum ama sürekli yapraklarını toplamak yorucu. :(

emirk_67 20-12-2020 01:43

evde tropikal,normal olmak üzere ağaç olsun çalı formasyonunda olsun otsu olsun birsürü bitki yetiştiriyorum tam bilmiyorum ama UV lambalar bu bitkilere faydalı mı daha hızlı gelişmesini sağlıyor mu yoksa zararlı ve genetik zararlara yol açar mı bilen varsa yazabilir mi acaba.

Bayservet 09-01-2021 20:16

1 Eklenti(ler)
Merhabalar, son zamanlarda malum herkes gibi bahçe işlerine çok merak saldım internette bilgi edinmeye çalışırken bu konularda inanılmaz bilgilerin, paylaşımların olduğu bu güzel siteye rastladım. Umarım bende buranın müdavimi olurum ve Bilgi dağarcığımı geliştirebilirim.
Konuya gelecek olursak, Samsun Atakum ilçesinde deniz seviyesinden 100-200 mt yukarısında 750 m2 lık bir arsa aldım. Arsanın deniz tarafı kuzey Kısım yani rüzgarın geldiği taraf tamamen orman. Toprağı da güzele benziyor tahlil vs yaptırmadım ama orman kenarı olduğu için verimlidir diye düşünüyorum. Ve bu arsaya kendimce belirlediğim birkaç çeşit ağaç dikmeyi planlıyorum(Küçük yapraklı ıhlamur, limon, Nar, mandalina ve yaprak döken Manolya). Manolya ağacı olarak Hollanda nın Giethorn kasabasında gördüğüm bir türü inanılmaz beğendim. Yaprak döken olan ve adının “Magnolia soulangeana“ olduğunu düşündüğüm ağacı dikmeye karar verdim.(Resmini koyuyorum).
1- Bu Manolya tahmin ettiğim tür bir Manolya mıdır?
2- Arsanın bulunduğu bölgenin iklimi; yazları 26-30 derece civarı, orta derece nemli, hafif rüzgarlı sayılabilir ama orman kenarı olması sebebiyle rüzgara maruz kalınmayacaktır diye düşünüyorum. Kışın; 5-15 derece civarı(bu seneyi saymazsak tabi). İklim uygun mudur?
3- İşim dolayısıyla yurtdışına sıklıkla çıkıyorum, bunu tohum olarak Hollanda dan almak mı mantıklı Türkiye’den fidan olarak almak mı?
4- Resimdeki Manolya türünün o boya gelmesi tahminen kaç sene sürer.

HASAN KÖSE 21-01-2022 14:42

***. yıllardır bu bitkiyi arıyorum. nerden aldınız bana yardımcı olurmusunuz ?

HASAN KÖSE 21-01-2022 14:44

little gem

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi safaguclu (Mesaj 1555619)

yıllardır bu little gem türünü arıyorum nerden aldınız bana yardımcı olurmusunuz?

HASAN KÖSE 21-01-2022 14:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gökhan07 (Mesaj 1208000)
Uzun uğraşlar ve araştırmalar sonucu edindiğim ve gözüm gibi baktığım ve koklamaya kıyamadığım benim güzel manolyam :D
İki sene önce kayınvalidemin bahçesine diktim ve diktiğim ilk yıl bize çiçeğini gösterdi.
Kayınvalidem gerçekten yeşil hayranı, bahçesini seven ve çok iyi bakan birisidir.
Bu manolyayı kayınvalidem de çok sevdi ve çok benimsedi.
Bu yıl aşı kalemi almak istediğimi söylediğim zaman çok ta gönüllü olmamasına rağmen damadını çok sevdiği için kıyamadı ve bir dalını heba etti ve bu heba ettiği dalda bu yıl çiçek açacak bir daldı. Aşı kalemi için ona çok teşekkür ederim.
Aşı için aldığım kalemden 5 adet göz çıktı ve onları zaman kaybetmeden arkadaşım gökselçetin ile aşıladık ve yaptığımız aşılardan 5'i de tuttu.:)

Eklenti 447417

Magnolia grandiflora 'little gem'
Bu tür sadece aşı ile üretilebilen, diğer yaprak dökmeyen manolyalara göre daha yavaş büyüme gösteren bu nedenle bodur olarak tabir edilen bir manolya çeşididir. 4 ila 6 metre boy yapar ve küçük bahçeler içinde çok uygundur.
Aşılandıktan sonra da ilk yıl çiçek açabilen özel bir türdür ve sık formlu büyüme gösterip ileri yaşlarında her tarafı çiçekle donanır. Yaprakları diğer manolyalara göre daha küçük ve köşeli gibidir. Yaprak üstü koyu yeşil ve altı ise tüylü kadifemsi, rengi sütlü kahvedir.

Eklenti 447418

Eklenti 447419

*** bende yıllardır bu little gem bitkisine ulaşmaya çalışıyorum bana yardımcı olurmusunuz nasıl alabilirm bu bitkiden ?

altinediz 19-04-2024 21:05

Manolya yer değiştirme zamanı

Merhaba arkadaşlar,
Bahçemde bir Manolya ağacım var. Komşumun bahçesi ile tam sınırda yer alıyor. Komşum bu durumdan biraz rahatsız. Bu yüzden manolyamın yerini değiştirmem gerekiyor ancak, tam olarak ne zaman yapmam gerektiği konusunda net bir bilgi bulamadım. Bilen biri yardımcı olabilir mi?

Şimdiden teşekkürler.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024