agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Geniş Yapraklı Ağaçlar (http://www.agaclar.net/forum/genis-yaprakli-agaclar/)
-   -   Ateş ağacı (Delonix regia) (http://www.agaclar.net/forum/genis-yaprakli-agaclar/11326.htm)

agozce 31-01-2010 15:35

1 Eklenti(ler)
Bu ağacın bir de bodur cinsi var galiba. Yaprak ve çiçekleri aynı. Ama çalı formunda. tohumları satılıyor. Saksıda yetiştirmek için daha uygun.

http://dukkanlar.gittigidiyor.com/Tohum_Dunyasi/- kelebek çiçeği olarak geçiyor.

Eklenti 123694

Güngör Salman 03-03-2010 18:25

Sevgili Agozce, Sizin ateş ağacı ne durumda? Ben tohumları ektim beklemedeyim.

Dreamer 21-03-2010 21:54

Bir gelişme yokmu?

Fidan tohum nasıl bulablirim delirmek üzereyim kesilmiş mesajlar sonu neden gelmedi?Sorunu çözelim tohum fidan neyse çok fazla istiyorum bu ağacı lütfen yardımcı olun...

ACEMI 21-03-2010 22:12

ben tohumları bir siteden aldım. hiç bir özel işlem yapmadan çoğu çimlendi, çimlenmeyen biri bir yıl sonra çimlendi. seedrack.com dan alabilirsiniz.

ACEMI 21-03-2010 22:16

Anavatanı madagaskar'mış. Oldukça arsız bir bitki, hızlı büyüyor.

limon 21-03-2010 23:02

Sn.Dreamer, bende 3 tohum var, meğer tohumlar çok uzaklardan, Küba'dan gelmiş şimdi gördüm. :) Yarın ekeceğim. İkisi çimlenirse birisi sizin olacak söz. Ama biri çimlenirse vermem. :)

agozce 22-03-2010 02:42

Güngör hanım, gayet keyfi yerinde. Yakında İstanbula taşınacağım. Çok daha iyi olacacağını düşünüyorum.

Tohumları sıcak ve menli tutun. Dilerim çimlenir.

almira 22-03-2010 10:39

Sevgili Agozce'nin gönderdiği beş tohumun beşi de çimlendi. :DTeşekürler sevgili agozce.

limon 22-03-2010 13:24

Ne zaman ekmiştiniz almira?

almira 22-03-2010 13:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi limon (Mesaj 601734)
Ne zaman ekmiştiniz almira?

Doğrusunu söylemek gerekirse ektiğim tarihi pek hatırlamıyorum. Sanırım martın ilk haftasıydı. Ekmeden önce nemli kağıt havlu içinde tuttum. Kağıt havluda çimlenmeye başlayınca toprağa aldım. Çok kısa bir sürede toprak yüzeyinie çıktılar .Şu an ikinci gerçek yapraklarını çıkarmak üzereler.

Güngör Salman 22-03-2010 14:04

Benimkilerden ses seda yok.

Dreamer 28-03-2010 21:44

Ben beklemedeyim hala...

En azından hareketlenme oldu sevindim belirsizlik hoşuma gitmedi çünkü çimlenmenin zorluğu hakkında yazılanlardan sonra bir denemeden bahsedildi ama onunda sonucu yazılmadı iyice merak ettim...Bu ağaca aşık oldum resmen resimleri bana afrikadaki ağaçları hatırlattı ve oradaymışım hissi verdi bu fotoğraftan böyleyse benim olduğunda nasıl olur bilmiyorum aslında bodruma dikmeyi düşünüyordum ama eğer 1-2 tane olursa kıyamam bodruma dikmeye hep gözümün önünde olsunlar isterim:)

limon 13-04-2010 21:31

3 tohum ekmiştim. İkisini kaloriferin üzerinde kapaklı bir kapta bekletiyordum, birisi dışarıda bir saksıda. Ev içindekilere bir hafta sonra baktığımda tohumların ikisinde de hiç bir değişklik olmadığını gördüm, şişmemişlerdi bile. Sonra tohumun sert kabuğunu zedelemeye karar verdim. Ertesi gün baktım ki tohumlar 4 katı büyüklüğüne ulaşıp şişmişler, ikisi de çimlenme aşamasına gelmişlerdi ki bu sabah baktım tohumlardan birisi çürümüş ancak diğeri yeşil filiz çıkarmaya başlamış. Bundan sonra hiç merak edip kurcalamam artık. Sanırım biri kurtaracak kendini. Bahçedeki saksıya ektiğim tohumu hiç zedelememiştim, bu şekilde çimlenmesinin mümkün olmayacağını sanıyorum.

Sebahattin Sargın 13-04-2010 21:48

Sanırım Ali Hoca yazmıştı eğer tohum ön çimlenme aşamalarından geçmezse aylar sonra çimlenirmiş ancak. Ekmeden önce kabuğunu biraz inceltmek gerekiyor :)

Güngör Salman 13-04-2010 22:18

Benim ektiğim 3 tohumdan ses yok.

almira 19-04-2010 13:19

3 Eklenti(ler)
Çimlenen Ateş ağaçlarımı küçük fide torbalarına şaşırttım. Sevgili agozce'nini gönderdiği beş tohumun beşi de çimlenmişti. Tekrar teşekkürler sevgili Agozce.:D
Fidelerimin bu günkü durumları.

agozce 21-04-2010 00:51

sevgili almira ne güzel olmuşlar, harika. Yapraklar biraz sararmış gibi. Suyu çok seviyor. Biraz fazla sula , bakalım sararmalar geçecek mi? Diğerleri ne durum da?

agozce 21-04-2010 00:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi limon (Mesaj 616873)
3 tohum ekmiştim. İkisini kaloriferin üzerinde kapaklı bir kapta bekletiyordum, birisi dışarıda bir saksıda. Ev içindekilere bir hafta sonra baktığımda tohumların ikisinde de hiç bir değişklik olmadığını gördüm, şişmemişlerdi bile. Sonra tohumun sert kabuğunu zedelemeye karar verdim. Ertesi gün baktım ki tohumlar 4 katı büyüklüğüne ulaşıp şişmişler, ikisi de çimlenme aşamasına gelmişlerdi ki bu sabah baktım tohumlardan birisi çürümüş ancak diğeri yeşil filiz çıkarmaya başlamış. Bundan sonra hiç merak edip kurcalamam artık. Sanırım biri kurtaracak kendini. Bahçedeki saksıya ektiğim tohumu hiç zedelememiştim, bu şekilde çimlenmesinin mümkün olmayacağını sanıyorum.

Havalar ısnınca çimlenir, merak etmeyin ( sıcak ve nem istiyor). Saksının üzerini naylonla kapatın, daha kolay çimlenir.

agozce 21-04-2010 00:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Güngör Salman (Mesaj 616917)
Benim ektiğim 3 tohumdan ses yok.

Güngör hanım, sıcak ve nemli tutun, çimlenir.

Güngör Salman 22-04-2010 22:58

Dediğinizi uyguluyorum, umarım çimlenir teşekkür ederim.

almira 22-04-2010 23:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi agozce (Mesaj 621296)
sevgili almira ne güzel olmuşlar, harika. Yapraklar biraz sararmış gibi. Suyu çok seviyor. Biraz fazla sula , bakalım sararmalar geçecek mi? Diğerleri ne durum da?

Sevgili agozce; teşekkürler. İnanaın yeni bir bitki hayata merhaba dediğinde yaşadığım mutluluğu tarif edemem. Hele bu bitki bir dosttan gelmişse ayrı bir heyecan yaşıyorum. Gönderdiğiniz tohumlardan bir de mavi çiçekli sarmaşığım çimlendi. Diğerlerinde malesef aynı başarıyı yakalayamadım. :(

tamaşa 24-04-2010 17:17

Bu güzel ağacın tohumundan elinde olupta benimle paylaşmak isteyen var mı acaba:D:D

limon 24-04-2010 19:25

Benim tohum toprağa doğru kök salmış ama neredeyse 10 gündür halen toprak yüzeyine fide çıkamadı. Sabırla beklemeye devam. :)

limon 28-04-2010 13:46

İkinci tohum da çürümüş. Dışarıda saksıya doğrudan ektiğim tohum kaldı bir tek. Sanırım yaz boyunca çimlenecektir. Çürüyen ikisini çimlenip çimlenmediğini anlamak için çok kurcaladığım için bozuldular. Bahçedeki saksıdakine hiç bakmayacağım.

botanica 02-10-2010 09:41

Arkadaslar forumu okudum... ve kıbrıs'ta, özellikle girne bölegesinde oldukça sık rastlayabileceğiniz bir ağaç bu... pek yakında ben de edinmek istiyorum... :D

limon 02-10-2010 13:32

Peki Kıbrıs'ta fidesini satan yer yok mudur?

limon 06-10-2010 12:59

Sevgili Agözce'nin gönderdiği tohumları ekmiş ancak hiçbirini çimlendirememiştim. Dün Selluka tohumlarını ekmek için tohum kutusunu açtığımda büyük sürprizle karşılaştım. Kutunun bir köşesinde kağıtların altında kalmış 1 adet Ateş Ağacı tohumu.(düşmüş demek ki) Hemen ektim, saksısını Sellukaların yanına yerleştirdim. Bakalım ne olacak?

Güngör Salman 06-10-2010 13:06

Benim ektiğim tohumlardan çimlenen olmadı.

athena -asena 06-10-2010 19:12

acaba bize de tohum verecek arkadaş varmı teşekkürler.

botanica 07-10-2010 09:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi limon (Mesaj 700993)
Peki Kıbrıs'ta fidesini satan yer yok mudur?

'
sevgili limon Kıbrıs'ta Alev ağacı satan bir yer var...
dilersen sana bu seranın telefon numarasını verebilirim... belki kıbrıs'tan edinme qibi bir durumun olabilir... Görüşmek üzere... :)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024