agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni30Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-06-2017, 23:34   #31
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2013
kayın a göre soğuğa daha dayanıklı
Name:  IMG-20170629-WA0018.jpg
Views: 591
Size:  72.1 KB

Sagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2017, 17:55   #32
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

gürgen fidan dikim deneme 04/09/2017

fidan olarak otlayan hayvanlardan dolayı ormanda büyüme şansı çok az olan fidecikler seçilmiştir. hem fidanları kurtarmış oluyoruz hem de gövde sürekli budandığı için tutma olasılıklarının yüksek olacağını umuyorum
Name:  20171001_082042.jpg
Views: 457
Size:  64.1 KB

Name:  20171001_082254.jpg
Views: 440
Size:  55.9 KB

Name:  20171001_082453.jpg
Views: 489
Size:  66.7 KB

Eski 18-10-2017, 20:49   #33
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2016
Galeri: 5
Dere içerisindeki Carpinus betulus (Adi gürgen) ağaçlarından topladığım tohumları aynı gün 17x30'luk on adet fidan poşeti içerisine ektim. Şimdi gündüzleri az güneş alan bir yerde çimlenmeyi bekliyorlar. Gürgen tohumlarında herhangi bir çimlenme engeli var mı? Ekmeden önce bir işlem uygulamalı mıydım?

Tohum topladığım ağaçların altında çok miktarda küçük gürgen fidanları vardı. Sanırım çimlenme konusunda çok sorunu yok. Bilgisi olan paylaşabilirse memnun olurum.

Ayrıca tohumları topladığım bölgede çok miktarda Doğu gürgeni (Carpinus orientalis) olmasına rağmen az sayıda Adi gürgen (Carpinus betulus) var. Bu iki türün sıcaklık / yağış istekleri birbirinden farklı mı? Orman işletmelerinin "Bal Ormanı" olarak belirleyip korumaya aldığı bu bölgede her iki tür iç içe yaşıyor ama yayılma konusunda Doğu gürgeni açık ara önde.

CornusMas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2017, 22:27   #34
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi CornusMas Mesajı Göster
Dere içerisindeki Carpinus betulus (Adi gürgen) ağaçlarından topladığım tohumları aynı gün 17x30'luk on adet fidan poşeti içerisine ektim. Şimdi gündüzleri az güneş alan bir yerde çimlenmeyi bekliyorlar. Gürgen tohumlarında herhangi bir çimlenme engeli var mı? Ekmeden önce bir işlem uygulamalı mıydım?

Tohum topladığım ağaçların altında çok miktarda küçük gürgen fidanları vardı. Sanırım çimlenme konusunda çok sorunu yok. Bilgisi olan paylaşabilirse memnun olurum.

Ayrıca tohumları topladığım bölgede çok miktarda Doğu gürgeni (Carpinus orientalis) olmasına rağmen az sayıda Adi gürgen (Carpinus betulus) var. Bu iki türün sıcaklık / yağış istekleri birbirinden farklı mı? Orman işletmelerinin "Bal Ormanı" olarak belirleyip korumaya aldığı bu bölgede her iki tür iç içe yaşıyor ama yayılma konusunda Doğu gürgeni açık ara önde.
C. betulus'un rutubet isteği c. orientalis'e nazaran çok daha fazla.

Tohumlarını düşer düşmez ekerseniz herhangi bir işleme gerek yok ancak daha geç vakitte toplarsanız kabuğu kalınlaşmış olduğundan çimlenme engeli oluşur. Doğada kışı soğukta geçirdiğinde bu engel kalkar, sizin de bu süreci taklit etmek için soğuk katlama yapmanız gerekir.

Sagun ve CornusMas beğendi.
Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2017, 07:09   #35
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2016
Galeri: 5
Bilgilendirme için çok teşekkür ederim sayın @Taşlıbahçe

Forumda, isim bölümünde bulunduğunuz şehri Çanakkale olarak görünce başka sorular geldi aklıma hemen. Tohumları Biga'da topladım. Amacım bölgede doğal olarak yetişen türlerden aldığım tohumlardan her yıl yenilerini ekerek fidan yetiştirmek. Böylece dağlarda bulduğum açık alanlara istediğim kadar ekim yapabileceğim.

Verdiğiniz bilgiyi doğa teyit ediyor hemen. Biga çevresinde C.orientalis neredeyse her yere yayılmışken C.betulus dere yataklarına, kuzey yamaçlara, geniş yapraklı orman alanlarının içlerine çekilmiş durumda.

Bitkilerin nem, sıcaklık, güneşlenme vb. gibi iklimsel ihtiyaçlarını nicel/kantitatif olarak, belki de türleri birbirleriyle karşılaştırarak inceleyen bir kaynak var mıdır, biliyor musunuz? Örneğin mesajınızda sadece "C.betulus'un rutubet isteği fazla" demiş olsaydınız bana "C. betulus'un rutubet isteği c. orientalis'e nazaran çok daha fazla" cümlesinden daha az şey ifade edecekti (bir kez daha teşekkür ederim). Fakat şimdi de cümlenin "çok daha fazla" kısmıyla uğraşıyorum. Aklıma "ne kadar fazla?" sorusu takılıyor. İşte bu zamanlarda sayısal bilgiler sunan bir kaynak çok işe yarardı.

Elbette bölgede doğal yayılış gösteren türleri gözlemleyip onların davranışlarına uygun şekilde ekim yapmak en doğrusu olacaktır. Ancak bitip tükenmeyen bir farklı tür yetiştirme arzusu var bilirsiniz. Özellikle geniş yapraklı nemli orman ağaçlarını seviyorum. Mesela At kestanesi (A.hippocastanum, A.carnea) yetiştirmek de istiyorum. İşte o zaman sorunlar başlıyor. Dağlarda dolaşırken tek bir at kestanesi görebilmiş değilim. Doğa bu konuda ip ucu vermiyor. Araştırma yaparken onun Avrupanın içlerinde ormanlar oluşturduğunu okuyorum ama anavatanı Yunanistan. Türkiyede belediyelerin ektikleri gayet güzel büyüyor ama orman alanlarında rastlamıyorum ona. Böyle durumlarda iklimsel istekler yönünden nicel bilgiler veren bir kaynak çok yararlı olurdu. Hele de türler birbiriyle karşılaştırılsa. C.betulus ile A.hippocastanum'un iklim isteklerinin benzer olduğunu bilsem gürgenleri takip edip at kestanelerini nereye ekeceğime kolayca karar verebileceğim mesela.

Aslında Çanakkale iklimsel açıdan oldukça şanslı bir yer. Güneş de var nem de. Şu ana kadar hangi fidanı ektiysem yetiştirebildim (Turunçgiller hariç Yine de türler için en uygun ortamı bulmak hem eğlenceli bir süreç hem de bitkiye işkence etmemek güzel bir şey. Mesajınıza ve gözlemlerime istinaden, eğer C.betulus tohumlarından fidan elde edebilirsem bunları Ihlamur ve Kızılcık ağaçlarının yetiştiği kesimlere ekeceğim.

CornusMas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2017, 18:38   #36
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi CornusMas Mesajı Göster
Bilgilendirme için çok teşekkür ederim sayın @Taşlıbahçe

Forumda, isim bölümünde bulunduğunuz şehri Çanakkale olarak görünce başka sorular geldi aklıma hemen. Tohumları Biga'da topladım. Amacım bölgede doğal olarak yetişen türlerden aldığım tohumlardan her yıl yenilerini ekerek fidan yetiştirmek. Böylece dağlarda bulduğum açık alanlara istediğim kadar ekim yapabileceğim.

Verdiğiniz bilgiyi doğa teyit ediyor hemen. Biga çevresinde C.orientalis neredeyse her yere yayılmışken C.betulus dere yataklarına, kuzey yamaçlara, geniş yapraklı orman alanlarının içlerine çekilmiş durumda.

Bitkilerin nem, sıcaklık, güneşlenme vb. gibi iklimsel ihtiyaçlarını nicel/kantitatif olarak, belki de türleri birbirleriyle karşılaştırarak inceleyen bir kaynak var mıdır, biliyor musunuz? Örneğin mesajınızda sadece "C.betulus'un rutubet isteği fazla" demiş olsaydınız bana "C. betulus'un rutubet isteği c. orientalis'e nazaran çok daha fazla" cümlesinden daha az şey ifade edecekti (bir kez daha teşekkür ederim). Fakat şimdi de cümlenin "çok daha fazla" kısmıyla uğraşıyorum. Aklıma "ne kadar fazla?" sorusu takılıyor. İşte bu zamanlarda sayısal bilgiler sunan bir kaynak çok işe yarardı.

Elbette bölgede doğal yayılış gösteren türleri gözlemleyip onların davranışlarına uygun şekilde ekim yapmak en doğrusu olacaktır. Ancak bitip tükenmeyen bir farklı tür yetiştirme arzusu var bilirsiniz. Özellikle geniş yapraklı nemli orman ağaçlarını seviyorum. Mesela At kestanesi (A.hippocastanum, A.carnea) yetiştirmek de istiyorum. İşte o zaman sorunlar başlıyor. Dağlarda dolaşırken tek bir at kestanesi görebilmiş değilim. Doğa bu konuda ip ucu vermiyor. Araştırma yaparken onun Avrupanın içlerinde ormanlar oluşturduğunu okuyorum ama anavatanı Yunanistan. Türkiyede belediyelerin ektikleri gayet güzel büyüyor ama orman alanlarında rastlamıyorum ona. Böyle durumlarda iklimsel istekler yönünden nicel bilgiler veren bir kaynak çok yararlı olurdu. Hele de türler birbiriyle karşılaştırılsa. C.betulus ile A.hippocastanum'un iklim isteklerinin benzer olduğunu bilsem gürgenleri takip edip at kestanelerini nereye ekeceğime kolayca karar verebileceğim mesela.

Aslında Çanakkale iklimsel açıdan oldukça şanslı bir yer. Güneş de var nem de. Şu ana kadar hangi fidanı ektiysem yetiştirebildim (Turunçgiller hariç Yine de türler için en uygun ortamı bulmak hem eğlenceli bir süreç hem de bitkiye işkence etmemek güzel bir şey. Mesajınıza ve gözlemlerime istinaden, eğer C.betulus tohumlarından fidan elde edebilirsem bunları Ihlamur ve Kızılcık ağaçlarının yetiştiği kesimlere ekeceğim.
Rica ederim

Sayısal değerler veren bir kaynak bilmiyorum, ki bu yönde bilgi veren kaynaklar da genellikle yıllık yağış miktarını baş tacı ediyor ama mesele yalnızca yıllık yağışta değil. Çok fazla etken var, diyelim yıllık yağışın 800 mm olduğu A bölgesinden 500 mm olan B bölgesine kuş uçuşu 40 km var ancak A bölgesinden gelen ve suyu kesilmeyen bir vadi boyunca A bölgesinin türlerini B bölgesinde lokal olarak görebiliyoruz ve bunun gibi daha pek çok farklı etken, örnek olabilir. Toprağın, kaya yapısının özellikleri, bakı, eğim gibi gibi... Bu durumda da gözlemler dediğiniz gibi en azından benim için daha değerli.

At kestanesine ormanlarda rastlamamanız çok doğal, doğal ormanları yok Anadolu'da. Ana vatanı için Yunanistan demişsiniz, aslında Arnavutluk ama bu doğal rezervin bir kısmından da Yunanistan nasiplenmiş.

Rutubetli yerleri sever, gölgeye de dayanır, ki yoğun gölge yerlerde dahi meyve üretebilir. Meyvesi sıcak ve güneşte hızla kuruduğunda çimlenme özelliğini yitirdiğinden böyle sulak ve yarı gölge yerlerde kendini devam ettirebilir ancak ben, şahsen, sağlıklı ve doğal ekosistemler içerisine yabancı türleri sokma taraftarı değilim.

C. betulus için bence de ıhlamur ve kızılcıkların yetiştiği yerler uygun ama böyle yerlerin bilhassa kuzey bakılı olanlarını veya kuytu vadi içlerini seçerseniz daha uygun olur.

Bu taraflara (Güneybatı Çanakkale )yolunuz düşerse görüşmek dileğiyle...

Sagun ve CornusMas beğendi.
Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2018, 20:04   #37
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

Name:  IMG_20181003_163426-600x1067.jpg
Views: 318
Size:  69.5 KB

Name:  IMG_20181003_163247-600x1067.jpg
Views: 350
Size:  73.0 KB

32. Mesajda resmini gönderdiğim gürgen giderlerinden ikisi tuttu, yeşerdi. 1 hafta önce çektiğim fotoğrafları,

CornusMas beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:12.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024