agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni16Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-06-2017, 23:34   #31
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2013
kayın a göre soğuğa daha dayanıklı
Name:  IMG-20170629-WA0018.jpg
Views: 35
Size:  72.1 KB

Sagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2017, 17:55   #32
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2013
gürgen fidan dikim deneme 04/09/2017

fidan olarak otlayan hayvanlardan dolayı ormanda büyüme şansı çok az olan fidecikler seçilmiştir. hem fidanları kurtarmış oluyoruz hem de gövde sürekli budandığı için tutma olasılıklarının yüksek olacağını umuyorum
Name:  20171001_082042.jpg
Views: 14
Size:  64.1 KB

Name:  20171001_082254.jpg
Size:  55.9 KB

Name:  20171001_082453.jpg
Size:  66.7 KB

Sagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski Dün, 20:49   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-08-2016
Galeri: 1
Dere içerisindeki Carpinus betulus (Adi gürgen) ağaçlarından topladığım tohumları aynı gün 17x30'luk on adet fidan poşeti içerisine ektim. Şimdi gündüzleri az güneş alan bir yerde çimlenmeyi bekliyorlar. Gürgen tohumlarında herhangi bir çimlenme engeli var mı? Ekmeden önce bir işlem uygulamalı mıydım?

Tohum topladığım ağaçların altında çok miktarda küçük gürgen fidanları vardı. Sanırım çimlenme konusunda çok sorunu yok. Bilgisi olan paylaşabilirse memnun olurum.

Ayrıca tohumları topladığım bölgede çok miktarda Doğu gürgeni (Carpinus orientalis) olmasına rağmen az sayıda Adi gürgen (Carpinus betulus) var. Bu iki türün sıcaklık / yağış istekleri birbirinden farklı mı? Orman işletmelerinin "Bal Ormanı" olarak belirleyip korumaya aldığı bu bölgede her iki tür iç içe yaşıyor ama yayılma konusunda Doğu gürgeni açık ara önde.

Taşlıbahçe beğendi.
CornusMas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski Dün, 22:27   #34
Ağaç Dostu

Taşlıbahçe's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi CornusMas Mesajı Göster
Dere içerisindeki Carpinus betulus (Adi gürgen) ağaçlarından topladığım tohumları aynı gün 17x30'luk on adet fidan poşeti içerisine ektim. Şimdi gündüzleri az güneş alan bir yerde çimlenmeyi bekliyorlar. Gürgen tohumlarında herhangi bir çimlenme engeli var mı? Ekmeden önce bir işlem uygulamalı mıydım?

Tohum topladığım ağaçların altında çok miktarda küçük gürgen fidanları vardı. Sanırım çimlenme konusunda çok sorunu yok. Bilgisi olan paylaşabilirse memnun olurum.

Ayrıca tohumları topladığım bölgede çok miktarda Doğu gürgeni (Carpinus orientalis) olmasına rağmen az sayıda Adi gürgen (Carpinus betulus) var. Bu iki türün sıcaklık / yağış istekleri birbirinden farklı mı? Orman işletmelerinin "Bal Ormanı" olarak belirleyip korumaya aldığı bu bölgede her iki tür iç içe yaşıyor ama yayılma konusunda Doğu gürgeni açık ara önde.
C. betulus'un rutubet isteği c. orientalis'e nazaran çok daha fazla.

Tohumlarını düşer düşmez ekerseniz herhangi bir işleme gerek yok ancak daha geç vakitte toplarsanız kabuğu kalınlaşmış olduğundan çimlenme engeli oluşur. Doğada kışı soğukta geçirdiğinde bu engel kalkar, sizin de bu süreci taklit etmek için soğuk katlama yapmanız gerekir.

Taşlıbahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2017