agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni20Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-10-2006, 21:54   #1
Ağaç Dostu

Plumbago's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2005
Galeri: 17
Aesculus hippocastanum (Beyaz Çiçekli At Kestanesi)

25 m.'ye kadar boylanabilen, 15 m.'ye kadar taç çapı yapabilen, yuvarlak tepeli sık dokulu ağaçlardır.

Gövdesi gençken düzgün, sonraları çatlayan, çok ince düzensiz levhalar halinde soyulan, gri-esmer kabukludur.

Yapraklar ışınsal tüylü, 5-7 yaprakçıktan meydana gelir. Kenarları çift dişlidir. Üst yüzü parlak alt yüzü açık yeşil renktedir. Önceleri kahverengi-kırmızı tüylüdür.

Çiçekler, dikine kurullar halindedir. Üst kısmı beyaz aşağıya doğru inildikçe sarı ve kırmızı lekeler vardır.

Meyveler gerçek kestaneye benzer, kahverengi ve 1-2 cm. çapındadır. Besin maddesi acisindan zengin olması nedeniyle hayvancılıkta da kullanılır.

Tohumla üretilir. Dökülen meyveleri nedeniyle kentiçi parklarda kullanımına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Park ve bahçe düzenlemelerinde çiçekleri nedeniyle tercih edilir. Ayrıca çok iyi bir yol ağacıdır. Soliter, sınırlandırma veya gruplar halinde kullanıma uygundur.

Ayrıca : Aesculus carnea (Kırmızı Çiçekli Atkestanesi)

Plumbago Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2006, 13:30   #2
Ağaç Dostu

cello's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2006
Galeri: 1
Yerimi bilemiyorum ama şu anda palamut ağaçlarıda tohumlarını döküyor. İlgilenenlere duyurulur.

cello Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2006, 10:49   #3
Beklemede..

wonderlands's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2006
bizde okul bahçesinde belli bir arazide at kestaneleri çoğaltıyoruz. yaprak gözlerinden kopartıp uygun yer hazırlayarak diktik yaklaşık 50 tane kadar. her hafta etraflarındaki yabancı otları temizliyor ve suluyoruz.baya gelişme gösterdiler aslında ama fidan olmasını ben göremem sanırım mezun olurum okuldan.

wonderlands Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2007, 17:14   #4
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2005
Galeri: 130
Bu peyzajist gerçekten mevcut bir kelime midir.

Halit Togay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2007, 16:37   #5
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Fransızca paysagiste kelimesinden bize uyarlanmış, ancak kullanımı hemen hiç yok.
Peyzaj kelimesi de "paysage" dan geliyor.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2007, 14:44   #6
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 24-01-2007
at kestanesi

Atkestaneleri en sevdigim agaclardan. 2 tane aldim ancak kırmızı ciceklimi beyaz ciceklimi bilemediler. Nasıl ayrılabilir varmıdır bir kolayı?

Gokhan

buster Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2007, 21:43   #7
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-10-2006
Geçen eylül- ekim aylarında yol kenarındaki at kestanesi ağaçlarından düşen kestaneleri toplayıp 40 tanesini çapı 35-40cm, derinliği 40cm ebatlarında üretim saksısına dikmiştim.Kışı kar altında dışarıda geçiren tohumlar( don atmasından korumak için saksının üstünü kurumuş ağaç yaprakları ile doldurmuştum) mart'ın sonundan itibaren çıkmaya başladılar. Şu an saksıda 23 adet fidanım var. Ama sanırım saksı için biraz fazla tohum dikmişim.Hepsi çıkarsa çok sıkışık olacaklar ama şu aşamada yapabileceğim birşey yok herhalde. Eylül- Ekim gibi torbalara şaşırtacağım ve bu zamana kadar beklemek zorundayım.Tek korkum formlarının bozuk olması.

uyartem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2007, 23:39   #8
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uyartem Mesajı Göster
Geçen eylül- ekim aylarında yol kenarındaki at kestanesi ağaçlarından düşen kestaneleri toplayıp 40 tanesini çapı 35-40cm, derinliği 40cm ebatlarında üretim saksısına dikmiştim.Kışı kar altında dışarıda geçiren tohumlar( don atmasından korumak için saksının üstünü kurumuş ağaç yaprakları ile doldurmuştum) mart'ın sonundan itibaren çıkmaya başladılar. Şu an saksıda 23 adet fidanım var. Ama sanırım saksı için biraz fazla tohum dikmişim.Hepsi çıkarsa çok sıkışık olacaklar ama şu aşamada yapabileceğim birşey yok herhalde. Eylül- Ekim gibi torbalara şaşırtacağım ve bu zamana kadar beklemek zorundayım.Tek korkum formlarının bozuk olması.
Selamlar bence beklemene gerek yok tohumlar kazık kök çıkarıp toprağa dalmış olmalı. Saçak kökler henüz oluşmamışdır filizlerin köklerinde meyvesi halaa yapışıkdır. Meyvelere zarar vermeden meyvesi ile birlikde en azında bir kaçtane şaşırtma yapmalısın en azından denemiş olursun.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2007, 19:20   #9
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-10-2006
Tavsiyeniz için teşekkür ederim Parlak.
Aslında sizin önerinizi bende düşünmüştüm ama bilgi ve deneyimim olmadığı için cesaret edemedim.
Geçen eylül-ekim ayları gibi Amerikan sarmaşığı ve Kızılcık çelikleri yapmış ve bunları kumda katlamayı planlamıştım.Planımı uygulamakla birlikte elime daha sonra geçen 10 adet at kestanesi tohumunuda çeliklerle birlikte kumda katladım.Baharda çelikleri çıkardığım zaman tohumlarıda çıkarıp poşetlere dikmeyi düşünmüştüm.Bahar geldiğinde imkanım olmadığı için çelikleri çıkaramadım.Tohumları unutmuştum ama onlar çimlenerek kendilerini bana hatırlattılar. Kumda oldukları için (dere kumu değil bildiğimiz inşaat kumu) gelişimleri zayıftı, yinede kıyamadım sulamaya ve bakmaya devam etmiştim. Şimdi sizin önerinizi bu saksıdaki fidanları şaşırtarak uygulayacağım.Umarım fidanlar için iyi bir yol olur.
Yetiştirmekte olduğum at kestanesi fidelerinin ağaç olana değin yapılması gereken (budama, ilaçlama, gübreleme, sulama vb.) kültür işlemleri hakkında yardım talep etmek istiyorum.Bilgisi olanlar paylaşırlarsa çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

uyartem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2007, 14:13   #10
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Kestaneler ...

Eklenen Resimler

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2007, 10:08   #11
Yeni Üye

fiyona's Avatar

Giriş Tarihi: 14-11-2006
harika...

fiyona Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2007, 13:12   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-10-2007
At kestanelerinin ekimi ile ilgili sorum var. İri ve parlak olanların ekilebileceğini burada okudum. Ancak ne kadar yere kaç adet ve nasıl dikileceğini merak ediyorum. Kestanenin açık renk olan kısmı yüzeye bakan yere mi yoksa yere bakacak şekilde mi ekilecek? Sulanacak mı ne kadar sıklıkla?

nilo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2007, 23:17   #13
Ağaç Dostu

quercuslover's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2007
Herkeze merhaba uzun süredir takipetmeme rağmen siteye yeni üye oldum konyadan katılıyorum.Siteden daha fazla faydalanmayı dilerim.Benim asıl merak ettiğim konu at kestanesi gibi sert tohumlu ağaçların tohumlarının çimlenme süreçleri ile ilgili. At kestanesi tohumlarını ev ortamında çimlendirmek istesem ne sürede filiz vermeye başlar( 1 ay, 2 ay...).Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

quercuslover Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2007, 00:17   #14
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Sevgili quercuslover, at kestanesi ev şartlarında 1 aydan daha kısa bir sürede çimlenecektir. Hemen ekerseniz sıcakta çabucak fidan elde edersiniz ve kış ayları boyunca sıcak ve ışık alan bir yerde muhafaza ediniz.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2007, 11:26   #15
Ağaç Dostu

Balıkcı's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Peki! atkestanesinin istekleri neler?

Ben iki tane kestaneyi çimlendirip diktim, yıllardır ne oluyor, ne ölüyorlar.
Bir yerde bir eksik veya yanlış var ama ne?

Balıkcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2007, 11:53   #16
Ağaç Dostu

Toprak şartlarını iyileştirmek gerekiyor ve mümkünse yaz aylarında üre ile gübrelemek gerekli. Toprağını fazla kabartmayın sadece sonbaharda kök ve gövde çevresini belleyin yeterli bunun dışında hayvan gübresi illa ki etkili olacaktır.

Eski 07-11-2007, 22:28   #17
Ağaç Dostu

quercuslover's Avatar

Herkeza merhaba At Kestanesi tohumlarının toprağa ne şekilde yerleştirileceği önemlimidir? ( Hani meşe palamutlarının yatay yerleştirilmesi gerektiği gibi)Eğer çimlenme açısından önemliyse konu hakkında bilgi verebilecek olan varmı?

Eski 07-11-2007, 23:21   #18
Ağaç Dostu

Bir adet at kestanesini enine kestiğinizde göreceksiniz ki embriyo gayet belirgin bir biçimde baş kısmındaki alaca kısımda kabuğun hemen içinde cücük halde duruyor yani sürmeye oradan başlayacak bu da şu anlama geliyor dikimde beyaz kısım yani cücüğün olduğu kısım yere paralel olacak. Direkt toprağa diktiğinizde devamlı toprağı nemli kalsın nisan mayıs aylarında sürgünlerin toprak üstüne çıktığını göreceksiniz. İlk yıl fidana mutlaka gölgeleme yapmalısınız aksi taktirde yaprakları sıcak ve aşırı ışıktan olumsuz etkileniyor. Bu arada basit bir bilgi gözlemlerimle sabit pembe çiçekli at kesatnesinde çiçeklenme oranı çok yüksek olmasnına rağmen meyve verme oranı çok düşük...

CornusMas beğendi.
Eski 11-11-2007, 16:30   #19
Ağaç Dostu

quercuslover's Avatar

selamlar ben at kestanesini ektim 1 hafta **** 10 gün sonra meraktan toprağını açıp bakmak istedim ama tohumun etrafında ve toprağın iç kısımlarında beyaz gibi çok küçük organizmalar kıvranıyordu bunlar nedir(böcek **** kurtcuk dibi ama çok çok küçük şeyler) hiç bilmiyorum tohuma zarar verirmi **** çıkmasını engellermi??bilgisi olanlara şimdiden teşekkürler.

Eski 12-11-2007, 23:00   #20
Ağaç Dostu

quercuslover's Avatar

At Kestaneleri

Bazı At Kestanesi resimleri:

Tohumlar

Name:  Tohum 1.jpg
Views: 14538
Size:  38.4 KB Name:  Tohum 2.jpg
Views: 14374
Size:  20.1 KB

Name:  Tohum 3.jpg
Views: 14240
Size:  3.5 KB Name:  Tohum 4.jpg
Views: 15648
Size:  14.1 KB

Yaprak

Name:  Yaprak.jpg
Views: 14971
Size:  31.3 KB

YeniBON ve Bilge Kerem beğendi.
Eski 12-11-2007, 23:02   #21
Ağaç Dostu

quercuslover's Avatar

At Kestanesi Ağacı

Kırmızı ve beyaz at kestanesi ağaçları:

Name:  Kırmızı At Kestanesi.jpg
Views: 21914
Size:  69.0 KB

Name:  Beyaz At Kestanesi.gif
Views: 27889
Size:  56.7 KB

Eski 14-11-2007, 13:01   #22
Ağaç Dostu

quercuslover's Avatar

Tekrardan herhangi bir ön işleme tabi tutmadan bir at kestanesi daha ektim (beyaz)bakalım bu 1 aydan daha kısa sürede çıkacakmı!

Eski 08-12-2007, 18:02   #23
Yeni Üye

Kara Kartal's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2006
Ekim sonu Kasım başı gibi yol kenarında kaldırımda bulduğum ve saksıya gömdüğüm kestanelerden biri büyümeye başladı Oldukça da hızlı büyüyor şimdiden boyu 20 cm yi geçti ve hergün büyüdünü çok rahat gözlemliyorum. Sorum şu olacak. Bu saksıda daha ne kadar süre durabilir? Saksının derinliği yaklaşık olarak 40 cm.

Kara Kartal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2007, 15:07   #24
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Sn Kara Kartal , Şubat ayına kadar bekleyin.
Şubat ayının ortalarında daha büyük bir saksıya dikin. Toprak harcına da bir avuç gübre, bir avuç da dere kumu ekleyin. İlk sulamayı 1 lt. suya eklenmiş 1 tatlı kaşığı oksijenli su ile yapın.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2007, 19:08   #25
Yeni Üye

Kara Kartal's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2006
Yardımınız için teşekkürler. Şimdiden Şubatı sabırsızlıkla bekliyorum.

Kara Kartal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2009, 19:25   #26
Ağaç Dostu

Mehmet Çetin's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2009
merhabalar. atkestanesi fidelerime kırmızı çiçekli at kestanesi aşılatacağım. bu konuda bilgisi olan arkadaşlar veya deneyenler varsa bilgi verebilirmi. kırmızı çiçekliler tohum vermiyor. peyzajda da görünüm ve etrafı kirletmemesinden dolayı çok tercih ediliyor.

Mehmet Çetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2009, 16:02   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2007
At Kestanesi ağacim kestane vermiyor ne yapabilirim?

Sevgili dostlar,
5 yıl kadar önce bahçeme 2 adet beyaz çiçekli at kastanesi ağacı diktim, zannederim 4-5 yaşlarında olmalıydılar, yaklaşık 3-3.5 m boyunda idiler..
Aradan 5 sene geçti..Ağaçlar gayet sağlıklı yaprakları ve formları mükemmel, ancak malesef hiç at kestanesi vermediler..
İlk sene kökleri alışıyor dediler, ikinci sene başka birşey, üçüncü sene başka birşey..kimi soğuk vurdu dedi..kimi henüz yerine alışmadı dedi vs..
Sonunda bir komşum 'bu ağaçlar ithal, bunları meyva vermesin parkları filan kirletmesin diye böyle meyva vermeyecek şekilde yetiştiriyorlar!' dedi.
Bu mümkün müdür?
Ağaçları temin ettiğim firma bilgisi olmadığını söylüyor..
Bu seneki çiçeklere yakından baktığımda, şehirdeki ağaçlardan çok farklı olduklarını farkettim..
Çiçekler top top, ve dökülmeye başladılar bile..ama malesef hiç kestane oluşmadı en azından şimdilik görünürde yoklar..
Çocukluğumun hayali ile kendi bahçemde yetiştirmeyi arzu ettiğim at kestanelerine nasıl kavuşabilirim? Bu ağaçları meyve verecek hale getirebilir miyim?
Bilgisi ilgisi olan dostlardan yardım alabilirsem çok sevineceğim.
Herkese yeşillikleri içinde ağaçlarla bitkilerle haşır neşir olabileceği sağlıklı günler dilerim.
Yarın bir iki fotograf koymaya çalışacağım umarım becerebilirim. :-))

Levent Çetinor

Çetinor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2009, 20:07   #28
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

At kestanesi tohum verme yaşı 10-15 dir. Bu Tohumdan yetiştirilen ler için geçerli ******. Eğer yaşlı tohum veren ağaçlardan aşı kalemi alıp aşılarsanız aşıladıktan bir yıl sonra tohum alabilirsiniz.

Eski 13-05-2009, 22:16   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Pembe çiçekli at kestanelerini geçenlerde gördüğümde şaşırmıştım. Ben onları beyaz çiçekli bilirdim.

İki tip at kestanesinin tek farkı çiçeklerinin rengi mi?

kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2009, 22:28   #30
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Aesculus x carnea Kırmızı çiçekli At kestanesi. (A.pavia ve A. hippocastanum) hibritidir.

Etiketler
at kestanesi

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024