agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni21Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-11-2006, 17:25   #31
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-09-2006
Aşkolsun praecox! Elbette bakanlık ilacın etkililiğine karar veremez!Bunu kim iddia edebilir?Benim vurgulamak istediğim oldukça büyük ciro yapan gingko preparatlarındaki ödeme yükünden kurtulmak için bakanlığın, aleyhte çıkan araştırmaları gerekçe gösterdiği idi.Yoksa bakanlığı tıbbi otorite kabul etmek kimin haddine!Onun sorunu bir kalem ödemeden daha kurtulmak.Ben bakanlığın fırsatçılığına vurgu yaptım,lütfen dikkatli oku.

acer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2007, 17:47   #32
enerji uzmani

Giriş Tarihi: 24-03-2007
Bahsetiginiz yer nerede ve telefon numarasi varmi acaba. Ben yazligima bayagi buyuk 4 metre boyunda saksida bir ginko aldim ithalmis ektim 1 ay once. Disimi erkekmi bilmiyorum ama yanina esini dikmek isterim o yuzden bu fidanlgi bir ziyaret etmek isterdim. info@gunestanakdogan.com bilgi verirseniz sevinirim.

Gunes Tan Akdogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2007, 01:38   #33
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acer Mesajı Göster
Aşkolsun praecox! Elbette bakanlık ilacın etkililiğine karar veremez!Bunu kim iddia edebilir?Benim vurgulamak istediğim oldukça büyük ciro yapan gingko preparatlarındaki ödeme yükünden kurtulmak için bakanlığın, aleyhte çıkan araştırmaları gerekçe gösterdiği idi.Yoksa bakanlığı tıbbi otorite kabul etmek kimin haddine!Onun sorunu bir kalem ödemeden daha kurtulmak.Ben bakanlığın fırsatçılığına vurgu yaptım,lütfen dikkatli oku.
Sayın acer,

ben size bir şey demedim sadece yazdıklarınıza destek çıkmak için bildiklerimi kısaca derlemeyi denedim.
yanlış anlaşıldımsa özür dilerim.
burda asıl vurgulamak istediğim. bu gingkobalidlerin etkisini pozitif yönde görmüş kişilerin bu kısıtlamdan etkilenerek... kısa yoldan (düz mantık yürütüp) yapraklarını çay niyetine içmeye kalkışmasının çok doğru olmıyacağı konusuydu. bu yapraklaın kurutulmuş olarak satıldığına gerçi şahit olmadım (varsa da şaşmam) ancak annemin bu fikrinden zor vaz geçirdim de ondan ...

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2007, 20:47   #34
Yeni Üye

37yasin's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2007
Ginkgo biloba "Yaşayan fosil"

ginkgo
ginkgo

yaşayan fosildir. hem fosili hem yaşayan canlılar çok yakın genetik özelliklere sahiptir ve de yaşayabilen yakın bir akrabası yoktur.

bitkiler aleminde ginkgo bölümünde, ginkgo sınıfında, ginkgo takımında, ginkgo familyasında, ginkgo cins ve ginkgo türündedir. yabani soyu tehlike altındadır.

tapınak ağacı, mabet ağacı, yelpaze yapraklı ağaç, gümüş kayısı, fil kulağı olarak da adı geçer. çok uzun ömürlü olmasıyla bilinir 1500 yaşını geçmiş ginkgo ağaçları vardır. meyvelidir, açık tohumu vardır, meyvesi az miktarda yenebilir, çoğunun zehir etkisi yaratabilir. erkek ve dişi ağaçlar vardır, erkekler ağaçlar daha güzel kokulu meyveler verirken dişi ağaçların meyvelerinin kokusu güzel değildir ama daha lezizdir.

37yasin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2007, 07:02   #35
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2005
Galeri: 130
Teşekkürler Yasin Bey
Faydalı bilgiler vermişsiniz ancak Ginkgo biloba (Mabet ağacı) da bu konu hakkında zaten yazılıyor keşke oraya ekleseydiniz. Bir de sizi Yeni gelen arkadaşlar, kendinizi tanıtın... http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2595 başlığında tanımak isterdik.

Halit Togay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2007, 22:48   #36
Ağaç Dostu

DevrilgenKayik's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2006
Galeri: 4
Bunu geçen yıl Ekim'de çekmiş sarı yaprağına ve yaprak şekline vurulmuştum. Artık ne olduğunu biliyorum, ne güzel...

Eklenen Resimler

DevrilgenKayik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2007, 01:06   #37
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-03-2006
Merhaba!
İzmir'de Urla'da Polen Süs Bitkileri Ginkgo Biloba fidanı satıyor.Bitki fuarına gittiğimde görmüştüm ellerinde vardı.

İzmirli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2007, 16:43   #38
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-11-2006
Selam arkadaşlar elimde 10-20 cm boyunda poşette ginko globa ağacı fideleri var isteyen olursa gönderebilirim.
İletişim:Alaattin Duran / Yalova tel : 0505 6697345
(alaattinduran_77@hotmail.com)

_candostu_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2007, 20:04   #39
Ağaç Dostu

DevrilgenKayik's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2006
Galeri: 4
1 m boyunda cok saglikli gingko bilobayi gecen hafta, ist.daki orman bakanligi fidanligindan aldik. Fiyati cok uygun: 3 YTL

DevrilgenKayik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2007, 22:25   #40
Ağaç Dostu

Kudret's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 52
Evet gerçekten fiyatı çok uygunmuş.

Kudret Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2007, 22:19   #41
Ağaçsever

melnils's Avatar

Giriş Tarihi: 29-07-2007
Ben ginkonun yapraklarının toplanıp çay gibi kaynatılacağını sanıyodum. Teşekkürler Sn praecox bilginiz için. Ama nasıl yapraklarından faydalanabileceğimi anlamadım. Ekstresini biz hazırlayabilir miyiz? Yoksa kimyacımı olmak gerekir? Bir de haziran ayında bitkinin yapraklarının en güzel olduğu zaman insan kıyamazki o yaprakları koparmaya. Geçtiğimiz ocak ayında 40 cm lik bir fidan almıştım. Bu bahar ve yaz aylarında bayağı bir boy attı. Aldığımın 3 katı kadar oldu nerdeyse

melnils Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2007, 22:29   #42
Ağaçsever

melnils's Avatar

işte resimleri

Eklenen Resimler

Eski 29-08-2007, 22:38   #43
Ağaçsever

melnils's Avatar

Bu da endamı

Eklenen Resimler

Eski 29-08-2007, 22:40   #44
Ağaçsever

melnils's Avatar

Fotoğrafı boyuna kabul etmedi. Çok yer kaplıyomuş. Bende yatay yolladım.

Eski 29-08-2007, 23:28   #45
Ağaç Dostu

Kudret's Avatar

Aman nazar değmesin

Eski 31-08-2007, 16:29   #46
SZT
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-02-2005
Galeri: 3
***agacin yetistirilmesi icin Karadeniz bolgesi uygun mudur?***

Giresun Orman Bölge Müdürlüğü'nün bahçesinde 1 adet var.

SZT Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2007, 21:01   #47
Ağaç Dostu

Kudret's Avatar

Yetişme istekleri bakımından, soğuk iklim şartlarına dayanıklıdır. Toprak isteklerine kanaatkar olup, kumlu veya killi topraklarda gelişebilir.

Alıntı:B.VEDAT ULUĞ Ziraat Yük. Müh.
"Yer örtücü bitkiler" adlı kitabı

Eski 17-09-2007, 08:35   #48
enerji uzmani

Giriş Tarihi: 24-03-2007
Ginko Bilobanin poset cayi var yapraklarindan yapilmis. Eger yapraklari kullanilamiyor olsaydi bu olmazdi.

Gunes Tan Akdogan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2007, 18:39   #49
Yeni Üye

pelin egeli's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2007
Galeri: 1
Herkese merhaba, ginko biloba'yı merak eden İstanbullu arkadaşlar İstanbul Üniversitesi'nin Bahçeköydeki Orman Fakültesi bahçesinde bulabilirler.Dekanlık binasının tam karşı köşesinde çok güzel bir Ginko biloba (çin yelpaze çamı,mabet ağacı)var.Görmenizi tavsiye ederim.

pelin egeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2007, 18:47   #50
Yeni Üye

pelin egeli's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi melnils Mesajı Göster
Ben ginkonun yapraklarının toplanıp çay gibi kaynatılacağını sanıyodum. Teşekkürler Sn praecox bilginiz için. Ama nasıl yapraklarından faydalanabileceğimi anlamadım. Ekstresini biz hazırlayabilir miyiz? Yoksa kimyacımı olmak gerekir? Bir de haziran ayında bitkinin yapraklarının en güzel olduğu zaman insan kıyamazki o yaprakları koparmaya. Geçtiğimiz ocak ayında 40 cm lik bir fidan almıştım. Bu bahar ve yaz aylarında bayağı bir boy attı. Aldığımın 3 katı kadar oldu nerdeyse
Evet melnils doğru tahmin ediyormuşsun, Ginko bilobanın yaprakları toplanıp kurutuluyor ve kaynatılıp içiliyor.Zaten süpermarketlerde çay reyonlarında rastlamışsınızdır.Faydası ise şöyle;Ginko biloba zihinsel yorgunluğu dindirip,stresin azalmasına yardımcı oluyor.Ayrıca zihin açıcı özelliği olduğu için, üniversite sınavlarına hazırlanan öğrenciler tarafından tercih ediliyor.(Ben üniversite sınavlarına girerken annem bana içiriyordu)

pelin egeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2007, 19:55   #51
Ağaç Dostu

yakamozsimsek's Avatar

Giriş Tarihi: 02-09-2007
Ginkgo biloba

ilk çam agaci olmasindan dolayi korunmasi gereken bir agactir tamamen dekor amaci ile kullanilsa bile bonsai yapimindada kullanilabilir ozelligi vardir yapraklari dikenli olamasi gerekirken tam bir yaprak gorunumundedir ancak dikkatli bakildiginda yapraklarin icerisindeki hayati sivinin gectigi kanallar saga ve sola dogru uzarken ginkgonunkisi tam bir çam agaci yapragi gibi dir peki neden milyonlarca yildir var olan bu agaç evrim geçirerek perde olusturmustur ve yaprak gorunumu almistir ancak çam agacidir cicek ve tohum icin erkek ve disi gerekmektedir disi ve erkegin tanimi ise çok zordur ancak disileri bir koku salar bu sekilde anlayabilirsiniz veya uzerindeki meyvelerinden anlayabilirsiniz eger portakal rengi findiktan biraz buyuk bir meyvesi var ise disidir erkek kesinlikle meyve uretmez ginkgonun altina yani yere bakarsaniz da meyvelerini veya çekirdeklerini gorebilirsiniz eger goremiyorsaniz erkekdir sevgi ve saygilarimla

Düzenleyen yakamozsimsek : 13-06-2008 saat 00:40
yakamozsimsek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2007, 21:54   #52
Ağaçsever

melnils's Avatar

Pelin Hn. en yakın zamanda çay olarak bende deneyecem. Yaprak toplama vakti gelmiştir herhalde. Benim ginkom erkek sanırsam. Çünkü satın alırken dişisinin kokusu kötü olduğu için satmadıklarını söylemişlerdi. Öyle hatırlıyorum.

Eski 22-09-2007, 11:24   #53
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-09-2007
Merhaba,
o fidanlıgın adresi nedir
tesekkurler
okay

okay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2007, 11:25   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-09-2007
1 m boyunda cok saglikli gingko bilobayi gecen hafta, ist.daki orman bakanligi fidanligindan aldik. Fiyati cok uygun: 3 YTL

adresi ogrenebilirmiyim?
tesekkurler
okay

okay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2007, 17:26   #55
Ağaçsever

melnils's Avatar

Ben internetten www.palmiyemerkezi adlı siteden almıştım. Bayağı uzaklarda aramışım

Eski 20-10-2007, 20:07   #56
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Ginkgo biloba yapraklarından lütfen çay yapıp içmeyin. !

Faydası veya zararı olmasaydı satılmazdı mantığı yanlış. Tek örnek vermek gerekse sigara...!

praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2007, 14:36   #57
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Değerli Arkadaşlar;

Bir sorum olacaktı. Mabet Ağacının diğer bir ismi Japon Eriği'mi acaba? Ben ikisini farklı türler olarak biliyordum. Fakat aşağıda linki bulunan site aynı tür gibi yazmış, bu doğrumudur acaba?
http://www.bitkisel-tedavi.com/ginkgo_biloba.htm

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2007, 15:48   #58
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-07-2007
Galeri: 7
Çok güzel bir ağaç. Ne zamandır aklımdaydı, ben de edineceğim.

Evet dişilerin meyvaları kötü kokuyormuş.

Erkek/ dişi oldukları ancak bir kaç yıl sonra meyva verdiğinde anlaşıldığı gibi, adresini hatırlıyamadığım bir Amerikan sitesinde, 25-30 yıl sonra dişiye dönen erkek ağaçlardan bahsediliyordu.

Hatta artık kokusuna dayanamadıklarından, belediye tarafından (zeytinlerin meyva vermesini önleyen ?? uzmanlarımız bilebilir) bir ilaç ile spreylenerek meyve üretimleri engellenmeye başlamış. Bu siteyi araştıracağım tekrar.

Saygılarımla

tugo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2007, 15:52   #59
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-07-2007
Galeri: 7
Yeniköy' de sahildeki parkın kaldırım tarafında var, yolum düştükçe gidip bakıyorum.

tugo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2007, 16:24   #60
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sebahattin Sargın Mesajı Göster
Değerli Arkadaşlar;

Bir sorum olacaktı. Mabet Ağacının diğer bir ismi Japon Eriği'mi acaba? Ben ikisini farklı türler olarak biliyordum. Fakat aşağıda linki bulunan site aynı tür gibi yazmış, bu doğrumudur acaba?
http://www.bitkisel-tedavi.com/ginkgo_biloba.htm
Bu çok yanlış, öyle büyük hata ki, ne diyeyim...

Japon eriği Prunus salicina' dır ve bir kültür eriğidir. Her iki kavram feci karışmış.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024