agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni13Beğeniler
  • 2 Gönderen gece
  • 4 Gönderen Manifesto
  • 1 Gönderen Muda
  • 2 Gönderen Dutlubahçe
  • 4 Gönderen Muda

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 11-04-2009, 10:24   #1
Ağaç Dostu

Chotanaq's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2009
Galeri: 15
Salkım söğüt

Merhaba;

Eskiden beri söğüte bir ilgim var. Nedeni de hızlı gelişmesi, çok eskiden bahçeye kazık olarak çakardık söğütleri hemde balyozla zedeleyerek onlar yine filizlenir ağaç olurlardı.

Geçen sene Ordu'da bir parka söğüt diktim park ve bahçeler müdürlüğü söktü 3-4 fidanımı hemde 1 buçuk metre falan olmuşlardı. :S

Sebep ise ıslah deresinin yanında sinek yapıyormuş :S

Şimdi hala orası ağaçsız.

Bıraksalar kocaman olmuştu söğütler.

Hani fidan kampanyaları var ya, söğüt çabuk büyüyen bir ağaç olarak hem de dayanıklı, sizce böyle kampanyalarda neden kullanılmıyor...

Doğa'ya ve insan'a katkısı önemsenmeyecek kadar az mı? Çok merak ediyorum.

Chotanaq Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2009, 12:58   #2
Ağaç Dostu

aydın's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2009
Şehir meydanlarına söğütü tercih etmiyor belediyeler. İlkbaharda aşırı polen yaydığından şikayet üzerine hemen kesiyorlar söğütleri. Bizim de evin önünde 30-35 senelik devasa salkım söğütü geçen sabah kesmişler.

aydın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2009, 22:15   #3
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Galeri: 32
Söğüt, en kıdemli ağrı kesicinin ilk hammadesi...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hasan Tahsin Mesajı Göster
Şehir meydanlarına söğütü tercih etmiyor belediyeler. İlkbaharda aşırı polen yaydığından şikayet üzerine hemen kesiyorlar söğütleri. Bizim de evin önünde 30-35 senelik devasa salkım söğütü geçen sabah kesmişler.
Mesele başka ağaçları da tercih etmemeleri (bkz. "Şimdi hala orası ağaçsız." Chotanaq), dikilileri koşa koşa sökmeye geliyor, söküyorlar, birbuçuk yıl geçiyor, lütfedip ağaçlandırmıyorlar.

Ciddi olsalar, 'yahu bu adamlar oraya ağaç dikmişler, yani orada bir ihtiyaç var, her ay tıkır tıkır maaş alıyoruz bunlardan diktiklerini kestik, dört dikiliyi kestik hiç olmazsa bir tane başka ağaç dikelim!" derlerdi. Derler ve beni mini bir travmaya sokarlardı, "yahu bir de bunların günahını mı almak vardı kaderde diye.

Polen molen hikaye, dertleri bağcı dövmek.

Ağaç kesmeyi seviyorlar, hatta budarken bile (ağaçlara su yürüdükten sonra!) abartılı buduyorlar. Göz boyamak için de polen hikayeleri uyduruyorlar (uyduruk olduğu; kavak pamukçuklarını polen diye satmaya çalışıp, kavak katliamlarını sözümona haklı çıkarma tiyatrolarından belli, bu konu forumda uzun süre önce ortaya kondu, araştırın göreceksiniz).

Belediyeler halkın çamur deryesı, toz bulutu içinde yaşamaya çalışmasını severler. Nedense çok severler. Gidin bakın İstanbul'un en merkezi ilçeleri bile çamurdan, tozdan geçilmez, var olan ağaçlar da tozu süzdükleri için, kente estetik kattıkları için kesilirler ki halk anlasın patron kim!

Eskiden acz içinde oldukları için böyle davrandıklarını düşünür, beceriksizliklerine verirdim. Yaşaya yaşaya halkın aleyhine olan tüm hususlarda aczin kırıntısını görmeyince, sorunun özünü anlıyorsunuz.

Kimse "ama şikayet oluyor, şikayet üzerine kesiliyor" demesin hemen, kendileri gibi biri şikayet ediyor olabilir, onlarca, yüzlerce kişi kesilmesinden şikayet ediyor ama bırakın kesmemeyi, kesimlerde hız kesmeyi düşünüyorlar mı?

Pisi pisine kesilen ağaçların günahı, hem kesenlerin hem de kesenlere oy verenlerin boynuna! deyip, susuyorum.

gece
belediyelerin Aspirinin değil baş ağrısının tarafını tutmalarına şaşırmayan forum kişisi...

Asia ve İlkan T beğendi.
gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2009, 23:05   #4
Ağaç Dostu

Chotanaq's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2009
Galeri: 15
Zaten geçen akşam bir haberde polensiz söğüt geliştirdiklerini gördüm. Haberi bulamıyorum şu an ama, rahatsız edici polenlerden arındırılmış söğüt, bence dikilmesi için bahanesi kalmamış bir söğüttür.

Chotanaq Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2013, 00:44   #5
Yeni Üye

bukalemune's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2005
merhaba,
Yeni aldığım bahçeme kesin dikmeyi düşündüğüm ağaçlardan birisi salkım söğüt.
Fakat kulaktan duyma olarak, yok ev tesisatına zarar veriyormuş, kökleri çok hızlı uzuyormuş gibi şeyler duymuştum.
Bunlar doğru mudur?
Ev bahçesi için uygun mudur? ne gibi zararları olabilir?
eve ve diğer ağaçlara olan mesafesi ne olmalıdır?
Şu anda tam zamanı olduğundan bahçe henüz hazır olmasada bir ağaçtan bir dal kesip hemen saplama niyetindeyim.
Dikilecek olan dal uzunluğu kalınlığı ne olmalıdır?
ne oranda sulanmalı yaz kış?
çok su içtiği için su kuyusunun yanında olmasının zararı olabilir mi?
gibi sıfırda itibaren salkım söğütü yetiştirmeye yönelik pratik deneyimleri olanların bilgilerine ihtiyacım var.

lütfen link verip bilimsel makaleler önermeyin, ben daha çok yaşayıp bilen, pratik olarak deneyimlenmiş basit bilgiler istiyorum.

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

bukalemune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2013, 11:28   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-12-2012
Salkım söğüt çabuk gelişen bir ağaç.Saçak kökleri yoğun bir şekilde su arar etrafa yayılır.Atık su borularına veya saçak köklerin, tıkanmalara sebep olacağı metaryallere yakın dikmeyin.

Ördeklerim, kazlarım gölgelensinler diye havuzlarının ortasına bende yeni diktim.

Eklenen Resimler

Manifesto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2014, 13:52   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-04-2014
Salkım Söğüt

Bahçemizde salkım söğüt var ancak yapraklarında hep bir hastalık oluyor. Civardaki bütün söğütlerde de bu hastalıktan var. Bu nedir, ilacı falan var mıdır?

Eklenen Resimler

kerkenez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2017, 16:46   #8
Yeni Üye

elfian's Avatar

Giriş Tarihi: 21-07-2016
Salkim sogut

Merhaba, gecen sene salkim sogut aldim, bu sene sadece govdeden filiz verdi fakat tepede hic canlanma olmadi. Aldigim yer tepeyi kesin dedi ama bilemedim. Sizce ne yapmam lazim . Daha uc yasinda ,tesekkurler.

Eklenen Resimler

elfian Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2017, 18:06   #9
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Kuruyan yerden kesip suyunu eksik etmeyin.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2017, 19:09   #10
Yeni Üye

elfian's Avatar

Giriş Tarihi: 21-07-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Kuruyan yerden kesip suyunu eksik etmeyin.
Cok tesekkurler, sulamayi nasil yapayim ,mesela hergun mu yoksa hafta iki ,uc gibimi . Tesekkurler.

elfian Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2017, 19:42   #11
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Bitki su ihtiyacını kendisi söylüyor. Toprağı kuruduğu zaman sularsınız. Ben yaz döneminde balkonda olan kaktüslerime nerede ise her gün su vermek zorunda kalıyordum. Toprağını da kabartıp yanmış gübre atabilirseniz birkaç yıl sonra nasıl büyüdüğüne şaşırırsınız. Çevresinde kanalizasyon vs var ise bir süre sonra o kısmı kökleri ile tıkar. Kesmek zorunda kalırsınız. Çevresinde başka ağaç var ise pek yaşama şansı vermez. Bunlar benim gördüklerim. Oldukça fazla su tüketiyor. Bu gün parkta açmış çiçeklerini gördüm. Görüntü mükemmeldi.

Dutlubahçe beğendi.
Eski 09-04-2017, 21:31   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
... Bu gün parkta açmış çiçeklerini gördüm. Görüntü mükemmeldi.
Salkım söğütlerin çiçeklendiğini hiç bilmiyordum. Bu gün bahçeye gidince 3 yıl önce diktiğim salkım söğüde yakından baktım ve bu güzelliği sayenizde fark ettim. Teşekkür ederim.

Name:  söğüt.jpg
Views: 5934
Size:  42.8 KB

Muda ve Milla beğendi.
Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2017, 22:29   #13
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Ben de bu kadar güzelini hiç görmemiştim. Kokusu da hoş.

Name:  20170408_115211.jpg
Views: 5746
Size:  79.8 KB

Name:  20170408_115038.jpg
Views: 6098
Size:  76.9 KB

Eski 29-06-2017, 00:07   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2014
salkım söğüte şekil verme

Salkım söğüt ağacına şekil verme yöntemi var mıdır acaba.bu konuda nasıl bir yöntem uygulamalıyım

bahcekurdu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2017, 11:04   #15
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sayın bahçekurdu, güzel form alsın diye bir yöntem var mı bilmiyorum ama sanırım üç defa salkım söğüt dikmişimdir hayatım boyunca, her defasında dikmek için seçtiğim dalın düz, sağlıklı olmasına dikkat ettim.
Hepsi de gayet güzel form bulup geliştiler. Siz yeni diktiğinizde suyunu eksik etmeyin ve gelişen dalları kendi zevkinize göre tanzim edin, gerisini o yapıyor.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2017, 12:40   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2014
teşekkür ederim sayın güler. bir de böcek konusunu soracaktım. salkım söğüt ağacımın dalları arasında meşhur kulağa kaçan böceğinin çok fazla olduğunu gördüm. acaba ilaçlama yapsam bu böcekden kurtulur muyum.n etür bir ilaçlama yapmalıyım

bahcekurdu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2021, 11:30   #17
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Merhabalar herkese

8 Nisan'da dikimini yaptığım (bir süredir suda köklenmiş) sanıyorum söğüt çeliği gübrelemeden etkilendi ve yanık yapraklar baş gösterdi. https://imgur.com/a/hj2botx Şu noktada yapılması gereken birşey var mı yoksa maalesef öldüğünü mü kabulleneceğim. Odamın güneş almayan bir noktasına koydum ve balkon kapısıyla camı açık bırakarak odanın havalanmasını sağlıyorum. Ek olarak nem makinesini çalıştırabilirim. Görüşleriniz için teşekkür ederim.

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2021, 11:43   #18
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Merhaba arkadaşlar

Sizce buradaki beyaz noktalar köklenme başlangıcı mıdır acaba? Teşekkürler

Eklenen Resimler

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024