agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-01-2007, 22:54   #61
ebonsa
Guest

tamam öyle yapıp yarın fotoğrafını kayarım . Teşekkürler Albiza fikir için.

Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2007, 14:04   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Ebonsa ben seninle daha once tanismismiydim, yani aramiza hos geldin demismiydim? hatilamiyorum onun icin, biraz gec de olsa aramiza hos geldin. Aramiza genc bonsaisevenlerin katilmasi ayri bir guzellik, deslerini aksatmadigin surece cok keyif alacagin bir ugrastir bonsai, zaten okuduklarimdan ve ekledigin resimlerden bu keyfi simdiden yasadigini goruyorum. Turunc ablan ve diger arkadaslarin verdigi bilgilerle sen iyi bir bonsaici olma yolundasin.

Sogut bonsai diger agaclar gibi yaygin deyilse bile yapiliyor ve guzel de duruyor. Yalniz bu guzel durus kisa bir mevsim oluyor o da baharda , yapraklarin acildigi zaman. Yapraklar olgunlastigi zaman sogut o guzelligini kaybediyor. Bir de kokleri cok cabuk buyuyor, belki yilda iki kez kok budamasi yapilabilir, o yuzdendir ki Cin ve Japonyada sogut bonsailer bahar gectikten sonra bonsai saksilarindan cikarilip yere dikiliyor ve bahar gelmeden once tekrer yerden sokulup kok budamasi yapildikten sonra bonsai saksiisna alinir.

Sogut, suyu seven bir agac olmasina ragmen bazi turler taze suyu sever o yuzden saksilara diktigin sogutlere su verirken saksi altliklarinda biriken suyu uzun bir zaman o altliklarda tutma suyu ya altliklardan bosalt ya da imkanin varsa altliklari kaldir su suzulup aksin.

Albizanin soylediklerini uygularsan sarmal tarz bir sogut bonsai elde edebilirsin. Kolay gelsin.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2007, 14:29   #63
ebonsa
Guest

Teşekkür sayın Ali H. Ali
Hoşbuldum

Eski 01-02-2007, 09:22   #64
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2006
Galeri: 16
Söğütte bonsa ile ilgili sorun yaprak dökmesinden mi kaynaklanıyor? Salkım söğüt bonsaisi üzereinde çalışıyordum.Sayın Ali H.Ali çizimlerin çok güzel salkım söğüt formunda bonsai çizermisin.Fıstık ağacı ile ielgili çiziminin aynısını uyguluyorum şubatta gelişmesi için toprağa dikeceğim.Şimdi sadece çizdiğin şekilde telledim.

Düzenleyen bonsade : 03-02-2007 saat 14:30
bonsade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2007, 15:52   #65
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Merhaba arkadaşlar ben sebahattin 17 yaşında amatör bir bonsaiciyim yazdıklarınızı okuduktan sonra ilk bonsaime söğütle başlamaya karar verdim. Hocamla konuşup okuldaki söğüt ağacından çelik almam lazım. Bende çalışmalarımı sizinle paylaşacağım. Umarım başarılı olurum. Şu yazılı dönemi başlamadan çalışmalara başlasam iyi olucak.

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2007, 16:10   #66
ebonsa
Guest

Merhaba Sebahattin, hoşgeldin. Ben de senin gibi amatör bir bonsaiciyim ve aynen senin düşündüğün gibi söğütle başlamaya karar vemiştim. söğütlerimin kökleri bayağı büyümüştü 20 günde - zaten bir kaç günde beyaz beyaz beli oluyor- fakat toprağa diktiğimde yalnız bir tanesi tuttu. Bir tanesini tek diğerlerini de forumdakilere özenip bıçakla yüzünü soyup bağlayıp diktim fakat onlar kurumaya başladı

Umarım sen başarırsın tutturmayı. Söğütlerin çok dayanıklı oldukları heryerde yazar ben bir yanlışlık yaptım galiba çünkü normal de söğütlerin tutması lazımdı Sakarlığımı söğütlerimde de gösterdim...

Onların yanında bir fidancıdan ardıç, şimşir gibi dayanıklı fidanlar alarak da başlayabilirsin. Ben bir ardıcı 2.5 liraya almıştım havalar ısınınca biraz daha alacağım inşallah.

Söğütlerinin fotoğraflarını, onlardaki gelişmelerden de bizi haberdar edebilirsen ben de sevinirim

Kolay gelsin...

Eski 18-02-2007, 16:21   #67
Ağaç Dostu

Sevgili ebonsa ben bursada tarım meslek lisesinde okuyorum okul çok büyük, çeşit çeşit ağaç var. Burda söğüt ile yazılanlar ve söğütün avantajları aklıma yattı. Bende okuldaki söğütten hocamında yardımıyla çelik alıp başlamak istedim. Umarım başarırım. Çalışmalarımın fotoğraflarını yayınlıyacağım. Desteğin için çok teşekkür ederim.

Eski 10-04-2007, 16:49   #68
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arsakay Mesajı Göster
Bugün hediye edilen farklı bir söğüt cinsi dalının
fotoğrafını sunuyorum. Gerçekten çok güzel.
Bilenler adını yazarsa sevinirim.
Kendileri şuan yaklaşık 7, 8 parça halinde ve
köklenmek üzere suda. )
(Yarın yola çıkacağım için aceleden fotoğraflar
daha da kötü bu sefer )
Salix matsudana Tortuosa HELEZONİ SÖĞÜT
Ana vatanı ÇİN MANCURYA ve KORE Normal nemli topraklarda yetişir.Ağır killi topraklar asidik topraklar rutubetli ıslak kumlu topraklar da da yetişir.
Donlara dayanıklıdır.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2007, 18:09   #69
Ağaç Dostu

Söğüt Ağacının Çelik İle Üretimi

Söğüt ağacından ne zaman ve ne şekilde çelik alınır? Çelik alırken nelere dikkat etmeliyiz? Alınan çelikler hangi koşullarda saklanlamalı? Köklenen çelikler ne tür toprağa dikilmeli? Bu konularda deneyimi ve bilgisi olan arkadaşların yardımcı olmalarını rica ediyorum....

Eski 05-07-2007, 18:39   #70
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-05-2007
Sögüt ağacı fazla özen isteyen bir agaç degil en azından bizim yöredekiler öyle biz salkım sögüt deriz,agaç uyanmadan fazla kalın olamayan dalından, naçak denilen küçük balta (testere ile kesmeyiz o zaman tutmuyor) ile çelik alırız.Hemen hemen her toprakta oldukça çabuk gelişir.Genelde biz ırmak kenarındaki tarlaların ırmak kenarındaki bölümüne dikeriz sular yükseldigi zaman yarısına kadar suyun içinde bile gelişir, çogu zaman çukur bile açmadan yumşak topraga oldugu gibi sokarız yeterki bol sulansın bir kaç senede kocaman ağac olur.

S.İnceçayır Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-07-2007, 18:42   #71
Ağaç Dostu

Naçak yerine keskin bir bıçak kullansak olmazmı? Çelik alacağımız dalı rastgele mi keseceğiz? Özel bir kesim şekli varmı peki?

Eski 05-07-2007, 18:50   #72
Ağaç Dostu

Benim anlatmak istedigim çok arsız bir bitki,en az nane kadar arsız sögüt agacından celik alırken aslında kesmeye bile gerek yok elinizle kırsanız bile hiç zahmetsiz tutuyor yeterki bol su verin,testere meselesi bizim atalardan kalma bir söz bence bir geçerliligi yok..

Eski 05-07-2007, 18:51   #73
Ağaç Dostu

Teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için sevgili sonreis66

Eski 05-07-2007, 18:53   #74
Ağaç Dostu

Benim için zevkti,iyi akşamlar dilerim Sebahatti bey.

Eski 05-07-2007, 19:47   #75
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Birde söğüt resmi koysanız ya sayfaya.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2010, 21:06   #76
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-03-2010
Söğüt dikimi...

2 gün önce kol kalınlığında (yukarı doğru giderek incelen )
4 - 5 mt uzunluğunda söğüt dallarını kesip 60-70 cm derinliğinde çukurlar açarak dikim işlemi yaptım...Kök kısımlarının 10 cm lik kısımları suyun içinde ( ırmak yatağı )...Bu diktiğim fidanlar tutarmı acaba bunu merak ediyorum...Bilen arkadaşlar cevaplarlarsa çok memnun olurum.Teşekkürler...

istanbulxxx Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2010, 22:25   #77
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Galeri: 1
Sn. istanbulxxx, bizim buralarda tarla etrafı çevirirken kazık olarak söğüt yaygın olarak kullanılır ve çakılan kazıklar bahar geldiğinde yeşermeye başlar. Geçtiğimiz günlerde Toprak TV'de Çarşamba ovası hakkında konuşma vardı burda ovanın %17'sinin söğütle kaplı olduğu söylendi. Bu %17'nin tamamı tarla etrafında bulunan söğütlerden oluşuyor.

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2010, 08:18   #78
Ağaç Dostu

Chotanaq's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2009
Galeri: 15
Söğüt için çok sıkıntıya girmeye gerek yok. Benim budayıp kazık olarak üstüne balyozla vurduğum odun bile 5 gün içinde yeşerdi kocaman ağaç oldu. Çok arsızlar....

Chotanaq Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2011, 21:19   #79
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Ters söğüdümden fotoğraflar. Bunlar söğüdün çiçekleri midir?

Eklenen Resimler

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2011, 09:02   #80
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-08-2011
bende geçenlerde söğütten çelikler aldım 3 hafta oldu daha kök yok yaprak çıkacak yerleride az . suda çok kirli olunca kıl gibi kurtçuk yaptı arada suyu değiştiriyorum. bakalım köklenecekmi

trem87 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2011, 09:07   #81
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-08-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arsakay Mesajı Göster
Büytün bunlar 2 gün içinde oldu.
maşallah 5 yılda kocaman ağaç olmuştur şimdi.

trem87 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2013, 18:50   #82
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-10-2012
Söğüt Köklendirme Çalışmalarım

Merhaba,
Ben 3 farklı söğüt türünden (Tirbüşon söğüdü,gevrek söğüt ve ak söğüt ) Bunlardan köklendirdiğim tirbüşon söğüdüne yer bulamadım,gevrek söğüt olduğunu düşündüğüm türlerin birkaç gün önce köklendiğini gördüm. Ak söğüt olmadı ,onun yerine bugün ak söğüt dalları kestim ve suya koydum,gelişmeleri sizinle paylaşacağım.

Eklenen Resimler

kızıl-çam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2015, 15:41   #83
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-04-2013
Söğüt ağacı budama

Merhaba arkadaşlar;
bahçemdeki söğüt ağacının boyu çok uzuyor ve bulunduğu alan çok rüzgarlı olduğundan söğütlerimden biri gövdeden kırılıp kurudu diğerini kurtarmak istiyorum yaklaşık 4-5 metre boyu var ana gövde üzerinden üç ana dal çatallaşıyor ben bu ağacın çok boya gitmemesi için nasıl budamalıyım, teşekkürler.

mu-rat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2021, 20:48   #84
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Merhabalar
Söğüt çeliğini 13 Mayıs'ta aspirinli suya koydum ancak köklenme belirtisi olmadı sanırım (söğüt başlığına da yazmıştım ancak oradaki o noktaları anlayamadım). Acaba kaç günde başlaması gerekir köklenmenin? Ayrıca su sarı renk oldu bir bilen yardımcı olabilirse sevinirim. Teşekkür ederim bilgilendirme için.

Düzenleyen Charlaux : 19-05-2021 saat 14:36
Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024