agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni41Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-09-2013, 22:35   #1
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 29-08-2008
Michelia parfüm ağacı çeşitleri

Michelia parfüm ağacı ailesinin bir çok türü var, bu türlerin canlı ve çiçekli örnekleri aslında Türkiye de pek yok.

Ben ithalatcının bitkileri adaptasyon sürecinde tuttuğu yerde bu türleri keşfedene kadar. İthal bitkiler konteyner içerisinde uzak ülkelerden gemiler vasıtasıyla getiriliyor, sipariş olunan bitkilerden konteyner içerisinde boşluk kalmışsa sipariş dışında bazı türler konteyneri doldurmak için içerisine konuyor.

2,5 - 4 metre uzunlukta michelia alba, 120-150 cm boyda michelia figo konteynerde boşluk doldurmak için konulmuşlar. İthalatcı firma çalışanları sıradan bitkiler sanarak 2 yıl boyunca dışarıda kışın -6 derecelerde bırakmışlar, hepside 2 kış geçirmişler ölmeden ve zarar görmeden.

Kokularına gelince:

Michelia alba: çiçeği yasemin ve bahar çiçekleri karışımı hoş bir kokusu var, açık havada 6 metreden fazla mesafeden bu kokuyu alıyorsunuz. Channel no6 parfümü yapılıyormuş çiçeklerinden, 1 tanesini 250 cm gibi tepeden kestim seranın içerisine koydum. Şimdi seranın içerisi misler gibi kokuyor.

Michelia figo: Figo, michelia alba gövdesine aşılanmış. Üzeri her yaprak arasında tomurcuk dolu, sabırsızlıkla açmasını bekleyeceğim. Ama kokusu, tatlı muz kokusu gibiymiş. Çiçeklerini internet ortamında gördüm müthiş güzellikte.

İşin en güzel tarafı michelia ailesi ağaçlar kış aylarında ılıman bir yerde olursa 12 ay çiçek üreten ağaçlardan.

Türkiye'li michelia'ların taze resimleri aşağıda, Michelia figolar açtıkça onlarıda buraya yüklerim.

Eklenen Resimler

Mutlu Kutlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2014, 18:10   #2
Ağaç Dostu.

Michelia figo,

Dün michelia figonun tomurcuğunun açtığını fark ettim, bugünde aynı tomurcuk aynı şekilde açıktı.

Kokladım: keskin ve hoş bir muz kokusu. Ama muzdan daha hoş geldi kokusu, hakikaten parfüm ağacı ismini sonuna kadar hak ediyor bu michelia ailesi.

-6 yı çoktan gördüler en ufak bir hasar bile oluşmadı, donu hissetmedi bile. İnternet kaynakları -13 e dayanabildiğini yazmış, açıkçası bu güzelliği riske etmek istemedim test için -13 leri.

Son olarak merak ettim, benden başka kimlerde var acaba michelia parfüm ağaçlarından.

Eklenen Resimler

Eski 07-04-2014, 04:15   #3
Ağaçsever

t.tuncel's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2013
merhaba Michelia alba veya figo yu üretebildiniz mi ve satışınız ne durumdadır

t.tuncel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2014, 17:32   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2013
Ben tohumdan çok denedim olmuyor keşke 1 fidan bulabilsem

In God We Trust Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2014, 17:58   #5
Ağaç Dostu.

Tohumdan ve çelikten üretmek çok zor, çelikten üretmek neredeyse imkansız.

Bu yüzden yetişkin fidanları çok pahalı, ama kapanın elinde kalıyor.

Küçük michelia albalar hiç kalmadı, orta boy ve en büyük boy birer tane kaldı. Figo'lardan son 3 adet kaldı.

İstanbul'dan Bir müşterim 1 adet figo aldı, çocukken bir yalının sahibinin çocuğuyla oynamaya gitmiş. Orada bahçıvan muz kokulu bir çiçek vermiş (Michelia figo) O zamanlar hafızasında kalmış, büyüdükten sonra çok aramış tohumlar getirtip uğraşmış ama nafile. bende satışta olduğunu görünce çok sevinmiş.

Kısaca eskiden İstanbul'un yalılarının parfüm ağacı diyebiliriz.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi In God We Trust Mesajı Göster
Ben tohumdan çok denedim olmuyor keşke 1 fidan bulabilsem

Eski 08-04-2014, 23:55   #6
Ağaç Dostu

Ben hiç satan görmedim taa ki sizin sitenizde farkedene kadar küçük boylu fidanınız olursa talibim bana 1 adet ayırın lütfen çok güzel bitkileriniz var tebrik ederim

Eski 09-04-2014, 20:55   #7
Ağaç Dostu.

Bugün çekilen taze resimler

Michelia figo şubat ayından beridir hiç durmadan açıyor, 2 ayı geçti daha 1 ay daha tomurcuklar açmaya devam eder. Sonrada dinlenmeye güç toplamaya geçer.

Michelia alba için 8 aylık sürekli çiçek açma maratonu geçen hafta başladı, aralık ayında soğuklar bastırana kadar parfüm kokulu çiçekler açmaya devam edecek.

Michelia alba resimlerinde açmış çiçeğin tam karşısında açmaya hazırlanan tomurcuk. Yukarı doğru olan her yaprak arasında büyümekte olan tomurcuklar görülüyor, michelia tomurcuk yazan resimde seriye bağlamış tomurcuklar görülüyor. Kısaca çok çalışkan bir parfüm ağacı, kokusu serayı sarmaya başladı. Ne güzel

Eklenen Resimler

Eski 09-04-2014, 23:56   #8
Ağaç Dostu

oceanheart's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2008
Galeri: 1
Michelia alba ilgimi çekince araştırdım ve tohumdan yetiştirilmesinin imkansız gibi bir şey olduğunu, yetişse bile koku ve çiçek büyüklüğünüz azaldığını öğrendim. Bu bitkinin en iyi çoğaltma yöntemi olarak michelia champaca tohumundan yetiştirip sonra da michelia alba yı ona aşılamak olduğundan bahsediliyor. Michelia champaca nın tohumdan yetiştirilmesi daha kolay ve yazın gece sıcaklıklarının da 20C lerde olduğu zamanlarda taze tohumdan yetişitirilebildiğinden bahsedilmiş. Başka bir yazıda da michelia champaca tohumunun sert kabuğunu keskin bir bıçakla çıkartıp sonra tohumu 30dk çok sıcak suda bekletin, daha sonra ıslak bir bez ya da peçeteye sarıp plastik poşete koyup ışık altında tutarsanız 2 günde çimlendiği yazıyor. Tabi çimlendirilen michelia champaca nın büyümesi ve sonra da michelia alba aşılanması gerekiyor.
Mutlu Bey belki çoğaltmak isterse benim de bir katkım olsun istedim.

oceanheart Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2014, 08:42   #9
Ağaç Dostu.

Çok teşekkür ederim,

Bendeki michelia albaların gövdesinde kök kısmıda dahil aşılanma gibi bir iz yok. Üretiminin uzmanlık gerektirdiği belli bu yüzden fiyatları çok yüksek gibi görülüyor.

Michelia figo'yu michelia alba gövdesine aşılamışlar, sattığım 3 tanesinde aşı yeri altından alba sürgünü yapmış ve epey gelişmişti. Yani alan şanslı kişiler hem michelia alba hemde michelia figoyu aynı gövde üzerinde almış oldular, bir taşla iki kuş yani.

Michelia albaları inatçı bir üreticime bıraktım üzerinde çalışsın diye.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oceanheart Mesajı Göster
Michelia alba ilgimi çekince araştırdım ve tohumdan yetiştirilmesinin imkansız gibi bir şey olduğunu, yetişse bile koku ve çiçek büyüklüğünüz azaldığını öğrendim. Bu bitkinin en iyi çoğaltma yöntemi olarak michelia champaca tohumundan yetiştirip sonra da michelia alba yı ona aşılamak olduğundan bahsediliyor. Michelia champaca nın tohumdan yetiştirilmesi daha kolay ve yazın gece sıcaklıklarının da 20C lerde olduğu zamanlarda taze tohumdan yetişitirilebildiğinden bahsedilmiş. Başka bir yazıda da michelia champaca tohumunun sert kabuğunu keskin bir bıçakla çıkartıp sonra tohumu 30dk çok sıcak suda bekletin, daha sonra ıslak bir bez ya da peçeteye sarıp plastik poşete koyup ışık altında tutarsanız 2 günde çimlendiği yazıyor. Tabi çimlendirilen michelia champaca nın büyümesi ve sonra da michelia alba aşılanması gerekiyor.
Mutlu Bey belki çoğaltmak isterse benim de bir katkım olsun istedim.

Eski 17-04-2014, 17:53   #10
Ağaç Dostu

Sayın mutlu kutlu arıların ilgisi nasıl?

Eski 17-04-2014, 17:58   #11
Ağaç Dostu.

O kadar koku yaymalarına rağmen hiç arı konduğunu veya etrafında dolaştığını görmedim. Arılar kokudan ziyade bal ve polen peşindeler herhalde.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi In God We Trust Mesajı Göster
Sayın mutlu kutlu arıların ilgisi nasıl?

Eski 17-04-2014, 18:40   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Galeri: 116
Sayin Mutlu Kutlu, fotograflardan ve yazdiklarinizdan anladigim kadariyla cok gùzel bir agac.
Ilk mesajinizdaki birkac cicek fotografini Manolya cicegine cok benzettim.
Oyle gùzel anlatmissiniz ki, icimden keske bende de olsa dedim.
Gelismeleri paylasirsaniz basligi takip etmek isterim, bilgi ve fotograflar icin de cok tesekkùrler.

Saygilar...

münevver48 beğendi.
Tohumcu Nılgun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2014, 00:10   #13
Ağaç Dostu.

Teşekkür ederim sn. Nilgün,

Michelia'lar manolya ile akraba zaten. Üretebilirsek kokulu çiçek açan ağaçları sevenlere güzel bir kazanım olacak, zor ama 1-2 aya kadar üretip üretemeyeceğimiz ortaya çıkar.

Saygılarımla.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tohumcu Nılgun Mesajı Göster
Sayin Mutlu Kutlu, fotograflardan ve yazdiklarinizdan anladigim kadariyla cok gùzel bir agac.
Ilk mesajinizdaki birkac cicek fotografini Manolya cicegine cok benzettim.
Oyle gùzel anlatmissiniz ki, icimden keske bende de olsa dedim.
Gelismeleri paylasirsaniz basligi takip etmek isterim, bilgi ve fotograflar icin de cok tesekkùrler.

Saygilar...

Eski 18-04-2014, 09:03   #14
Ağaç Dostu

münevver48's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2013
sayın mutlu kutlu,bu çiçeğin soğuğa dayanıklılığınıyazmışsınız bende yaz aylarının sıcak ve kuru havalara olan dayanıklılığını merak ediyorum.benimde kokulu çalılar ilgimi çekiyor. budanmaya uygun bir bitkimi acaba?
ayrıca size bir şey daha söylemek istiyorum.ben zengarden den yılang yılang çiçeğinin tohomunu almştım.ama çimlendiremedim.onunda kokusunun çok güzel olduğunu okumuştum.o da farfüm yapımında kullanılıyor.sitede bununla ilgili hiç bir bilgi ve başlık raslamadım. çiçekleri biraz benziyor.fakat onun çiçeği sarı açıyor.bekli ilgilenirsiniz diye düşündüm.

münevver48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2014, 13:48   #15
Ağaç Dostu

Belki çok taze tohum satabilen bulursak çimlendire biliriz ne figo ne alba ne de ylang ylang çimlendiremedim

Eski 22-06-2014, 18:37   #16
Ağaç Dostu.

Hala çiçek, hala tomurcuk,

Nisan ayından beridir michelia alba sürekli tomurcuk üretiyor ve sürekli çiçek açıyor.

Geçen yıl yaz sonu gelmişlerdi bana, o zamanda sürekli tomurcuk ve çiçek üretiyorlardı. Soğuklar gelene kadar, aralaık ayına kadar misler gibi kokusunu tenefüs edeceğiz her yakınından geçtiğimizde.

Çalışkan bir parfüm ağacı, taze resimler aşağıda.

Eklenen Resimler

Eski 28-08-2014, 11:28   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2011
Bende 10 gün önce bir michelia albayı yere diktim. Tutup tutmadığı ne kadar sürede belli olur acaba. Boy 2 metre civarı gövde 8-9 cm çapında. sanırım yer sorunundan cok fazla budanmış taç kısmında 2-3 küçük dal var.üzerinde 1 adet tomurcuk vardı sabah baktım yarım açılmıştı. akşam eve gidince tam kokusunu alırım gibi. İnşallah tutar ve soğuklara dayanır.

ERKEN48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2014, 18:47   #18
Ağaç Dostu.

Yaprakları salmadıysa toprağa adapte olmuş demektir. -8 e kadar dayanabiliyor soğuklara, ben test ettim. Tomurcuklar yarım dahi açsa çok yoğun kokar.

Eski 29-08-2014, 11:41   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-07-2011
Çiçeği gerçekten çok hoş kokuyor.Ama 1 tane açtığı için olsa gerek kokuyu uzaktan alamadım.

ERKEN48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2014, 18:35   #20
Ağaçsever

Derya Hanim's Avatar

Giriş Tarihi: 06-05-2013
Bende michelia coco var cicekleri cikolata gibi kokuyor cok guzel

YeniBON beğendi.
Derya Hanim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2014, 12:28   #21
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-12-2012
Esas Michelia Champaca güzel görünüyor ;

Calvin Klein Euphoria,Dior J'adore parfümlerinde kullanılıyormuş.

Liken Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2014, 21:43   #22
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-08-2013
yeni üretim yaptınızmı acaba

nadis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2014, 11:01   #23
Ağaç Dostu.

Üretim yapma şansımız hiç yok, her türlü üretim köklendirme denemeleri boşa çıktı. Tohumdan yıllarca büyümesini beklemek çok zor.

Ocak-şubat gibi tam dolgun vaziyette 5-10 kadar michelia alba ve ylang ylang gelecek 2 metre civarında boyda, muhtemelen üzerleri çiçekli olacaklar.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nadiş Mesajı Göster
yeni üretim yaptınızmı acaba

Eski 10-12-2014, 14:33   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-12-2014
Siteye bugün katıldım....İlk defa Michelia figo dediğiniz manolya türü hakkında bilgi sahibi olanlara rastlamak beni mutlu etti.Ben Rize'de yaşıyorum.Çok amatörce bitkilerle ilgileniyorum.Bu manolyaya biz kokusundan dolayı kavun çiçeği **** fiks manolya diyoruz.Yıllar önce Rize'ye Gürcistan'dan geldiğini tahmin ediyoruz.Burada çök yaygındır.Üretimi konusunda çelikleme veya tohumdan üretim yapıyoruz.Profesyonel olarak üreten çiçekçi arkadaşlar da var.İlgilenen arkadaşlara severek yardımcı olurum...Selamlar...

Gardenias beğendi.
HüseyinCEZAİRLİ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-05-2016, 18:03   #25
Ağaç Dostu

Yetiştiren var mı? Tohum için önerebileceğiniz bir adres var mı?

Eski 20-02-2019, 18:09   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2019
Çelikten yetiştirilmesi zor galiba. Ağaç, kısa süreli soğukları tolere edebilir, ispanya ve güney yunanistan da, açık alanda yetiştirenler var. Ayrıca kullanım alanı geniş ve çok şifalı bir bitkiymiş: www.bilgiustam.com/ylang-ylang-yagi-nedir/

Figen Öztpl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2019, 17:29   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-02-2019
1. YLANG YLANG AĞACl ÇALl TiPLi BiR AĞAÇMl?

2. NEKADAR UZUYOR BOYU?

3. KAÇ YAŞlNA GELiNCE DlŞARl DiKiLMELi?

4. KUZEY RÜZGARlNDAN KORUNAN CEPHELEREMi DiKiLMELi?

5. HANGi MEVSiMDE DiKiLMELi?

6. HANGi ŞEHiRLERDE DlŞARDA HAYAT DA KALABiLiR?

7. HANGi GÜBRE KULLANlLMALl?

Lübnanlı Türk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2019, 21:54   #28
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Konuyu takibe alayim

AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2019, 14:50   #29
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Figen Öztpl Mesajı Göster
Çelikten yetiştirilmesi zor galiba. Ağaç, kısa süreli soğukları tolere edebilir, ispanya ve güney yunanistan da, açık alanda yetiştirenler var. Ayrıca kullanım alanı geniş ve çok şifalı bir bitkiymiş: www.bilgiustam.com/ylang-ylang-yagi-nedir/
Anlatılan bilgiler yanlıştır.

KolanYağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2019, 11:26   #30
pelin

pelinya's Avatar

Giriş Tarihi: 07-03-2007
Michelia Figo ( Muz Çalısı)

Sayın Mutlu Kutlu,

Elinizde Michelia Figo fidanı mevcut mu? Yoksa gelme ihtimali var mıdır?

Saygılarımla,

pelinya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024