agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni41Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-07-2016, 16:33   #121
juk
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-07-2016
Bu ağaç bizim bahçede var, hani öyle kötü bir kokusu yok nane-kekik gibi kokuyor. Şahsen onların kokusunu da sevmem ama. Ben bu ağacı çok seviyorum, çok hızlı büyümesi(aşırı hızlı, bizimki senede 2 metre boy attı.), bakım istememesi, 40 derece sıcakta da 5 derece soğuktada hçbirşey olmaması, gölge yapması bakımından çok severim. Ama bizimkisi erkek heralde çiçeği, keşke çiçeği olsada daha çok dikseydim. Çelikle nasıl üretildiği hakkında bilgi verirseniz çok mutlu olurum.

juk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2017, 12:53   #122
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-01-2008
Arkadaşlar nasılsa bazılarının bu ağaçla kurduğu romantik bağa çok şaşırdım. Bu insanlar bu ağacı azıcık tanısalar eminim onlar da benim gibi bu ağaçtan nefret ederler. Sakın ama sakın bu ağacı bahçenize sokmayın. tam 40 yıl önce birisi babama fidanını vermiş. o günden bu güne kökünü kurutamadık. benim görebildiğim kadarıyla yerin 50-100 cm altına kök atıyor ve oradan her yöne doğru kökten yeni fideler çıkarıyor. bir kere bulaştınız mı iş işten geçiyor, çok hızlı büyüyor. bahçenizi cehenneme çevireceğinızden emin olabilirsiniz. Foto eklemeye çalıştım ama olmadı. Çaresini bulandan yardım talep ediyorum.

enipsu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2019, 09:51   #123
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-06-2019
Arkadaşlar Kokar Ağaç bahçe veya peysajda, **** orman alanlarında kullanılması sıkıntılı bir ağaçtır bunu kabul ediyorum. Ancak İç Anadoluda çorak taşlık dağlarda bir tek ağaç hatta neredeyse ot bulmazken en iyi çözüm kokar ağaç olacaktır.
Çünkü çorak çıplak arazilerde zaten başka türleri baskı altına alamaz.
Su ihtiyacı azdır.
Karasal iklime uyum sağlar sıcak ve soğuğa karşı dayanıklıdır.
Kemirgenler ve besi hayvanları tercih etmeyeceğinden rahatlıkla yetişebilirler.

Burada dikkat etmemiz gereken faktörler ise şunlardır:
Tarım ve yerleşim alanlarından uzak, kurak, engebeli ve erozyona açık bir yere dikilmelidir.
Yakınlarında ormanlık alan bulunmamalıdır.
Sulak ve yağış alan yerlerde de kullanılmamalıdır.

Yani tamamen çorak, kuş uçmaz kervan geçmez yerlerde yayılması sağlanmalıdır. Ayrıca kokar ağaçlar kullanılarak ormanlaştırılan yerlere daha sonra at kestanesi, ıhlamur, akasya gibi benzer şartlarda yaşayabilen farklı ağaç türlerinin de dikilmesinde fayda vardır. Her ne kadar başka türlere yaşa alanı tanımıyor gibi görülse de gözlemlerime göre tamamen böyle bir durum söz konusu diyemeyiz. Örneğin zamanında ankaranın ağaçlandırılmasında en çok tercih edilen ağaçlardan olan kokar ağaç çoğu yerde at kestaneleriyle birlikte yaşıyor ve çok su alamadığı yerlerde de yayılmacı bir özellik göstermiyor.

Bunlar naçizane görüşlerimdir. Herhangi bir bilimsel dayanağı yoktur. Sadece mantıksak çıkarım ve gözleme dayalı görüşlerimdir.

hllysl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2019, 15:55   #124
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-09-2019
selamlar. ağaçlar forum severler. ben foruma yeni katıldım. aslında sadece bu soru için katılma gereği duydum

bahçemizde koku ağacından vardı. önceleri kimse anlamadı ağaç büyüdü. sonradan başımıza bela oldu. komşular zorla kesmemiz için neredeyse bizimle kavgaya dahi tutuşmaya kalkıştılar. hatta mahkemeye vereceklerdi. bizde günaha girmemek için ağacı kesinlikle kesmek istemedik. sonradan anladık ki meğer haklılarmış. iki bina arasında devasa bir ağaç olmuştu ve birkaç ay önce imha etmek üzere kökünden kestirdik

ancak her yerden hızla minik fidanlar çıkıyor her gün temizliyorum koparıyorum ama inanın iki günde topraktan yaklaşık 10 ila 15 cm civarı fideler beliriyor

eşim kuaföre gittiğimde o na hidrojen peroksit önermişler böylece internetten getirttim. o nu fısfısa doldurup bitkilerin üzerlerine sıktım umarım fayda eder

bu arada ellerim hep mahvoldu. bilmediğiniz kimyasal ürünleri sakın kullanmayın. hidrojen peroksit çok tehlikeli rüzgar nedeniyle gözünüze falan kaçarsa anında kalıcı körlük yapıyormuş

bizim halkımız bu konuda biraz cesur aman bilmediğiniz kimyasala yaklaşmayın

neyse konuya dönersek. hidrojen peroksitte fayda etmiyormuş. bu istilacı bitkiyi yok etmek için bana ne önerirsiniz

yeri gelmişken bir şeye dikkat çekmek istiyorum. her şerrin altında bir hayır olabilir mantığıyla bir kanaate vardım. bu bitki çok azgın ülkede bozkırlara ağaç bitmeyen çıplak dağlara filan eksek acaba hata mı etmiş oluruz. yani çöl kalması dahamı hayırlı

bitkinin en etkili kullanım alanına gelince
tuvalet ve rögar gideri olmayan su kıtlığı olan taşra beldelerinde tuvalet giderlerinin bulunduğu yerlere özellikle bu ağacı ekerlermiş. ki oradaki kötü kokuyu çekip yok edermiş. o yüzden bu bitki anadoluda koku ağacı olarak biliniyormuş. sanırım ismi oradan ileri geliyor. fakat kötü yanı aşırı istilacı olması

soru içinde soru sorulmazmış o yüzden toparlayacağım
1- koku ağacı nasıl tamamen yok edilir
2- koku ağacının ağaçlandırma için ormansız tepelerde kullanımı sakıncalımıdır

Düzenleyen Özgür ökkeş Çam : 03-09-2019 saat 16:32
Özgür ökkeş Çam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2019, 21:42   #125
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-09-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Özgür ökkeş Çam Mesajı Göster
selamlar. ağaçlar forum severler. ben foruma yeni katıldım. aslında sadece bu soru için katılma gereği duydum

bahçemizde koku ağacından vardı. önceleri kimse anlamadı ağaç büyüdü. sonradan başımıza bela oldu. komşular zorla kesmemiz için neredeyse bizimle kavgaya dahi tutuşmaya kalkıştılar. hatta mahkemeye vereceklerdi. bizde günaha girmemek için ağacı kesinlikle kesmek istemedik. sonradan anladık ki meğer haklılarmış. iki bina arasında devasa bir ağaç olmuştu ve birkaç ay önce imha etmek üzere kökünden kestirdik

ancak her yerden hızla minik fidanlar çıkıyor her gün temizliyorum koparıyorum ama inanın iki günde topraktan yaklaşık 10 ila 15 cm civarı fideler beliriyor

eşim kuaföre gittiğimde o na hidrojen peroksit önermişler böylece internetten getirttim. o nu fısfısa doldurup bitkilerin üzerlerine sıktım umarım fayda eder

bu arada ellerim hep mahvoldu. bilmediğiniz kimyasal ürünleri sakın kullanmayın. hidrojen peroksit çok tehlikeli rüzgar nedeniyle gözünüze falan kaçarsa anında kalıcı körlük yapıyormuş

bizim halkımız bu konuda biraz cesur aman bilmediğiniz kimyasala yaklaşmayın

neyse konuya dönersek. hidrojen peroksitte fayda etmiyormuş. bu istilacı bitkiyi yok etmek için bana ne önerirsiniz

yeri gelmişken bir şeye dikkat çekmek istiyorum. her şerrin altında bir hayır olabilir mantığıyla bir kanaate vardım. bu bitki çok azgın ülkede bozkırlara ağaç bitmeyen çıplak dağlara filan eksek acaba hata mı etmiş oluruz. yani çöl kalması dahamı hayırlı

bitkinin en etkili kullanım alanına gelince
tuvalet ve rögar gideri olmayan su kıtlığı olan taşra beldelerinde tuvalet giderlerinin bulunduğu yerlere özellikle bu ağacı ekerlermiş. ki oradaki kötü kokuyu çekip yok edermiş. o yüzden bu bitki anadoluda koku ağacı olarak biliniyormuş. sanırım ismi oradan ileri geliyor. fakat kötü yanı aşırı istilacı olması

soru içinde soru sorulmazmış o yüzden toparlayacağım
1- koku ağacı nasıl tamamen yok edilir
2- koku ağacının ağaçlandırma için ormansız tepelerde kullanımı sakıncalımıdır
Sana acil tavsiyem o hidrojen peroksit ten olabildiğince uzak kal, cilde ve gözlere ağır zarar verir! Hidrojen peroksitle ilgili olarak, sana bu tavsiyeyi her kim verdiyse, kesinlikle yanlış bilgilendirme yapmış, ayrıca belirtmek isterim ki, hidrojen peroksit, bitkileri daha da canlandırabilir. Hidrojen peroksit; eczanelerde satılan, bildiğimiz oksijenli su olarak temin edilebilen, yara dezenfekte sıvısında, maksimum %3 düzeyde bulunan bir kimyasaldır. Bu %3 lük seyrelti bile gözlerde ağır tahrişe sebep olabiliyorken, saf hindrojen peroksitle yan yana gelmek pek akıl işi değil, Allah muhafaza bahçede bir rüzgar oluşup gözünüze gelse kalıcı körlük yapabilir, aman dikkatli olun.

1. YANIT: Yok edemezsin, gördükçe kopar, yalnız koparmak için acele etme, en az 40 cm boyuta ulaştıktan sonra kökünden asılırsan bir daha çıkmaz, mini fidanları kopardığınızda aslında kökü toprakta kalıyor ve iki gün sonra tekrar büyüyorlar. İlaç falan sakın deneme, çünkü toprağı bozarsan, gelecekte orada artık bir şey yetiştirmen hayal olabilir.

2. YANIT: Kutlu bir merak, ne güzel. Ancak, ağaçlandırma faaliyetine kalkışacaksan, bin türlü ağaç çeşiti var, onları dene. Bence sakın bulaşma, bahçendeki iki ağaçla baş edemezken başka yerlere bu istilacı bitkiyi ekersen pişman olabilirsin. Bırak geri kalanı Allah düşünsün, hayır gibi gördüğünün altından şer de çıkabilir, bazı bölgelerin kendine has coğrafik bir dokusu var olabilir... Yani, her dağda ağaç olacak diye bir kaide var mı, tabi orasını uzmanları anlar?

Ama yinede insan bazen düşünmüyor değil, çoğu kere, çıplak kurak yerleri görüp, ah keşke şuralarda yemyeşil olsa diye düşündüğüm olmuştur. Yinede kalkışmadan önce bir bilene danışmak gerek.

Çoğunlukla düşüncelerimi yazdım, tam bilimsel bir malumatım yoktur.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Türk kahvesi : 13-09-2019 saat 22:18 Neden: Nokta ile virgül eksikleri olduğunu fark ettim ve düzelttim.
Türk kahvesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024