agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni41Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-12-2012, 16:31   #91
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-03-2012
tohumlar olgunlaşmamış hali kırmızı oluyor.olgunlaştığında ise sarı oluyor

C.Anıl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2012, 17:53   #92
Ağaç Dostu

naturefan's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2011
Galeri: 12
Bahçemin kenarında var; tohum salkımları sürekli (hafif kırmızımsı) sarı, hiç bir zaman kırmizı olmuyor. Cinsinden veya sıcaklıkla ilgili olabilir. Sıcak bölgelerde kırmızı olabilir.

naturefan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2013, 11:37   #93
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 04-03-2012
Angry

Sonbaharda bu ağacın olgun tohumlarından poşetlerce toplamıştım.Köyüme götürüp ektim.Erozyondan ev göçüyordu.Maşallah dedem o kadar dik bir yere ev yapmış ki(zaten köyüm dağ köyü ama)İyi mi yaptım bilmiyorum çünkü köyün etrafı bozuk meşe ve ardıç ormanları ile kaplı

C.Anıl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2013, 13:01   #94
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-03-2012
Herkesin ''osuruk ağacı'' diye horladığı bu ağaç,Dünyada Kurşun ve Cadmium metallerini bünyesinde tutan ,hava temizliği sağlayan nadir ağaçlardan biri.Otoyol kenarlarında faydası çok fazla olan bu ağaç ne yazıkki hep horlanır.

kurdelelikedi beğendi.
avahit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2013, 19:32   #95
Ağaç Dostu

naturefan's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2011
Galeri: 12
Foseptik yanına dikildiğinde(kirli sudan etkilenmediğinden), doğal arıtma görevi görüyormuş. Köylerde kullanılabilir.

kaknus ve kurdelelikedi beğendi.
naturefan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2013, 23:57   #96
Ağaç Dostu

Fagus Sylvatica's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2012
Ama istilacı bir tür olduğu için tehlikeli değil mi biraz? özellikle köyler gibi açık alanlarda. Bence çok kontrollü kullanılması gereken bir ağaç.

Fagus Sylvatica Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2014, 07:28   #97
Ağaçsever

avtonoz's Avatar

Giriş Tarihi: 28-05-2011
Galeri: 2
kış ortasında kokarağaç tohumları:
Name:  kkt.jpg
Views: 2711
Size:  22.6 KB

Tohumdan üretilmiş 1 aylık kokarağaç fideleri. Tohumların çimlenme oranı yüksek ve çıkan fidelerin gelişimleri oldukça hızlı:
Name:  kkaf.jpg
Views: 2560
Size:  65.0 KB

loveforlife beğendi.
avtonoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2014, 10:56   #98
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-06-2013
Herkesin negatif verdiği ender ağaçlardandır herhalde
PlantFiles: Detailed information on Tree of Heaven, Chinese Sumac, Stink Tree Ailanthus altissima

In God We Trust Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2014, 18:58   #99
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Amerika'da bir adı "ghetto palm" imiş... Harabelerde, molozların arasında, başka bir ağacın yaşayamayacağı yer ve koşullarda hiç bakım gerektirmeden yaşayabildiği ve ilk gelişiminde yapraklarının yayılımının palmiyeyi andırması nedeniyle bu isim veriliyormuş... İstilacı olması dikkatli kullanımını gerektiriyor, ama insan yine de "hiç ağaç olmayan yerde bari bu ağaç olsun" diye düşünüyor...

kurdelelikedi beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-05-2014, 14:27   #100
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-11-2012
Galeri: 116
Arkadaslar, gordùgùm kadariyla gercekten bu agac istilaci bir tùr.

Yan komsumuzun bahcesinde bùyùk ve yasli bir Kokaragac var.
Sanirim bu agacin kokleri vasitasi ile bizim bahcede de bir tane gùclù bir Kokaragac yetisti.
Hatta bizden sonraki yan komsunun bahcesinde de bir kac senedir Kokaragac tùredi.
Oyle hizli bùyùyorlar ki, hayatimda hic bu kadar hizli bùyùyen bir agac tùrù gormedim.
Komsumuz ve biz, ileride pencere ve balkonlarimizin gùnesini engeller diye her sene dibinden kesiyoruz ama nafile,
2-3 ay icerisinde cok gùclenmis bir sekilde yine karsimiza cikiyor.
Komsumuz da, biz de artik bu agactan tamamen kurtulamayacagimizi anladik, her sene birkac kez dipten kesiyoruz ki,
fazla uzayip ileride sorun olmasin.

ilksenozturk beğendi.
Tohumcu Nılgun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2014, 05:29   #101
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2014
Öncelikle selamlar;
Geçen sene tatile çıkmadan önce, yaklaşık 4 poşet dolusu bu ağacın tohumlarından alıp arabama attım.
Yolda sürekli olarak gözümle çorak ve boş arazi aradım, tahmin edersiniz ki bu hiç de zor olmadı. Çoğu zaman da hiç durmadan sadece elimi camdan dışarı uzatarak bu tohumları etrafa saçtım, şimdi tekrar uzun bir yol hazırlığındayken aynı şeyi yapmayı planlıyor dum ancak tesadüfen rasladığım bu forumda ağacın istilacı bir tür olduğunu akuyunca açıkçası biraz korktum. Yani açıkçası iyi bir şeyler yapmak isterken kötü birşey mi yaptım acaba...

Deeniz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2014, 23:37   #102
Ağaç Dostu

Kesinlikle bu ağacı gördüğünüz yerde sökün atın çok tehlikeli bir tür yerli cinslerimize yaşama alanı bırakmıyor yerli bal türlerimizi bozuyor bu ağaçtan gelen nektarın tadı da iğrenç oysa ki çınar da hızlı büyür kestane de,yerine alıştığında ıhlamur da kayın da at kestanesi de hiç olmadı akasya dikin defne dikin pavlonya,ökaliptüs,osuruk ağacı gibi ağaçlar çok kontrollü ve tohum üretmesine izin vermeyecek şekilde araştırma amacıyla yetiştirilmeli gerekmedikçe doğası dışında yayılmamalı

Eski 17-08-2014, 20:31   #103
Ağaç Dostu

durdu's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
selam.
yaylada geçen sene binlerce aylandız tohumunu evimin arkasındaki dağa ektim ama hiç bir tanesi çıkmadı. Ama bu yıl elimde kalan tohumları bahar yağmurları öncesi yine serpiştirdim.. umudum yoktu ama bugün eşim atlarımız boşanmış dağa doğru kaçmışlardı onları yakalamak için çıktığında geri döndüğünde bana güzel bir haberi olduğunu söyledi...ne dediğimde elinde minnacık bir yaprakla bu yeşil yaprak aylandızmı dedi baktım evet aylandız dı nerden buldun dediğimde baharda ektiğim ve dağın biraz kuytu yerinde çıkmışlar bir sürü dedi belki istilacı bir ağaç ama benim yaşadığım dağda ağaç namına bir şey yok en azından aylandızlarım dağı yeşillendirecek...
saygılarımla

kurdelelikedi beğendi.
durdu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2015, 20:03   #104
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-09-2010
Öncelikle herkese selamlar,

Bu ağaçtan bonsai yapaya çalışacağım. Çelik aldım ama köklendirmek için söğüt gibi suda bekletmek mi gerek ? Yoksa toprağa mı ekmeliyim ?

İyi akşamlar.

Eklenen Resimler

Cinaragaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2015, 21:01   #105
Ağaçsever

Ramazan Çayıroğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cinaragaci Mesajı Göster
Öncelikle herkese selamlar,

Bu ağaçtan bonsai yapaya çalışacağım. Çelik aldım ama köklendirmek için söğüt gibi suda bekletmek mi gerek ? Yoksa toprağa mı ekmeliyim ?

İyi akşamlar.
Sn. Cinaragaci, bu ağaç kuru ortamlarda da yetişebiliyor, zor şartların ağacı, yani söğüt gibi tamamen suda değil de nemli, hayvan gübreli, kumlu bir toprakta daha kolay çimleneceğini düşünüyorum.

Ramazan Çayıroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2015, 21:06   #106
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-09-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ramazan Çayıroğlu Mesajı Göster
Sn. Cinaragaci, bu ağaç kuru ortamlarda da yetişebiliyor, zor şartların ağacı, yani söğüt gibi tamamen suda değil de nemli, hayvan gübreli, kumlu bir toprakta daha kolay çimleneceğini düşünüyorum.

Teşekkür ederim Ramazan Bey,

Zor şartların ağacı olduğunu biliyorum. Çok hızlı büyüdüğünü de biliyorum. Dediğiniz gibi deneyeceğim.

İyi akşamlar.

Cinaragaci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2015, 14:44   #107
Yeni Üye

nurdangul's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2015
*hızlı büyümesi ve çabul üremesi açısından bu ağaçlardan yetiştirip sonra da kesip odun parçalama makinelerinde parçalasak ve meyve ağaçlarının diplerine koysak yeşil gübre ve istediğimiz humus tabakasının oluşması açısından faydalı olur mu acaba?bilgisi olan var mı.gerçi konunun üzerinden çok geçmiş ama bu aralar araştırdığım bir konuydu ve en kapsamlı bilgileri bulduğum yer burası oldu.
*hava,toprak ve suyun temizlenmesinde önemli olduğu özellikle kurşun ve cadminyumu tuttuğu belirtilmiş.insan sağlığında ağır metal atılımında kullanımıyla ilgili bilgisi olan var mı?teşekkürler.

nurdangul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2015, 19:07   #108
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nurdangul Mesajı Göster
*hızlı büyümesi ve çabul üremesi açısından bu ağaçlardan yetiştirip sonra da kesip odun parçalama makinelerinde parçalasak ve meyve ağaçlarının diplerine koysak yeşil gübre ve istediğimiz humus tabakasının oluşması açısından faydalı olur mu acaba?

Humus ve toprağı zenginleştirme amaçlı yetiştirmenizi önermiyorum.

Hızlı büyüyor fakat istilacı. Kökleseniz de size daha fazla kökle geri dönüyor.

Daha önemlisi kimse bahsetmemiş ama ağaç "allelopathic özellik" taşıyan bir bitki. Ürettiği "Ailanthone" adlı kimyasal ile diğer bitkilerin etrafında yaşamasını engelliyor...

Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2015, 21:33   #109
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Bildiğim kadarı ile kokorağaçın kabuklarından kurt ( parazit düşürücü ) ilaç yapılabiliyor. Kısmi uyuşturucu veya zehirli olması nedeni ile. Bu nedenle Humuslu toprak yapmak için daha kolay yollar var. En güzeli yonca gibi otları yetiştirip biçerek toprakla karıştırabilirsiniz. Tabi bu uzun bir süreç oluşturacak.

Yurtta iken bir tarafta kokarağaçlar vardı. Arkadaşım sevmezdi. Neden diye sorduğumda sen rüzgar estiği zaman orada bulunmamı çok kötü koku yaptıklarını söylemişti.

Sinek vs. karşı bu koku nedeni ile böçekleri kaçırıcı etkisi olduğunu okumuştum.

Agır metalin atılımı ile ilgili kükürtlü kaplıca sularından yararlanabilirsiniz. İnsan vücudunda biz istemesek de biriken ağır metalin olup olmadığı ile ilgili testi bir ilaç içip yaklaşık 10 saat gibi idrarı biriktirerek Türkiye'de İstanbul'daki tek merkezde test ettirerek bir hafta sonra sonucunu alabiliyorsunuz. Tabi daha sonra tedavi aşaması biraz uzun ve masraflı oluyormuş. Kullanılan ilaçlar yurt dışından gelmekte ve Sgk karşılamıyormuş.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2015, 00:17   #110
Yeni Üye

nurdangul's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Bildiğim kadarı ile kokorağaçın kabuklarından kurt ( parazit düşürücü ) ilaç yapılabiliyor. Kısmi uyuşturucu veya zehirli olması nedeni ile. Bu nedenle Humuslu toprak yapmak için daha kolay yollar var. En güzeli yonca gibi otları yetiştirip biçerek toprakla karıştırabilirsiniz. Tabi bu uzun bir süreç oluşturacak.

Yurtta iken bir tarafta kokarağaçlar vardı. Arkadaşım sevmezdi. Neden diye sorduğumda sen rüzgar estiği zaman orada bulunmamı çok kötü koku yaptıklarını söylemişti.

Sinek vs. karşı bu koku nedeni ile böçekleri kaçırıcı etkisi olduğunu okumuştum.

Agır metalin atılımı ile ilgili kükürtlü kaplıca sularından yararlanabilirsiniz. İnsan vücudunda biz istemesek de biriken ağır metalin olup olmadığı ile ilgili testi bir ilaç içip yaklaşık 10 saat gibi idrarı biriktirerek Türkiye'de İstanbul'daki tek merkezde test ettirerek bir hafta sonra sonucunu alabiliyorsunuz. Tabi daha sonra tedavi aşaması biraz uzun ve masraflı oluyormuş. Kullanılan ilaçlar yurt dışından gelmekte ve Sgk karşılamıyormuş.
sn muda evet o tahlili biliyorum DMSA adlı ilaçtan 3,5 kg 1 kapsül olacak şekilde alıp idrarı topluyorsunuz.Cerrahpaşa tıp fak.Adli tıpta tahlil yapılıyor.oğluma iki kez yaptırdık.oğlumda kurşun zehirlenmesi var.kükürtlü kaplcaları hiç düşünmemiştim olabilir bu konuyu biraz araştırıcam teşekkürler.

nurdangul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2015, 13:30   #111
Ağaç Dostu

Yahu bu nasıl bir mantıktır anlayamıyorum bas bas bağırıyoruz istilacı sakın tohumunu serpmeyin çeliğini toprağa dikmeyin diye benim yaşadığım dağda ağaç yok yeşillendirsin diyorlar yahu arkadaş senin dağının da bir ekosistemi var ağaç yoksa ot var ot yoksa mantar var sen bu ağacı dikdiğinde artık o dağlarda ne ot kalır ne ağaç etraftaki ormanlar da bu ağacın yüzünden mahvolur acilen devletin bu ağaca karşı bir kamuoyu kampanyası başlatması ve heryerden söktürtmesi lazım

Eski 29-06-2015, 21:08   #112
Ağaç Dostu

durdu's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2013
Sayın In God We Trust,
yazdıgınızı üstüme alındım çünkü dagım yeşillensin diye tohumunu saçan benim.. o zaman şunu söyleyeyim binlerce tohum attım ama bu tohumlardan anca beş on tanesi çimlenebildi. Ben bilmiyormuyum sedir tohumu **** başka yetişebilecek tohumları daglarımın yeşillenmesi için ekmeyi biliyorum ama gelin görün ki köydeki çobanlar sagolsun hepsi agaç düşmanı mübarekler...daha önceleri odun niyetine çalılar var onlarıda kesiyorlardı ben kestirmeyince kızınca ellemez oldu köylüler ama bu defa da çoban ahlat denilen çalı dikenli agaçcıkları kırıyor koparıyor koyunlara otlanacak alan açıyor maşallah yılın onbir ayı dagdalar sizce ot kalırmı? aylandızlarım bile ilk fidelik dönemlerinde nasiplerini alıyor kızıyorum oralardan koyun geçirtmemeye çalışıyorum ama nafile benim olmadıgım zaman koyun geçmiş şimdi aylandızlarımın tepeleri yenik... ben aylandızın yapraklarını koyunlar hayvanlar yemiyor diye ektim 1540 rakımlı daga.. çok uzun yıllar önce köylünün yaşlıların anlattıklarına göre bel kalınlıgında çamlar varmış ama şimdi dimdizlak...koyunlardan kurtarabilirsem dagımda aylandız olucak...hani diyorsunuz ya ekosistemi var diye işte o sistem bizim burda hiçe sayılıyor...adamlar tilkiyi, şahini yılanı, baykuşu, öldürüyor sonrada fareler ekinleri yedi diye şikayet edip dayanıyor tarım ilaçlarına... şimdi söyleyin bana dagım yeşil olsun diye attıgım ama ancak beş on tane üretebildiğim aylandızmı ekosistemi çökertecek benim dımdızlak daglarımı....
saygılarımla

durdu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2015, 18:40   #113
Ağaç Dostu

Sizi anlıyorum iyi niyetlisiniz ve doğaya katkıda bulunmak istiyorsunuz ancak yaptığınızın ne kadar yanlış olduğunu açıkladım lütfen ısrarcı olmayın ve bilimsel konuşalım. Bu ağaç güneyasya çıkışlı ve anadoluya 100 yıl kadar önce gelmiş 5-10 fidandan milyonlarca olmuş soğuk-sıcak-yağmur-çöl-gölge-güneş farketmez bu ağaç için 1 fidan tuttuğunda 1000 fidan olur sadece sizin dağınızla kalmaz 50 km öteye kadar gider bulunduğunuz bölgede ne endemik ot bırakır ne ağaç ne saf bal olur ne de endemik sinekler ayrıca bu ağacın söküldüğü yerde uzun bir süre beklemeden tarım yapılamaz. Bu konuda kafasına göre iş yapanlara gerçekten ağır cezalar verilmeli çünkü toprağın su dengesinden arıların ürettiği bala kadar değiştirebilir sizin bu sevdanız illa yayılacak ağaç dikecekseniz 2 farklı cins akasya dikin 3-4 sene iyi sulayın onun tohumları kök filizleri zaten yayılır ama okaliptus, kokarağaç, pavlonya bunlar rastgele dikilmemeli. Lütfen o fidanları sökün gelecekte neye sebep olacağınızı tahmin edemezsiniz.

Eski 12-09-2015, 19:20   #114
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Mutfak penceremizin dibindeki küçücük kokarağaç fidesi bu yıl kocaman oldu ve camımızı kapladı, inanin hiç rahatsız olmadım. Karşı komşu Fatma teyzeyle paravan oldu aramıza pencereler yakın degildi ama onun anlam veremediğim göz hapsinden kurtulmuş oldum

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2015, 13:22   #115
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-04-2008
Hersene niyet edip, istilacı tür olduğundan dolayı tohum bile toplamaktan çekiniyordum. Bugün bir torba dolusu topladım. yetiştirmek için kendimi ikna etmeye çalışırken forumu birkere daha okuyunca karmakarışık düşünceler içerisindeyim. Malesef hepimiz bir an önce yetişsin, bakımı zor olmasın seçici olmasın diye yönleniyoruz, görüntüsü özellikle mayıs ayında çok güzel olduğundan gözümüzüde rahatsız etmiyor diyoruz.
Fakat şunu düşünüyorum, Mis gibi kokan akasya ağacı, dev gölheli çınar ağaçları, buram buran kokan heybetli ıhlamur ağaçları ve hatta kocaman kocaman cevizler veren gerçek ceviz ağacı varken yalancısı niye... Otoyolların orta refüzlerinde bile haftada bir kesmelerine rağmen başedemedikleri bir ağacı yetiştirme çabası neden? Bırakalım o kednisi azgınlığı ile yayılsın dursun. Biz yetiştirmek için Akasya, Gülibrişim, ıhlamur, meşe, iğde ağaçları ekelim. Şu çinlilerden bize gelen hiç faydası olmayan ağaçlardan ( hurma hariç) vaz mı geçsek artık. Hoooooooffffff !

omurmar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2015, 19:06   #116
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-10-2015
Bu ağacın tohumunu şekildeki kesenin içinden çıkarıp mı ekeceğiz. Doğada rüzgarla çıkıyor ama dallarından korumayla düşüyor. Hangisi uygun ? doğal olarak mı yoksa mercimek halinde mi

mrdeepderin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2015, 19:13   #117
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-10-2015
Ağacın tohumunun toprak altına girmeden öneki son durumunun fotoğrafını atar mısınız lütfen

mrdeepderin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2015, 17:57   #118
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Kokarağacın ne kadar yayılıcı olduğunun kanıtı...

Name:  Ailanthus 01.jpg
Views: 2312
Size:  71.8 KB

Apartman inşaatı esnasında köklenmiş tatminen ana ağaç, kendisi görünürlerde yok. 3 yıldır filizleri bahçe taşlarının arasında büyüdü, 6-7 m boya geldi. 5 m boyundaki 2. kısa sürgün bugün el yordamıyla devirildi. Kolayca yer hizasından kırıldı gövdecik sebebi fotoğraftan belli oluyor, inceldiği yerden kırılmış...

hira, Milla ve Jakin beğendi.
Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2015, 23:51   #119
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Kokar ağaç: Yaşayacağım ben, engel olamazsınız. Dağı taşı deler yine yaşarım

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2016, 14:35   #120
Ağaç Dostu

HAKAN_O's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
bu ağaç yaratıldıysa bir faydası var. Arkadaslarda zaten agır metal i arıttıgını söylüyor.

HAKAN_O Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024