agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni2Beğeniler
  • 2 Gönderen Jezebel

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-12-2007, 11:50   #1
Ağaç Dostu

Funda Kalaycıoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2007
Acacia retinoides (İzmir mimozası)

Sevgili arkadaşlar,
Yeni üyeyim ve mesajımın doğru başlık altında olmasını diliyorum.
Uzun süredir mimozaları inceliyorum. "Acaccia dealbata" ile ilgili olarak pek çok kaynakta bilgi bulabildim fakat benim gönlümde, yaz boyunca açıyor olması nedeniyle ACACIA RETINOIDES SCHLECHT (İzmir Mimozası) yatıyor. Hakkında (Kıbrıs Akasyası ve Ada mimozası ile arasındaki yaprak ve çiçekfarkları ile toprak isteği dışında) öğrenebildiklerim oldukça sınırlı...
Kendimi tanıtırken belirttiğim gibi bir yarı cahil ve acemi bahçevan olarak şu sıralar bahçem için tasarım aşamasındayım ve bu ağacı yetiştirebilmek istiyorum. Acaba mümkün mü?
Bahçem Silivri'de; ağacım denizden 10 metre yüksekte ve kıyıya 200 metre uzaklıkta olacak ve ne yazık ki karadan esen sert rüzgarlarla arasında yalnızca evim var ve o da ağacıma 20 metre uzak olacak.
Bu şartlarda mimozamı yetiştirebilir miyim? Gerekirse kışın sarıp sarmalamaya razıyım. Toprak isteklerini nasıl olsa karşılayabileceğimi düşünerek, rüzgar ve sıcaklık konusunda yüreklendirilmeyi umuyorum.
Bilgisi veya deneyimi olan arkadaşlardan ve yetkinliğini okuduklarımdan gördüğüm sayın Mine Hanım'dan mümkünse bilgi rica ediyorum.
Saygılar.

Funda Kalaycıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2007, 12:18   #2
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Acacia cyanophylla KIBRIS AKASYASI Avustralya da yetişir ülkemizde EGE bölgesi ve KIBRISTA yayılış gösterir.
Kumlu ve kireçli topraklarda iyi gelişir. kuru normal topraklar ve sahil arazide yetiştirmeye uygundur.
DONLARA duyarlıdır. -10 derece sıcaklığa kadar dayanır. Donlar sebebi ile bitkide ölüm görülsede kökden sürgün vererk bitki yeniden yaşamaya başlar.
Rüzgar perdesi olarak kumul ağaçlandırmalarında ve kumların durdurulmasında kullanılır.
Kökleri havanın serbest azotunu bağlar toprağı iyileştirir. Kirli havaya dayanır.Çiçekleri polence zengin olup kızartılarak yenir.

Acacia dealbata GERÇEK AKASYA Yalancı mimoza
Vatanı Avustralya ve Tasmanya dır. Ülkemizin sahil kesimlerinde yetiştirilmektedir.
Nemli balçıklı-kum ttopraklarını sever ıslak topraklara tolaran gösterir. Tuzlu ve kireçli topraklara'da uyum sağlar. -10 derece sıcaklara kadar dayanır. Sıcak ve korunaklı yerlerde yetişir.KURAKLIĞA çok dayanıklıdır.Rüzgara dayanıklıdır.Polence zengin olan çiçekleri yenebilir. Menekşe kokulu çiçeklerinden parfüm ve sakız üretiminde yararlanılır.

Düzenleyen Harun Parlak : 14-12-2007 saat 18:54
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2007, 13:02   #3
Ağaç Dostu

Sayın Tekin,
Acacia cyanophylla için yazdıklarınız benim Acacia Retinoides'im için de geçerliyse çok mutlu olacağım. Hem -10 dereceye dayanıklı, hem de rüzgar perdesi olarak kullanılıyor. Başka ne isteyebilirim ki?
Saygılar.

Eski 14-12-2007, 15:10   #4
Ağaç Dostu

Sayın Tekin,
Yanlış anlamış olmayayım diye sormak zorunda hissettim kendimi; İzmir Akasyası, yetiştirme özellikleri olarak Kıbrıs Akasyasına benzer, diyebilir miyiz?

Teşekkür ve Saygılarımla.

Eski 14-12-2007, 15:28   #5
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

bahsettiğiniz ağç'ın bir resmi varmı varsa yüklermisiniz Acacia cyanophylla KIBRIS AKASYASI
zaten İZMİR akasyası da diyorlarmı bilmiyorum ama aynı ağaçdan bahstdiğimizi sanıyorum
Evet rüzgar dayanıklı -10 derece sıcaklığa da

Eski 14-12-2007, 15:36   #6
Ağaç Dostu

Internetteki bir sayfanın linkini verebiliyorum. Elimde başka fotoğraf yok.
Teşekkürler.

http://www.volkanderinbay.net/tarimn...libitkiler.asp

Eski 14-12-2007, 15:46   #7
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Vermiş olduğunuz linkdeki sayfanın birinci resim değil ikinci resimden bahsediyorsunuz sanırım
yukarıda yazdığım Acacia dealbata GERÇEK AKASYA (Yalancı mimoza) aynı ağaç İZMİR akasyası denildiğini bilmiyordum birde benim elimdeki kaynağa göre o sitedeki ya adı yanlış ya da benim gözlerim beni yanıltıyor.
Ama sizin dikmek istediğiniz ağaç Karadeniz rügarlarına dayanorki Silivride de olmaması için bir sebep yok

Eski 14-12-2007, 15:53   #8
Ağaç Dostu

Sayın Tekin,
Yalancı mimozalar baharda açıyor. İzmir mimozası ise yazın açıyormuş. Ben de işte bu nedenle üstünde duruyorum çünkü yazın çiçekli ağaçlar toplamaya çalışıyorum. İzmir Akasyası yalnızca Akdeniz ve Ege'de yetişir, dendiği için huzursuz oldum. Yoksa Yalancı Mimoza'nın yetiştirilmesi ile ilgili bir kaygım yok çünkü Silivri'deki bir arkadaşımının arkadaşının bahçesinde varmış ve sorunsuzmuş. Fakat benim istediğim o mimoza değil.

Saygılar.

Eski 14-12-2007, 16:02   #9
Ağaç Dostu

mimozam hep solgun..

Bu sayfada Mine Hanım resminden tanıdığı İzmir Mimozasından söz etmiş. Acaba ona mı sorsak?

Eski 14-12-2007, 16:09   #10
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Bilen arkadaşlar mutlak bu başlık altında doğru cevabı bularak yanıtlayacaktır.

Eski 14-12-2007, 16:13   #11
Ağaç Dostu

İlginiz için sonsuz teşekkürler.

Eski 14-12-2007, 18:38   #12
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Mimoza'nın baharda ve yazın açan türleri olduğunu şimdi öğrendim.
Komşumun Mimozası ufak ufak tomurcuklar oluşturmaya başladılar. İki haftaya kadar çiçeklenir diye düşünüyorum. Bol çiçeklendiğinde fotoğraflayıp sizlerle paylaşırım.
Burası da Karadeniz rüzgarını yoğun alan, İstanbul'a göre 3-4 derece daha soğuk olsa da deniz seviyesinde olduğumuzdan pek don olmayan, kumluk bir arazi. Tekin Bey'in "Kumlu ve kireçli topraklarda iyi gelişir. Kuru normal topraklar ve sahil arazide yetiştirmeye uygundur." yazısı için, komşumun ağacının çok keyifli olduğunu görerek çok doğru bir tespit diyebilirim.
Diğer Mimoza türleri hakkında hiç bir bilgim yok.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2007, 21:04   #13
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Funda Hanım, İzmir mimozası Kıbrıs akasyası kadar dayanıklı bir ağaç değil. Kışları koruma altına alarak yetiştirmeyi denemelisiniz. Gövdeyi mutlaka sarınız.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2007, 21:11   #14
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Sayın Mine hnm İZMİR AKASYASI ile daha ayrıntılı bilgiler varmı nasıl bir ağaçdır nasıl
yetişir. Nerden gelmiştir. kısacası bu ağaç veya ağaçcık tanımak ve öğrenmek istiyorum verdiğiniz bilgiler ve vereceğiniz bilgiler için teşekkürler.

Eski 14-12-2007, 21:53   #15
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

İzmir mimozasının ana vatanı Yeni Zellanda. Ilıman iklim ağacı. Orta boylu bir ağaç. Kıbrıs akasyasına göre yaprakları daha küçük ve ince, dalları sarkık değil, çiçekleri daha küçük ancak kendine özgü hafif bir kokusu var. Kuruluğa, susuzluğa ve sıcağa toleransı yüksek. Kıbrıs Akasyası çok hızlı büyürken İzmir mimozası daha yavaş büyüyor. Yaprakları mavimsi yeşil, derimsi. Asitli toprakları sevmiyor, hafif alkali toprakları seviyor. Taşlı kumlu süzek toprakları seviyor. Ağır topraklarda ölüyor.

Saçak köklü. Taç çapı kadar kök yapıyor. Repikaja uygun değil, sorun çıkarıyor. Kökleri havanın azotunu bağlıyor. Bu yüzden toprağı zenginleştiriyor. Meyveleri bakla şeklinde, sert koyu renk tohumları var, ancak, kolay çimlenmiyor. Örneğin Kıbrıs akasyalarının altında bir sürü fidan bulursunuz, mimozanın altında yoktur.

Bu bilgiler benim ağaca ait gözlemlerim ve uygulama tecrübelerim sonucu elde ettiğim sonuçlar. Çok zarif ve nazenin bir ağaçtır.

Eski 14-12-2007, 21:57   #16
Ağaç Dostu

Çok teşekkürler Mine Hanım. Sarıp sarmalayarak da olsa şansımı denemeyi düşünüyorum. Dilerim seneye aldığım iyi sonuçları sizlerle paylaşabilirim.
Saygılar.

Eski 14-12-2007, 22:29   #17
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Çok teşekürler Mine hnm verdiğiniz bilgiler için sizin sayenizde bir ağaç **** ağaçcık öğrenmiş oldum.

Eski 27-10-2010, 18:56   #18
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Arkadaşlar elimde bir miktar Acacia horrida tohumu var. Çok hoş kokulu, sarı çiçekleri olan bir ağaç. Acacia retinoides' e göre çiçeklerinin kokusu daha yoğun ve çiçek dizilişi biraz daha farklı Bu tohumları çimlendirip, saksıda yetiştirmek ve ileride bonsai uygulamak istiyorum. Bu ağaç ile ilgili bilgillerinizi paylaşırmısınız

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2010, 11:47   #19
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Füsun Hanım, uygun yerde yeni bir başlık açmazsanız konuyla ilgili arkadaşlarımız İzmir mimozası ile ilgili olmadığı için sorunuzu farketmeyebilirler.

Eski 30-10-2010, 12:30   #20
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
İzmir Akasyası

Üyelerin kafasında bir netlik oluşmamış İzmir Akasyası' nın genel görünümü hakkında .
Bunun sebebi de resim yokluğu ve aslında çiçek yapısının benzer olması .

İzmir Akasyası (Acacia retinoides )
böyle bir şey

Name:  acacia_retinoides.jpg
Views: 9852
Size:  60.3 KB

Gerçek Akasiaya (Acacia dealbata )

Name:  Acacia dealbata.jpg
Views: 8128
Size:  64.9 KB

Kıbrıs akasyası ( Acacia cyanophylla )

Name:  Acacia cyanophylla.jpg
Views: 6273
Size:  24.8 KB

ve Acacia horrida (Afrika akasyası )

Name:  Acacia horrida.jpg
Views: 5912
Size:  44.5 KB

Bunun özelliği sanırım biraz uzunca dikenlerinin bulunması .
Tabi botanikçi olmayan birinin ilk bakışta " bu şudur " demesi pek mümkün değil ...
Çimlendirme konusunda pek nazlı olacağını tahmin etmiyorum .

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024