agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni44Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-02-2013, 23:07   #31
Ağaç Dostu

Fagus Sylvatica's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2012
Ben çimlendirmedim henüz ama bir ara mutlaka yapacağım. Çimlenmesi için gerekenler kestaneden farklı değil. Sonbaharda dışarıya ekerseniz ilkbaharda çimlenir. Ya da buzdolabında +4 derecede 3-4 ay soğuk katlamaya alıp öyle ekin. Ancak şimdi ormandan veya parktan tohum bulursanız hemen ekebilirsiniz. Çimlenecektir.

Fagus Sylvatica Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2013, 00:48   #32
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fagus Sylvatica Mesajı Göster
Ben çimlendirmedim henüz ama bir ara mutlaka yapacağım. Çimlenmesi için gerekenler kestaneden farklı değil. Sonbaharda dışarıya ekerseniz ilkbaharda çimlenir. Ya da buzdolabında +4 derecede 3-4 ay soğuk katlamaya alıp öyle ekin. Ancak şimdi ormandan veya parktan tohum bulursanız hemen ekebilirsiniz. Çimlenecektir.
bu güz babam yaylada topladığı fıstıkları ekti toprağa, bakalım nisan mayıs gibi çimlenen olacak mı merakla bekliyoruz

Sagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2013, 21:39   #33
Ağaç Dostu

Fagus Sylvatica's Avatar

Umarım olur. Haberlerini mutlaka verin. Biz de baktıkça seviniriz buradan

Eski 23-02-2013, 20:37   #34
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

inaşallah olur sa fotograflarını da yüklemeye çalışırım, kayın ormanını bozup her yere çam dikip duruyolar biz de ona inat kayın ormanları yetiştirelim

Eski 03-03-2013, 19:47   #35
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-10-2012
Tohum gönderebilecek var mı?

Ağaçlandırma için her türü kullanacağım da, bu türün de tohumunu gönderebilecek olan var mı? Varsa sevinirim.

kızıl-çam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2013, 02:42   #36
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

Panoramio - Photo of sapaca yaylası,uzun kayın

yazın benim çektiğim fotoğraflar

Eski 01-04-2013, 00:08   #37
Ağaç Dostu

Fagus Sylvatica's Avatar

Dün bahçeye ilk kayınımızı diktik. Müthiş bir mutluluk. İnsanın bahçesinde kayın olması ilginç bir his. Ama doğu kayını mı Avrupa kayını mı pek emin değilim.

Eski 01-04-2013, 01:14   #38
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

Sayın Fagus Sylvatica kayını nasıl nerden temin ettiniz acaba, gerçekten bahçede kayın ağacı olması büyük mutluluktur,agacın yıllar sonra devasa boyutlara ulaşacağını düşündükçe ben de heyecanlandım, geçen hafta yaylaya çıktık babamın ektiği fıstıklara bakmak için toprağı eşeledim ama maalesef çoğu tarla fareleri tarafından tüketilmiş olmalı hiç bulamadım, ben de bu sen eğer fıstık olursa soğuk katlama yapıp saksıda çimlendirmeyi deneyeceğim..
Kayınını hayırlı uğurlu olsun fotoğrafını paylaşabilirseniz memnun olurum.

Eski 01-04-2013, 21:39   #39
Ağaç Dostu

Fagus Sylvatica's Avatar

Sağolun sayın Sagun. En kısa zamanda paylaşacağım hele bir yapraklansın Fidanı ormandan elde ettik biliyorum yanlış bir davranış ama bu çevrede fidanı bulmak imkansız olduğundan tek çare buydu. Ama özel olarak uygun olmayan yerdeki fidanı seçtim tabii. Sonbaharda ben de bolca kayın fıstığı alıp çimlendireceğim. Eğer başarısız olursanız size gönderebilirim bir kaç tane. Fıstıkların bir kısmını da ağaçlandırma alanıma ekeceğim, bir şans kurağa dayanır ve büyürler. Müthiş olur.

Eski 01-04-2013, 21:48   #40
Ağaç Dostu

Fagus Sylvatica's Avatar

Sayın Sagun, fidan olarak Ankara'daki fidancılarda bulma şansınız vardır diye düşünüyorum, Ama fıstıktan da yetiştiremezseniz en olmazı şu linki verebilirim
Fagus sylvatica-Kayn Aac - Fidan Sat, Fide Sat, internetten Fidan Siparii, Bodur Al Sertifikal Meyve Fidan Ss Bitkileri

Eski 02-04-2013, 04:27   #41
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fagus Sylvatica Mesajı Göster
Sağolun sayın Sagun. En kısa zamanda paylaşacağım hele bir yapraklansın Fidanı ormandan elde ettik biliyorum yanlış bir davranış ama bu çevrede fidanı bulmak imkansız olduğundan tek çare buydu. Ama özel olarak uygun olmayan yerdeki fidanı seçtim tabii. Sonbaharda ben de bolca kayın fıstığı alıp çimlendireceğim. Eğer başarısız olursanız size gönderebilirim bir kaç tane. Fıstıkların bir kısmını da ağaçlandırma alanıma ekeceğim, bir şans kurağa dayanır ve büyürler. Müthiş olur.
Bence doğrusunu yapmışsınız kayın fidanı fidancılarda pek bulunmuyor, bir de ormanda doğa ortamında çok fazla fidan büyüyor eger hayvanlardan kurtulabilirlerse ve çoğu büyümeden büyük ağaçların gölgsinde ölüp gider. Ancak bu ağacı tutturmak biraz zor gibi geldi bana. biz de geçen sene ormandan yaklaşık 10 tane diktik ama 2 si bu sene yaprak açacak diğerlerinde can yok gibi.İnşallah sizinki tutar, büyür, büyük ağaç olur.

Eski 04-04-2013, 23:31   #42
Ağaç Dostu

Fagus Sylvatica's Avatar

Sağolun sagun. Çok istiyorum tutmalarını. Artık azami özen gösterip gerisini Allah'a havale edeceğiz

Sagun beğendi.
Eski 27-04-2013, 20:22   #43
Ağaç Dostu

Fagus Sylvatica's Avatar

Bugün ormana bir bahar gezisi düzenledik. O kadar güzeldi ki, anlatılamaz. Ne yazık ki bu güzellik aklımı dondurduğundan 2 fotoğraftan sonra fotoğraf çekmeyi unutmuşum. Kayınlar o kadar güzeldi ki köpekler gibi pişmanım. Yaprakları büyük bir asalet ve bir nevi şefkatle, taptaze bir yeşil ile sarkıyorlardı aşağıya doğru. Ama ben boş durmadım tabii ve çimlenmiş yüzlerce (hatta tüm ormanı hesaba katarsak milyonlarca) kayın tohumunun arasından üç fideyi aldım ve saksılara diktim. kesin tutarlar. Yazı gölgede, derin birer saksıda geçirecekler ve sonbaharda onları yerlerine alacağım. (bunlar 3 taneler aslında üçlü fotoğrafı yükleyemedim)

Eklenen Resimler

Sagun beğendi.
Eski 27-04-2013, 20:30   #44
Ağaç Dostu

Fagus Sylvatica's Avatar

Bu da benim geçenlerde diktiğim kayın. Aslında 2 metre kadar boyluydu ama tutsun diye budadık. Ama tuttu sanırım. Ormandakiler gibi yaprakları salınacak bir gün...

Eklenen Resimler

Eski 28-04-2013, 14:56   #45
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

maşallah ağaçlarınız tutmuş çok güzeller, bende ormana gitme fırsatı bulursam bi arayım bakalım çimlenmiş kayın fıstığı var mı, en sevdiğim agaç benim, asil,gizemli ve görkemli ...

Eski 28-04-2013, 14:57   #46
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

sizin büyük fidan avrupa kayınına daha çok benziyor bizim ordakilere göre yaprakları daha büyük sanki

Eski 28-04-2013, 14:58   #47
Ağaç Dostu

Fagus Sylvatica's Avatar

Her ağacın altında yüzlercesi var, eminim bulursunuz. Yolların üstünde bile çıkıyorlar. Ve en yakın zamanda ormana gidin derim. Şimdi en güzel zamanı kayınların.

Eski 04-05-2013, 00:08   #48
Ağaç Dostu

Fagus Sylvatica's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sagun Mesajı Göster
sizin büyük fidan avrupa kayınına daha çok benziyor bizim ordakilere göre yaprakları daha büyük sanki
Bana da öyle gibi geliyor ama emin olamadığımdan burada paylaşayım dedim

Eski 12-05-2013, 22:17   #49
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-09-2010
merhaba arkadaşlar, ben geçen sonbaharda Abant'a gittiğimde yol kenarından fıstıklarını toplamıştım. Sanırım kasım gibiydi çünkü kurban bayramı dolayısıyla Sivas'a gitmiştik, Orada bulunan köydeki evimizin bahçesine diktim. Üç hafta önce köye tekrar gittiğimde çimlendiklerini gördüğümde çok sevindim. Çimlendirme işinde bence en emin yol doğayı taklit etmek. Ben öyle yaptım ve sonbaharda ekip karın altında kışı geçirmesini sağladım. İlkbaharda filizlendiler. Tek merak ettiğim konu, bizim köyümüzün 1700 rakımda olması, gerçi Abant'ın rakımı da az sayılmaz ama yinede endişelenmekten kendimi alamıyorum. Bu arada Abant'tan gürgen tohumu da almıştım, onlar da filizlendiler. Herkese kolay gelsin.

mahir0502 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2013, 22:26   #50
Ağaç Dostu

Fagus Sylvatica's Avatar

Sayın mahir0502, aslınd 1700 m rakım oldukça yüksek ama kayın ağacı için pek sorun olacağını sanmıyorum. Kuzey Türkiye'den İsveç ve Sibirya'ya, hatta yer yer İzlanda'ya kadar yayılmış olan bir ağaç. Soğuğa oldukça uyumlu. Siz yine de yörenizde en düşük kaç derece olduğunu söylerseniz daha iyi bir tahmin yapabilirim. Bir de çevrenizde meşe vb. ağaç hiç var mı?

Eski 13-05-2013, 17:34   #51
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

sivas derken acaba sivasın neresi, nem olan bir yerse 1700 rakım sorun oluşturmaz, ama nemsiz ormansız Kangal gibii bir yere ağacın yetişeceğini zannetmem.

Eski 13-05-2013, 17:39   #52
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

Ben de haftasonu memlekete yaylamıza gittim, sayın fagus sylvatica aynen dediğiniz gibi ormanda yüzlercesi vardı, çok güzel çimlenme fotografları çektim, 3-4 tanesini de topragıyla birlikte evin bahçesine diktik, babamın ektiği fıstılardan da 3 tane çimlenen olmuştu. onları da koruyoruz. fotoğraf makinesinin SD kartına virüs mü girdi ne olduysa bilgisayara atamadım henüz..

Eski 13-05-2013, 18:07   #53
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-09-2010
İlginiz için teşekkürler sayın fagus sylvatica, köyümüz Yıldızeli ilçesinde. Bizim köyümüzün bulunduğu yer Akdağ ormanlarının bitiminde ve meşe, titrek kavak, çam, katran ardıcı gibi ağaçların doğal olarak yetiştiği bir bölge. Ayrıca yazları sisli günler birhayli fazla, öyle Ankara veya Konya'nın kurak havasından eser yok. Kışları en düşük sıcaklık tahminen -25 dereceyi buluyordur.

mahir0502 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2013, 21:35   #54
Ağaç Dostu

Fagus Sylvatica's Avatar

Sayın mahir0502, -25 ise bence gayet rahat yaşayacaktır. Dediğinize göre meşe de varmış zaten, başka ağaçlar da yaşayabiliyormuş, o yüzden siz elinizden geleni yapın. Sayın Sagun'un da endişelendiği gibi çok soğuk kışlardan birinde ( hani o yüzyılda 3-4 kere gelenlerden) zarar görme olasılığı var ama hava nemli olduğuna göre bu da yalnızca bir olasılık olarak kalacak gibi (ben yine de kesin konuşmuyorum, yörenizin şartlarını en iyi siz bilirsiniz tabii ). Kısacası denemekten zarar gelmez kolay gelsin

Eski 13-05-2013, 21:37   #55
Ağaç Dostu

Fagus Sylvatica's Avatar

Alıntı:
Ben de haftasonu memlekete yaylamıza gittim, sayın fagus sylvatica aynen dediğiniz gibi ormanda yüzlercesi vardı, çok güzel çimlenme fotografları çektim, 3-4 tanesini de topragıyla birlikte evin bahçesine diktik, babamın ektiği fıstılardan da 3 tane çimlenen olmuştu. onları da koruyoruz. fotoğraf makinesinin SD kartına virüs mü girdi ne olduysa bilgisayara atamadım henüz..
Çok sevindim fıstıkların çimlenmesine ve yeni fide bulmanıza Görünüşe bakılırsa tarla fareleri tamamen talan edememişler ve bir koruluk oluşturacak kadar ağacınız olmuş En kısa zamanda fotoğrafı yükleyin de biz de merakımızı giderelim

Eski 13-05-2013, 23:17   #56
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

kayın

bu ormandan çimlenme örneği

Name:  IMG_2914 (600 x 450).jpg
Views: 1189
Size:  45.6 KB

Eski 13-05-2013, 23:49   #57
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

aynen dediğiniz gibi tarla farelerinin elinden kurtulanlar çimlenebilmiş. her yer fare tüneli idi bahçede. bahçede çimlenen fidanların yanına 3 tane de ormandan yaklaşık 3 yaşlarında fidanlar diktik ormanı tekrar canlandırmaya çalışıyoruz.

Eski 13-05-2013, 23:57   #58
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

kayın ağacı, kayın çimlenmesi

ormandan kayın ağacı manzaraları

Name:  IMG_2909 (600 x 450).jpg
Views: 1269
Size:  63.0 KB

kayın çimlenmesi

Name:  IMG_2911 (600 x 450).jpg
Views: 1227
Size:  62.6 KB

Eski 14-05-2013, 01:50   #59
Ağaç Dostu

Fagus Sylvatica's Avatar

Alıntı:
aynen dediğiniz gibi tarla farelerinin elinden kurtulanlar çimlenebilmiş. her yer fare tüneli idi bahçede. bahçede çimlenen fidanların yanına 3 tane de ormandan yaklaşık 3 yaşlarında fidanlar diktik ormanı tekrar canlandırmaya çalışıyoruz.
Ellerinize sağlık sayın Sagun. Çok güzel bir iş yapıyorsunuz. Açıkçası bu devirde doğaya bu kadar çıkarsız yaklaşan çok az insan var. Orası tekrar orman olacaktır sizin ellerinizde. Ben de burada uğraşıyorum dağa bayıra ama orası kadar yağışlı değil ve ormanın içi de değil. Çalılık bir yamaç. Kestane deniyorum, aslında işe yarar ama bu sene yaz erken geldi bakalım dayanabilecekler mi... Keşke benim de bahçe dışına kayın dikme imkanım olsa.

Eski 24-06-2013, 17:58   #60
Ağaç Dostu

Sagun's Avatar

haftasonu memlekete gittim ve yaylaya çıktım, babamın güzün ektiği fıstıklard an çimlenen fidanları ve ormandan söküp diktiğim fidanları görüntüledim fıstıklardançimlenen iki adet kayın yavrusu gayet sağlıklılar birisini makinenin şarjı bittiği için çekemedim.

Name:  DSCF7013 (600 x 450).jpg
Views: 902
Size:  71.7 KB
fıstıktan çimlenen

Name:  DSCF7015 (600 x 450).jpg
Views: 759
Size:  58.8 KB
Name:  DSCF7044 (600 x 450).jpg
Views: 772
Size:  72.2 KB
bunlar da ormandan diktiklerim,

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:31.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024