agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-10-2011, 09:28   #151
Ağaç Dostu

meh12's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 9
Şubat ayında isteyen olursa .İstedikleri kadar ,İstedikleri boy ve yaşta çok cazip fiyata çınar fidanı temin edebilirim.

meh12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2012, 19:50   #152
Ağaç Dostu

bernacyhn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2008
Acelem olduğu için paylaşımların hepsini okuyamadım. Ama sanırım şimdilik yapmam gerekenleri öğrendim. Tohumları, oturduğum sitenin girişinde her tarafı tohum tozuna bulayan çınarın dibinden aldım, bir avuç kadar. Bazıları sönük, bazıları ise dolu dolu görünüyor. Anladığım kadarıyla önce tüylerinden arındırmam gerekiyor. Yukarılarda bir yerlerde nisana kadar tohumları toplayıp ekebileceğimiz yazıyordu.

Bu yaza çok güzel şeyler düşünüyorum. Elime geçen çekirdek ve tohumları yeşertmeye uğraşıyorum. Umarım yeni kuracağım bitki aileme Çınar gibi ulu bir fert de katılır. Çınarımın dallarına konacak kuşların cıvıltısını duymak için şimdiden sabırsızlanıyorum.

bernacyhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2012, 12:21   #153
Yeni Üye

muratkapan's Avatar

Giriş Tarihi: 14-05-2011
Yaklaşık 1 ay önce ektiğim çınar tohumlarından 6 tanesi çimlendi. Şişede duruyor hepside. Bu küçücük çınarlar acaba gölge mi severler yoksa güneş mi? Ben aşırı sıcaktan ölmelerinden korktuğum için ağaç gölgesine koydum orada duruyorlar. Günde 3-4 saat güneş görüyorlar. Öğleden sonra güneş görmüyorlar gölgedeler. Bu konuda bilgi alabilir miyim?

muratkapan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2013, 23:37   #154
Ağaçsever

ahmetiri's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2013
Çimlenen çınarlar ölüyor.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kazim polat Mesajı Göster
Hoşgeldin ağaçsever2.
Evet o topcuklar tohum.Binlercesi bir araya gelerek oluşturuyorlar o topu.Yapman gereken o topu ufalayıp bir gece suda beklettikten sonra o minik tohumları toprakla karıştırıp ekmek.Hatta bir de mantar ilacıyla(pomarsol olabilir)kararsan çimlendiklerinde mantardan ölmezler.Ektikten sonra üzerini ince bir toprak tabakasıyla ört,çimleninceye kadar günün sıcak saatlerinde,çimlendikten sonra da serin saatlerinde sula.Arada mantar ilacı ve gübre vermeyi ihmal etme.Yalnız acele et tohum ekmenin son zamanları!
Arkadaşlar merhaba. Konuya biraz geç dahil olmuşum ama bir problemim var. Topladığım tohumları sizin dediğiniz gibi ektim ve çimlenme başladı. Havaların güneşlendiği su günlerde güneşi gören kapalı balkonuma çıkardığım çınarlar ölüyor. Sanki güneş yaramıyor gibi. İçeri alıyorum can geliyor. Su durumu da iyi. Problemin ne olduğunu söyleyebilecek var mı? Teşekkürler.

ahmetiri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2013, 12:49   #155
Yeni Üye

muratkapan's Avatar

Bu yıl hiç çıkmadı ektiğim tohumlar sorun nerde bilmiyorum. Bir sorum olacak acaba çınar balçıklı, sulu toprakları sever mi? Geçen yıl yetiştirdiğim çınarları dikeceğim yer sulu toprak bahar dönemi boyunca o yüzden aşırı sudan köklerinin çürüyüp ölmesinden korkuyorum.

Eski 25-06-2013, 12:52   #156
Yeni Üye

muratkapan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmetiri Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba. Konuya biraz geç dahil olmuşum ama bir problemim var. Topladığım tohumları sizin dediğiniz gibi ektim ve çimlenme başladı. Havaların güneşlendiği su günlerde güneşi gören kapalı balkonuma çıkardığım çınarlar ölüyor. Sanki güneş yaramıyor gibi. İçeri alıyorum can geliyor. Su durumu da iyi. Problemin ne olduğunu söyleyebilecek var mı? Teşekkürler.
Evet Ahmet bey çınarlar güneşi pek sevmiyorlar galiba ben de geçen yıl 8 tane çınarımdan 6 sını aşırı güneşten kaybettim çözümü gölgede buldum. Ama bu yıl çıkmadı tohumlarım nedense.

Eski 03-07-2016, 19:25   #157
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-07-2016
Arkadaslar kasabamda Camii avlusunda bulunan cok eski bir Çınar Ağacınin cok buyuk bir dali dun aksam kendiliginden kirildi Allaha sukur yaralanan veya her hangibi hasar olmadi. Ama bunun neye sebep oldugunu cok merak ediyorum. Forumda bu konuda bana bilgi verebilecek arkadaslar varmi acaba?
Ekte fotolari maalesef foruma yukleyemedim. Isteyen arkadaslara e-mail veya baska bir yolla gonderebilirim.

Acipayam20 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2017, 12:42   #158
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-04-2017
Merhabalar,

14 Ocakta edindiğim tohumların bir kısmını altını deldiğim 0,33 ve 0,50cl pet şişelere birer tane ektim ve toprak sürekli yaş kalacak şekilde evin içerisinde tuttum, kalan tohumu da dış alanda, geniş saksıya gelişi güzel serperek ektim. Evin içindeki tohumlar üç hafta içinde çimlendi fakat terasa çıkarıp güneşi görünce iki gün içerisinde öldüler. açık alanda geniş saksıdaki çınarlar daha yavaş gelişim gösterdi ve dirençli oldu. Boşalan şişelere şaşırtma yaparak çıkanları aktardım.

Gözlemlediğime göre, çimlenme oranı çok kolay ve yüksek(%90-95), tohumları ektikten sonra ilk üç hafta toprağın ıslak kalması gerekiyor fakat çimlenmeden sonra su fazla olursa yapraklar kahverengiye dönüyor. Suyu azaltınca iki gün içinde tekrar yeşil renge dönüyor. Ben ekerken kırmızı toprağa, organik kahve çekirdeği tortusu karıştırdım. Çimlendikten sonra seyreltilmiş kuş gübresi verdim. Tohum yapraklandıktan sonra zayiat fazla oluyor. Fotoğrafta göründüğü gibi ekildikten bu tarafa hepsi bir arada olmasına rağmen gelişim farklılıkları mevcut. Şuan için kuzeyi kapalı diğer cepheler açık, öğlen güneşini direk alacak şekilde, kamkat ve limonun yanında yarı gölgedeler. Küçükken güneşi çok sevmediklerini okudum o nedenle bundan sonra bir kısmını gölgede bir kısmını yarı güneşte tutarak deneme yanılma ile hiç olmazsa yarısını yetişmiş olarak görmeye çalışacağım. Tek çekincem; toprağa ekince daha önce kapalı alanda çıkıp da ilk defa güneşi görenler gibi solup gitmeleri

Name:  çınar1.jpg
Views: 615
Size:  58.5 KB

Mahmut Ozkur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2017, 01:26   #159
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-06-2017
merhabalar arkadaşlar çınar fidanlarımın yapraklarında kahve rengi küçük belirtiler birde bazı yaprakları sarımsı ve yeni çıkan yapraklar kuru acaba neden kaynaklandığını bilen arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim..

Eklenen Resimler

polat_makina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2018, 12:31   #160
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Çınar fidelerim ölüyor

Name:  26854757_10160577992060377_1198253422_o.jpg
Views: 517
Size:  53.9 KB

sizce neden böyle oldular gayet güzel çimlendiler mantar mı oldular acaba?

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2018, 15:03   #161
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Yeterli ışık olmadığı zaman sıcaklık ve nem olunca tohumlar uyanıp ölüyorlar. Bu olayı bahar ayında yapsanız daha doğru olmaz mı. Güneş alan kısıma koysa idiniz belki daha iyi olurdu. Şimdi aydınlık ama güneş görmeyen bir yere alın isterseniz. En azından kalanları kurtarabilirsiniz belki. Güçlendikçe daha güneşli yere alıp gelişmelerini sağlarsınız. Doğrudan güneşe koyarsanız hepsi ölür.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2018, 17:27   #162
Ağaç Dostu

seaa's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Daylight ampul kullanıyorum özel florasan lamba ama yetmedi artık bahara kaldı

seaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2018, 20:19   #163
Ağaçsever

lolla's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mahmut Ozkur Mesajı Göster
Merhabalar,

14 Ocakta edindiğim tohumların bir kısmını altını deldiğim 0,33 ve 0,50cl pet şişelere birer tane ektim ve toprak sürekli yaş kalacak şekilde evin içerisinde tuttum, kalan tohumu da dış alanda, geniş saksıya gelişi güzel serperek ektim. Evin içindeki tohumlar üç hafta içinde çimlendi fakat terasa çıkarıp güneşi görünce iki gün içerisinde öldüler. açık alanda geniş saksıdaki çınarlar daha yavaş gelişim gösterdi ve dirençli oldu. Boşalan şişelere şaşırtma yaparak çıkanları aktardım.

Gözlemlediğime göre, çimlenme oranı çok kolay ve yüksek(%90-95), tohumları ektikten sonra ilk üç hafta toprağın ıslak kalması gerekiyor fakat çimlenmeden sonra su fazla olursa yapraklar kahverengiye dönüyor. Suyu azaltınca iki gün içinde tekrar yeşil renge dönüyor. Ben ekerken kırmızı toprağa, organik kahve çekirdeği tortusu karıştırdım. Çimlendikten sonra seyreltilmiş kuş gübresi verdim. Tohum yapraklandıktan sonra zayiat fazla oluyor. Fotoğrafta göründüğü gibi ekildikten bu tarafa hepsi bir arada olmasına rağmen gelişim farklılıkları mevcut. Şuan için kuzeyi kapalı diğer cepheler açık, öğlen güneşini direk alacak şekilde, kamkat ve limonun yanında yarı gölgedeler. Küçükken güneşi çok sevmediklerini okudum o nedenle bundan sonra bir kısmını gölgede bir kısmını yarı güneşte tutarak deneme yanılma ile hiç olmazsa yarısını yetişmiş olarak görmeye çalışacağım. Tek çekincem; toprağa ekince daha önce kapalı alanda çıkıp da ilk defa güneşi görenler gibi solup gitmeleri

Eklenti 646380
".. ilk üç hafta toprağın ıslak kalması gerekiyor fakat çimlenmeden sonra su fazla olursa yapraklar kahverengiye dönüyor. Suyu azaltınca iki gün içinde tekrar yeşil renge dönüyor. .."

başlık tekrar canlandı galiba .) arkadaşımızın bahsettiği durumu bu günlerde birebir deneyimliyorum bende.
Allahtan yakaladım bu mesajı, Allah razı olsun .)

herkese sevgiler

Düzenleyen lolla : 12-05-2018 saat 20:38 Neden: fotoğraf ekleme
lolla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2018, 21:34   #164
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-04-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lolla Mesajı Göster
".. ilk üç hafta toprağın ıslak kalması gerekiyor fakat çimlenmeden sonra su fazla olursa yapraklar kahverengiye dönüyor. Suyu azaltınca iki gün içinde tekrar yeşil renge dönüyor. .."

başlık tekrar canlandı galiba .) arkadaşımızın bahsettiği durumu bu günlerde birebir deneyimliyorum bende.
Allahtan yakaladım bu mesajı, Allah razı olsun .)

herkese sevgiler
Merhabalar,

Farklı deneyimleriniz olur ve paylaşırsanız mutlu olurum. Bu arada madem sizden bir sene önde gidiyorum, gelişmeleri aktarayım o zaman. Geçen sene çimlendirdiğim çamlardan sağ kalanlardan 6-7 tanesini ceviz bahçemin hemen yanında başlayan Niğde'nin kıraç dağlarına diktim. Şimdilik sorun yok. Kışa doğru davar yemesin diye etraflarını çevireceğim. Bir tanesini de babamın mezarına dikmek için ayırdım.

Direk güneşte kalan çınarlar her gün sulanmasına rağmen, toprakları da az olması nedeni ile Adana sıcağına yenik düştü. Yarı gölgeye aldığım ve sağ kalanları ise pet şişeleri ile büyük bir yoğurt kovasının içine koydum ve suyu kovanın ağzına kadar doldurdum. Geçen yazdan bu tarafa kovanın suyunu eksiltmedim. Kovadaki çınarların tamamı boğazına kadar suda yaşıyorlar. Demek ki bir kaç ay sonra suya ihtiyaç duyuyor ve su içinde rahatlıkla büyüyor. Bu durum hem taze fidanlar hassas olduğu için yazın aşırı sıcaklarda kuruma riskini sıfırlıyor, hem de sürekli sulama ile uğraşmanın önüne geçiyor. Kışın zaten yağmur suları kovayı sürekli dolu tutuyor.Bir aksilik olmazsa sonbahara çınarlarda çamlar gibi toprakla buluşacak.

bahtiyar02 ve lolla beğendi.
Mahmut Ozkur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2018, 16:31   #165
Ağaçsever

lolla's Avatar

Çok teşekkür ederim Mahmut arkadaşım, bu sitenin bir güzelliği de bu işte paylaşımlar, yardımlaşmalar ,)
Ben tohumlarımı 24 nisan 2018'de ektim. Bazılarını 1 gece suda bekletip, tek tek tüylerinden arındırdım.
Kapaklı ve şeffaf peynir kutusuna ektim. Onlar 1 mayısta çıkmaya başladılar.
Yine yıkadıklarımdan pet şişelere ektiklerim de 8 mayısta çıktılar.
Deneme amaçlı yıkamadıklarım ise yine pet şişelerde 11 mayısta ve çok cılız çıktılar.
Bütün ısı ve ışık şartları aynı idi.
Yalnız dikkat ettiğim bir nokta derin olmayan kutuya ektiklerim oldukça sağlam çıktı.
Fakat sizin bahsettiğiniz su fazlalığı hatam yıprattı, şimdi onu çözmeye çalışıyorum.
Bir de gerçekten başlardaki gelişim süreci oldukça yavaş.
seyreltilmiş kuş gübresini bende deneyeceğim. Bakalım neler göreceğiz.
Şimdilik haberler böyle bizde.
Selamlar.

Eski 16-05-2018, 19:22   #166
Ağaçsever

lolla's Avatar

merhaba yeniden,
son durumu paylaşmak istedim belki işine yarayanlar olur diye .)
çınarlarımın son durumları ektedir,

çınar bebekleri gerçektende ilk başlarda çok yavaş gelişiyorlar sanırım, en azından bende durum böyle.
Gün ışığını bolca alan pencereye yakın bir konumdalar,
bugün itibariyle peynir kutusunda çimlenenlerin bir tanesini ayırdım, metal ve uzun bir kutuya.
aşama aşama günlük tutmaya çalışacağım,
sevgiler herkese .)

bahtiyar02 beğendi.
Eski 26-05-2018, 13:45   #167
Ağaçsever

lolla's Avatar

herkese merhaba,
çınarÇocuklarımın bir tanesini görücüye çıkarayım istedim .)
bizdeki son durum bu.

güçlü olmayanları sökmek zorunda kaldım maalesef.
Şuan 5 adet fide olmaya aday çınarım var çok şükür .)

ekBilgi: 1 lt suyun içine muz kabuğu, yumurta kabuğu ve çay kaşığının ucuyla tarçın karıştırıp, süzdüm.
Bütün yeni çıkmaya başlayan, fide olmaya aday olan çocukları bu su ile suladım.
Bir haftada sanki daha diri görünmeye başladılar.
Tabii çok azar azar, ve tamamen uydurmasyonum olabilir düşüncesi ile yaptım bunu. Yanlış bilgi vermek istemem.
Paylaşmak istedim.

sevgiler herkese.

Eklenen Resimler

Mustapha_66 beğendi.

Düzenleyen lolla : 26-05-2018 saat 13:46 Neden: bilgi ekleme
Eski 31-03-2019, 04:37   #168
Ağaç Dostu.

bahtiyar02's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2006
Galeri: 3
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lolla Mesajı Göster
herkese merhaba,
çınarÇocuklarımın bir tanesini görücüye çıkarayım istedim .)
bizdeki son durum bu.

güçlü olmayanları sökmek zorunda kaldım maalesef.
Şuan 5 adet fide olmaya aday çınarım var çok şükür .)

ekBilgi: 1 lt suyun içine muz kabuğu, yumurta kabuğu ve çay kaşığının ucuyla tarçın karıştırıp, süzdüm.
Bütün yeni çıkmaya başlayan, fide olmaya aday olan çocukları bu su ile suladım.
Bir haftada sanki daha diri görünmeye başladılar.
Tabii çok azar azar, ve tamamen uydurmasyonum olabilir düşüncesi ile yaptım bunu. Yanlış bilgi vermek istemem.
Paylaşmak istedim.

sevgiler herkese.
Merhaba öncelikle hayırlı olsun. Çınar su.serinlik ve kumlu bölgelerde çok güzel yetişir aşırı sıcaklar da ki bizim bölgemizde sadece dere kenarında bazı Bahçeli evler de yetişir. Bahçede denedim ne yazık başaramadım. Deremiz yazın kuruduğu için yetişmedi. Saygılarımla

lolla beğendi.

Düzenleyen bahtiyar02 : 02-04-2019 saat 21:42 Neden: harf eksikliği
bahtiyar02 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2019, 17:01   #169
Ağaçsever

lolla's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahtiyar02 Mesajı Göster
Merhaba öncelikle hayırlı olsun. Çınar su.serinlik vekumlu bölgelerde çok güzel yetişir aşırı sıcaklar da ki bizim bölgemizde sadece dere kenarında bazı Bahçelievler de yetişir. Bahçede denedim ne yazık başaramadım. Deremiz yazın kuruduğu için yetişmesi. Saygılarımla
ben de maalesef dediğiniz gibi gerekli şartları oluşturamadığım için dört çınarımı kaybettim, şu sıralar sadece bir tanesi hayatta kalmaya çalışıyor gibi.
Gerçekten de serin ve kumlu yerlerde tam verimli büyüyorlar sanırım.

Saygılar selamlar.

bahtiyar02 beğendi.
Eski 08-08-2019, 15:43   #170
Ağaç Dostu

sungurak's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2009
Galeri: 2

sungurak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024