agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Geniş Yapraklı Ağaçlar
(https)

Beğeni Düzeni38Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-02-2007, 11:03   #1
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
Mimoza / Gümüşi akasya (Acaccia dealbata)

Fotoğraf: Darkyes

Gümüşi akasya

Bilimsel sınıflandırma

Alem: Plantae
Bölüm: Magnoliophyta
Sınıf: Magnoliopsida
Takım: Fabales
Familya: Fabaceae
Cins: '''''Acacia'''''
Tür: '''''A. dealbata'''''

Binominal adı

''Acacia dealbata''

Gümüşi akasya (Acacia dealbata), baklagiller (Fabaceaer) familyasından 15 m'ye kadar boylanan sarı çiçekli bir akasya türü.

- Çalı veya küçük ağaç forumundadır.
- Genç dallar biraz zayıf; boz donuk tüylü, dumanlıdır.
- Yapraklar gümüşi renkli, yaprak ekseni 12–16 cm'dir.
- Çift katlı tüysü yapraklar 26-46 yaprakçıktan oluşmuştur, yaprakçıkların alt yüzeyi boz-beyaz'dır.
- Çiçek sapı, salkım veya bileşik salkım, çiçekler sarımsı veya turuncu-yeşildir. - Baklalar kırmızı-kahverengi veya siyah, boyu eninden uzun, yassı, 3-8 x 7-12 mm, tüysüz ve pürüzsüzdür.
- Ocak-Mart aylarında çiçeklenir. Tohumlar Temmuz-Ağustos aylarında olgunlaşır. 2n = 26

Kaynak: Vikipedi

Galerideki sayfası burada.

mimARif beğendi.
aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2007, 11:07   #2
Ağaç Dostu

aybala's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2004
Galeri: 574
Bahçemde bu ağaçtan olsun isterdim.

- Dikiminde dikkat edilecek hususlar nelerdir?
- Bakımı, budaması...vs.?

...

hakkında neler yazabiliriz?

aybala Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2007, 11:07   #3
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Bu ağaçtan bizim bahçemizde bulunuyor. Hikayesi şöyle. Babam tarafından büyük bir dut ağacının 1 metre uzağına dikildi. 2-3 yıl sonra kalınlığı 8-10 cm ye varan bir ağaç haline geldi. Dut ağacının gölgesinde kaldığı için daha çok yanlara doğru büyüdü. Bir kış çok kar yağınca üzerindeki kar ağırlığına dayanamadı ve kırıldı. Kırılınca etrafından ve ana gövdeden onlarca sürgün verdi. Sürgünler 1 yıl 2 yıl içinde yine boyundan büyük işler yaptılar. Şu an tahminimce boyları 3 metre olan 3 dal var. İkisini kesmeyi düşünüyorum. Bu arada dut ağacının gölge yapan dallarını budadım Doğrusunu üstadlar bilir. Saygılar.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2007, 12:11   #4
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2007
Red face Mimoza çelikle üretilir mi?

Mimoza çeliklenir mi? çelikleniyorsa dikkat etmem gereken hususlar nelerdir? Ne zaman, nasıl dal almak uygun olur? Suda mı bekletmek gerekir, yoksa direk toprağa mı ekilir?
Bilen arkadaşlar cevap yazarsa çok sevinirim.

Şiva Solak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-04-2007, 12:22   #5
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Şiva Solak Mesajı Göster
Mimoza çeliklenir mi? çelikleniyorsa dikkat etmem gereken hususlar nelerdir? Ne zaman, nasıl dal almak uygun olur? Suda mı bekletmek gerekir, yoksa direk toprağa mı ekilir?
Bilen arkadaşlar cevap yazarsa çok sevinirim.
Tohum ve çelikle üretilir. Tohum kabuğundan kaynaklanan çimlenme engelini gidermek için ekimden önce sülfirik asitle 30 dakika muamele edilmeli veya 5 dk kaynar suda bekledikden sonra gitdikce soğuyan sıcak suda 12 saat bekletilip erken ilk baharda ekilir.
Yarı odun çelikler le TEMMUZ AĞUSTOS Aylarında üretilir.

naturefan beğendi.
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2007, 17:20   #6
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-09-2006
Çiçekleri parfüm yapımında kullanılır.Nefistir!

acer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2007, 22:38   #7
Ağaç Dostu

Kudret's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2006
Galeri: 52
Tohumları kolay çimleniyor, soğuk havalara oldukça dayanıklı ve sera ortamında tohum çimlenmesinden itibaren senede iki metre boylanabiliyor.Ben üretimini yapıyorum ama fidan haline geldiğinde sattığım için kendi mimozalarımın çiçeklerini görme şansım olmadı

Kudret Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2007, 21:31   #8
Ağaç Dostu

egome's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Sayın kudret, Top akasya fidanı yetiştiriciliği hakkında bilginiz varmı acaba

egome Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2007, 23:31   #9
Ağaç Dostu

Kudret's Avatar

Merhaba;
Sayın egome bilgim yok. Ancak araştırmaya çalışıcam.

Eski 07-08-2007, 00:01   #10
Ağaç Dostu

egome's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Sayın kudret, İlginiz için teşekkürler. Top akasya son zamanlarda bir çok şehirlerde peyzaj düzenlemelerinde kullanılıyor. Bir ziraatci olarak merak etmiştim. Bende şu sıralar araştırıyorum.

egome Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2007, 22:28   #11
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Mine Pakkaner 'e soralım 2006-2009 (Zirai danışma, bahçe tasarımı, peyzaj) buraya bakınız.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2007, 21:40   #12
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Geçen kışın ortasında karşı komşum elinde kocaman bir demet sarı çiçekle kapımı çaldı. Hemen kocaman bir vazoya yerleştirdim dalları. Evin içini mis gibi bir koku sarmıştı. Mimoza diye bir çiiçek olduğunu bilirdim ama nasıl bir şey olduğunu bilmezdim. Meğer Mimoza ağaçmış Hem de ne ağaç... Komşum ağacının ithal Mimoza olduğunu ve yerli türe göre çok daha yoğun açtığını ama diğerilerine göre biraz daha fiyatının yüksek olduğunu söyledi. Gerçekten de daha sonra bir çok yerde gördüğüm bu ağacın komşumunki kadar yoğun ve büyük çiçeklendiğini hiç görmedim. Bu kış fotoğraflayıp sizlerle paylaşmak isterim.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2008, 15:13   #13
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2006
Galeri: 21
Mimoza

Mimoza ağacının yetiştirilmesi hakkında bilgi almak istiyorum. Çiçekleri tohum yapıyor mu? Çelikten yetiştirmek için hangi yöntemle, ne zaman çelik almalı. Bir de hangi tür toprakta yetişiyor? Teşekkürler.

Düzenleyen yukka : 17-01-2008 saat 16:13 Neden: konu daha önce açılmış, silmek istedim ama silemedim
yukka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2008, 18:19   #14
Ağaç Dostu

Kudret's Avatar

Sevgili yukka, mimozalar bakla şeklinde tohum verirler. Ayrıca tohumla yetiştirilmeleri kolaydır.

Eski 17-01-2008, 21:20   #15
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Çevremde çok yakınlarda mimoza ağacı yok. Şimdiye kadar çok merak etmeme karşın hiç görmemişim bakla gibi tohumları. Yurt dışından ağaç getirip dikiyorlar dört bir tarafa. Bizim ülkemizde bu kadar kolay üretilen ağaç cinsleri varken ... Mimoza çok güzel bir ağaç. Kokusu ve görüntüsü müthiş. Kolay boy atıyor. Neden bol bol üretip belediyelere satmıyorsunuz???

Eski 20-01-2008, 17:57   #16
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Bugün bir inceleme ve mimoza tohumu araştırması yürüyüşüne çıktım. Erguvan ağaçlarının tohumları hala ağacın üzerinde. bazılarında kapsüller açılmış ve içindeki tohumlar yerlere dökülmüş; bazı ağaçlarda ise tohumlar hala kapsullerinin içinde. Epeyce tohum topladım; ceplerimi doldurdum. Sonra büyük bir umutla, tohum bulabilirim umuduyla bildiğim mimoza ağaçlarına yürüdüm epeyce, bir kaç kilometre; ama ne yazık ki mimozaların üzerinde tek bir tohum kapsulü göremedim. Bu arada hepsi çiçek açmaya hazırlanmış. Bir iki haftaya ortalık, adalar mis gibi mimoza kokacak. Çiçeksiz dallarından bir iki çelik aldım ve kapalı balkonda saksıya diktim. Bakalım köklendirebilecek miyim.

Eski 20-01-2008, 18:03   #17
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Yarı odun çelikle Temmuz Austos aylarında köklenme başarısı daha yüksek tir.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2008, 21:09   #18
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Yarı odun dediğinizin capı kaç cm.? Benim aldığım çelikler de odunumsu; ama kalın değil. Temmuzda hem tohum hem de çelikten üretmeye çalışırım. Bakalım bunlar tutacak mı? Bugünküler bir deneme olacak

Eski 06-03-2008, 11:45   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-05-2006
Galeri: 116
2008 bahar mimoza

bu bahar erken geldi.mımozamı görünce mutlu oldum

Eklenen Resimler

obex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2008, 11:36   #20
Yeni Üye

asped's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
istanbul çekmeköy de evimin bahçesinde ki mimoza son yağan kardan sonra sapsarı olup kurudu, soğuk pek sevmiyor galiba bu ağaç, yeniden çıkar mı acaba kessem gövdeden ?

asped Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2008, 22:01   #21
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Bizim apartmanın bahçesinde kuzey rüzgarına açık bir yerde 3-4senelik bir mimoza şiddetli rüzgardan kırıldı. Sırf gövde kaldı. Şimdi yeni sürgünler veriyor.

Eski 10-03-2008, 10:11   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yukka Mesajı Göster
Çevremde çok yakınlarda mimoza ağacı yok. Şimdiye kadar çok merak etmeme karşın hiç görmemişim bakla gibi tohumları. Yurt dışından ağaç getirip dikiyorlar dört bir tarafa. Bizim ülkemizde bu kadar kolay üretilen ağaç cinsleri varken ... Mimoza çok güzel bir ağaç. Kokusu ve görüntüsü müthiş. Kolay boy atıyor. Neden bol bol üretip belediyelere satmıyorsunuz???
Sevgili Yukka,
Ne hikmetse bizim ülkemizde belediyeler kendi bölgelerinde olmayan ve hatta nedense ithal bitki ve ağaçları yaşayıp yaşamayacaklarını düşünmeden getirip dikerler. Halbuki yörelerine has bitki ve ağaçları çoğaltıp dikseler ne muhteşem olur. Belki hatırlarsınız bir zamanlar sanayi getirisi var iye Türkiyenin her tarafına Kavak ağaçları diktiler. Hatta hatta şehirlerdeki evlerin bahçelerine yol kenarlarına Kavak ağaçları diktiler. Sonra ne oldu şehir içindekiler büyümeye başlayınca inanılmaz bir polen yağmuruna maruz kalındı ve kalınıyor.

Kaldıki Anadoluda büyük miktarlarda dikilen kavak ağaçlarının çoğu heba oldu.Şimdilerde ise Paulwina çılgınlığı var bakalım sonu ne olacak.

Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2008, 14:56   #23
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Paulvinia'nın nasıl bir ağaç olduğuna bakacağım. Muhtemelen ithaldir ??

Bu sene adalarda mimoza ağaçlarını korumaya aldıklarını duydum. Her yıl bu vakitler İstanbullular adalara mimoza "yolmaya" giderler, ağaçlarının dallarını kırıp yerlere sererlerdi. Hafta sonları ada iskelelerinde elleri kolları yolunmuş çiçek dolu vatadaşların sergiledikleri bitki örtüsü katliamını hep içim sızlayarak izlemişimdir. Umarım, bu yıl adalılar işi sıkı tutarlar da bu manzaraları bir daha hiç görmeyiz.

naturefan beğendi.
Eski 11-03-2008, 15:19   #24
Çiçeksever

cyucel's Avatar

Giriş Tarihi: 13-12-2006
Seralarda hiç rastlamadım mimoza çeliğine. Ama bende çok severim. Tohumunu veya kendisini bulabileceğimiz bir yer var mı bildiğiniz ?

cyucel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2008, 20:34   #25
Ağaç Dostu

yukka's Avatar

Eminönü çiçek pazarında bulabilirsiniz.

Eski 11-03-2008, 22:01   #26
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Merhabalar, Istanbul´dan üc adet mimoza kökü gelecek ekim ve bakimini nasil yapmam gerektigi hakkinda biraz bilgi verebilirmisiniz? Deniz seviyesinden 300 mt yüksekteyiz kislar oldukca soguk geciyor su anda gündüz 10 gece 1-2 derece civarinda sicakliklar.

ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2008, 13:57   #27
Yeni Üye

Pyskhe's Avatar

Giriş Tarihi: 11-08-2007
Galeri: 1
Dün bir mimoza ağacının güzelliğine hayran kalarak kökten sürüyen filizlerini aldım; sahibi de oldukça anlayışlı idi
ve bugün iki kök ektim daha da elimde 3-4 kök var , onlar için de yer bakıyorum
tutacaklar mı merak ediyorum...

Pyskhe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2008, 16:43   #28
Çiçeksever

cyucel's Avatar

Giriş Tarihi: 13-12-2006
Uzun süredir Eminönü çiçek pazarına gitmedim. Otopark sorunu var sanıyorum oralarda. Hafta sonu bir vapur sefası yapıp, arabasız geçmek gerekecek.

cyucel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2008, 02:30   #29
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
selam agaclar.net üyeleri aranıza yeni katıldım.bu arada bu siteyi bitkilere olan hayranlığımı hafiflermek çiçek resimlerine bakarken bitkiler meyvelerle ilgili bilgi araken buldum.çok bilgi alınabilecek bir site bu arada vilmorin 4 mevsim mimoza tohumu aldım(ACASIA RETINOIDES) bu tohumlar otsu bir çiçekmidir yoksa mimoza ağacının tohumumudur?**** benim aldığım tohum forumda okuduğum sürekli çiçekli kalan izmir mimozasımıdır?üretebilirmiyim?bir yerde tohumları 60 derece suda bekletin bir yerdede tahumu su ile az kaynatın diyordu doğruluk payı varmıdır?bilgilendirirseniz sevinirim.yine az evvel asitli su okudum bunu nasıl yapıcam?teşekkürler.....

eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2008, 13:52   #30
Ağaç Dostu

eylems's Avatar

Giriş Tarihi: 02-04-2008
Galeri: 58
Mimozalarım (ACASIA RETINOIDES-4 mevsim çiçekli mimoza) çimlendiler ama çok yavaş büyüyorlar ve kök kısmı aşağı doğru ilerlemekte tıpkı kazık köklü bitkiler gibi sanırım derin bir saksıya dikmeli idim..Tohumunu arayanlar bauhausta bulabilirler 6-7 ytl civarı idi, fidanıda var ama çok pahalı geldi bana 89 ytl.Mimoza fidelerim biraz büyüsünler fotoğraflarını ekleyip sizinle paylaşıcam.

eylems Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024